Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma romana poate angaja persoana straina ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


firma romana poate angaja persoana straina ?


47 replies to this topic

#41 irina_coma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 November 2008 - 07:33 PM

Buna seara

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie: un SRL romanesc doreste sa -si deschida un punct d elucru /sediu permanent...in Italia. Doreste sa presteze acolo activitati de constructii cu angajati fie romani fie italieni. Intrebarile sunt :
- contractele de munca ale persoanelor care uremeaza sa munceasca acolo se inregistreaza de srl - romanesc la itm in rom?
- trebuie inregistrate contractele si in Italia la fisc sau simiar ITM -ul nostru?
- daca angajeaza cetateni italieni care sa presteze activitate in italia, ce obligatii de inregistrare, retineri datorii avem atat in romania cat si in italia?
- sediul permanent va intocmi statele de salarii, va retine si plati obligatiile salariale aferente (cas, sanante, somaj, etc) conform legislatiei italiene, sau acolo se va retine doar impozit pe salariu iar restul contributiilor , declaratiilor vor face obiectul srl ului romanesc?


Va multumesc



#42 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 21 November 2008 - 01:43 AM

IN cazul in care se deschide punct de lucru in Italia totul se va inregistra si plati direct in Italia. In Romania nu se face decat declararea punctului de lucru la ORC. Toate taxele se achita in Italia, respectiv CAS, sanatete, impozit, etc.
Insa in cazul in care se fac doar detasari ale salariatilor romani, pe baza unui contract de colaborare cu o firma din Italia, taxele se platesc in Romania. Am mai spus pe forum ca sunt multe de povestit si daca te mai intereseaza putem comunica pe mess sa iti spun mai multe sima_laura@yahoo.com.




#43 celin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 January 2009 - 09:24 PM

buna! sunt mai noua si nu ma pricep.
o firma de constructii si amenajari interioare a incheiat contract de prestari servicii cu o persoana fizica din franta, ca atare firma trebuie sa mearga sa presteze in franta. firma are 5 salariati. In afara de formularul E 101 ce trebuie sa mai faca? contractul este pe 3 luni.



#44 fausta_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 July 2009 - 10:37 AM

Un SRL isi extinde activitatea prin livrari catre Ungaria. Este posibil sa angajeze un cetatean ceh care sa desfasoare activitate de consultanta tehnica la beneficiarii din Ungaria? Deci e vorba de angajarea unui cetatean UE care nu va desfasura activitate pe teritoriul Romaniei. Orice comantarii la acesta situatie sunt binevenite.

Plata se intentioneaza a se face pe baza unui comision la cifra de afaceri pe Ungaria. Este legal?



#45 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 July 2009 - 11:03 AM

este posibil cu siguranta, de vazut insa in ce conditii... :wink:
cred ca trebuie sa incepeti cu permisul de munca, acordat de ..incercati cu Romania, tara cu care va avea CIM, nu stiu daca Ungaria treb sa confirme ceva...
Plata in comision se poate, dupa stiinta mea, e vorba de incadrare pe Codul Muncii ca agent vanzari..

Ati cerut orice comentariu la aceasta situatie, daca as sti mai mult v-as spune.



#46 DoinaC

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu
  • Interests:drumetii montane, gradinarit

Postat 28 July 2009 - 11:29 AM

Vezi postareafausta_ro, la Jul 21 2009, 11:37 AM, a spus:

Un SRL isi extinde activitatea prin livrari catre Ungaria. Este posibil sa angajeze un cetatean ceh care sa desfasoare activitate de consultanta tehnica la beneficiarii din Ungaria? Deci e vorba de angajarea unui cetatean UE care nu va desfasura activitate pe teritoriul Romaniei. Orice comantarii la acesta situatie sunt binevenite.

Plata se intentioneaza a se face pe baza unui comision la cifra de afaceri pe Ungaria. Este legal?


Este posibil sa fie angajat cu comision, dupa ce i se obtine permisul de munca in Romania. Mai trebuie luat in considerare domiciliul persoanei cehe. Unde va locui si cat timp? In Romania, mai mult de 185 de zile si va fi trimis in delegatie in Ungaria, sau in Ungaria pe toata perioada angajarii. In functie de aceasta va trebui sa faceti formalitatile necesare.



#47 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 30 July 2009 - 04:40 PM

BUNA ZIUA! STIE CINEVA CE ACTE IMI TREBUIESC PENTRU A ANGAJA UN CETATEAN DIN REPUBLICA MOLDOVA? A TERMINAT FACULTATEA IN ROMANIA SI INCA MAI ARE MUTATIA VALABILA. VA MULTUMESC!



#48 fausta_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 August 2009 - 11:01 AM

Va locui in Cehia si va face delegatii in Ungaria. Am mai cautat pe net si am gasit ca intre Cehia si Romania exista Convenție pentru evitarea dublei impuneri. In cazul acesta, ii platim noi impozitul pe venit in Romania, sau si-l plateste singur in Cehia? Cat este acest impozit?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL