Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO in preaviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CO in preaviz

7 replies to this topic

#1 Carmen___

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 August 2007 - 04:36 PM

Buna ziua!

Am si eu o nelamurire. Un salariat care si-a dat demisia isi poate efectua zilele de CO in perioada de preaviz?
In CM spune ca pe periada preavizului CIM isi produce toate efectele, deci si dreptul la CO...?



#2 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2007 - 02:08 PM

Da, daca nu a beneficiat de concediu de odihna in anul acesta sau poate cere sa i se plateasca concediul de odihna neefectuat.




#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 02:19 PM

In perioada concediului preavizul se suspenda, deci prectic se prelungeste cu zilele de concediu luate;



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 09:18 PM

Se poate acorda concediul iar dupa terminarea lui se continua cu zilele ramase din preaviz , inaintea intrarii in concediu.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 August 2007 - 09:07 PM

In timpul concediul de odihna contractului individual de munca nu se suspenda:
Art. 49. Codul muncii
(1) Suspendarea contractului individual de munca poate interveni de drept, prin acordul partilor sau prin actul unilateral al uneia dintre parti.
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a plati drepturilor de natura salariala de catre angajator.
In cazul demisiei, pe perioada preavizului se poate acorda CO fara ca preavizul sa fie intrerupt, dar cred ca angajatul ar trebui sa-si efectueze CO (daca a fost programat si i-a fost aprobat) si apoi sa-si de-a demisia. La incetarea contractului de munca, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani.
Art.79 Codul muncii
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.



#6 gabriel1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 August 2007 - 03:19 PM

[size="4"]Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Pe 10 august mi-am dat demisia de la fostul loc de munca.Mai aveam de efectuat 16 zile de concediu pentru perioada lucrata la aceasta societate.Mi-au spus ca imi accepta demisia iar acum nu vor sa imi dea banii pe concediul neefectuat.Spun ca il considera preaviz(cum fac asta daca mi-au acceptat demisia?).Problema este ca nu vor sa imi plateasca preavizul, zic ca eu nu am fost la munca si....Alta problema este ca preavizul este de 15 zile calendaristice iar eu am dreptul la 16 zile lucratoare de concediu. Nici restul de zile nu vor sa mi le plateasca. Este clar ca vor sa ma fraiereasca !Stiti cumva cui trebuie sa ma adresez in acest caz?Sau cunoasteti o persoana autorizata sa imi dea un sfat?
gavrila _gabriel1980@yahoo.com
Va multumesc anticipat!!



#7 Cotuna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 18 August 2007 - 07:08 AM

Preavizul nu se plateste se efectueaza. Daca ti-ai dat demisia trebuie sa stai in preaviz 15 zile daca ai functie de executie si 30 zile pentru functia de conducere. Aceasta , deoarece, se considera ca in aceasta perioada pe postul tau angajatorul trebuie sa gaseasca un inlocuitor pe functia ta.
Daca incetarea contractului este din vina angajatorului (reducere activitate, incetare etc.) atunci in perioada preavizului poti lipsi 4 ore/zi deoarece se considera ca trebuie sa-ti cayti un alt loc de munca.
In ce priveste CO de odihna acesta daca nu a fost efectuat trebuie compensat in bani pentru perioada lucrata in unitate.



#8 Carmen___

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 18 August 2007 - 08:18 AM

multumesc pentru raspunsuri






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL