Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare gresita? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare gresita?


31 replies to this topic

#1 alina76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 October 2007 - 11:08 AM

Sunt noua in contabilitate.
Am inregistrat gresit o piesa de schimb pt un utilaj in 303 si apoi in 8035.Ce pot sa fac avand in vedere ca trebuia sa o inregistrez in 3028 si apoi sa o dau in consum fiinca s-a montat.La obiectele de inventar in momentul in care le dai in consum se inregistreaza 603=303 dar cu 8035 ce se intampla?
Am inregistrat bine in 3028 - un set de scule , freze sau trebuia in 303.Ce pot sa fac?
Astept raspunsuri.Multumesc.



#2 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 12 October 2007 - 12:05 PM

Achizitie obiecte de inventar

% = 401 11.9
303 10
4426 1.9

Dare in folosinta obiecte de inventar

603=303 10

si in acelasi timp contul 8035 se debiteaza cu aceasta valoare data in consum
contul 8035 este un cont inafara bilantului, cu ajutorul caruia se urmareste evidenta ob. de inventar aflate in folosinta pina la casare sau vinzare, cind contul 8035 de crediteaza cu valoare ob de inventar casat , vindut, donat...

Piesele de schimb merg pe 3024
Setul de scule si freze pe 303

Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#3 alina76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 October 2007 - 12:25 PM

[quote name='glencora' date='Oct 12 2007, 02:05 PM' post='147609']
Achizitie obiecte de inventar

% = 401 11.9
303 10
4426 1.9

Dare in folosinta obiecte de inventar

603=303 10

si in acelasi timp contul 8035 se debiteaza cu aceasta valoare data in consum
contul 8035 este un cont inafara bilantului, cu ajutorul caruia se urmareste evidenta ob. de inventar aflate in folosinta pina la casare sau vinzare, cind contul 8035 de crediteaza cu valoare ob de inventar casat , vindut, donat...

Piesele de schimb merg pe 3024
Setul de scule si freze pe 303

Am inteles dar ce pot sa fac in situatia in care le-am inregistrat cum am scris mai sus plus ca am inregistrat setul de scule si freze pe consumabile.
Multumesc



#4 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 12 October 2007 - 12:32 PM

Pe ce data le-ai inregistrat?
Te intreb in ideea k poate le-ai inregistrat de curand si poate le poti modifica din softul de contabilitate.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#5 alina76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 October 2007 - 12:36 PM

Vezi postareaglencora, la Oct 12 2007, 02:32 PM, a spus:

Pe ce data le-ai inregistrat?
Te intreb in ideea k poate le-ai inregistrat de curand si poate le poti modifica din softul de contabilitate.



Le-am inregistrat in iunie.



#6 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 12 October 2007 - 12:56 PM

Parerea mea e ca ai putea sa stornezi inregistrarile gresite si sa le faci corect. Nu iti afecteaza in nici un fel impozitul pe venit/profit.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#7 alina76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 October 2007 - 01:09 PM

Vezi postareaglencora, la Oct 12 2007, 02:56 PM, a spus:

Parerea mea e ca ai putea sa stornezi inregistrarile gresite si sa le faci corect. Nu iti afecteaza in nici un fel impozitul pe venit/profit.


Multumesc.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2007 - 04:47 PM

Vezi postareaalina76, la Oct 12 2007, 12:08 PM, a spus:

Am inregistrat bine in 3028 - un set de scule , freze sau trebuia in 303.Ce pot sa fac?
NU, daca setul de scule are valoarea de intrare <1800 lei = obiect de inventar, daca valoarea de intrare depaseste aceasta valoare = mijloc fix. Storneaza prin nota contabila inregistrarea facuta, 3028=401, 6028=3028 si concomitent 303/2132=401 cu aceeasi valoare de intrare. Pentru obiect de inventar faci inregistrarea 603=303, iar pentru mijloc fix calculezi amortizare lunara.



#9 Mialex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2007 - 05:15 PM

Buna!
Aceeasi problema o am si eu! Am trecut un kit tahograf, in valoare de 20 RON pe contul....2131, ca mijloc fix. :smile:
Cum pot sa il trec pe 303? Stornez si eu, ca in exemplul de sus, prin nota contabila, numai ca operatia o sa fie 2131 = 401 ?
Mai departe cum fac? 303=401 20
603=303 20
Multumesc anticipat!



#10 monicao

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 04 November 2007 - 06:49 PM

Am un mijloc fix neamortizat total, care nu mai este in garantie. I s-a defectat placa electronica ce a fost schimbata. Cum se inregistreaza cheltuielile aferente placii electronice noi (nu cred ca se poate include in valoarea mijlocului fix) si cum se calculeaza in comtinuare amortizarea aferenta mijlocului fix?
Unde as putea citi reglementari privind mijloacele fixe si schimbarea de componente la ele? Multumesc mult!



#11 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 November 2007 - 12:34 PM

Vezi postareamonicao, la Nov 4 2007, 06:49 PM, a spus:

Am un mijloc fix neamortizat total, care nu mai este in garantie. I s-a defectat placa electronica ce a fost schimbata. Cum se inregistreaza cheltuielile aferente placii electronice noi (nu cred ca se poate include in valoarea mijlocului fix) si cum se calculeaza in comtinuare amortizarea aferenta mijlocului fix?
Unde as putea citi reglementari privind mijloacele fixe si schimbarea de componente la ele? Multumesc mult!

Eu as inregistra pe piese de schimb intrucat nu modifica parametrii tehnici initiali ai mijlocului fix. Amortizarea se contabilizeaza in continuare la fel ca pana in momentul defectarii.
ADITA



#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2007 - 12:40 AM

Daca acea placa electronica nu a marit substantial valoarea mijlocului fix ( ma refer la valoarea lui de pe piata , si nu la imbunatatire ), as trece fara rezerve acea placa pe piese de schimb.



#13 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 07 November 2007 - 09:25 AM

Valoarea unui mijloc fix este majorata doar in cazul in care se imbunatatesc caracteristicile tehnice ale utilajului, si in acest caz se poate de asemenea majora perioada de amortizare cu max 20% din durata normala, in baza unui proces verbal al comisiei tehnice. Chiar daca piesa de schimb are o valoare semnificativa, se inregistreaza pe stoc si apoi se da in consum.



#14 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 November 2007 - 05:07 PM

Vezi postareamonicao, la Nov 4 2007, 08:49 PM, a spus:

Am un mijloc fix neamortizat total, care nu mai este in garantie. I s-a defectat placa electronica ce a fost schimbata. Cum se inregistreaza cheltuielile aferente placii electronice noi (nu cred ca se poate include in valoarea mijlocului fix) si cum se calculeaza in comtinuare amortizarea aferenta mijlocului fix?
Unde as putea citi reglementari privind mijloacele fixe si schimbarea de componente la ele? Multumesc mult!

Legea 15/1999 cu modificarile ulterioare.

Daca piesa nu depaseste 20% din valoare se poate inregistra pe 611.

Aceasta postare a fost editata de carmen29: 09 November 2007 - 05:09 PM




#15 go_giani19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2008 - 12:01 PM

Puteti sa-mi spuneti si mie cum pot sa inregistrez o senila pentru un excavator a carei valoare de cumparare este de 6000 lei?



#16 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 January 2008 - 01:47 PM

Vezi postareago_giani19, la Jan 12 2008, 12:01 PM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti si mie cum pot sa inregistrez o senila pentru un excavator a carei valoare de cumparare este de 6000 lei?


buna. inregistrzi ca un mijloc fix adaugind la valoarea de inventar al escavatorului si apor recalculezi amortizarea cuvenita.



#17 dav_liane

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 January 2008 - 02:15 PM

Vezi postareazinaelena, la Jan 12 2008, 03:47 PM, a spus:

Vezi postareago_giani19, la Jan 12 2008, 12:01 PM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti si mie cum pot sa inregistrez o senila pentru un excavator a carei valoare de cumparare este de 6000 lei?


buna. inregistrzi ca un mijloc fix adaugind la valoarea de inventar al escavatorului si apor recalculezi amortizarea cuvenita.
Excavatorul asta cand a fost cumparat nu a avut senila? Eu cred ca este piesa de schimb daca este inlocuita cea veche ...



#18 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2008 - 04:03 PM

Vezi postareadav_liane, la Jan 12 2008, 02:15 PM, a spus:

Vezi postareazinaelena, la Jan 12 2008, 03:47 PM, a spus:

Vezi postareago_giani19, la Jan 12 2008, 12:01 PM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti si mie cum pot sa inregistrez o senila pentru un excavator a carei valoare de cumparare este de 6000 lei?


buna. inregistrzi ca un mijloc fix adaugind la valoarea de inventar al escavatorului si apor recalculezi amortizarea cuvenita.
Excavatorul asta cand a fost cumparat nu a avut senila? Eu cred ca este piesa de schimb daca este inlocuita cea veche ...


Asa zic si eu. Daca excavatorul a avut senila cand a foct achizitionat, atunci este piesa de schimb. Daca nu, adaugi la valoarea de inventar a m. fix.



#19 nico_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 09 April 2008 - 12:39 PM

Buna ziua,
va rog sa imi dati un sfat in legatura cu corectarea unei inregistrari facute in urma cu mai multi ani: mai multe bunuri au fost inregistrate la achizitie pe 303, apoi date in "consum" si preluate in 8035, dar ele au fost de fapt incorporate intr-un mijloc fix care nu apare in contabilitate, facut in regie proprie de patron (inginer). Cum as putea scoate respectivele componente ale mijlocului fix din lista ob de inv date in folosinta si sa inregistrez mijlocul fix fabricat din ele?



#20 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 April 2008 - 02:21 PM

Ce valoare au ob.de inventar?
Nu stiu cat este de corect, dar e o idee:
8035- credit
303=758 ob.inv. constatate plus de inventar
303=401 cu minus( storno inreg.initiala)
3024= 401
6024=3024
213=722; acum depinde si de valoare, pt ca tb sa calculezi si imp 16%!
Sper...sa nu trageti in pianist! :pullhair:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL