Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#161 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 05 January 2010 - 08:55 AM

Am si eu o nelamurire:
Am achizitionat un autoturism din Germania cu 10.000 Euro, pentru care am facut taxare inversa 4426 = 4427 1900 Euro. Dupa un timp intentionez sa vand mijlocul de transport. El este partial amortizat. Normal, factura de vanzare a autoturismului o intocmesc cu TVA 19% indiferent ca este efectuata vanzarea catre pers fiz sau juridica, eu fiind firma platitoare de TVA.
1. Ce se intampla in cazul in care eu vand auto cu 8000 Euro fara TVA?
TVA - ul meu de pe factura ar fi acum de 1520 Euro, dar eu cand am beneficiat de taxare inversa tva - ul era 1900 Euro. Este corect sau eu trebuie acum la vanzare sa platesc cei 1900 Euro, indiferent daca valoarea de vanzare este acum mai mica?
2. Dar in cazul in care vanzarea se efectueaza cu un pret mai mare decat cel de achizitie 12.000 Euro fara TVA?
3. Daca ar putea cineva sa-mi spuna unde gasesc prevederile legale?
Va multumesc mult.



#162 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 11:48 PM

Vezi postareamalis, la Dec 10 2009, 12:36 PM, a spus:

Seful meu vrea sa vanda un autoturism,achizitionat in 2001,deci amortizat integral unei rude la un pret de 535.50 lei.Poate vinde la o valoare asa mica autoturismul? :pullhair:


Da.




#163 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 11:54 PM

Vezi postareacrisstina, la Jan 5 2010, 08:55 AM, a spus:

Am si eu o nelamurire:
Am achizitionat un autoturism din Germania cu 10.000 Euro, pentru care am facut taxare inversa 4426 = 4427 1900 Euro. Dupa un timp intentionez sa vand mijlocul de transport. El este partial amortizat. Normal, factura de vanzare a autoturismului o intocmesc cu TVA 19% indiferent ca este efectuata vanzarea catre pers fiz sau juridica, eu fiind firma platitoare de TVA.
1. Ce se intampla in cazul in care eu vand auto cu 8000 Euro fara TVA?
TVA - ul meu de pe factura ar fi acum de 1520 Euro, dar eu cand am beneficiat de taxare inversa tva - ul era 1900 Euro. Este corect sau eu trebuie acum la vanzare sa platesc cei 1900 Euro, indiferent daca valoarea de vanzare este acum mai mica?
2. Dar in cazul in care vanzarea se efectueaza cu un pret mai mare decat cel de achizitie 12.000 Euro fara TVA?
3. Daca ar putea cineva sa-mi spuna unde gasesc prevederile legale?
Va multumesc mult.

1. Nu are nici o treaba cu tva -ul la achizitie , Vindeti si colectati tva si aveti grija doar la descarcare legat de deductibilitatea cheltuieli.
2. idem 1, nu are nici o legatura cumpararea cu vanzarea.
3. Codul fiscal in proporttie de 80% ( si daca or mai exista si alte legi las colegi sa ma informeze si pe mine )



#164 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 06 January 2010 - 08:33 AM

Multumesc mult pentru raspuns.



#165 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 January 2010 - 11:01 AM

buna ziua. Am cautat deja pe forum si am citit la acest topic, din 2007 incepand, pana in 2010, tinand cont de avertismentele date de membrii seniori.
Problema: microintreprindere, neplatitoare de TVA, Auto ford focus achizitie leasing 2005, finalizat 06.2009, valoare ramasa de amortizat 48500 Ron. Valoare de piata cca.7000 EUR. Administratorul a imprumutat societatea cu 27000 ron in total, si are de luat 9800 ron dividende.
Se doreste vanzarea auto catre administrator-(actionar cu 75%).In ce conditii se poate face vanzarea si la ce valoare? Se poate considera datoria firmei catre administrator ca si plata partiala sau totala?
Va multumesc frumos, astept cu nerabdare un raspuns!



#166 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2010 - 12:15 AM

Da se poate.
Valoarea de vanzare e pretul pietei la care se tine cont si de uzura masini.



#167 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 January 2010 - 11:10 AM

Multumesc frumos,
dar daca se poate fiti putin mai explicit.
Ce se intampla cu diferenta pana la valoarea de amortizare(aproape 20000RON).
Care este procedura?
Va multumesc pentru promptitudine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 November 2010 - 10:52 AM




#168 schneider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2010 - 11:11 AM

Stie cineva daca o firma de consultanta din Romania poate vinde sau dona o masina second hand neinmatriculata unei persoane fizice (masina a fost achizitionata de curand din strainatate) si care este modalitatea legala prin care se poate face asta? Intreb asta pentru ca am inteles ca pentru a face acest lucru acea firma este obligatoriu sa aiba obiectul de activitate principal comercializare auto import... Nu poate pur si simplu sa o vanda acelei persoane fizice, din moment ce firma este proprietarul autoturismului si isi plateste toate datoriile catre stat? (Nu ma intereseaza chestiunile legate de amortizare si alte chestii pe care le-ar putea pierde respectiva firma, vreau doar sa stiu daca se poate din punct de vedere legal)...
Multumesc mult si astept raspunsurile voastre,

NS.



#169 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 08:00 PM

Pt Florin 76, am vazut ca a dat multe raspunsuri insa eu mai am o nelamurire, si anume cum interpretati ultima fraza din pct. 71.5 din Norme:
"Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale. In valoarea de intrare fiscala se include si [b]taxa pe valoarea adaugata devenita nedeductibila[/b], in conf. cu prev. Titlului VI TVA."

Mie mi se pare ca de aici reiese foarte clar ca TVA-ul aferent valorii neamortizate este nedeductibil.
Voi ce parere aveti?



#170 asdf2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 March 2010 - 07:49 AM

buna ziua
Societatea a achizitionat un autovehicol in valoare de 41650 din care pret fara tva 35000 iar tva 6650

Amortizare liniara durata de 5 ani .

calculez amortizarea la 35000 sau la 41650 ????


Va multumesc din suflet



#171 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 March 2010 - 07:53 AM

Banuiesc ca nu e leasing si nu se incadreaza in excepttile de la og 34
41650.



#172 asdf2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 March 2010 - 08:03 AM

nu este leasing ,

Va multumesc .

Nu cunoas exceptiile , i-mi puteti spune mai exact nr ordonantei 34 din ?



#173 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 March 2010 - 08:36 AM

2009
vedeti codul fiscal 2010 limitari speciale ale dreptului de deducere, obiectul de activitate al societatii si activitatile efectiv desfasurate (curierat, paza, car televiziune, agent comercial etc)



#174 marcusalexander

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 April 2010 - 09:27 AM

Buna ziua, am si eu o mica intrebare.Am avut un SRL pe care de anul acesta l-am suspendat, si in contul 2133 am inregistrata o anumita valoare rezultata din cumparrea a 2 masini in 2007.Nu am stiut daca contabilu' vietii le-a scos din evidenta contabila, lucru pe care l-am aflat anul acesta vazand aceea valoare in 2133. La contabilitatea firmei nu s-a mai lucrat de anul trecut din septembrie.Cum fac sa scot acele masni din evidenta contabila fara ca sa platesc acum impozit si tva la stat?si daca am suspendat firma mai pot incheia acte contabile?



#175 Iulian Motoroiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 14 April 2010 - 02:55 PM

Am si eu o speta, si sper sa gasesc ajutor repede.
O persoana juridica platitoare de TVA a achizionat o autofurgoneta VW second-hand, pentru transport persoane. Societatea are ca obiect de activitate principal(cod CAEN) transportul terestru de marfuri si persoane. Achizitia s-a realizat prin inchiderea unui contract de leasing inainte de termenul final de 4 ani al contractului, repsectiv dupa 1 an si 6 luni. Practic societatea de leasing i-a facturat in februarie valoarea ramasa din contract. Primul aspect care-l pun in discutie este daca TVA-ul aferent acestei ultime facturi este deductibil, tinand cont de faptul ca obiectul de activitate al firmei este Activitatea de transport persoane?
Acum, in martie am o alta problema. Persoana juridica vinde autofurgoneta, la o persoane juridica inregistrata in scopuri de TVA in Franta la un pret mai mic decat valoarea ramasa neamortizata. Pentru diferenta dintre valoarea neamortizata si pretul de vanzare societatea are un deviz de la service autorizat Volkswagen prin care se specifica faptul ca motorul masinii este defect, aceaste reprezentand o justificare a diminuarii valorii de vanzare a masinii. Intrebarea este urmatoarea: poate fi considerata aceasta livrare ca o livrare intracomunitara? Daca da, ce ar fi trebuit sa fie specificat pe factura INVOICE?, Daca nu, consideer ca pe INVOICE ar trebui sa fie scrisa si valoare TVA-ului.
In ce priveste diferenta dintre valoarea neamortizata si pretul de vanzare, devizul dat de service poate fi o justificare pentru reevaluarea in contabilitate a mijlocului fix, deci implicit reducerea valorii contabile a mijlocului fix, diferenta evidentiind-o in Rezerve din reevaluare?
Astept o informatie, raspuns cat mai repede posibil. Maine este termenul final pentru trim. I, pentru declaratia 390. Va multumesc



#176 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 May 2010 - 12:35 PM

buna ziua,
help!help!help!
am si eu o societate la care intentionez sa suspend activitatea.Problema este ca in 2008 s-a achizitionat un autoturism din Germania, s-a calculat amortizarea aferenta si s-a platit impozit auto.Intrebarea mea este daca as vrea sa vand acest autoturism la valoarea pietei mult mai mic decat valoare ramasa , diferenta dintre val.ramasa si valoarea facturata este cheltuiala deductibila sau nu? si daca diferenta este o cheltuiala deductibila putei sa imi spuneti care sunt inreg. contabile ?
multumesc anticipat



#177 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2010 - 06:29 PM

1. Diferenta este deductibila daca demonstrezi ca ai vandut la pretul de piata, iti recomand sa ai la baza un Raport de evaluare.
2. Deductibilitatea este prevazuta de Dec. Comisiei Centrale nr.2/2004 (pct.3, alin.4), pe care o postez pt. a o putea arata unui eventual control, care, probabil iti va spune altfel.
Fisier atasat  Ordin_pt.aprob.Dec.2_2004.doc   49.5K   127 downloads
3. Inregistrari generale : 2813, 6583 % 2133 scaderea din gestiune; 461 % 7583 , 4427 vanzarea pr.zisa.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 May 2010 - 06:31 PM

Dana




#178 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 21 May 2010 - 11:27 AM

buna,
multumesc pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:27 AM




#179 narcisluca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 June 2010 - 11:02 AM

Am un cunoscut doctor stomatolog scare are un CMI - imi cer scuze daca intrebarea s-a mai pus dar eu cat am citit nu am gasit raspuns!
Are o masina luata in Leasing in 2006 si expira Leasingul anul acesta. A inregistrat luna de luna in Jurnal de incasari si plati ratele platite la masina si Casco din 2006 incoace. Vrea sa vanda masina si sa achizitioneze alta (se gandeste si la un schimb cu dif de bani din partea lui) cum e legal sa procedeze? Poate vinde la o persoana fizica ? Daca face schimb poate face schimbul cu o persoana fizica? El factureza fara TVA - cum justifica diferenta de bani (asta in cazul schimbului)? Ma puteti sfatui cum e mai bine sa procedeze? Multumesc!



#180 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2010 - 06:44 PM

Daca nu este platitor de TVA - adica timp de un an nu are o cifra de afaceri de mimimum 35.000 Euro, poate factura fara TVA (chiar daca face schimb, este tot o tranzactie de vanzare-cumparare).
Avand in vedere ca pe perioada leasingului, a amortizat masina (cel putin 4 ani !), pentru a nu avea probleme fiscale, este de preferat sa o vanda cel putin la valoarea ramasa dupa ce a scazut valoarea amortizarii trecuta pe cheltuieli !.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:27 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL