Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


declaratie somaj

118 replies to this topic

#81 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 18 March 2008 - 04:57 PM

Eu am facut declaratiile pentru luna februarie/2008 dupa programul vechi, adica ultima versiune a lor si am trimis on-line si le-au primit, am si primit confirmarile, ca au fost inregistrate si sint corecte. :pullhair: Poate pentru decl. martie/2008 ce se va depune in aprilie or dea o alta versiune.

Vad ca pana acuma n-a apart o versiune mai noua de program.Pentru martie mergem tot fara fond garantare?Eu asa am inteles ca fondul de garantare va intra in D-somaj. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 10:14 AM




#82 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2008 - 06:09 AM

Pentru un angajat cu 2 ore/luna, cum trebuie sa completez declaratia de somaj, la norma de lucru, cu 21 zile x 8 ore, sau cu 21x2 ore. Si la ore lucrate, 21 zile x 2 sau ori 8? Am deja 3 variante diferite de raspuns, si nu stiu care e cea corecta. Daca stie cineva, il rog sa imi raspunda. Multumesc




#83 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 12 May 2008 - 07:47 AM

21 zile, ore norma 42, ore lucrate 42

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 06:54 PM
citare mesaj anterior




#84 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 12 May 2008 - 08:00 AM

e vorba de 2 ore / luna



#85 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2008 - 01:47 PM

Am o angajata care este in cele 126 zile pre si postnatal.In luna aprilie primeste prima la care se calculeaza toate contributiile. In programul de somaj fiind suspendata nu imi ia in calcul prima la care am calculat somajul. Imi poate spune cineva unde este problema? Mersi mult.



#86 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 November 2008 - 03:53 PM

buna ziua. daca am un angajat nou cu facilitati (absolvent), la anexa nr. 2 de la declaratie, la rubrica subventii cf art.80...... se trece vreo suma?
a doua intrebare: mie ca angajator, ce-mi da AJOFM-ul: suma aia de 1.5 x salariul minim si pe langa asta contributia la somaj aferenta angajatului respectiv?



#87 elena-somaj2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2008 - 05:04 PM

Buna seara, conform LG.76/2002 ART.80(actualizat) ,
1-Angajatorii care încadrează în munca pe durata nedeterminată absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ sunt scutiţi, pe o perioada de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă absolvenţilor încadraţi, şi primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare absolvent:
a) o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolvenţii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;
b) o suma egala cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolvenţii de învăţământ secundar superior sau învăţământ postliceal;
c) ) o suma egala cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolvenţii de învăţământ superior.
(2) Angajatorii care încadrează în munca pe durata nedeterminată absolvenţi din rândul persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevăzute la alin. (1) pe o perioada de 18 luni.
(3) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) şi (2) angajatorii care au obligaţia, potrivit legii, de a încadra în munca absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, pentru absolvenţii din aceasta categorie.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 November 2008 - 08:49 AM




#88 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2009 - 10:51 AM

A aparut o noua versiune ptr.declaratiile ptr.somaj.



#89 mirabelaanamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 March 2009 - 05:24 PM

Buna ziua,am si eu o problema.Doresc si eu sa depun declaratia de somaj online la jud.Ilfov si nu stiu ce pasi trebuiesc urmati (am depus la somaj cererea si mi-a fost data adresa ajofmilfov@evonet.ro).Am introdus adresa de mail si am fost directionata spre saitul conta.ro,ce trebuie da fac in continuare? Va multumesc pentru ajutorul acordat. :sad: :smile:



#90 mirabelaanamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 March 2009 - 09:52 AM

Eu luna aceasta am descarcat de pe sait programul de somaj deoarece cel de luna trecuta nu imi permitea preluarea angajatilor din luna ianuarie si erea o versiune actualizata in luna martie 2009



#91 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2009 - 10:52 AM

Vezi postareamirabelaanamaria, la Mar 22 2009, 05:24 PM, a spus:

Buna ziua,am si eu o problema.Doresc si eu sa depun declaratia de somaj online la jud.Ilfov si nu stiu ce pasi trebuiesc urmati (am depus la somaj cererea si mi-a fost data adresa ajofmilfov@evonet.ro).Am introdus adresa de mail si am fost directionata spre saitul conta.ro,ce trebuie da fac in continuare? Va multumesc pentru ajutorul acordat. :sad: :smile:
buna
trebuie in mail - adresa ta de mail- sa atasezi cele 2 fisiere (cap1.dbf si cap2.dbf) si sa le trimiti la adresa pe care ai primit-o.



#92 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 14 July 2009 - 08:12 AM

Buna dimineata! Cum se procedeaza ca sa scoti personalul in somaj? Ce acte trebuie sa-i faci tu firma si sa-i depui ca acel om sa poata solicita mai departe ajutor de somaj!?
O zi buna sa aveti!



#93 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 14 July 2009 - 09:47 AM

Intri frumos pe internet - somaj jud...._ si gasesti toate actele si toate formularele pe care trebuie sa le completezi .



#94 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 14 July 2009 - 10:36 AM

Am trimis prin mail declaratia la somaj pe luna iunie. Problema e ca dupa ce am trimis-o, am fost la Casa de Sanatate, iar cei de acolo mi-au spus ca am gresit un concediu medical. Dupa ce am corectat, mi s-a modificat baza de calcul si contributia lunara la angajator. Trebuie sa fac o declaratie rectificativa cu sumele corecte in acelasi program in care fac si declaratia pentru somaj? Mailul trimis la somaj are alta titulatura decat cel trimis in mod normal? Un ajutor va rog.



#95 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 12:22 PM

eu specific in titlul si continutul mail-ului "rectificativ".
Declaratiile se fac pe programul lor, rectificative.



#96 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 July 2009 - 11:09 AM

Buna ziua,


va rog sa ma indrumati la completarea declaratiei de somaj

un angajat are contract de munca partial cu 2 ore, restul au program de 8 ore norma intreaga

cand am completat ptr cel cu 2 ore am ales tip contract 2
asigurat 2

am trims declaratia si mi=-a respins-o motivand ca nua fost validata ptr ca am FS2 ( nu stiu ce am gresit)
pana acum timp de doi ani am facut acelasi lucru si nu am avut probleme, ce trebuie sa modific???
ma puteti indruma??
multumesc



#97 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 July 2009 - 12:55 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 14 2009, 01:22 PM, a spus:

eu specific in titlul si continutul mail-ului "rectificativ".
La Bucuresti nu accepta rectificative la somaj trimise prin e-mail. Vor discheta si doar la sediul municipal nu la cel de sector. Ne cam pun pe drumuri. Poate s-a schimbat ceva in ultima vreme, dar nu prea cred.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#98 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 July 2009 - 01:26 PM

Nu stiu ce inseamna FS2, dar parerea mea este ca la tip asigurat trebuia sa pui 1. Se pune 2 daca angajatorul , cnf.L.200/2006, nu are obligatia platii lunare a fondului de garantare a creantelor salariale pt. persoana in cauza. Verifica si nr.de ore normate care ar trebui sa fie 2x21=42 ore/luna, nu stiu ce sa mai zic...

Dana




#99 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 July 2009 - 02:04 PM

Vezi postareanopris, la Jul 16 2009, 01:55 PM, a spus:

La Bucuresti nu accepta rectificative la somaj trimise prin e-mail. Vor discheta si doar la sediul municipal nu la cel de sector. Ne cam pun pe drumuri. Poate s-a schimbat ceva in ultima vreme, dar nu prea cred.
La Craiova primesc. Nu au voie sa va puna pe drumuri, eu in locul vostru as trimite prin posta.
Am lucrat cu Bucurestiul si eu, dar toate decl. le trimiteam prin posta ( firma avea sediul in Buc).



#100 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 04 August 2009 - 12:08 PM

In luna iulie am un angajat care a avut concediu medical in continuare (a fost si in luna iunie). In luna iunie am platit contributia la somaj pentru partea suportata de anjajator. Fiind CM in continuare, tot concediul este suportat de CNASS si angajatorul nu plateste somaj. Problema e ca nu ma lasa sa salvez atunci cand completez baza de calcul 0 pentru acel angajat. Imi apare urmatoarea eroare: "Nu aveti voie sa declarati baza de calcul = 0 decat la modificare de CNP sau stergere. Posibil sa aveti probleme la preluare". O solutie va rog.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL