Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#21 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 19 March 2008 - 10:09 AM

Si eu am avut aceeasi intrebare la un moment dat. Am gasit un forum pe Avocatnet si am pus intrebarea. Iata raspunsul pe care l-am primit:
"Subiect: RE: societate cu pierdere 5 ani la rand
potrivit L31/1990
Art. 227
(1) Societatea se dizolva prin:
a) trecerea timpului stabilit pentru durata societatii;
b) imposibilitatea realizarii obiectului de activitate al societatii sau realizarea acestuia;
c) declararea nulitatii societatii;
d) hotararea adunarii generale;
e) hotararea tribunalului, la cererea oricarui asociat, pentru motive temeinice, precum neintelegerile grave dintre asociati, care impiedica functionarea societatii;
f) falimentul societatii;
g) alte cauze prevazute de lege sau de actul constitutiv al societatii.
(2) In cazul prevazut la alin. (1) lit. a), asociatii trebuie sa fie consultati de administratori, cu cel putin 3 luni inainte de expirarea duratei societatii, cu privire la eventuala prelungire a acesteia. In lipsa, la cererea oricaruia dintre asociati, tribunalul va putea dispune, prin incheiere, efectuarea consultarii, conform art. 119.


Art. 237
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni;
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;
d) societatea nu si-a completat capitalul social, in conditiile legii.
(2) Dispozitiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile in cazul in care societatea a fost in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului. Durata inactivitatii nu poate depasi 3 ani.
(3) Hotararea tribunalului prin care s-a pronuntat dizolvarea se inregistreaza in registrul comertului, se comunica directiei generale a finantelor publice judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, pe cheltuiala titularului cererii de dizolvare, acesta putand sa se indrepte impotriva societatii.
(4) In cazul mai multor hotarari judecatoresti de dizolvare, pentru situatiile prevazute la alin. (1), publicitatea se va putea efectua in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, in forma unui tabel cuprinzand: codul unic de inregistrare, denumirea, forma juridica si sediul societatii dizolvate, instanta care a dispus dizolvarea, numarul dosarului, numarul si data hotararii de dizolvare. In aceste cazuri, tarifele de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, se reduc cu 50%.
(5) Orice persoana interesata poate face recurs impotriva hotararii de dizolvare, in termen de 30 de zile de la efectuarea publicitatii, in conditiile alin. (3) si (4). Dispozitiile art. 60 alin. (3) si (4) se aplica in mod corespunzator.
(6) Pe data ramanerii irevocabile a hotararii prin care s-a admis dizolvarea, societatea va fi radiata din oficiu din registrul comertului."



#22 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 March 2008 - 10:31 AM

Vezi postareaandre24, la Mar 18 2008, 12:34 PM, a spus:

daca o microintreprindere realizeaza pierdere 5 ani consecutivi aceasta va fi dizolvata automat?
Mai pe scurt: NU

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#23 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 12:07 PM

din cate stiu nu se poate evita plata datoriilor catre stat; nu cred ca falimentul este solutia - vezi ultimele postari ale lui nopris(a abordat acest subiect in alt topic) si un jurist ar fi, poate, mai in masura sa te lamureasca cum e cu lichidarea societatii, cu toate ca sunt si contabili care stiu ce si cum. incearca o cautare pe forum, s-a dezbatut destul de mult acest subiect.
Madalina



#24 deeaa77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 April 2008 - 07:52 AM

Buna ziua,

sotul meu apare unic asociat la o societate care pe RECOM figureaza dizolvata pentru nemajorare capital, nepreschimbarea certificatului de inmatriculare si nedepunerea bilantuluui

Nr.crt. Firma Nr. inregistrare RC
Cod Fiscal Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. ............SRL
Judet :Dolj, Localitate :CRAIOVA ...................
- dizolvare de drept nemajorare capital cf.L314
- Bilant anual nedepus la registrul comertului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- certificat de inmatriculare nepreschimbat in termenul legal
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005 01.07.2005


Problema e ca sotul meu era asociat cu cineva la aceasta firma, iar acum o saptamana a vrut sa isi faca o societate cu unic asociat si bineinteles ca nu s-a putut. Cum poate sa faca dovada ca el nu a fost unic asociat?? La Registru fosta firma nu figureaza radiata si nu inteleg de ce??? I s-a spus ca trebuie sa aduca de la finante dovada ca nu are datorii. La finante nu au ce dovada sa ii dea pentru ca zic ei firma nu mai figureaza la ei!!
Lamuriti-ma si pe mine , aceasta firma nu ar fi trebuit sa fie radiata avand in vedere ca nu s-a majorat capitalul si nici nu s-a preschimbat certificatul?

Multumesc mult



#25 freddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 April 2008 - 10:24 AM

o persoana fizica are un AF in urma unui control avut are de plata 60.000 lei vrea sa desfiintere AF/ul si sa faca un SRL micro.
Cum poate prelua tot ce are pe AF legal in SRL/ ul ce /l v/a infiinta este vorba de marfurile din magazin ce documente trebuiesc facut legal . Nimeni n/ui indruma sigur?
va multumesc!



#26 moraruvasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:30 PM

Rugaminte informatie madalina!

prezentare caz

Am un SRL unde sunt adm unic cu care a avut activitate jumatate de an si asa au fost timpurile ca am lasat-o pe zero. Am avut control periodic de la finante si totul este in regula.

intrebare

In afara de lichidare prin avocat, lichidator, etc.. sau prin cesionare nu mai este o baza legala pentru nedepunerea actelor contabile la Adm Fin si lichidarea firmei de la sine dupa o perioada de timp?


Multumesc.

Vasile



#27 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 03:38 PM

nu am inteles prea bine din formularea d-voastra la ce va referiti cu nedepunerea actelor contabile la administratie...de exemplu, daca societatea nu are activitatea suspendata la ONRC si la AFP - adica declararea suspendarii la ambele institutii, obligatia de a depune documente fiscale va revine in totalitate. Daca exista suspendarea legala(care se face pe o perioada limitata - maxim 3 ani), periodic - in perioada bilantului - se depune cate o notificare, declaratie de neactivitate.
Dar, as putea sa va dau mai multe informatii referitor la speta d-voastra in zilele urmatoare intrucat am o societate cu o situatie oarecum similara, in sensul radierii(societatea este infiintata in 1995, nu a schimbat certificatul de inmatriculare in termenul legal - cf legii 359/2004, onrc a constatat dizolvarea de drept, intrucat reprezentantul legal al societatii nu a apelat la lichidator in termenul legal(max 6 luni de la dizolvare), ONRC a dispus radierea din oficiu si a transmis administratiei financiare acest lucru. In tot acest timp societatea nu a mai desfasurat activitate, dar au fost depuse declaratii fiscale si bilanturi la fiecare termen, cf legii. Conventia intre mine si conducatorul societatii a fost sa-i depun declaratii la fisc si unde este necesar pt a nu aparea situatia unor amenzi nedorite, timp in care urma ca el sa rezolve situatia fiscala, existand datorii la buget(nu erau sume mari, dar erau vechi, iar penalizarile depaseau deja obligatiile). Abia de curand am aflat de radierea facuta din oficiu(s-a facut in ianuarie, 2007), dar pana in momentul de fata eu am tot depus declaratii iar datoriile nu s-au achitat nici in prezent. :pullhair: )
Zilele acestea voi merge la fisc pt a verifica ce s-a intamplat cu societatea...va voi transmite rezultatele si, eventual, daca mai aveti nelamuriri reveniti cu un mesaj.
Madalina



#28 moraruvasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2008 - 03:45 PM

multumesc si astept informatii

Intrebarea era de fapt in ce conditii SRL-ul meu se poate radia de la sine



#29 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 05:47 PM

de la sine nu se va radia...situatiile din trecut in care se ajungea la radiere au avut la baza nerespectarea de catre agentul economic a unor prevederi ce modificau legislatia in vigoare la un moment dat. De ex. nu s-a marit capitalul social pana la limita minima legala, nu s-a preschimbat certificatul de inmatriculare, nu s-au depus situatii financiare anuale, etc. Procedura de desfiintare a societatii este detaliata in articolul postat in acest topic, de asemenea pe site-onrc sunt descrise toate etapele: dizolvare, lichidare, radiere.
In situatia d-voastra banuiesc ca un motiv de radiere ar fi nedepunerea situatiilor financiare anuale la onrc, dar cred ca nedepunerea se sanctioneaza cu amenda - minim 2000 lei.
Daca situatia fiscala este in regula(fara datorii, toate declaratiile depuse - certificatul fiscal este cel care atesta toate acestea), cred ca ar trebui sa urmati procedura descrisa in articol, evitati lichidarea - care presupune costuri destul de mari.
Madalina



#30 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 05:55 PM

De asemenea, sa aveti in vedere faptul ca nedepunerea diferitelor declaratii la fisc la termenele prevazute nu duce la radiere, din contra. Conform noilor reglementari, fiscul va declara societatea inactiva daca la 2 termene consecutive nu a depus declaratiile corespunzatoare, iar inactiv nu are nici o legatura cu radiat.
Singurul organism care poate face radierea este Oficiul Registrului Comertului si cum ei cer dovada de la fisc ca societatea este in regula fiscal nu este bine sa neglijati acest aspect.

extras dintr-un articol:
PENTRU FIRMELE CARE NU AU AVUT ACTIVITATE!!!
Nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Finantelor Publice cu privire la nedepunerea declaratiei din care sa rezulte ca persoanele nu au desfasurat activitate;
(art.41 pct.2 lit.f Legea 82/1991)
AMENDA: Se sanctioneaza cu cu amenda de la 100 lei la 200 lei. Criteriile in functie de care se stabileste nivelul amenzii se coreleaza cu nivelul cifrei de afaceri , dupa caz.
CINE SUPORTA AMENDA Amenda se suporta de persoanele vinovate si se aplica in baza temeiului legal al Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.
Madalina



#31 moraruvasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 April 2008 - 06:42 AM

Sarut mana pentru informatii



#32 mariusbatrinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 April 2008 - 11:47 PM

Buna ziua,

Va propun spre analiza urmatoarea situatie:
Doresc sa dizolv voluntar un SRL, asociat unic, in activitate, fara datorii, in proprietate un spatiu comercial.
1. Cei de la registru mi-au spus ca se poate divolva doar cu lichidator
2. In cazul in care se dizolva cu sau fara lichidator ce se intampla cu:
a. In urma dizolvarii spatiul ajunge in proprietatea asociatului unic - el trebuie sa plateasca impozit 16% din valoare contabila a spatiului (sa fie considerat venit)?
b. Trebuie platit ceva TVA in urma transferului bunurilor societatii catre asociatul unic?

merci



#33 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 18 April 2008 - 12:02 AM

Vezi postareamariusbatrinu, la Apr 18 2008, 12:47 AM, a spus:

Buna ziua,

Va propun spre analiza urmatoarea situatie:
Doresc sa dizolv voluntar un SRL, asociat unic, in activitate, fara datorii, in proprietate un spatiu comercial.
1. Cei de la registru mi-au spus ca se poate divolva doar cu lichidator
2. In cazul in care se dizolva cu sau fara lichidator ce se intampla cu:
a. In urma dizolvarii spatiul ajunge in proprietatea asociatului unic - el trebuie sa plateasca impozit 16% din valoare contabila a spatiului (sa fie considerat venit)?
b. Trebuie platit ceva TVA in urma transferului bunurilor societatii catre asociatul unic?
Nu cred ca e cazul de tva probabil ca se va face doar ajustarea tva-ului de la cumparare daca e cazul, insa se va plati impozit pe profit si impozit pe dividende.
merci




#34 mariusbatrinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 April 2008 - 12:12 PM

Vezi postareasima_laura, la Apr 18 2008, 01:02 AM, a spus:

Vezi postareamariusbatrinu, la Apr 18 2008, 12:47 AM, a spus:

Buna ziua,

Va propun spre analiza urmatoarea situatie:
Doresc sa dizolv voluntar un SRL, asociat unic, in activitate, fara datorii, in proprietate un spatiu comercial.
1. Cei de la registru mi-au spus ca se poate divolva doar cu lichidator
2. In cazul in care se dizolva cu sau fara lichidator ce se intampla cu:
a. In urma dizolvarii spatiul ajunge in proprietatea asociatului unic - el trebuie sa plateasca impozit 16% din valoare contabila a spatiului (sa fie considerat venit)?
b. Trebuie platit ceva TVA in urma transferului bunurilor societatii catre asociatul unic?
Nu cred ca e cazul de tva probabil ca se va face doar ajustarea tva-ului de la cumparare daca e cazul, insa se va plati impozit pe profit si impozit pe dividende.
merci

Raspunsul nu a ajuns. :pullhair:



#35 corianai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 April 2008 - 06:04 PM

Buna ziua
Parintii mei vor sa vanda un apartament in care in anul 2001 eu am facut sediul social pt un SRL care nu a functionat niciodata. Am constituit firma impreuna cu o prietena dar nu am avut nici un fel de activitate pe ea. A fost doar inregistrata si atat, am si uitat de ea pana acum. Cei care cumpara apartamentul se tem sa nu aiba probleme din cauza asta, si eu as vrea sa lichidez firma pt ca oricum nu am ce face cu ea. Problema este ca eu locuiesc in Suedia si este mai greu sa ajung la informatiile necesare, de aceea va rog frumos sa ma ajutati. In primul rand as vrea sa stiu daca o firma care nu a functionat niciodata mai este inscrisa in registrul comertului sau s-a autodizolvat. Pot cumva sa verific asta? Apoi daca ea mai exista ce ar trebui sa fac ca sa scap de ea? Mentionez ca nu am depus nici o declaratie din care sa rezulte ca nu am desfasurat activitate. Inca o intrebare, exista cumva firme care in baza unei imputerniciri ar putea rezolva problema asta?



#36 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2008 - 08:26 PM

in cazul in care stiti datele de identificare ale societatii(nume si judet, numar de inregistrare la registrul comertului: J../..../2001 sau cod unic de inregistrare (codul fiscal) aveti toate sansele sa aflati cateva informatii utile pe unul din site-urile:
www.mfinante.ro - sectiunea persoane juridice
si/sau www.onrc.ro sectiunea recom unde va autentificati conform procedurii descrise pt utilizator 'free'
Madalina



#37 corianai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 April 2008 - 10:18 PM

Am cautat asa cum ati spus dupa nume pt ca nu am gasit R-ul sau J-ul (se poate oare sa nu le fi obtinut???) In orice caz la nume nu mi-a aparut nimic. Ce inseamna asta, nici macar nu a fost inregistrata societatea? Adica nu trebuie sa o radiez?



#38 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 25 July 2008 - 11:21 AM

AM DOUA CAZURI:


administratorul unei societati si-a facut asociatie familiala dar nu vrea sa inchida societatea,doreste un fel de suspendare
intrebarea e care e procedura si ce trebuie depus ...ma refer la declaratii.


despre celalalt caz nu prea stiu sa dau prea multe detalii ca administratorul nu mi-a dat hartiile sa le citesc de la finante si nu stiu cat a inteles el din hartii
a avut o societate cu care el numai functioneaza,dar nu stiu ce a facut cu ea...din vorbele lui s-ar zice ca e dizolvata pt ca nu a marit capitalul.cum se procedeaza in asemenea cazuri cu finantele...mai depui ceva?



va rog mult sfatuiti-ma!



#39 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 11:30 AM

Vezi postareasofia1975, la Jul 25 2008, 12:21 PM, a spus:

despre celalalt caz nu prea stiu sa dau prea multe detalii ca administratorul nu mi-a dat hartiile sa le citesc de la finante si nu stiu cat a inteles el din hartii
a avut o societate cu care el numai functioneaza,dar nu stiu ce a facut cu ea...din vorbele lui s-ar zice ca e dizolvata pt ca nu a marit capitalul.cum se procedeaza in asemenea cazuri cu finantele...mai depui ceva?

Cere-i codul fiscal, si verifica pe site-ul registrului comertului http://recom1.onrc.r...i-bin/recom.cgi
Daca este radiata, nu mai depui decl, bilant, fara activitate...



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 12:08 PM

Vezi postareasofia1975, la Jul 25 2008, 12:21 PM, a spus:

administratorul unei societati si-a facut asociatie familiala dar nu vrea sa inchida societatea,doreste un fel de suspendare
intrebarea e care e procedura si ce trebuie depus ...ma refer la declaratii.

va rog mult sfatuiti-ma!

se face adesea confuzia intre suspendare activitate si depunerea implicit "limitata" a decl. fiscale aferente perioadei de suspendare.

dragilor, suspendarea activitatii, declarata ca la carte la reg. comertului, nu incuba automat si suspendarea depunerii decl. fiscale.
pt. a putea beneficia de aceasta "facilitate" este strict necesar sa obtineti de la A.F. regimul derogatoriu de depunere !!! fara acest regim derogariu dat de adm. fin., suspendarea activitatii nu va ajuta la nimic d.p.v. al depunerii decl.
asadar, sunt 2 operatiuni legate intre ele, numai ca suspendare fara regim derogatoriu - se poate, in timp ce regim derogatoriu fara suspendare - nu se poate.

de aceea va sfatuiesc insistent sa nu va culcati pe-o ureche indata ce ati suspendat oficial activitatea firmei, daca vreti sa va "suspendati" si depunerea decl. fiscale.
oricum, de bilantul de sf. de an tot nu scapati, chiar si cu regim derogatoriu.

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 25 July 2008 - 12:10 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL