Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare in cartea de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

inregistrare in cartea de munca

46 replies to this topic

#21 adnas1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 October 2008 - 07:38 PM

As dori sa stiu daca in carnetul de munca zilele de concediu fara salar sunt zile lucratoare sau calendaristice.
In ce lege gasesc reglementari in acest sens?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 October 2008 - 10:41 AM




#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 10:19 AM

desi zilele asupra carora se poate discuta de plata sau neplata sunt doar cele lucratoare, cf codului muncii (si logicii simple), in carnetul de munca apare per. calendaristica, ca si in ctr de munca.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 October 2008 - 10:44 AM




#23 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 11:18 PM

dar nu mai este obligatoriu sa treci zilele de concediu fara salariu in carnetul de munca. nu mai foloseste la nimic pt ca nu se mai calculeaza vechimea(dupa apr.2001) dupa inregistraile din carnetele de munca.
Cu respect,
Alinutza



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 06:27 PM

poate e bugetara si acolo se mai calc. inca.
eu asa stiu, gresesc ??



#25 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 08:31 PM

nu stiu exact cum e la bugetari, dar presupun ca si pt ei se depun declaratiile lunare ce CAS pe baza carora se calculeaza vechimea, asa ar fi logic. Legea 19/2000 e valabila si pt ei presupun
Cu respect,
Alinutza



#26 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2008 - 09:59 AM

la ITM, in judetul Hunedoara, la lichidare, se trec in carnetul de munca zilele de concediu fara salar, zilele de absente nemotivate si zilele de invoiri.



#27 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 November 2008 - 02:37 PM

Buna tuturor
Am si eu o intrebare
in cazul in care cetetean roman cu carnet de munca locuieste is strainatate ce trebuie sa faca cu carnetul sau?
sa il depuna la ITM in romania??sau la casa de pensii??in romania??sau in tara unde are resedinta?
dar inca nu intra in pensie.
astept raspuns



#28 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 November 2008 - 03:22 PM

Vezi postareamonii23, la Nov 4 2008, 02:37 PM, a spus:

Buna tuturor
Am si eu o intrebare
in cazul in care cetetean roman cu carnet de munca locuieste is strainatate ce trebuie sa faca cu carnetul sau?
sa il depuna la ITM in romania??sau la casa de pensii??in romania??sau in tara unde are resedinta?
dar inca nu intra in pensie.
astept raspuns


Daca respectivul doreste ca vechimea sa-i mearga in continuare pe perioada in care nu lucreaza la o firma din Romania, se poate incheia un contract de asigurare cu casa de pensii, prin care va dobandi calitatea de asigurat. La venitul asigurat stabilit se datoreaza o contributie de asigurari sociale de 29.%. Plata acestei contributii se face lunar si se va constitui ca stagiu de cotizare (pentru calculul pensiei). Daca se doreste incheierea unui astfel de contract, se depune printre altele si cartea de munca a persoanei in cauza la Casa de pensii.
Daca nu doreste incheierea contractului cu casa de pensii, cartea de munca poate sa ramana in posesia lui.
Carnetul de munca eliberat de ITM nu poate fi depus in tara unde are resedinta, chiar daca lucreaza acolo.



#29 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 November 2008 - 03:45 PM

MULTUMESC MULT
O DUPAMASA FRUMOASA

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 November 2008 - 04:37 PM




#30 antonela.ursea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 February 2009 - 09:56 AM

Buna!
Va rog, ma puteti ajuta cu un model de adresa catre itm prin care sa cer copletarea cartilor de munca pt 3 angajati??
Va multumesc! :frusty:



#31 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2009 - 10:50 AM

unde stau cartile de munca pentru care doresti actualizarea ? Daca sunt la inspectorul ITM , este obligatia lui sa le completeze si nu trebuie sa-i faci niciun fel de adresa . Daca soliciti imprumutul carnetelor pentru un motiv anume atunci exista un formular tip la ITM Bucuresti



#32 antonela.ursea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2009 - 10:05 AM

Am cumparat carnete de munca noi, pentru angajati care nu au avut niciodata carnet de munca. Cei de la ITM din Ploiesti mi-au spus ca trebuie sa completez o adresa prin care sa cer completarea acestora. Cum arata acea adresa??? De unde o iau???
Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 February 2009 - 12:01 PM




#33 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 February 2009 - 10:40 AM

Nu exista un formular tip, faci tu o adresa in doua exemplare catre ITM in care spui ca depui carnetul de munca seria.... nr.... pentru angajatul X cu CNP.....
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#34 RBucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 February 2009 - 05:55 PM

multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 February 2009 - 08:50 AM




#35 antonela.ursea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 February 2009 - 04:23 PM

Ok ! Multumesc mult pentru ajutor!!!!
O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 09:02 AM




#36 No Name

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 April 2009 - 07:48 PM

Am si eu o problema majora. Ne judecam cu un fost angajat de cam 3 ani si tot ne castiga. Societatea noastra are mai multe filiale in mai multe orase din tara.Pana in data de 31.01.2008 detinea si o filiala la Piatra - Neamt.In cadrul acestei filiale era angajat persoana de care vorbesc. Pana la acea data s-au tot emis decizii de incetare a contractului de munca anulate de sentinte civile. Cei de la Piatra - Neamt au inscris in carnetele de munca pana la acea data cand s-a radiat punctul de lucru. Dar noi avem 2 sentinte civile emise dupa acea data care anuleaza 2 decizii din aceeasi perioada. In atributiile carei Camere de Munca intra inscierea in carnetul de munca a acestor 2 sentinte civile? Eu cred ca in responsabilitatea ITM Bucuresti, tinand cont de faptul ca punctul de lucuru de la Piatra-Neamt nu mai exista.
Mentionez ca acel punct de lucuru avea personalitate juridica(S.C. ..... S.A. - Sucursala Piatra -Neamt)care a incetat o data cu radierea punctului de lucru.Deci din data de 31.01.2008 se face transfer la S.C. .... S.A.



#37 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 April 2009 - 03:29 PM

Cateva intrebari:

1. Ce anume trebuie inscris in cartea de munca ? Daca au fost anulate deciziile si s-a redispus reintegrarea, unde se face asta daca nu mai exista punctul de lucru ?

2. Oricare ar fi aceste inscriusri, as crede ca tot la Piatra-Neamt ar trebui facute. Nu sunt sigura insa un telefon la ITM cred ca v-ar lamuri.

3. Nu vi se pare incredibil cum castiga angajatul la noi indiferent de situatie ? Nu stiu cazul d-voastra insa sunt uimita de cat de usor castig si cat de greu este, pe motive obiective, sa concediezi pe cineva.



#38 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 06 December 2009 - 07:15 PM

buna !

am urmatoarea situatie : am semnat un CIM cu data de 01.12.2009...in data de 03.12.2009 m-am decis sa renunt la acest job, deoarece am primit o oferta de job mult mai avantajoasa; intrebarea mea este: se poate cumva anula CIM-ul din 01.12.2009? sau pot opta sa nu fie trecut acest CIM in cartea de munca? nu de alta, dar nu as vrea sa apara in cartea de munca inregistrarea,pentru a nu da tot felul de explicatii pe viitor....la intrebari de genul:" ce a fost atunci cu angajarea aia doar de cateva zile?"

daca poate cineva sa-mi raspunda , va multumesc!!



#39 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 December 2009 - 05:37 PM

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am avut o angajata careia i-am inchis cartea de munca cu acordul ambelor parti incepand cu data de 1 septembrie 2009. Ea vrea acum sa intre in somaj si-mi cere sa-i modific articolul si litera.
Ce parere aveti? cu ce ma afecteaza pe mine ca si angajator?- in societate nu mai am nici un angajat si nici nu va mai fi. Pot sa fac acest lucru?? ( a avut o luna lipsa nemotivat)
multumesc,



#40 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2009 - 09:23 AM

Inteleg ca ai deja decizia inregistrata la ITM. In acest caz nu se mai poate face nimic. (doar daca vorbesti cu inspectorul si acesta accepta).
In cazul in care decizia nu este inregistrata, ai posibilitatea sa inchizi cu somaj, dar pentru a beneficia de somaj trebuie sa aiba 12 luni lucrate in ultimele 24. Efectul acestei decizii este ca pe acelasi post nu mai poti angaja pe cineva (nu mai stiu exact, parca pentru 6 luni sau 12 luni).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL