Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declaratie somaj

118 replies to this topic

#61 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 February 2008 - 08:23 PM

multumesc pt. raspuns , asa am procedat si eu :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:45 PM
citare mesaj anterior

TotalSal - un program complet de salarii!



#62 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 03 March 2008 - 10:23 PM

Pentru depunerea online a declaratiei de somaj, trebuie facuta in prealabil o adresa? Daca da, unde as putea afla modelul lor?
Multumesc.




#63 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 10:25 PM

Simina, eu am scris asa... Poate te inspiri....

Antet societate
C A T R E A.N.O.F.M. A MUNICIPIULUI BUCURESTI

COMUNICARE
-Data-
Va aducem la cunostinta ca societatea comerciala ?xxxxxx S.R.L.? transmite electronic declaratiile privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj de la adresa de e-mail: xxxxxx@xxx.xxx.

CONTABIL,
............................
CNP:......................

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:48 PM
stergere date societate




#64 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2008 - 11:10 AM

Pentru declaratii trimise online la somaj, mai trebuiesc trimise si cele pe suport hartie (listate la imprimanta) sau e de ajuns numai cele in format digital (electronic)?



#65 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 March 2008 - 11:20 AM

Ei iti trimit o confirmare pe mail ca au primit declaratia, listezi ce zic ei acolo , o atasezi la declaratia ta pe care o listezi tu pentru tine si gata, nu mai trimiti la ei nuimic pe suport hartie. E super OK :tongue: cu on-line la somaj. Lucrez decand s-a permis asa si nu am avut nici o data probleme!!! :biggrin:



#66 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 05 March 2008 - 03:30 PM

Buna ziua.

Daca ati primit in actualizarile de la Monitorul oficial si Ordinul 106 (MOF 166/04.03.2008) pentru modificarea si completarea Procedurii de declarare lunara de catre angajatori la Bugetul asigurarilor pentru somaj, il puteti posta?

Cu multumiri,
mdtru



#67 andruscka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2008 - 04:49 PM

Fisier atasat  MO_166.pdf   390.81K   203 downloads



#68 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 March 2008 - 02:17 PM

MA POATE AJUTA SI PE MINE CAREVA CU PROGRAMUL DE SOMAJ. POATE ATI INTAMPINAT ACEEASI PROBLEMA. AM FACUT DECLARATIA PT LUNA IANUARIE SI AM PRELUAT NORMAL SALARIATII, DAR PT FEBRUARIE NU MAI PREIA NIMIC, CHIAR DACA LA LUNI LUCRATE IMI ARATA LUNA IANUARIE 2008 CA FIIND LUCRATA SI DACA INTRU PE IANUARIE IMI ARATA SALARIATII. PE FEBRUARIE NU-I MAI TRANSFERA. A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA?
Mersi pentru ajutor!!!



#69 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 March 2008 - 02:36 PM

poate ati intampinat si voi aceeasi problema in programul de somaj pe 2008. mai exact daca vreau sa lucrez pe februarie 2008 nu-mi mai transfera salariatii de pe ianuarie, chiar daca pe ianuarie imi apar toti salariatii. alta versiune nu am mai gasit, ma gandeam ca e ceva problema si au scos alta. ajutati-ma va rog!
Mersi pentru ajutor!!!



#70 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 06 March 2008 - 08:36 PM

lucrez in saga si programul imi retine somaj la fondul de salarii si nu imi scade veniturile pensionarilor....oare nu am setat bine sau de anul acesta se retine somaj angajator si la salariile pensionarilor?



#71 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 08 March 2008 - 09:55 PM

Pentru Saga trebuie ca din meniul Fisiere, submeniul Salariati, Click pe salariatul care este pensionar si setezi la contributie de somaj datorata " Fara" sau "Zero". In acest mod ti-l elimina de la calcul somaj! :tongue:



#72 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 09 March 2008 - 08:16 AM

asa am facut si tot retine somaj la angajator la asigurat nu retine, multumesc



#73 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 March 2008 - 10:51 AM

Pai daca la angajat nu retine nu inteleg cum retine la angajator pentru acel salariat pensionar? Verifica in declaratia de somaj daca apar toti angajatii carora le calculeaza fd. somaj, apoi verifica centralizator! Toate salariile adunate ale celor care platesc somaj trebuie sa constituie baza de calcul pentru somaj angajator. Daca nu este asa atunci cu siguranta ai tu o problema legata de salarii in Saga.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 09 March 2008 - 10:55 AM




#74 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 March 2008 - 10:57 AM

O posibila rezolvare e sa downloadezi cea mai noua versiune de pe site (programul saga), iar apoi sa devalidezi luna la care iti da eroare, si apoi sa validezi din nou (la salarii) si sa vezi daca iti mai calculeaza somaj la intreg fondul de salarii (inclusiv lapensionari)!



#75 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 09 March 2008 - 01:48 PM

am rezolvat-o multumesc ptr. atentie!!!!!



#76 fleser_ioana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZLATNA, JUD. ALBA

Postat 13 March 2008 - 08:07 PM

Vezi postareamostwantu, la Mar 6 2008, 02:36 PM, a spus:

poate ati intampinat si voi aceeasi problema in programul de somaj pe 2008. mai exact daca vreau sa lucrez pe februarie 2008 nu-mi mai transfera salariatii de pe ianuarie, chiar daca pe ianuarie imi apar toti salariatii. alta versiune nu am mai gasit, ma gandeam ca e ceva problema si au scos alta. ajutati-ma va rog!
si eu am aceasi problema.... :tongue:



#77 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 March 2008 - 08:25 PM

credeam ca nu mai stiu eu sa lucrez cu programul. Isi bat joc de noi? Eu am incercat si preluarea de pe discheta si nu merge nici asa. :tongue:



#78 fleser_ioana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZLATNA, JUD. ALBA

Postat 14 March 2008 - 08:34 AM

SOLUTIE
O EXPLIC PE PASI:
1. CREEZI UN DIRECTOR PE C: LA CARE II ZICI DECL
2. SALVEZI IN EL IN SUBDIRECTOARE FIECARE FIRMA (CALEA SA NU AIBA MAI MULT DE 82 DE CARACTERE)
3. RAZI PROGRAMU DIN C:
4. REINSTALEZI PROGRAMU...
5. FACI CA SI LA LUNA IANUARIE...ADICA PREIEI FIRMA DE FIRMA
6. MERE...IES
CONCLUZIE...CRED CA LE-O FUGIT SI LA ASTIA PROGRAMATORU'...CU CHEI CU TOT...SAU CU SURSE...SAU CUM LE-O FI ZICAND
BAFTA...DACA ASA TRE SA FACEM LUNA DE LUNA...MAI ANGAJAM DIN SOMAJ....CA DOAR ASTA VREA SI STATU'

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 10:13 AM




#79 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 March 2008 - 09:12 AM

fiind un utilizator al declaratiei de somaj de cand aceasta a aparut in forma digitala(program) - ii pot cataloga pe cei care administreaza aceasta aplicatie drept neseriosi. se stie ca pentru astfel de proiecte se aloca in general suficienti bani pentru a face un program bun, de la analiza, pana la proiectare, implementare si exploatare. si in gama ofertantilor de programe sunt doua categorii distincte: unii care merg unde e de lucru si altii, care merg unde sunt bani. se pare ca sunt alesi cei din urma.

ultima versiune a declsom2008, o carpaceala(am mai spus-o undeva pe acest forum) a versiunii declsom2007_bis, e cea aparuta in 14 februarie; vedeti aici, la comentarii, ca se explica bugul(eroarea) din program, cu modificarea programului astfel incat acesta sa poate importa doar datele pentru ianuarie[punct]. in general, ca programator, te poti astepta la o marja de eroare, dar asta inseamna, implicit, ca e supusa ajustarii.

daca relatiile contractuale ar fi cele normale, in felul ca totusi suntem clientii acestei agentii nationale de somaj in momentul in care utilizam aceste programe, ar trebui sa ii putem reclama la protectia consumatorului, fara nici o jena. ca ne e jena de femeia de la ghiseu, ca n-are nici o vina, ca ne e frica de consilierii ajofm-ului, itm-ului... etc, care te pot arde pentru fiecare intarziere sau inregistrare neconforma cu normele... well... cati suntem? facem o asociatie? :tongue:

LE: explicatia de pe site-ul lor, in caz ca nu deschideti comentariile:

Citeaza

daniel.chirila Says:
Joi, 03/06/2008 - 11:13

Intr-adevar este o eroare in aplicatie care va fi corectata in primul update.
Pentru a lucra luna februarie folositi urmatorul procedeu: salvati datele comunicate la AJOFM pentru luna ianuarie intr-un director sau pe disketa pentru fiecare societate lucrata in luna ianuarie. Stergeti in aplicatie societatile respective. Importati in aplicatie datele pentru societatile respective din locatiile in care ati salvat.

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 14 March 2008 - 09:17 AM




#80 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Mar 14 2008, 09:12 AM, a spus:

LE: explicatia de pe site-ul lor, in caz ca nu deschideti comentariile:

Citeaza

daniel.chirila Says:
Joi, 03/06/2008 - 11:13

Intr-adevar este o eroare in aplicatie care va fi corectata in primul update.
Pentru a lucra luna februarie folositi urmatorul procedeu: salvati datele comunicate la AJOFM pentru luna ianuarie intr-un director sau pe disketa pentru fiecare societate lucrata in luna ianuarie. Stergeti in aplicatie societatile respective. Importati in aplicatie datele pentru societatile respective din locatiile in care ati salvat.
Declaratia la somaj nu este proiectata sa functioneze si pentru luna februarie. OMMFE 106/15.02.2008 pentru modificarea si completarea Procedurii privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj a fost publicat in MO 166/04.03.2008, deci Declaratia conform acestui Ordin trebuia sa apara pana la aceasta data pe site-ul anofm.ro. Cat mai asteptam, avand in vedere ca Ordinul a intrat deja in vigoare, iar in luna martie raportam datele lunii februarie? Macar puteau sa corecteze vechiul program ca sa se poata face si raportarea lunii februarie in mod normal pe programul existent!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL