Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere


59 replies to this topic

#21 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 19 February 2009 - 07:04 AM

Depinde de unde esti. Unii de pe forum spun ca au depus contracte de munca cu o ora pe zi, dar la noi la ITM Suceava, nu mi-au acceptat asa ceva. Minimul de ore la noi este 2 pe zi.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#22 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 February 2009 - 12:01 PM

Brenda, L.53/2003, citez :
ART. 101^1
(1) Angajatorul poate incadra salariati cu fractiune de norma prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.
(2) Contractul individual de munca cu timp partial se incheie numai in forma scrisa.
(3) Salariatul comparabil este salariatul cu norma intreaga din aceeasi unitate, care are acelasi tip de contract individual de munca, presteaza aceeasi activitate sau una similara cu cea a salariatului angajat cu contract individual de munca cu timp partial, avandu-se in vedere si alte considerente, cum ar fi vechimea in munca si calificarea/aptitudinile profesionale.
(4) Atunci cand nu exista un salariat comparabil in aceeasi unitate, se au in vedere dispozitiile din contractul colectiv de munca aplicabil. In cazul in care nu exista un contract colectiv de munca aplicabil, se au in vedere dispozitiile legislatiei in vigoare sau contractul colectiv de munca la nivel national.
Art. 101^1 a fost introdus de pct. 21 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 55 din 30 august 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 788 din 18 septembrie 2006.
Care este motivul pt.care in Suceava nu s-a preluat ct. cu o ora ?

Dana




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 04:53 PM

In Bucuresti " la un inspector foarte nesimtit si ca sa ii fac in ciuda " iam dat un contract de munca cu o ora pe luna, si iam zis sa imi dovedeasca legal ca nu il poate primi. si la acceptat deoarece codul muncii numai limiteaza timpul minim de lucru.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:04 PM




#24 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 24 February 2009 - 10:35 AM

Am un CIM cu jumatate de ora pe zi, inregistrat la ITM. Cum ar trebui sa inregistrez in declaratia de la pensii (acolo cer nr zile lucrate in luna) nr de zile si norma?



#25 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2009 - 12:46 PM

Dupa cate stiu eu nu exista contracte de munca sub 1 ora pe zi. La CAS la norma se trece 8 (daca timpul normal de lucru pentru acel post este 8 , sau 7 sau 6 daca sunt cazuri speciale), la nr de zile iarasi nu ar fi problema deorece acolo se pot trece zilele lucratoare dar problema este ce pui la CV (Contract individual de muncă cu timp parțial) deorece acolo nu exista varianta de 0.5 ore pe zi.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 February 2009 - 01:28 PM




#26 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2009 - 01:18 PM

Codul Muncii nu limiteaza durata ct.de munca cu timp partial, poti fi angajat si cu 15 minute/zi. In cazul tau treci in decl. pt.Casa de pensii, in casuta din stanga unde scrie ct.de munca cu timp partial, cifra 8 , la norma zilnica 8 ore sau cat se lucreaza in mod normal pe zi in soc.respectiva iar la nr.de zile lucrate exact cate zile lucratoare sunt in luna, ex. in ian.20 zile sau cate zile ai lucrat efectiv. Nu trebuie sa calculezi cate zile lucrezi din luna aferent timpului de 30min./zi; tu lucrezi 30min/zi timp de 20 de zile (ex.ian.2009) pt.ca in fiecare zi din cele 20 mergi la servici si stai 30 min., pardon, lucrezi 30 de minute :frusty: .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 February 2009 - 01:20 PM

Dana




#27 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 26 February 2009 - 03:51 PM

Dana42, vad ca esti ingerul meu pazitor. Ai mare dreptate, da mareeeee.
Pt George Dinu, acest contract nu e pt functia de baza.



#28 arisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 July 2010 - 05:58 PM

Buna ziua ,

Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce suma trebuie platita pentru contributiile aferente si impozit in cazul incheierii unui CIM pentru 2 h ( in cazul unei persoane al carei salariu sa se incadreze la minimum pentru un post care necesita studii medii)



#29 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2010 - 06:05 PM

82 daca e cu functia de baza
106 daca e fara functie de baza.



#30 arisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 July 2010 - 06:13 PM

Da , la functia de baza .

Puteti sa-mi spuneti la ce salariu ati calculat si cat reprezinta impozitul pe venit ?



#31 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2010 - 06:16 PM

la salariu de 180, deoarece studii medii e minim 720 iar 720/4=180
Impoz pe salar e 0



#32 arisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 July 2010 - 06:27 PM

Impozitul este zero ? Nu pot sa cred !Se aplica si in aceasta situatie deducere personala ?
Tot timpul am avut de plata o multime de impozite si contributii ...
Am uitat sa va explic ca e vorba de angajare la propria firma unde nu imi mai permit sa platesc pentru program normal.



#33 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2010 - 06:38 PM

Impozitul pe salarii este 0 restu sunt restul taxelor si contributiilor ( cas, somaj , sanatate etc ).
Da se aplica deducerea personala.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 13 July 2010 - 06:38 PM




#34 arisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 July 2010 - 07:17 PM

Multumesc foarte mult .


Daca timpul de lucru ar fi fost de 4 ore , aceste contributii cat ar fi fost ?



#35 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2010 - 09:39 PM

Dublu, adica 164



#36 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 July 2010 - 10:42 PM

Buna seara!

Spuneti-mi, va rog, pot face un contract de munca pt un economist de 1 ora/ saptamana (sau 1 ora /luna)?
In caest caz cum s ecalculeaza salariul?

Va multumesc anticipat!



#37 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 11:43 AM

Va rog o parare!!!!!



#38 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2010 - 11:52 AM

Si pe mine ma intereseaza subiectul, am niste chelneri care lucreaza 8 ore/luna.



#39 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2010 - 12:26 PM

:lnr (1):



#40 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 01:03 PM

Rectific spunand ca as vrea a stiu cum se calculeaza contributille, la salariul minim de 1200 sau la salariul stabilit pt 1 ora ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL