Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratia 010

135 replies to this topic

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 January 2008 - 02:59 PM

Vreau si eu sa stiu daca depun D010 daca nu sunt modificari , ci doar pentru cifra de afaceri sau pentru inscrierea in vectorul fiscal
Va multumesc



#42 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 January 2008 - 03:03 PM

Declaratie de cifra de afaceri e diferita de D010, este in word scrii ce cifra ai in euro la curs 3.6102 si zici ca ramii trimestrial cu tva sau lunar :lostit (13):




#43 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 January 2008 - 03:18 PM

Vezi postarealucis, la Jan 13 2008, 04:03 PM, a spus:

Declaratie de cifra de afaceri e diferita de D010, este in word scrii ce cifra ai in euro la curs 3.6102 si zici ca ramii trimestrial cu tva sau lunar :lostit (13):

Si daca nu sunt modificari nu depun 010



#44 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 13 January 2008 - 09:53 PM

sunt noua in domeniu si nu sunt sigura daca am inteles corect;decl 010 nu o depun pt ca nu am modificari,insa ce decl trebuie sa depun legat de cifra de afaceri;
multumesc



#45 camiss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 January 2008 - 10:49 AM

VA ROG DIN SUFLET SA VA UITATI PE DECLARATIA MEA SA-MI SPUNETI DACA E BUNA NU STIU DACA AM INTELES BINE VA MULTUMESC

NU MA LASA SA O PUN CA E PREA MARE SCUZE

DAR DACA SUNT PLATITOARE DE IMPOZIT PE PROFIT SI AM INTELES BINE TREBUIE SA DEPUN DECL 100 IN FIECARE LUNA?

SI D300 TRIMESTRIAL?



#46 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 15 January 2008 - 11:11 AM

Vezi postareadoiny, la Jan 13 2008, 04:18 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Jan 13 2008, 04:03 PM, a spus:

Declaratie de cifra de afaceri e diferita de D010, este in word scrii ce cifra ai in euro la curs 3.6102 si zici ca ramii trimestrial cu tva sau lunar :lostit (13):

Si daca nu sunt modificari nu depun 010
Daca nu ai modificari nici de un fel nu depui D010. Am depus eu ieri D010 si am pus cod caen vechi. De la adm mi-au zis ca atunci cand voi schimba certificatul sa aduc alta declaratie.



#47 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 11:19 AM

Vezi postareacamiss, la Jan 15 2008, 10:49 AM, a spus:

DAR DACA SUNT PLATITOARE DE IMPOZIT PE PROFIT SI AM INTELES BINE TREBUIE SA DEPUN DECL 100 IN FIECARE LUNA?
SI D300 TRIMESTRIAL?
Va rog nu mai scrieti cu litere mari caci interzice regulamentul.
Daca sunteti platitoare de impozit pe profit depuneti declaratia 100 lunar daca aveti salariati.
Declaratia 300 (cu TVA) o depuneti lunar daca in anul anterior ati avut o cifra de afaceri > 100.000 euro (echivalentul in lei la cursul 31.12), si trimestrial daca cifra de afaceri e mai mica.
Daca se produce o schimbare fata de anul trecut a perioadei de raportare depuneti si decl.010.
Cifra de afaceri se declara in ianuarie cam sub forma:

Declaraţie privind cifra de afaceri
S.C. „...” cu sediul în ... a avut în anul 2007 o cifră de afaceri de .... Cursul euro la 31.12.2007 era de 3,6... Euro. Cifra de afaceri pe anul 2007 în valută, la acest curs, a fost de ... euro, deci peste/sub 100.000 euro. Conform legii, în 2008, perioada fiscală pentru plata TVA va fii lunara/trimestriala.
Administrator: Data:
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#48 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 06:57 PM

Daca nu s-a schimbat nimic in evolutia cifrei de afaceri, adica este peste 100000euro, plata lunara TVA(identic cu anul precedent), este obligatoriu de depus aceasta declaratie ?



#49 loredanapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 21 January 2008 - 12:53 AM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 11:19 AM, a spus:

Declaratia 300 (cu TVA) o depuneti lunar daca in anul anterior ati avut o cifra de afaceri > 100.000 euro (echivalentul in lei la cursul 31.12), si trimestrial daca cifra de afaceri e mai mica.Daca se produce o schimbare fata de anul trecut a perioadei de raportare depuneti si decl.010.
Cifra de afaceri se declara in ianuarie cam sub forma:
Declaraţie privind cifra de afaceri
S.C. ?...? cu sediul în ... a avut în anul 2007 o cifră de afaceri de .... Cursul euro la 31.12.2007 era de 3,6... Euro. Cifra de afaceri pe anul 2007 în valută, la acest curs, a fost de ... euro, deci peste/sub 100.000 euro. Conform legii, în 2008, perioada fiscală pentru plata TVA va fii lunara/trimestriala.
Administrator: Data:
ERONAT
declaratia cu cifra de afaceri se depune doar de catre cei care depun TVA trimestrial cf art. 1561 alin.(6) din Codul Fiscal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 10:46 AM




#50 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 24 January 2008 - 07:43 PM

Am si eu o nelamurire in legatura cu completarea acestei declaratii(010).
La codul caen se completeaza cu noile coduri ,chiar daca nu s-a facut modificarea la Registrul Comertului ,sau se merge pe vechile coduri?
IOANA CECILIA



#51 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 26 January 2008 - 12:10 PM

Citeaza

ERONAT
declaratia cu cifra de afaceri se depune doar de catre cei care depun TVA trimestrial cf art. 1561 alin.(6) din Codul Fiscal
Si ce daca zice asa Codul Fiscal? Administratiile financiare cer declaratia de la toata lmea, ca sa fie siguri!



#52 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 January 2008 - 08:26 PM

depinde...nu peste tot se cere la fel...in iasi se cere numai pentru cei cu plata tva trimestrial.....



#53 cristianna_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 27 January 2008 - 09:39 AM

Va rog o lamurire.
Pana la urma cine trebuie sa depuna 010 pana la 31 ian si pentru ce conditii?
Poate puteti sa atasati si baza legala. Multumesc anticipat.
Cristianna



#54 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 11:00 AM

Buna ziua,
Trecere de la plata trimestriala la plata lunara de la 01.01.2008, bifez perioada fiscala lunara dar nu stiu unde sa trec data de la care se modifica perioada fiscala. Vechia declaratie 010 a fost depusa pt. perioada trimestriala cu incepere de la 01.01.2007.



#55 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 28 January 2008 - 10:25 AM

Buna ziua,
Chiar nimeni nu ne poate raspunde ce a completat la data," incepand cu data de"- eu as scrie 01.01.2008 ca de la aceasta data ma inregistrez ca platitor lunar de impozite,anul trecut am fost trimestrial, poate ne ajuta cineva care a depus????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 10:44 AM




#56 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 28 January 2008 - 11:22 AM

Dupa umila mea parere,si tinand cont ca anul trecut am completat asa si mi-au luat declaratia,la "luarea in evidenta incepand cu data de..."se trece data la care s-a inceput plata impozitelor pe salarii deci data la care s-a inregistrat primul salariat .Exceptie fac concediile si fondul de garantare care sunt impozite care au aparut pe 01.01.2006 respectiv 01.01.2007 daca nu ma insel(nu sunt f .sigura la ce data au aparut concediile)
IOANA CECILIA



#57 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 28 January 2008 - 11:34 AM

@ispas, ionita

se trece data de la care se face modificarea, respectiv 01.01.2008, pentru datoriile salariale, data luarii in evidenta pt impozitul pe profit si la TVA treci perioada lunara sau trimestriala, dupa caz, cifra de afaceri a anului 2007, dar nu ti le ia in seama, intrucat stabilirea se face in baza declaratiei privind cifra de afaceri! N-am inteles si n-o sa inteleg de ce trebuie sa fac doua hartii distincte cu acelasi scop....

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 28 January 2008 - 11:39 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#58 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 28 January 2008 - 02:22 PM

Asa este am sunat la administratie sector 6 si am aflat(am ramas uimita ca mi-a raspuns cineva si la telefon si la intrebare)ca la data luarii in evidenta se trece 01.01.2008

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 10:45 AM




#59 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 January 2008 - 11:18 AM

si eu am sunat la sect 6 si mi s-a raspuns la intrabari (cu amabilitate chiar) si am aflat ca daca s-a schimbat sediul, dar a ramas in acelasi sector nu mai trebuie depusa 010. M-a intrbat cui-ul si mi-a zis ca datele au fost preluate automat. Sper sa nu imi fi zis asa ca sa scape de mine si apoi sa imi aplice vreo amenda ca nu am depus la timp 010.
O intrebare va rog: pot merge la admin fin cu 010 necompletata si sa o completez acolo cu pixul cu ajutorul lor (ca sa nu gresesc)?

Multumesc.



#60 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 30 January 2008 - 11:40 AM

ajutor va rog cine a depus 010 la sector 6,,,vreau sa completez declaratia TVA lunar si impozitele cu salarii lunar,fac o singura dec 010?cifra de afaceri o trec in euro la curs 3.6102?va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL