Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma romana poate angaja persoana straina ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


firma romana poate angaja persoana straina ?


47 replies to this topic

#21 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 June 2008 - 02:38 PM

Am si eu o intrebare, daca angajez o persoana din R. Moldova care este casatorita cu cetatean roman, nu mai este nevoie de permis de munca cumva?
Eu asa stiam, am avut la un moment dat si legislatie in care scria lucrul acesta, dar imi scapa acum...

Multumesc.



#22 ggk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2008 - 07:57 PM

Nu iti trebuie.
Mai bina nu angaja! Mie mi se par neseriosi si foarte instabili.




#23 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 05 June 2008 - 07:41 AM

e clar ca nu are cetatenie,are nevoie de permis de munca.am angajati si sint fff.seriosi si sintem multumiti de ei!
pt ggk=dar cit de seriosi sint romanii?de ce judecam pe altii si nu ne uitam sub nas??nu era cazul sa scrii pe aici asa ceva



#24 Stef13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 June 2008 - 01:54 PM

Corina, te rog spune-mi care mai este procedura pentru angajarea unui cetatean din Rep Moldova. Cat dureaza, care sunt pasii, etc. Multumesc.



#25 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 05 June 2008 - 08:02 PM

intra:www.oficiul roman pentru migrari,,,daca nu te descurci,iti pot recomanda persoana avocat care se ocupa cu toate formalitatile!



#26 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 June 2008 - 08:46 PM

Vezi postareaStef13, la Jun 5 2008, 02:54 PM, a spus:

Corina, te rog spune-mi care mai este procedura pentru angajarea unui cetatean din Rep Moldova. Cat dureaza, care sunt pasii, etc. Multumesc.

eu am avut de inregistrat un astfel de contract acum 2 ani:
- in primul rand persoana trebuie sa detina permis de munca (pt obtinerea permisului s-a ocupat persoana in cauza, firma noastra punandu-i la dispozitie actele necesare: completare declaratii tipizat, certificat fiscal,copii dupa CUI, act constitutiv, etc)
- contractul de munca trebuie incheiat pe o perioada determinata, nu se poate perioada nedeterminata deoarece permisul se reinnoieste in fiecare an Eu am incheiat pe un an, iar cand a expirat CIM i-am facut act aditional pe inca un an ( pt ca si-a prelungit permisul cu inca un an)
- pe langa notificarea cu privire la adresa la care locuieste, cetateanul are obligatia sa prezinte o copie dupa CIM la Biroul de Imigrari ( drept pt care salariul de incadrare tb sa aiba un anumit cuantum, este conditia impusa de Biroul de Imigrari, pt a face dovada ca nu munceste la negru).
- CIM se inregistreaza la ITM, exact ca si cel al unui cetatean roman, cu o singura exceptie: dovada permisului de munca ( copie evident).
Dupa prelungirea CIM cu inca un an, am avut control de la ITM, unde s-a verificat daca exista permisul de munca reinnoit.
p.s. in privinta seriozitatii nu am avut nicio problema din partea persoanei respective.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 05 June 2008 - 08:51 PM




#27 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 12 June 2008 - 12:07 PM

Buna. Sunt din R.Moldova, stabilita in RO. Dupa facultate am inceput sa lucrez la o firma la care sunt si azi, de 6 ani, deci suntem stabili si seriosi.
Dupa cum a zis si Corina39, nu era cazul sa scrii asa ceva ggk, pentru ca, probabil nu ai cunoscut desul de multi moldoveni incat sa spui o parere generala. Cred ca mai multi te-ar contrazice. Dar oricum incearca sa nu faci aslfel de afirmatii, despre oricine n-ar fi. Cred ca nu este politicos si nici frumos.



#28 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 13 June 2008 - 08:29 AM

Si eu sant din R Moldova,lucrez la o firma de 3 ani si nu cred ca am creat probleme.Nu trebuie facute afirmatii de acest gen la modul general.Oamenii sant diferiti,fie ei moldoveni,romani sau americani.Nu se poate caracteriza o nationalitate dupa comportamentul a 2-3 oameni.



#29 maria timisoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 July 2008 - 11:18 AM

Buna tuturor, va rog sa-mi spuneti daca pot angaja un cetatean german care are un certificat de rezidenta. Ce trebuie sa fac sa-i inregistrez CIM si ce trebuie sa fac dupa? Mai trebuie sa merg la asociatia pentru straini sau in alta parte? Mersi.



#30 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 23 July 2008 - 09:49 AM

daca are certificat de rezidenta in Romania este tratat ca un roman. eu asa am procedat pt un cetatean britanic.



#31 werag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2008 - 09:40 AM

Seful meu este elvetian si vrea sa fie si el angajat in firma. Pentru asta am inteles ca trebuie sa mearga la ambasada Elvetiei in Romania sa i se elibereze permis de munca. Acesta va fi eliberat in urma unei cereri tip, insotita de actele de stare civila ale persoanei, dovada domiciliului stabil in Romania, diploma de studii. Intrebarea mea este ce trebuie facut ca sa aiba dovada domiciliului in Romania? Cand sta in Romania, locuieste intr-un apartament inchiriat de un prieten roman.
Multumesc anticipat!



#32 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 25 July 2008 - 10:14 AM

un contract de inchiriere inregistrat la finante.

poate mai sunt si alte pareri :frusty:



#33 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2008 - 08:14 AM

werog, cauta aici http://www.mmuncii.ro/ro/angajare-straini-...oate-cauta.html



#34 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 July 2008 - 09:55 AM

Pan' la urma cum ati procedat? Voi avea si eu in sept un cetatean din Rep Moldova si un altul din Germania cu care va trebui sa inchei contracte civile insa nu prea stiu cum se procedeaza.



#35 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2008 - 04:15 PM

Cu cel din Germania procedezi ca si cu orice alt cetatean roman, ii faci direct contract de munca, cel din rep Moldova are regim special, nu apartine Uniunii, nu stiu cum se face.



#36 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 July 2008 - 10:19 AM

Vezi postareanilufera, la Jul 28 2008, 05:15 PM, a spus:

Cu cel din Germania procedezi ca si cu orice alt cetatean roman, ii faci direct contract de munca,

Nu le pot face contract de munca pt ca sunt institutie publica; eventual un contract civil le voi face, inca nu stiu.Multumesc pt raspuns.



#37 apo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 September 2008 - 11:37 AM

Am un contract de munca inregistrat in alta tara din UE. Domiciliul meu este in Romania. Impozitul pe venitul realizat este platit in tara in care am inregistrat copntractul. Ce trebuie sa fac in Romania (am ceva de declarat la Adm Financiara in raza careia domiciliez)?
Multumesc



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 September 2008 - 12:10 PM

ART. 7 din Codul fiscal
23. persoana fizica rezidenta - orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) are domiciliul in Romania;
[...]
ART. 39 din codul fiscal:
Urmatoarele persoane datoreaza plata impozitului conform prezentului titlu si sunt numite in continuare contribuabili:
a) persoanele fizice rezidente;

Concluzia: In mod normal trebuie platit impozitul pe venit.
Exceptie de la plata: Sa existe intre Romania si acea tara o Conventie de evitare a dublei impuneri. Eu cred ca exista acea Conventie. Cum trebuie procedat mai departe nu stiu sa-ti spun. Cred ca trebuie intrebat la Administratia fiscala de care apartii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 aminariy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 September 2008 - 11:30 AM

cam tarziu raspunsul meu, dar poate ajuta pe altcineva.
toate demersurile in legatura cu cetatenii straini incep de la Biroul pt Staini - din cadrul Inspectoratului de Politie judetean.
ei sunt cei care elibereaza vizele in functie de motivul sederii in romania si iti fac o lista cu actele necesare obtinerii acestei vize. incepand cu 2007 ( vorbesc din experienta) s-a simplificat putin obtinerea permisului de munca ( acum se numeste autorizatie de munca ).
repet toate detaliile necesare si corecte se obtin da la biroul pt straini, legislatia este intr-o continua schimbare.



#40 dtirila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:57 AM

stie cineva cum se procedeaza ca sa angajezi o persoana straina, care are doar pasaport?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL