Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MONOGRAFIE CONTABILA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MONOGRAFIE CONTABILA

15 replies to this topic

#1 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 08 March 2005 - 12:21 PM

AM AUZIT CA SOLDUL CONTULUI 106 REZERVE NU POATE DEPASI 20% DIN VALOAREA PROFITULUI? CARE ESTE INREGISTRAREA CONTABILA PE CARE TREBUIE SA O FAC PENTRU DIFERENTA DIN SOLD (FATA DE CEI 20%).



#2 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 08 March 2005 - 12:35 PM

Rezerva legala (1064 parca) nu poate depasi 20% din profit si 1/5 din capitalul social. Diferenta o pui pe alte rezerve ( 1068 daca nu ma insel )




#3 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 March 2005 - 03:40 PM

Rezerve legale-contul 1061-20% din profit net,darsa nu fie mai mare de 5% din capitalul social.
LAURA JUNC



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2005 - 06:19 PM

hai sa vedem cine le-a ametit:eu stiu ca este obligatoriu sa repartizezi 5% din profit pana ajunge la 20% din capitalul social;



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2005 - 09:42 PM

si eu zic la fel ca arret.



#6 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 09 March 2005 - 09:11 AM

Asa este :!: SCUZE le-am incurcat,5% din profit si 20% din capitalul social.
LAURA JUNC



#7 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 09 March 2005 - 12:34 PM

Mersi pentru raspunsuri, cred ca acum m-am lamurit.



#8 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 09:04 PM

Sunt de acord cu arret si laura2005 in cea ce priveste conturile si procentele implicate. Am auzit ca, in cazul firmelor care au capital strain, rezervele legale se constituie la nivelul a 25% din capitalul social. Poate cineva sa-mi confirme/infirme acest lucru, eventual sa mentioneze ce act normativ reglementeaza procentul de 25% ?
Multumesc



#9 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 March 2005 - 12:32 AM

129 = 1061 cu min(5 % din profitul brut, 20 % din cap.social)

Limita de 20 % este cea a rezervelor legale. Orice firma, daca vor asociatii sai, poate constitui si alte tipuri de rezerve (statutare, pt.diferite destinatii explicite) cu conditia de a le fi definit in actul sau constitutiv. Procentele sunt la latitudinea asociatilor.
Limita de 25 % pt rezervele legale ale soc.cu capital strain este o prostie. N-am auzit de asa o lege si nici nu cred sa existe pt.ca ar insemna discriminare.



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2005 - 12:47 AM

eu am inteles prin capital strain, capitalul imprumutat, adica credite pe termen lung.
Daniel-Mircea, asteptam sa ne luminezi.



#11 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2005 - 05:34 AM

zice societati comerciale cu participare de capital strain-25% din capital social-rezerve legale ;L31/1990(a socitatilor comerciale);vedeti daca republicata cu modificari mai prevede chestia asta;



#12 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2005 - 10:08 AM

Imi cer scuze daca am creat confuzie. Este vorba de capital social, conform subiectului forumului. Arret, iti multumesc pentru raspuns.



#13 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 March 2005 - 02:21 PM

Text extras din: Lege nr. 31/1990(r2) - privind societãþile comerciale

Art. 183. - (1) Din profitul societatii se va prelua, în fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pâna ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.

(2) Dacã fondul de rezervã, dupã constituire, s-a micºorat din orice cauzã, va fi completat, cu respectarea prevederilor alin. (1).

(3) De asemenea, se include în fondul de rezervã, chiar dacã acesta a atins suma prevãzutã la alin. (1), excedentul obþinut prin vânzarea acþiunilor la un curs mai mare decât valoarea lor nominalã, dacã acest excedent nu este întrebuinþat la plata cheltuielilor de emisiune sau destinat amortizãrilor.

(4) Fondatorii vor participa la profit, dacã acest lucru este prevãzut în actul constitutiv ori, în lipsa unor asemenea prevederi, a fost aprobat de adunarea generalã extraordinarã.

(5) În toate cazurile, condiþiile participãrii se vor stabili de adunarea generalã, pentru fiecare exerciþiu financiar.

Nu exista nimic referitor la societatile cu capital strain.



#14 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2005 - 08:08 PM

Da, asa este. Sper ca Arret ne va spune care este articolul pe care se bazeaza raspunsul.



#15 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 09:41 AM

nu pot sa va spun articol;v-am rugat sa vedeti daca 31 republicata mai contine aceasta prevedere;daca noua forma este cea data de lorenzo,atunci este ok!



#16 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 08:03 PM

Pentru Alina diferenta o preiei pe 1068 alte rezerve,
cerecetezi cum s-a ajuns la aceasta situatie si in functie de situatie iti argumenteze (NC) transferul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL