Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#101 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 December 2008 - 07:44 PM

Vezi postareaAdam, la Dec 8 2008, 06:59 PM, a spus:

1) achizitie: 2133=404analitic
404analitic=5311
amortizarea lunara: 6811=28133
2) revanzare( fiind SC platitoare de TVA nu poti vinde decat cu TVA indiferent cui !!!)
461=%
7583
4427
scoatere din gestiune:
% =2133
28133
6583
Incepand cu 2008 nu mai conteaza :thumbup: suma cu care vinzi masina, pt ca 6583 e deductibil integral conform pct. 71.6 din Norme de aplicare Cod Fiscal. :frusty:



#102 gilrox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 December 2008 - 10:49 AM

Buna ziua,
Firma x primeste bonus in urma realizarii targetului un atv cu facura valoare zero, aceasta firma poate refacura mai departe atv-ul tot cu valoare zero unei persone fizice? daca se poate, urmatorea intrebare este persona fizica poate revinde atv-ul cu valoare normala, adica 3-4 mii euro? sau care este procedura in astfel de cazuri?
multumesc frumos?




#103 URSUTA ANCUTA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 December 2008 - 06:39 PM

Buna,sunt si eu noua in contabilitate si nu stiu cum sa inregitrez la o firma vanzarea autoturismului luat in leasing.Plata lesingului s-a facut doar un an de zile si incasarea banilor din vanzarea autoturismului se face in numerar zilnic in suma de 49990 ron.



#104 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 11 December 2008 - 09:09 AM

PRIMA DATA TREBUIE SA-I FACI CARTE DE IDIDENTITATE LA RAR,DUPA ACEEA O IEI IN EVIDENTA LA PRIMARIE



#105 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 11 December 2008 - 03:19 PM

de unde ai scos studenta IV interpretarea aceasta la pct 71.6 din norme care spune asa "71.6. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului." asa ca eu nu am inteles ca sunt deductibile 6583 la vanzare chiar daca sunt mai mici ca 7583. :thumbup:



#106 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2008 - 06:15 PM

ai mare grija cu incasarea sumei in numerar, chiar daca este pana la 5000 lei zilnic, nu prea e corect.
caci banuiesc ca factura pentru vanzarea autoturismului este mult mai mare decat 10000 lei. o sa incerc sa atasez si temeiul legal, desi daca fac acest lucru , cred ca voi fi un pic off topic.



#107 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2009 - 08:01 AM

bua ziua1
daca vand o masina care este pe firma unei persoane fizice la o valoare de 8000 ron cum fac factura ?
imi achita numerar. pot sa fac o singura factura ? depaseste cei 5000 Ron. sau in cazul persoanelor fizice nu este valabila? este urgent! multumesc anticipat :frusty:



#108 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 30 January 2009 - 08:15 AM

Vezi postareamarprestsrl, la Jan 30 2009, 08:01 AM, a spus:

bua ziua1
daca vand o masina care este pe firma unei persoane fizice la o valoare de 8000 ron cum fac factura ?
imi achita numerar. pot sa fac o singura factura ? depaseste cei 5000 Ron. sau in cazul persoanelor fizice nu este valabila? este urgent! multumesc anticipat :frusty:
Persoanele juridice pot efectua plati in numerar catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei se pot achiata astfel: o plata in numerar, de maxim 5.000 lei, diferenta putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.



#109 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2009 - 12:30 PM

Incasarile de la persoane fizice nu sunt plafonate.



#110 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 31 January 2009 - 06:59 PM

sper sa nu fie prea tarziu.... se vinde fara nici o pb si se incaseaza nr. cu dispozitie de incasare catre caserie, intrucat este pers. fizica nu se aplica regula plafonului de 5000 ron . succes!



#111 Reiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 February 2009 - 02:09 PM

Am si eu o rugaminte!Vreau si parerea voastra.Am o firma care are o masina auto inregistrata aproape complet amortizata si vrea sa o vinda .Ce inregistrari trb.sa fac;bineinteles inreg.contabile? Va multumesc :frusty:



#112 frisca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 February 2009 - 12:27 AM

Vezi postarea(anisoara bobi), la Dec 11 2008, 04:19 PM, a spus:

de unde ai scos studenta IV interpretarea aceasta la pct 71.6 din norme care spune asa "71.6. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului." asa ca eu nu am inteles ca sunt deductibile 6583 la vanzare chiar daca sunt mai mici ca 7583. :sad:


Asa este nici eu nu inteleg de unde rezulta deductibilitatea lui 6583 :frusty:



#113 Reiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 February 2009 - 01:36 AM

Buna seara!!! Chiar nu vrea nimeni sa-mi impartaseasca din experienta lui!!!Rog astept un raspuns simplu!!!Multumesc! :frusty:



#114 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2009 - 09:55 PM

Te rog sa dai cautare in forum. S-a mai discutat despre vanzare mijloace fixe amortizate partial si/sau integral.

Cat despre subiectul de mai sus, cu plati si incasari...offf, pana cand?! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 April 2009 - 11:25 AM

Madalina



#115 oanakatalina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 February 2009 - 04:16 PM

buna ziua
am cumparat pe o firma 2 motociclete,o masina ,o remorca din germania nu am dedus tva acum vreau sa le vand la persoane fizice cu cea mai mica valoare si eu fac fact cu tva se poate?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 10:33 AM




#116 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 27 February 2009 - 10:12 AM

daca esti platitoare de tva, obligatoriu la vanzare tb sa colectezi tva



#117 SUNBEAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targoviste

Postat 11 March 2009 - 02:00 PM

Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema : societatea " x " a cumparat un autoturism, pe care dupa ce l-a amortizat complet il vinde societatii " y " la valoarea de 200 RON + TVA. Operatiunile pe care trebuie sa le inregistrez la vanzare in cadrul soc. " x " imi sunt clare, respectiv:

2813 = 2133 si
461 = 7583
461 = 4427

Problema mea este ca nu stiu cum sa inregistrez cumpararea autoturismului la firma " y ". Valoarea fiind doar de 200 RON + TVA nu stiu daca trebuie sa il incadrez tot ca si mijloc fix si daca il amortizez. :frusty:

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#118 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2009 - 02:06 PM

ca si valoare nu se incadreaza la mijloc fix, stiti asta
deci mai bine pe obiecte de inventar inregistrati



#119 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 March 2009 - 06:42 PM

Puteti in contabilitate sa il inregistrati ca si mijloc fix, pentru ca OMFP 1752/2005 nu se refera si la valoare atunci cand clasifica imobilizarile corporale, iar din punct de vedere fiscal il amortizezi la intrare, urmand ca in anii urmatori, amortizarea pe care o calculezi contabil sa fie nedeductibila fiscal. De ce iti spun sa faci asa, pentru ca nu o sa poti deconta combustibil, consum de cauciucuri, sofer, etc pentru ceva care nu este inregistrat in patrimoniu, ci in afara lui, si pana vei explica asta organelor de control mai bine asa, tinand cont ca este si permis atat din pv contabil cat si fiscal.



#120 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 27 March 2009 - 09:15 AM

Buna ziua,


Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatorea informatie: am un autoturism achizitionat in anul 2008 din Germania pe firma, cu taxare inversa.ACum administratorul firmei doreste sa treaca acest autoturism pe numele lui. Cum trebuie sa procedez?


Va multumesc?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL