Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#181 narcisluca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 June 2010 - 04:43 PM

Din cate stiu cifra de afaceri nu depaseste 20.000 Euro - este un cabinet medical CMI - nu poate deduce TVA (Nu recupereaza TVA platit la facturile emise de furnizori) si factureaza fara TVA inca de la infiintare!
Intrebare - daca face schimb si masinile au ac. valoare - el face factura iar cel cu care face schimbul ii face si el factura sau daca este pers fizica fac contract de vanzare cumparare cu valoarea masinii celui cu care face schimbul - se mai trec bani prin conturile bancare? (poate pun intrebari stupide dar nu ma pricep!) Poate schimba auto propriu cu auto de la persoana fizica? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:27 AM




#182 nicudica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 July 2010 - 09:35 AM

Buna Ziua tuturor,

Urmaresc acest forum si nu am gasit undeva solutionarea urmatoarei probleme.

De curand am achizitionat un atovehicul pe societate (~ 20 luni).

- Am de recuperat T.V.A ~ 8.500 Ron de la Finante
- Deasemeni am de plata ~ 1.800 (Imp. forfetar) - societatea urmeaza a fi suspendata.

Ce imi sugerati ca ar fi mai "convenabil" tinand cont de situatia financiara in care ne aflam:

1. sa imi vand masina (taxele P.J sunt destul de mari: R.C.A + Casco + Parcare / An)-> persoana fizica + stins datorii;
2. sa cer decont de T.V.A la Finante;

Va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine sa aplic.
Urmeaza ca in cursul lunii acestea sa suspend societatea si nu voi mai putea elibera facturi ptr. cazul 1.


Va multumesc anticipat,
Cele bune,




#183 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 July 2010 - 11:49 AM

sa vindeti masina catre pers fizica si sa rambursati ce mai ramane de la tva, sau cel putin sa compensati cu imp de plata, altfel se anuleaza TVA de rambursat in urma suspendarii si pierdeti



#184 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2010 - 12:04 PM

cum adica se anuleaza TVA de rambursat in urma suspendarii? de ce?



#185 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 July 2010 - 12:31 PM

iti citez dintr-un raspuns de aici de pe forum al lui Lexiroxi cred.

Pentru societatile aflate in inactivitate temporara inscrisa la Reg. Com., anularea inregistrarii in scopuri de TVA se face de catre adm financiara prin notificare, iar vectorul fiscal se modifica din oficiu conform Ordinului 1786/2010 - pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA, precum si a modelului si continutului unor formulare, publicat in MO 292/5.05.2010.
In ultimul Decont pe care trebuie sa-l depui trebuie sa inscrii si ajustarea TVA-ului cf. art.148 si 149 Cod fiscal.

Norme Codul fiscal:
53. (1) Potrivit prevederilor art. 148 din Codul fiscal, se ajusteaza taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal.
Ajustarea taxei deductibile se efectueaza numai in situatia in care nu are loc o livrare/prestare catre sine efectuata de persoana impozabila, prevazuta la art. 128 alin. (4) sau art. 129 alin. (4) din Codul fiscal.

(2) In baza prevederilor art. 148 lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila poate sa ajusteze taxa deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, constatate pe baza de inventariere:
b) in situatia in care persoana impozabila a alocat direct un anumit bun/serviciu pentru operatiuni care nu dau drept de deducere si ulterior bunul/serviciul respectiv este utilizat pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere.
Ajustarea in acest caz reprezinta exercitarea dreptului de deducere.

(7) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in Registrul Comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca activele corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, care nu sunt amortizate integral, sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 148 lit. c) din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata.
Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile.
Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta conform alin. (2) lit. b) taxa aferenta activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital potrivit art. 149 din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata.
Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.

54. (4) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca bunurile de capital sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 149 alin. (4) lit. a) pct. 1 din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile. Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta taxa aferenta bunurilor de capital proportional cu perioada ramasa din perioada de ajustare, conform art. 149 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.



#186 narcisluca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 July 2010 - 08:12 PM

Se poate vinde masina SH inregistrata pe un CMI la un cetatean strain? Trebuie completat vreun formular la finante? Se poate vinde doar cu contract de vanzare cumparare cu val in euro? Treb factura (in lei?) Conteaza daca e in UE sau nu?
Multumesc!



#187 nicudica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 July 2010 - 10:06 AM

Buna Tuturor,

Multumiri pentru informatii.

Inca o mica intrebare.

In cazul in care o vand catre persoana fizica (adica o vand mie) - fiscul nu imi va face probleme cu acea suma incasata? (~ 40.000 RONi)??

Cineva imi sugera ca pot avea probleme ca in momentul vanzarii vor veni cei de la Politia Economica??

Incaodata multumiri anticipate.
Cele bune,



#188 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 July 2010 - 10:50 AM

nu



#189 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 July 2010 - 09:00 PM

vanzarea este OK dar daca ti-o vinzi tie, atentie ar trebui sa ai grija la pretul de transfer, pentru care fiscul iti poate face probleme.



#190 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 01 October 2010 - 03:04 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
O societate vinde 2 autoturisme(unul amortizat integral si celalt neamortizat integral).
De exemplu,auto amortizat integral este inreg.in conta la val.de achizitie de 7000 lei.Acum se vinde cu 2000 lei cu tot cu tva.
Cel de-al doilea auto este inreg.in conta la pretul de achizitie de 29000 lei si este amortizata suma de 21000 lei.Deci mai ramane neamortizata suma de 8000 lei.
Si acesta este vandut tot cu 2000 lei cu tot cu tva.
Va rog mult sa imi spuneti care este tratamentul fiscal pt.cele doua auto(chelt.cu val.neamortizata este sau nu deductibila;ce se intampla cu tva avand in vedere ca la cel neamortizat am dedus o suma mai mare cand l-am achizitionat(in 2006) iar acum prin vanzare colectez tva la o suma mai mica.
Si inca ceva:vanzarea autoturismelor s-a facut catre asociat si sotia acestuia(fiecare cate un autoturism).
Este corect?Oricum,acum ca facturile au fost intocmite in acest mod rugamintea mea este ca dpdv fiscal sa fac inregistrarile corecte.
Va multumesc pt.sprijin!



#191 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 02 October 2010 - 06:58 PM

Vezi ce zice LEU 50 aici;Intocmesti factura cu tva, iar valoarea neamortiza... Mar 27 2009, 01:17 PM



#192 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 November 2010 - 09:37 AM

Vezi postareanopris, la Sep 2 2008, 01:43 PM, a spus:

In Procesul-verbal de casare se precizeaza ca rezulta un deseu valorificabil sau unele piese de schimb, pe care le vindeti ulterior cu factura.


exact aceasta situatie am eu acum, insa intervine specificul societatii. Obiectul de activitate este colectarea si vanzarea deseurilor, platitor de TVA, taxare inversa.

Am urmatoarea situatie: un camion care este amortizat integral va fi casat si va fi vandut ca deseu (nu ca autovehicul!) la REMAT.

Va rog, spuneti-mi daca inregistrez bine:

1. 2813=213 scoaterea din gestiune a camionului

2. 371=7588 obtinerea de deseuri din acest camion (pt societate, deseurile sunt marfuri, asta este obiectul de activitate)

3. 4111=707 vanzarea acestor deseuri
4426=4427 taxarea inversa

4. 607=371 descarcarea din gestiune a deseurilor.

Aceasta postare a fost editata de corneliuss: 19 November 2010 - 09:39 AM




#193 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2010 - 07:54 PM

Da, e ok



#194 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 November 2010 - 01:54 PM

Multam, Florine!



#195 malvolio16

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 December 2010 - 04:33 PM

Salut,

Am o masina luata in leasing pe firma pe care vreau sa o vand unei persoane fizice. Masna este de 6 ani cumparata. Este vorba de o dacia solenza din 2004. Care este suma minima pe care o pot trece in contract, pentru a plati Tva cat mai putin, astfel in cat sa nu am probleme cu fiscul. Pretul real de vanzare al masinii fiind de 1500 euro. Va rog mult daca ma puteti ajuta cat de repede pentru ca stau cu cumparatorul la "usa" si nu stiu contractul pe ce suma sa il fac. Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 December 2010 - 10:04 PM




#196 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 December 2010 - 05:35 PM

3800 lei cu TVA cu tot, 3065 lei fără TVA. Păi cine vă dă mai mult ?! Dacia Solenza din 2004 ? Te pomenești că e și lovită ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 December 2010 - 05:37 PM




#197 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 December 2010 - 05:57 PM

:thumbup:



#198 pyf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2011 - 11:29 PM

Va salut pe toti !
Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns concret cum poate un srl (activitate service auto) sa vanda un auto la o pers. fizica dupa ce acesta s-a amortizat in 5 ani. este conditionat de pret, licitatie, val de piata etc. o eventuala procedura
Va multumesc



#199 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 January 2011 - 12:07 AM

Se vinde la valoarea de piata. Cum o dovedesti ? Fie prin evaluare, fie prin mai multe oferte de pret.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 January 2011 - 12:08 AM

Dana




#200 SANDA-MARIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 February 2011 - 10:38 PM

SALUTRI DRAGI COLEGI!
PROBLEMA MEA ESTE URMATOAREA: AM PRELUAT O CONTAB. DE CURAND , IN BALANTA AM INREG CLADIRI SI TEREN; ADMINISTR SOC IMI SPUNE CA EL NU LE MAI ARE, SI IMI ADUCE UN CTR DE VANZ-CUM (CU IPOTECA) TOCMAI DIN FEBR. 2009; TOATE BILANTURILE DE ATUNCI SUNT INREG CU ACESTA; NU S-A FACTURAT VANZAREA; LA IMP SI TAXE SOC. APARE INCA CU IMOBILELE IN EVIDENTA;
SI DACA VA MIRATI DE CE CUMPARATORUL NU A STRIGAT PANA ACUM, RASP E CA TOT EL LE-A CUMPARAT PE ALTA FIRMA(ACELASI CONTABIL LA AMBELE SOC)

1, CARE SUNT CONSECINTELE NEDECLARARII LA PRIMARIE ????
2. CUM INREG VANZAREA IN CONTABITATE?
ASTEPT AJUTORUL VOSTRU!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL