Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monetare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monetare

17 replies to this topic

#1 MIU ANISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 September 2007 - 10:48 AM

de cand nu se mai folosesc monetare si in baza carui act normativ? :notworthy:



#2 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 September 2007 - 10:53 AM

ORDIN Nr. 2226 din 27 decembrie 2006
privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată
ART. 6
(1) Persoanele care nu au obligația, în conformitate cu prevederile legale, de a emite factură vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanța sau alte documente specifice, după caz.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică operatorilor economici care au obligația să utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.




#3 MIU ANISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 September 2007 - 10:56 AM

multumesc ptr ajutor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:17 PM




#4 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 September 2007 - 01:53 PM

daca ai casa de marcat nu mai inregistrezi bonul in monetar? in registru de casa treci bonul fiscal? sau cum?



#5 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 September 2007 - 01:59 PM

In registrul de casa treci valoarea din raportul Z nu bonul fiscal. Acest raport se scoate la sfarsitul unei zile de lucru si cumuleaza toate bonurile fiscale. Monetarul nu mai este obligatoriu. Deci il mai poti folosi daca vrei.



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 September 2007 - 02:16 PM

Vezi postareaLauras, la Sep 27 2007, 01:59 PM, a spus:

In registrul de casa treci valoarea din raportul Z nu bonul fiscal... Monetarul nu mai este obligatoriu. Deci il mai poti folosi daca vrei.
Daca firmele en-gros (obligate la factura) si firmele en-detail (obligate la case de marcat) nu mai au obligatia folosirii monetarului, atunci cine mai e obligat sa-l foloseasca? Probabil doar bancile, comertul ambulant si cel din piete !?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 September 2007 - 02:37 PM

Cred ca scrie foarte clar in ordinul 2226 la art. 6.
1) Persoanele care nu au obligația, în conformitate cu prevederile legale, de a emite factură vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanța sau alte documente specifice, după caz.



#8 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 11:56 AM

in concluzie eu daca lucrez la un en-detail care factureaza si da chitanta, dar si scoate doar bonuri fiscale pe casa de marcat... voi face monetar doar cu suma din z-tul de la sf zilei ? va rog pareri



#9 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 May 2008 - 12:47 PM

Da.Faci monetar cu suma incasata numerar din Z-tul de la sf zilei

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:17 PM




#10 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 March 2009 - 04:13 PM

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum e cu monetarul? Eu ma ocup de toata incasarile si platile firmei, indiferent daca e vorba de persoana fizica (emit bon fiscal pe casa de marcat fiscala) sau de persoana juridica (tai chitanta). Nu sunt inca lamurita pe ce suma fac monetarul: pe valoarea din raportul Z sau pe suma de la sfarsitul zilei din registrul de casa. De HG 105/18.02.2009 prin care ar fi stipuleaza ca ar trebui sa taiem chitanta pentru raportul Z( se poate sa fi inteles eu gresit) stie cineva ceva? Daca s-a mai postat deja acest topic va rog sa ma scuzati, dar din ceea ce am gasit eu nu sunt complet lamurita.



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2009 - 10:25 PM

Monetarul numai e obligatoriu.
Stiu persoane care tin monetar pe soldul casei.



#12 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 31 March 2009 - 08:12 AM

Mersi pentru raspuns. Dar in legatura de HG 105/2009 stii ceva?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 May 2009 - 08:21 AM




#13 bdm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 March 2009 - 12:52 PM

In H.G. 105/2009 se arata urmatoarele: "Se abroga Hotararea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 368 din 19 decembrie 1997, cu modificarile ulterioare."
Deci, nu trebuie chitanta pentru raportul Z.
O zi frumoasa! :sad:



#14 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 31 March 2009 - 12:56 PM

Multumesc pentru raspuns. Ma gandeam eu ca am interpretat gresit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 April 2009 - 05:42 PM
citare mesaj anterior




#15 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 31 March 2009 - 06:17 PM

In primul rand, monetarul este un document pe baza caruia se predau banii la caseria centrala , in cazul in care exista mai multe case de marcat sau puncte de lucru sau , pur si simplu un document justificativ pentru numerarul incasat.
Raportul Z reprezinta centralizatorul vanzarilor efectuate intr-un magazin care efectueaza livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație. In acest caz , indiferent daca vinzi persoanelor fizice sau juridice, vei da bon fiscal tuturor si, in cazul in care ti se solicita, intocmesti si factura.
Deci, nu poti emite bon fiscal catre pers fizice si chitanta catre persoane juridice ( baza legislativa este OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale).
In situatia vanzarilor prin casa de marcat, exista posibilitatea incasarii numerar, prin card sau cu bonuri de masa. In consecinta, chiar daca nu e obligatoriu monetarul, te poate ajuta ca si document justificativ pentru numerarul predat la casierie.
Spor!



#16 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 04 April 2009 - 10:22 AM

Vezi postareaMiky-Mimi, la Mar 30 2009, 04:13 PM, a spus:

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum e cu monetarul? Eu ma ocup de toata incasarile si platile firmei, indiferent daca e vorba de persoana fizica (emit bon fiscal pe casa de marcat fiscala) sau de persoana juridica (tai chitanta). Nu sunt inca lamurita pe ce suma fac monetarul: pe valoarea din raportul Z sau pe suma de la sfarsitul zilei din registrul de casa. De HG 105/18.02.2009 prin care ar fi stipuleaza ca ar trebui sa taiem chitanta pentru raportul Z( se poate sa fi inteles eu gresit) stie cineva ceva? Daca s-a mai postat deja acest topic va rog sa ma scuzati, dar din ceea ce am gasit eu nu sunt complet lamurita.
CORECTA PRECIZAREA "Eu ma ocup de toate INCASARIE si PLATILE firmei"
In situatia data rezulta de fapt ca FIRMA este fara dispersie teritoriala, nu sunt alte punce de lucru unde se opereaza cu numerar INCASARI-PLATI catre terti.
In aceasta situatie numerarul ce vine din INCASARILE CASEI DE MARCAT se pot inregistra direct in REG.CASA fara intocmirea OPI (Ordin de Incasare catre Caserie), care innainte de a fi scos din uzanta trebuia sa insoteasca numerarul de depus in caserie. (MONETARUL se utilizeaza curent numai la dispersia teritoriala a getsiunilor CASA (Banci AFP-uri s.a.m.d.))



#17 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 07 April 2009 - 08:26 AM

Am inteles. Multumesc mult. Acum sunt lamurita.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 April 2009 - 05:59 PM




#18 Dana24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 October 2009 - 06:13 PM

k






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL