Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MIJLOACE FIXE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MIJLOACE FIXE

25 replies to this topic

#1 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 09 March 2005 - 12:45 PM

Poate cineva sa imi spuna care este nota contabila corecta pentru inregistrarea mijloacelor fixe si a ob.de inventar gasite minus,respectiv plus la inventarierea patrimoniului ?
Am voie sa constitui plus de inventar cu mijloacele fixe la care nu am gasit documente justificative pentru intrare?
Daca nu gasesc in actele contabile vechi (1998 - 2000), nota contabila de amortizare a mijloacelor fixe (care nici macar nu mai exista faptic), cum pot rezolva problema?



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2005 - 12:30 PM

buna
ai o problema nasoala intr-adevar
imi miroase a firma care are actele in cea mai mare dezordine
deci tu stii cam ce tb sa faci dar gandeste-te bine cum afecteaza ce faci tu pe maria sa statu
de ex este o microintreprindere sau nu? daca e micro e mai bine pt ca poti baga lipsurile pe chelt. daca nu e micro atunci le poti baga pe chelt dar devin nedeductibile. Vezi si tu cum jonglezi cu ele sa fie cat mai bine si nu uita MAI BINE SA MOARA MAMA LOR DECAT A TA! (la sens figurat of course)




#3 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 14 March 2005 - 01:46 PM

FIRMA E MICROINTREPRINDERE, PROBLEMA GRAVA E CA AM FOST RUGATA SA O PREIAU IAR IN ACTE ESTE UN HAOS COMPLET.
DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU CEVA SFATURI SAU REGLEMENTARI CONTABILE, AS DORI SA REZOLV PROBLEMA PT.BILANT.
MERSI MULT



#4 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 03:02 PM

Minus pt ob de inventar 603 = 303
plus de ob inventar 303 =603
plus de mijl fixe mijl fix =131



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 08:37 PM

eu la mijl.fix as folosi 4551.
131 se foloseste cand il primesc cu titlu gratuit(contract de donatie), ori in cazul asta este plus la inventar, el a fost cumparat si neinregistrat.
daca nu se gaseste factura .......
213=4551



#6 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 09:59 PM

si ce faci ,ramai cu sold in 4551???!?!?!?!



#7 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 09:59 PM

si ce faci ,ramai cu sold in 4551???!?!?!?!



#8 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 10:07 PM

care este problema? 4551 este un cont care poate avea sold.



#9 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 10:11 PM

da poate avea sold si reprezinta sumele datorate asociatilor!



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 10:17 PM

atunci asociatul sa raspunda ptr. plusurile de inventar.
as face un proces verbal in care mentionez ca in urma inventarului s-a gasit mijl.fix fara document fiscal etc., il pun sa semneze si in baza lui, inregistrez nota contabila.

eu asa gandesc. acum fiecare cu parerea lui.



#11 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 10:22 PM

Eu iti respect parerea.E posibil sa-mi scape ceva
Dar 4551 e clar ca se refera la "asociati conturi curente"
E vorba numai de sumele lasate TEMPORAR la dispozitia unitatii
:)



#12 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 10:23 PM

Eu iti respect parerea.E posibil sa-mi scape ceva
Dar 4551 e clar ca se refera la "asociati conturi curente"
E vorba numai de sumele lasate TEMPORAR la dispozitia unitatii
:)



#13 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 10:55 PM

si eu tot temporar las suma in sold. cand voi avea bani fac restituire.

am sa urmaresc acest subiect, poate mai vedem si alte opinii.



#14 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 10:58 PM

ce bani???ce restituire??!e interesant totusi...
trebuie sa creezi venit inkizand 131 asa...cu 4551.....
sunt curios si alte opinii



#15 Picasso

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Arad

Postat 15 March 2005 - 02:57 PM

603 - 303 merge pt. obiectele de inventar lipsa si trecute pe cheltuiala, dar pt. cele constatate ca plus de inventar 303 - 603 ??
Sunt nou si nu ma pricep la conta...dar inregistrarea asta imi miroase cam urat Alin. Nu cumva un cont din clasa 7, sau 6 dar in rosu ???
Un cont din clasa 6 pe credit?? Hmmm,



#16 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 15 March 2005 - 04:16 PM

Citez din ordinul306/2002-anexa : Contul 303 se debiteaza cu valoarea la pret de inregistrare a mat de nat o.i. constatate plus la inventar si a celor primite cu titlu gratuit (603;758). Deci ce facem: creditam un cont de activ 603?



#17 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2005 - 06:11 PM

nu. il lasi in debit si treci suma cu minus.



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 March 2005 - 07:33 PM

OBIECTE DE INVENTAR:
Daca nu sunt date in folosinta, atunci ele trebuie sa se regaseasca in sold ct.303.
Daca sunt date in folosinta, atunci ele au fost inreg.pe chelt (603=303), evidenta lor tinandu-se extracontabil cu aj.ct.8039.
a. Plus inventar Ob.inv.:
a1. in folosinta: 8039 Debit
a2. in stoc: 603 = 303 in rosu
Asta, daca exista doc.de provenienta.
Daca nu exista doc.de provenienta, atunci se ia o declaratie de la gestionar (administrator, daca nu exista gestionar) cu privire la provenienta lor. Daca se poate dovedi cu certitudine ca sunt proprietatea firmei, atunci se inreg.in ctb. atat intrarea cat si, eventual, folosinta lor. Daca nu se poate dovedi ca sunt proprietatea firmei sau daca rezulta ca au fost achiz.de altcineva, atunci ori se inreg.ca plus de inventar in ct. 8039 Debit in situatia in care nu le revendica nimeni, ori se inreg. in 8033 Debit in situatia in care ele sunt revendicate. (pt. a sti daca sunt revendicate se notifica persoana pe numele careia exista doc.de provenienta)
b. minus de inventar Ob.inv.:
Se ia declaratie de la gestionar/administrator cu privire la cauza minusului in gestiune.
Daca bunurile rezulta ca s-au deteriorat, se face proces verbal de casare si se scade din gestiune: 603 = 303 (daca erau in stoc), fara 8039D sau 8039C (daca erau in folosinta).
Daca bunurile sunt imputabile (gestionarului/administratorului), atunci se face proces verbal de imputatie si se inreg.ca mai sus, in plus se inreg.sumele de recuperat de la gestionar=angajat: 4282 = 7581 sau de la adm.: 4551 = 7581 (in cazul in care 4551 are sold C acoperitor) sau 461 = 7581.

MJ.FIXE:
a. Plus de inventar MjF:
Se ia declaratie de la gestionar/adm.cu privire la plusul constatat, cerandu-se sa indice provenienta.
a1. daca sunt amortizate: 212 = 281(val.amortizata), 7583(val.neamort.)
a2. daca nu sunt amortizate: 212 = 7583
Asta daca exista doc.de provenienta.
Daca nu exista doc.de provenienta, se inreg.ca la a2 la valoarea justa stabilita de comisia de inventariere.

b. Minus de inventar MjF:
Se ia declaratie de la gestionar/adm. cu privire la minusul constatat si cauza sa.
Daca bunurile rezulta ca s-au deteriorat, se face proces verbal de casare si se scade din gestiune: 281(val.amort), 6583(val.neamort) = 212
Daca bunurile sunt imputabile (gestionarului/administratorului), atunci se face proces verbal de imputatie si se inreg.ca mai sus, in plus se inreg.sumele de recuperat de la gestionar=angajat: 4282 = 7581 sau de la adm.: 4551 = 7581 (in cazul in care 4551 are sold C acoperitor) sau 461 = 7581.



#19 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2005 - 07:55 PM

ca de obicei, raspunsurile tale coplesesc.

dar va trebui sa ma dumiresti ce cauta 7581 si 7583.
plus de inventar poate sa insemne si faptul ca ametitul de patron a pierdut factura si totusi utilajul este montat in hala de productie.
adica, utilajul este evaluat la valoarea de 300 mil. lei, plata a fost facuta si totusi eu voi plati 16% impozit statului, ptr. ce....?
ca doar nu am vandut mijl. fix. inca este in ograda mea.



#20 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 March 2005 - 09:36 PM

Asteptam si alte pareri dar eu asa stiu ca se face!
e destul de clar






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL