Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CIM cu timp partial - contributii sociale si deducere


59 replies to this topic

#1 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 September 2007 - 11:09 AM

Va salut !

Intentionez sa inchei un CIM cu timp partial cu propria firma (asociat 80% din partile sociale , administrator fiind altcineva) pe postul de jurist . Dupa ce am studiat legislatia , am ajuns la concluzia ca se poate incheia un CIM cu timp partial de 1 ora (OUG 55/2006 a modificat codul muncii si nu mai apare in cod limitarea la minimum 2 ore/zi sau 10 ore pe saptamina , cel putin asa vad eu

In acest caz intentionez sa-mi ofer un salariu brut de 110 RON ( 880 RON - minim pe economie pt cei cu studii superioare : 8 ) . Intrebarile ar fi :

- calculul contributiilor sociale se face la nivelul salariului de 110 RON (cam asa deduc din legislatie ) ??
-deducerea personala la calculul impozitului pe venit din salarii este de 250 RON (0 pers in intretinere ) sau 250 : 8 =31.25 RON ??

Va multumesc



#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 12 September 2007 - 11:38 AM

Da, calculul contributiilor sociale se fac la 110 in cazul in care nu se acorda sporuri sau prime sau mai stiu eu ce.
Deducerea personala in cazul in care nu ai persoane in intretinere e 250 (valoarea integrala), se acorda la functia de baza. In alta cuvinte, daca mai esti angajat altundeva si ti se acorda acolo deducerea, aici nu mai ai voie sa o acorzi. Daca nu mai lucrezi altundeva atunci acorzi deducerea de 250.

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 September 2007 - 11:41 AM

Calculul contributiilor sociale se face la nivelul salariului de 110 RON daca nu ai prime in plus.
Deducerea personala la calculul impozitului pe venit din salarii este de 250 RON daca acesta este locul de munca de baza.
In principiu 110 lei se foloseste doar pentru somaj. Pentru impozit si celelalte contributii se foloseste venitul brut, care in principiu este egal cu salariul de baza, dar poate fi modificat cu prime etc.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 12 September 2007 - 11:43 AM

:notworthy:
nimeni nu gandeste pentru tine



#5 colonelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 September 2007 - 03:30 PM

Vezi postareanopris, la Sep 12 2007, 12:41 PM, a spus:

Calculul contributiilor sociale se face la nivelul salariului de 110 RON daca nu ai prime in plus.
Deducerea personala la calculul impozitului pe venit din salarii este de 250 RON daca acesta este locul de munca de baza.
In principiu 110 lei se foloseste doar pentru somaj. Pentru impozit si celelalte contributii se foloseste venitul brut, care in principiu este egal cu salariul de baza, dar poate fi modificat cu prime etc.


Nu voi avea prime sau sporuri si asta ar fi locul de munca de baza

Prefer sa platesc contributii sociale la un salariu derizoriu de pe un contract de munca
Fara contract de munca ma pun astia sa platesc CAS si CASS pe veniturile din investitii si dividente si nu-mi convine

Aceasta postare a fost editata de colonelu: 12 September 2007 - 03:31 PM




#6 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2007 - 08:37 PM

Cum se calculeaza salariul minim pt. un ctr. cu 5 ore pe luna, angajatrul avand studii superioare (deci sal normal 880)?
Multumesc.



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2007 - 10:53 PM

(880/ore lucratoare pe luna)*5 = x
aritmetica de clasa 2



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 April 2008 - 12:39 PM

As vrea sa-mi fac un contract de 2 ore.Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa fac in contabilitate.
As vrea sa-l fac la valoare minima.Ajutati-ma cu o monografie sa am si inregistrarile pentru contributiile societatii si ale salariatului .



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2008 - 04:36 PM

Pai daca vrei la valoare minima poti incheia CIM cu 1h/zi. Inregistrarile sunt aceleasi ca la orice CIM, nu inteleg care este nelamurirea ta...
Vezi care este salariul minim pt functia respectiva si imparti valoarea la 8(daca faci cim pt 1h/zi) sau la 4(daca faci cim cu 2h/zi) si afli salariul brut lunar corespunzator.
641 = 421 - sal brut
421 = 4312 - cas angajat
421 = 4314 - cass angajat
421 = 4372 - somaj angajat
421 = 444 - imp/venit angajat
ce ramane in 421 este sal net
6451 = 4311 - cas angajator
6453 = 4313 - cass angajator
6452 = 4371 - somaj angajator
6453 = 4315 - cci
6456 = 4373 - fd garantare creante
635 = 446 - comision itm
635 = 447 - fd risc/accid

conturile pt cci/fd risc/com itm/garantare creante le poti adapta dupa modul tau de lucru...fiecare a deprins monografia proprie, nefiind definite de lege in mod concret.
Madalina



#10 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 18 April 2008 - 01:07 PM

Eu lucrez in programul SQL.Am comisionul la ITM pe 447..

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:29 PM




#11 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 19 April 2008 - 01:45 PM

As vrea sa-mi fac un contract de 2 ore.Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa fac in contabilitate.
As vrea sa-l fac la valoare minima.Ajutati-ma cu o monografie sa am si inregistrarile pentru contributiile societatii si ale salariatului .
[/quote]


De cand cu noul cod al muncii poti face contract de munca si pentru o ora pe saptamana...eu am facut pentru 2 ore pe saptamana respectiv 8 ore pe luna cu 50 lei.(am calculat pentru salariul de 1000 ptr.cei cu studii superioare ptr.o functie care cere acest lucru)



#12 andreea.pp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 November 2008 - 11:11 PM

Buna seara,

Am si eu o nelamurire: o pers cu studii superioare se poate incadra cu un salariu mai mic decat salariul minim pe economic * coeficientul pt studii superioare?
De ex: la un contract de 4 ore/zi cu studii superioare se poate un salariu de baza lunar de 356? Sau trebuia inregistrat contractul cu 500*2=1000/2 (inainte de majorarea de la 1 octombrie)?
Multumesc anticipat :thumbup:



#13 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 08 November 2008 - 08:22 AM

Se poate incadra pe orice salariu, depinde insa ce functie are trecuta in cntractul de munca.Salariul trebuie sa fie sa fie conform functiei.



#14 andreea.pp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 November 2008 - 04:15 PM

director societate comerciala.



#15 Biancas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 November 2008 - 04:44 PM

Vezi postareaandreea.pp, la Nov 8 2008, 04:15 PM, a spus:

director societate comerciala.


Daca e director trebuie sa aibe studii superioare si nu poate fi incadrat cu un salariu mai mic.
Deci incadrarea e jumatatea salariului pt studii superioare daca e angajat 4 ore
1080 lei : 2 = 540 lei



#16 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 08 November 2008 - 06:30 PM

directorul de societate comerciala nu trebuie sa aiba studii superioare
pentru siguranta intrebati la inspectoratul terit munca
In Brasov nu se cer studii superioare pentru acest tip de functie



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2008 - 11:58 AM

121004 Director societate comerciala
(Subgrupa majora 12, Grupa minora 121, Grupa de baza 1210)
Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)
Madalina



#18 andreea.pp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 November 2008 - 01:57 PM

multumesc



#19 ada2113

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 February 2009 - 10:49 AM

Va rog sa-mi spuneti care este minimul salariului care se poate trece pe cartea de munca pentru o ora pe zi |(functie care nu necesita studii superioare) si la cat se ridica taxele la stat pentru aceasta suma.

Va multumesc



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2009 - 11:17 PM

In ce ramura ? Ce studii necesita functia ? Contributiile aferente carei luni, ianuarie ? Care este codul CAEN al soc. ? Functia de baza ? Persoane in intretinere ? Fara informatii este greu sa se raspunda si chiar si cu ele...dar incearca sa postezi toate informatiile.

Dana







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL