Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere


59 replies to this topic

#41 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2010 - 01:17 PM

1200 lei este pentru 8 ore zi, 21.25 zile lucratoare (media).
pt o ora pe luna aveti 1200/21.25*8
pt o ora pe sapt aveti (1200/21.25*8)*4 sau 5 saptamani cat are luna

fara ofensa dar ce face economistul intr-o ora pe luna, preia si preda documente? mai si lucreaza?

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 29 July 2010 - 01:18 PM




#42 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 01:25 PM

Dna. economista doar verifica si semneaza bilantul.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:05 PM




#43 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 01:53 PM

Am incercat sa mai adaug informatii la mesajul anterior, insa nu mi s-a permis, astfel incat mai postez incodata si sper sa nu fie cu suparare numarul mare de mesaje.

Eu am calculat astfel: 1 ora/luna- 1200/nr.zile lucratoare pe luna
1 ora/saptamana - 1200/nr.zile lucratoare pe luna*4(sau 5)
Acum nu stiu daca trebuie sa calculez contributiile la sal minim sau la cel pt 1 ora.Eu spun ca ar trebui la cel stabilit pt 1 ora. D-voastra ce spuneti? Persoana cu 1 ora/saptamana are functia de baza aici.
Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:05 PM




#44 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2010 - 09:38 PM

are timp sa verifice si sa semneze, sa va faca contract, sa va dea factura, chitanta si raport de atestare intr-o ora? waw..speedy gonzales...inseamna ca eu sunt prea inceata...
si faceti bilant saptamanal?
si mai are si functia de baza aici....
de-aia nu are ursul coada!!! au dreptate guvernantii cu OG 58/2010 cap III.
deja sunt off topic

de ce nu intrebati economista cum faceti, doar are functia de baza la dvs, si are timp in o ora sa va spuna...sau da, obligatia ei e de a semna bilantul, nu de a sti ce semneaza sau sa va ofere consultanta...

scuze dar nu ma pot abtine
eu platesc la tot ce incasez inclusiv acum cu og 58 platesc in plus la expertize judiciare efectuate si neplatite, mai am si forfetar, si dvs. care evitati orice fel de plata doriti sfaturi... colegii poate sunt mai binevoitori

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 29 July 2010 - 09:41 PM




#45 claudiacl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 July 2010 - 10:26 PM

Eu sunt angajata ca si contabila. Am terminat liceul economic, iar aici unde lucrez sunt singura. Patronul doreste ca bilantul sa-l fac eu, iar dna. economista sa-l verifice si sa-l semneze. Sper sa fac lucrul acesta bine, astfel incat sa-mi pastrez locul de munca. Nu pot cere consultanta d-nei economiste, fiindca deocamdata nu stiu cine este, iar patronul nu doreste sa plateasca in plus. Cele 4 ore /saptamana sunt pentru alt post, mai exact pt sotia patronului.
Multumesc anticipat persoanei care-mi va da sfaturi, fiindca este greu la inceput.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:06 PM




#46 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 July 2010 - 04:45 PM

Poate putin off topic si eu, dar sa nu ne fie cu suparare, nu are ursul coada din multe motive...guvernanti??? dreptate??? sunteti naiva? :wink:

Din cate stiu eu, s-ar putea sa depinda de sucursala ITM la care mergeti. La noi ITM cere specificarea unei norme/zi, si intervalul orar, si atunci e dificil sa imparti o ora pe luna la 21 zile lucratoare. Cel mai bine este sa intrebati telefonic la ITM inainte de a merge cu contractul. Eu am pe cineva cu contract de 0.5h/zi.



#47 florentina_o

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2010 - 09:40 AM

Buna ziua,

De fiecare data cand am avut nelamuriri in domeniul contabil explicatiile pe care le-am gasit aici au fost corecte si argumentate, de aceea, indraznesc sa va cer ajutorul intr-o problema cu care ma confrunt:

Doresc sa modific un contract de munca de la norma intreaga (8 ore) la timp partial (2 ore). Am facut actul aditional in care am precizat elementele care se modifica: durata timpului de lucru de la 8 la 2 ore si salariul brut de la 1200 ron la 300 ron si am mers cu el la itm. De la itm mi s-a spus ca trebuie modificata doar durata, salariul brut ramanand acelasi si se calculeaza automat (?!) conform duratei timpului de lucru.

Nu cred ca este corect sa modific doar durata si salariul brut sa ramana 1200 ron aferent normei intregi (cum sustine itm provincie) ci sa precizez clar ce se modifica - durata+ salariu - (am intrebat telefonic si la itm bucuresti si mi-au confirmat ca este corect cum am procedat eu) dar nu stiu care sunt argumentele legale(concret - lege, hg nr data articol) cu care pot demonstra la itm-ul de care apartine societatea.

Multumesc frumos!



#48 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2010 - 02:41 PM

Din pacate argument legal nu cred ca vei gasi, eventual incearca sa vb cu altcineva din cadrul ITM.
Dragos



#49 Kristinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:viitor contabil

Postat 06 January 2011 - 08:39 PM

Vreau sa stiu si eu daca pt functia de economist la un CIM partial de 4 ore cat va fi salariul brut ?



#50 Kristinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:viitor contabil

Postat 06 January 2011 - 08:41 PM

Ce taxe se platesc pentru CIM partial de 4 ore la un salariu brut de 350



#51 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 09:16 PM

Taxe nu se platesc, se platesc contributii si impozit pe salar exact ca si pt. un angajat cu norma intreaga.
Pt. angajat :
- CAS : 10.5%
- Somaj : 0.5 %
- CASS : 5.5 %
- imp. salar : 16% din venitul baza de calcul; daca este la functia de baza beneficiaza si de deducerea personala.
Pt. angajator :
- CAS : 20.8%
- Somaj : 0.5 %
- CASS : 5.2 %
- Contrib. accid. -in functie de codul CAEN
- Contrib. conc. medicale : 0.85 %
- Fd. garantare creante salariale : 0.25 %

Data viitoare foloseste functia cautare pe Forum, este obligatorie.
Numai bine !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 January 2011 - 09:17 PM

Dana




#52 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 23 June 2011 - 10:36 AM

Eliminarea fractiei de minim doua ore din contractele part-time este valabila de la 1 iunie?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#53 antoneladelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 September 2011 - 10:45 PM

Buna aeara!
Am o intrebare daca poate sa ijmi raspunda cineva....m-am angajat de o luna la o firma care m-a angajat cu 4 ore pe post de contabil si mia trecum in cim 400 de lei brut.. desi am terminat facultataea de stiinte economice , adik am studii superioare. Se poate?
Multumesc.



#54 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 05 September 2011 - 08:45 AM

Contabil studii medii/economist studii superioare,ce scrie in CIM pe care l-ai semnat?Functia...



#55 antoneladelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 September 2011 - 09:11 PM

Contabil studii medii/economist studii superioare,ce scrie in CIM pe care l-ai semnat?Functia...
In contractul pe care l-am semnat sunt trecutra ca si contabil si am dar un COR ,.. nu stiu exact numarul dar am intrat si scria contabil.....



#56 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 November 2011 - 05:23 PM

Vezi postareaantoneladelia, la 06 September 2011 - 09:11 PM, a spus:

Contabil studii medii/economist studii superioare,ce scrie in CIM pe care l-ai semnat?Functia...
In contractul pe care l-am semnat sunt trecutra ca si contabil si am dar un COR ,.. nu stiu exact numarul dar am intrat si scria contabil.....




#57 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 November 2011 - 05:28 PM

Buna seara! Am rugamintea, daca vreti sa ma ajutati si pe mine in problema cu zilierii. Stiu ca se ia un registru de zilieri de la ITM si ca nu se transmite nimic in Revisal.Dar salariul cum se calculeaza? Se incheie conventii civile? Se opreste impozitul?Care este nota contabila? 641=421,444 ? Va multumesc pentru raspuns !



#58 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 November 2011 - 06:39 PM

Vezi postareav-alin, la 10 November 2011 - 05:28 PM, a spus:

Buna seara! Am rugamintea, daca vreti sa ma ajutati si pe mine in problema cu zilierii. Stiu ca se ia un registru de zilieri de la ITM si ca nu se transmite nimic in Revisal.Dar salariul cum se calculeaza? Se incheie conventii civile? Se opreste impozitul?Care este nota contabila? 641=421,444 ? Va multumesc pentru raspuns !

Am citit in L. 52/2011 cum se calculeaza salariul dar ma nedumereste art. in care se spune ca beneficiarul nu poate angaja zilieri in beneficiul unui tert. Eu sunt subcontractant in relatia cu un partener. Pot sa angajez zilieri pentru a-i efectua o lucrare? Sau sa angajez numai pentru munca in beneficiul firmei, de ex. curatenie la sediu?



#59 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 November 2011 - 07:09 PM

Vezi postareav-alin, la 10 November 2011 - 06:39 PM, a spus:

Vezi postareav-alin, la 10 November 2011 - 05:28 PM, a spus:

Buna seara! Am rugamintea, daca vreti sa ma ajutati si pe mine in problema cu zilierii. Stiu ca se ia un registru de zilieri de la ITM si ca nu se transmite nimic in Revisal.Dar salariul cum se calculeaza? Se incheie conventii civile? Se opreste impozitul?Care este nota contabila? 641=421,444 ? Va multumesc pentru raspuns !

Am citit in L. 52/2011 cum se calculeaza salariul dar ma nedumereste art. in care se spune ca beneficiarul nu poate angaja zilieri in beneficiul unui tert. Eu sunt subcontractant in relatia cu un partener. Pot sa angajez zilieri pentru a-i efectua o lucrare? Sau sa angajez numai pentru munca in beneficiul firmei, de ex. curatenie la sediu?

Nu mai e nevoie de raspuns, am aflat ce ma intereseaza.



#60 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2011 - 05:21 PM

si nu ne spui si noua? please...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL