Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma romana poate angaja persoana straina ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


firma romana poate angaja persoana straina ?


47 replies to this topic

#1 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 06:52 PM

BUNA, am si eu o intrebare pentru cei/cele cunoscatori/are :
Cum poate o persoana fizica straina cu "acte de sedere" ,fiind si studenta in Romania, sa lucreze "in legalitate" la o societate cu sediul in Rmania??
Va multumesc anticipat astept parerile Dvs.
O zi buna !!!



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 04 October 2007 - 09:28 AM

Da. Am inregistrat eu un contract saptamana trecuta. Actele necesare sunt: fisa medicala si copie legitimatie sedere temporara in Romania. Mergi la I.T.M. si intereseaza-te.




#3 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 October 2007 - 07:56 AM

Buna ziua.
Am cautat un pic prin forum ceva referitor la nelamurirea mea, dar nu am reusit sa gasesc. Asa ca imi cer scuze daca s-a mai discutat intr-un alt topic si am deschis altul aiurea.

Pe scurt : Doresc sa lucrez cu jumatate de norma (2 sau 4 ore / zi) pentru o societate din Italia ca angajatul lor. Eu sint deja angajat la o firma din Romania ca salariat cu norma intreaga si imi platesc toate obligatiile aferente.
Ce ar presupune sa lucrez pentru italieni ? Contract de munca cu societatea lor ? Obligatiile ce revin urmare a acestui contract sint catre statul italian si le platesc ei automat iar eu primesc intr-un cont doar salariul net ? Dar catre statul roman ? Imi revin ceva obligatii ?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns.



#4 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 30 October 2007 - 09:31 AM

Buna,

Te rog poti sa-mi spui exact de ce documente am nevoie ca sa angajez o persoana straina germana care s-a nascut in Romania dar a renuntat la cetatenie la varsta de 8 ani.Tin sa mentionez ca inca nu are rezidenta in Romania.
De unde trebuie sa ia legitimatia de sedere ?

Multumesc



#5 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 11:46 AM

O intrebare ref tot la cetatean strain, angajata din luna iunie a.c., casatorita cu cetatean roman, ramasa insarcinata...beneficiaza de indemnizatie de bebe?



#6 goodsonandred

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2007 - 05:52 PM

In noiembrie anul trecut am inceput sa lucrez cu o firma imobiliara cu sediul in Estonia. Au fost corecti si mi-au platit bani buni primele 3 luni, desi nu aveam nici un contract cu ei. Din februarie au inceput sa imi promita contract de munca cu firma din Estonia, dar doar temporar, pana isi deschid filiala in Romania, urmand sa imi faca si carte de munca. Desi am inceput sa lucrez full time cu ei, semnarea contractului s-a facut abia in iunie, si asta dupa ce am facut eu scandal. Mi s-a spus ca intarzierea a fost datorata translatorului care nu a putut sa traduca din estona in engleza mai repede ...

Eu sunt singurului lor om din Romania, avem un birou inchiriat in Union Business Center. Tot de atunci mi se promite intr-una ca deschid si firma in Romania, pentru a-mi putea trece contractul pe firma romaneasca. Au facut tot felul de incercari, ultima tentativa a fost acum vreo 2 saptamani, avocatul nostru e gata demult cu actele, insa ei nu fac transferul bancar. Ca atare nici avocatul nu lucreaza gratis.

Am incercat sa iau un imprumut de la banca, insa mi s-a respins avand contract de munca in strainatate (mentionez ca, de fapt, este o simpla hartie: nu exista nici o stampila, inregistrare etc). Mi s-a refuzat si o tentativa de adoptie, contractul meu de munca aratand un pic 'ciudat'.

Mi-e teama ca am pierdut deja un an de vechime in munca.

Ce alte probleme mai pot aparea? Ce motive ar putea avea ei sa intarzie inregistrarea firmei in Romania? Firma din Estonia exista si nu are probleme, acesta este un fapt cert. Dar intampin eu prea multe greutati in Romania si ei nu inteleg acest lucru. Ca sa nu mai vorbim de refuzul platilor darilor.



#7 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 07 December 2007 - 11:38 AM

Buna tuturor,

Am o mare intrebare si sper ca o sa primesc raspuns pe acest topic... :smile:
Vreau sa angajez personal in Romania,dar persoanele pe care le vreau ca angajat sunt nemti si italieni,cu domiciliu in Germania si Italia. Acolo si vor lucra pt firma noastra iar carnetele de munca vor fii aici in Romania! :thumbup: dar eu habar n-am cum pot sa fac acest lucru?

Cum sa fac sa inregistrez la ITM? Cum platesc indemnizatiile aferente acestor persoane?

Rog ajutor,am mare nevoie de parerile voatre!

ics21



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 01:01 PM

decat sa astepti pana iti respunde cineva aici, la o problema asa speciala, mai bine suna la itmb, la ofiterul (inspectorul) de serviciu. de cateva ori eu am apelat telefonic la ofiterul de serviciu si am primit ajutor. poate primesti si tu, merita sa incerci si asta, intre timp :biggrin:

uite niste nr. de tel. :
itmb - 331.76.14
serv. consultanta (itmb) - 331.18.02
ofiterul de serviciu ( itmb) : 331.76.98



#9 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2008 - 04:05 PM

Buna ziua!
Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta.
Trebuie sa angajez cu cetatean strain din Banatul Sarbesc, si nu stiu ce acte ii sunt necesare pentru a incheia un CIM si de ce drepturi si obligatii mai beneficiaza?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#10 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2008 - 03:26 PM

Chiar nu stie nimeni ce acte trebuiesc?!Nu ati angajat pana acum nici un cetatean strain?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2008 - 07:55 AM




#11 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2008 - 08:30 PM

NIMENI,NIMENI.........!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2008 - 07:56 AM




#12 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 19 February 2008 - 09:20 PM

ceau
am si eu aceasi problema ca tine?
ai aflat ce acte trebuie ?
si ce declarati speciale se fac in caz ca se fac?



#13 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2008 - 04:26 PM

pt a angaja un cetatean strain trebuie in primul rand:
- daca e din afara ue sa aiba o viza romana de lunga sedere - simbol d/as care se obtine fie din tara de origine a strainului fie prin exceptie de la cea mai apropiata ambasada a romaniei (budapesta / belgrad)
- permis de munca care se obtine de la bucuresti dupa ce in prealabil ai un dosar cu actele solicitate de acestia
- contract de munca cu itm-ul care se va face doar dupa ce ai permisul de munca
- dupa toate acestea trebuie din cate stiu sa-i reglementezi sederea in romania- se merge la autoritatea pentru straini din municipiul resedinta de judet (politia judeteana de obicei desi nu neaparat) si se solicita permis de sedere pentru straini angajati in munca


.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2008 - 07:57 AM




#14 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 05:26 PM

Am angajat eu in vara un cetatean strain din UE pentru care nu mi-a trebuit decat copie dupa permisul de sedere si contract de munca inregistrat la ITMB ca orice alt cetatean roman;s-ar putea sa trebuiasca acte in plus daca nu e cetateau UE, mai bine consulta un avocat.



#15 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 March 2008 - 02:25 PM

Vezi postareanilufera, la Feb 21 2008, 07:26 PM, a spus:

Am angajat eu in vara un cetatean strain din UE pentru care nu mi-a trebuit decat copie dupa permisul de sedere si contract de munca inregistrat la ITMB ca orice alt cetatean roman;s-ar putea sa trebuiasca acte in plus daca nu e cetateau UE, mai bine consulta un avocat.
e din republica Moldova...are drept de sedere si mi-a zis ca si de munca..inca nu i-am inregistrat contractul la camera de munca...dar pt finante..ce declaratii trebuie facute?



#16 zigalagaza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 March 2008 - 09:44 AM

Vezi postareanilufera, la Feb 21 2008, 06:26 PM, a spus:

Am angajat eu in vara un cetatean strain din UE pentru care nu mi-a trebuit decat copie dupa permisul de sedere si contract de munca inregistrat la ITMB ca orice alt cetatean roman;s-ar putea sa trebuiasca acte in plus daca nu e cetateau UE, mai bine consulta un avocat.



Vrem si noi sa angajam un cetatean de origine albaneza. este casatorita cu un roman, are persmis de sedere insa pe permis este trecut ca motiv al sederii "specializare" ea fiind si masteranda la ase. in aceasta situatie o pot angaja pe baza oug nr 194 din 2002 (art 60) fara sa mai fie nevoie de permis de munca? conditia fiind insa sa o angajez part time.
Daca s-a confruntat cineva cu o situatie asemanatoare pls help me!
Unde anume ma pot duce pentru a ma afla aceste informatii? Am fost la ORI si cei de acolo nu stiu.

Aceasta postare a fost editata de zigalagaza: 19 March 2008 - 09:47 AM




#17 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 08:03 PM

Imi cer scuze daca a mai fost postat ceva pe tema dar eu nu am gasit.
Problema mea este urmatoarea :
- se poate angaja in Romania o persoana care este cetatean strain fara rezidenta in Romania?
- trebuie sa se incrie la fisc?
- la ITM ce acte trebuie sa duc daca persoana nu are altceva decat pasaport?
Va rog daca se poate sa-mi precizati si cadrul legal si daca cineva a avut aceasta situatie ce anume a facut de fapt.
Va multumesc anticipat.



#18 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 May 2008 - 12:35 AM

Copie Pasaport
CNP / NIF
Contract de munca ( 3 exemplare)
Situatie privind locuri de munca vacante



#19 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 09:21 AM

Nu te supara ce este CNP/NIF?
La fisc nu trebuie sa se inregistreze?

Aceasta postare a fost editata de ETIC: 09 May 2008 - 09:22 AM




#20 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 05:58 PM

Am gasit in legislatie OUG56/2007 care prezinta conditiile de angajare a cetatenilor straini in Romania.
De asemenea in Codul Fiscal la Imp/salarii scrie ca la aceasta categorie de contribuabili nu se da deducere personala.
Mai astept opinii, eventual de la cineva care a angajat o astfel de persoana ( nerezident )...
Si mai am o intrebare : In cazul in care persoana este rezidenta ce acte ii trebuie ca sa poata fi angajat in Romania ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL