Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum am ajuns sa fiu contabil ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


cum am ajuns sa fiu contabil !


90 replies to this topic

#81 lumipatrik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 March 2010 - 11:31 PM

Vezi postareaanuszka, la Oct 18 2007, 10:28 AM, a spus:

Sa fie vreo 9 - 10 ani de-atunci.....Aveam studii superioare economice. Am inceput cu secretariat, conta primara. Contabilul de-atunci al firmei la care ma angajasem venea din joi in pasti sa faca inchiderea. Erau note contabile de mana la niste centralizatoare luuuuuuungi si un dosar ca o varza. De fapt cred ca aici s-a produs "clic"-ul : ma enervau dosarele alea nearanjate. Zic hai sa le pun eu in ordine, "la linie".Si bagandu-mi nasul in ele putin cate putin am vazut ce inseamna centralizator de casa, banca, alte nevoi firma, salarii, etc . Si am mai vazut ca se si repeta in fiecare luna. Cateva luni l-am ajutat pe contabil sa introduca intr-un programel de conta simplut notele contabile....apoi el a renuntat pe neasteptate si m-am vazut singura singurica.....I-am spus patronului ca mi-e teama sa ma inham la ceva ce nu prea cunosteam. Zice, lasa ca prinzi din zbor : uite cand nu sti ceva il suni pe cutare si la sfarsit cand tragi balanta vine cineva si ti-o verifica. Tot n-am vrut. Atunci a angajat o tipa cu ceva ani experienta. Dar aceasta n-a rezistat decat cateva luni. Numai bune pentru mine sa prind incredere in ce invatasem. Societatea s-a extins brusc prin achizitionarea unei fabrici cu profil diferit. Si uite asa pe nesimtite, fara sa-mi doresc sa fac contabilitate....................Am schimbat multe firme. La una din ele n-o sa uit ce mi-a zis patroana:" nu te supara, dar eu ii consider pe contabili niste frane in activitate : eu zic hai sa facem asta, contabilul imi baga bete in roate, ca trebuie aia si aia......" I-am replicat : de ce nu plecati cu masina la drum fara frane ??? Da, mi-a zis, stiu ca sunteti necesari dar tot nu-mi schimb parerea. M-a angajat.
Ei, si dragii mei contabili de atunci mi s-a tot intarit convingerea ca TOTI considera la fel. Un inginer, un jurist, un lacatus, un mecanic, SUNT NECESARI, un contabil E UN RAU NECESAR. Pe noi ne accepta, iar pe ei ii cauta.
Intre timp, m-am "expertizat" , dar dupa cum stiti, nu mai este suficient. Noi si doctorii ce ne mai scolim non stop.
Pana la urma eu nu ma plang de munca dar de multe ori de inutilitatea ei. De raportari, raportari, raportari.........
Pana la urma de-aia nu ne mai considera nici patronii NECESARI. Pentru ca rolul nostru ar trebui sa fie acela de a paricipa efectiv la bunul mers al entitatii la care lucram : luarea deciziilor fara consultatea nostra sa fie EXCLUSA. Am alunecat pe nesimtite pe panta inclinata de mai marii nostri si ne-am transformat in niste robotei care descarca declaratii, completeaza declaratii, stau la cozi si depun declaratii....
Asa am ajuns eu contabil.
Frumos inceput



#82 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 02:39 PM

va mai amintiti de acest topic minunat ? :biggrin2:

ce-ar fi sa-l "trezim" putin ?? :laugh:

nu ne mai poveste nimeni cum a devenit contabil ??




#83 lilymiha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 October 2012 - 11:40 AM

La mine povestea e cam trista. Din clasa a 9-a ma pregatesc sa fiu contabil. Doar cu liceu nu se poate, asa ca am facut ISE-ul din Craiova. N-aveam experienta, asa ca nu ma angaja nimeni pentru meseria pe care ma pregatisem. Minunea s-a intamplat fara pile si relatii cand dintr-un post de secretara am fost intrebata daca nu vreau sa lucrez la financiar, ca tot am studii. Am acceptat fara sa clipesc. Ajunsa acolo, mi s-a dat "oaia neagra", adica balanta de furnizori: 300 si ceva de pagini A3 de verificat, ca nu se imperecheau NIR-urile, platile, erau duse pe coduri gresite de furnizor si sa rezolv diferentele mici de banuti care ramaneau. Colege mai plecau in concediu si le luam locul, asa ca invatam aproape tot. Minunea n-a durat mult caci s-a restructurat postul si am ajuns la un SRL unde de 6 ani mi se spune ca imi ia program de contabilitate sa fac treaba, dar pana acum ma ocup doar de evidenta primara si treburi administrative. Intre timp am devenit si expert contabil. Daca n-ar mai fi site-ul asta sau n-as mai tine evidenta la o firma mica, cred ca as uita toata contabilitatea. Judetul meu e al doilea pe tara cu locuri de munca putine, iar la ce am gasit, au fost preferate persoane cu studii mai slabe, ca sa zic asa. Bizar e ca unii trec pe la CECCAR ca asa le cere vreun post de sef sau director. In rest, totul se invarte in functie de relatii.



#84 ela777d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 March 2013 - 07:28 PM

Va invit sa cititi cu emotia cu care am citit si eu povestea unui contabil mai putin fericit. Toata stima.

http://adevarul.ro/n...cb24/index.html



#85 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 12:33 PM

Emotional - ma impresioneaza.

Rational - nu dau 2 bani pe el fiindca a dovedit ca este un om slab. Nu a facut decat ce i-a placut mai mult si ceea ce a fost mai comod : a baut.

Cum ar fi daca toti cei care primim lovituri din partea vietii am renunta la a merge pe drumul drept ?

Selectia naturala se manifesta si in astfel de cazuri.

Nu este un caz de admirat dar nici de compatimit. (Repet: cu totii avem belele)


Topicul se refera la "cum am devenit contabil", nu betiv/ratat/homeless...


Deci, cum ati ajuns sa fiti contabil(a) ?



#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 12:52 PM

subscriu 100% celor spuse de @dannad001 !!

asa ca intreb si eu "deci, cum ati ajuns sa fiti contabil(a) ?"



#87 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 12:52 PM

Vezi postareamgabi, la 27 March 2013 - 09:48 PM, a spus:

Putin off-topic:
Contabilitatea/fiscalitatea/stiintele economice (nu degeaba le spune stiinte!) - toate sunt cat se poate de logice, matematice. De aceea exista putini economisti adevarati, pentru ca majoritatea celor care au ales sa se orienteze pe "economice" si-au inchipuit ca este un domeniu umanist.
MARE greseala :))) .

S-au trezit ca nu pricep nimic din ceea ce fac si nici n-au vreo sansa pe viitor sa devina cu adevarat profesionisti (oricat s-ar stradui), pur si simplu pentru ca nu sunt facuti pentru asta. Din pacate n-au fost indrumati la timp pentru o activitate care sa li se potriveasca (sa-si foloseasca talentele , cele cu care s-au nascut)

In totul de acord cu cele de mai sus !!
Ai pus-o-n cuvinte excelent si ai mare dreptate cand spui ca majoritatea isi inchipuie ca "economicele" tin de domeniul umanist !! :blink:
Din pacate, in tara asta f. putina lume considera orientarea profesionala ca fiind o pbl. serioasa; pe vremea mea, se faceau testari in scoala (clasa a VII-a si/sau a VIII-a) pt asa ceva - chiar si eu am participat la ele !
S-au pierdut multe lucruri bune din invatamantul romanesc ... ce pacat ! :sad:



#88 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 28 March 2013 - 01:42 PM

Pe vremea mea .. in clasa a 8 a .. a venit o echipa (nu mai tin minte de ce fel) si ne-a facut niste teste (cu chestionare, intrebari), dupa care ne spunea la fiecare cam pe ce domeniu am fi mai buni .. si in ce directie ar trebui sa o luam (spre ce liceu) asa orientativ.
Mie mi-a iesit ca as fi mai buna in domeniul matematic, dar mai degraba economic.
Astazi dupa 16 ani, mi-s contabila.
Se pare ca in cazul meu, testele alea nu au dat gres :).
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#89 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2013 - 10:37 AM

Am ajuns contabil din greseala. Mesria mea de baza e informatician. Lucram linistita ca informatician intr-o scoala, cand intr-o buna zi, directorul ma chemat rugandu-ma sa ma descurc cu contabilitatea scolii, pana la organizarea unui concurs pentru ocuparea postului, deoarece eram singura care aveam studii economice ( terminasem si o postliceala de conta inainte de a face fac de info). Si uite asa m-am trezit intr-un birou plin cu acte, iar in 2 luni, pana la organizarea concursului, deja implementasem toate datele intr-un program de conta si studiasem cum se organizeaza conta unei scoli. Aflasem tot! S-a dat anunt la ziar....iar la concurs nu s-a prezentat nimeni. Si uite asa am mai fost nevoita sa mai stau inca o luna. Si..........dupa atata munca si studiu.....am prins drag de aceasta meserie. Am luat concursul si in toamna eram inscrisa si la fac de conta si apoi si master. Uite asa am ajuns contabil. Dar bine mi-a prins si meseria de informatician deoarece eu singurica mi-am facut program informatic pentru bilantul inst publice. Cand am vazut atatea anexe si atatea coreletii fara un program informatic m-am ingrozit.......si uite asa am combinat meseria de informatician cu cea de contabil.



#90 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2020 - 04:26 PM

A trecut ceva timp de cand nu a mai scris nimeni la acest topic ... desi avem atat de multi colegi inscrisi pe forum dupa data 9 mai 2013.
Nu va tenteaza, dragilor, sa ne povestiti cum ati ajuns sa fiti contabili ?

:biggrin:



#91 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 27 February 2020 - 09:20 AM

Hai ca dau eu startul :)
Am terminat liceul cu profil de mate-info in 2014. Pe vremea liceului, imi doream sa lucrez in web design.
Pentru ca orele de informatica nu au fost cum am crezut, si mai pe scurt, nu am invatat mai nimic, nu am ales aceasta cale.
Chiar dupa ce am dat bac-ul, am avut niste probleme de asa natura ca imi trebuia urgent un loc de munca pentru a ma putea intretine, si pentru ca nici nu eram sigura ce sa fac mai departe, m-am angajat vanzatoare la un magazin. Am pierdut admiterile la facultati din acel an. Unde lucram, erau 3 contabile, pe care cumva le admiram. Sau cel putin admiram munca lor. Erau la birou, stiau tot ce se intampla, erau mana dreapta a sefilor etc. Asa ca in urmatorul an, m-am inscris la FEAA Timisoara, la ID, intr-adevar, deoarece nu puteam renunta la locul de munca. Pentru ca lucram in ture si in weekend-uri, nu reuseam sa ajung nici la alea 2-3 cursuri sau la examenele din sesiune dintr-un semestru, si nici colegele mele nu doreau sa imi faca tura, am decis ca e momentul sa imi caut un alt loc de munca. Am gasit o firma de instalatii, unde urma sa tin contabilitatea primara. Ce nu stiam atunci, a fost ca am dat peste un alt fel de om, care dupa 2 luni de munca, nu mi-a dat niciun ban, si in plus, era foarte stresant sa lucrezi cu el. Eram inca in anul I. Am plecat de la respectivul, si am reusit sa imi gasesc ca facturista la o firma de birotica. Dupa un an si jumatate, contabila de acolo plecase si m-au pus pe mine in locul ei (stiind ca sunt studenta la FEAA si ca pe viitor imi doresc un job in contabilitate), cu promisiunea ca vor incheia si un contract cu un expert contabil pentru verificarea balantei si a declaratiilor facute de mine. Nu s-a intamplat partea cu expertul contabil, ma simteam depasita de situatie pentru ca ma loveam de lucruri pe care pur si simplu nu stiam sa le rezolv, sau nu eram sigura ca le rezolv corect. Dupa 6 luni de chin :)) am hotarat ca am nevoie sa lucrez langa un contabil cu experienta, sa pot invata corect meseria. Si asa a si fost. Lucrand langa altii cu experienta, mi-am dat seama cate lucruri le treceam cu vederea sau cate le faceam gresit. Acum ma simt sigura pe mine, simt ca am evoluat mult in aproape 2 ani, am inceput sa invat pentru admiterea la CECCAR de anul acesta, si pe termen lung, imi doresc sa imi deschid propriul cabinet de contabilitate. :)





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL