Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#41 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 12:29 PM

Este corect, pentru suspendarea activitatii mentionate registrului comertului.
Dar, pentru firmele care nu si-au marit capitalul social, pana la termenul spus de lege, cu multi ani in urma!!!???, acestea sunt radiate din oficiu in baza art. 31 din Legea 359/2004, cu siguranta sunt radiate!!!. Am avut caz concret, pentru nepreschimbarea certificatului de inmatriculare, care a fost ulterior marii capitalului. Am primit notificare de la ad fin anul acesta, m-am prezentat cu incheierea judecatorului delegat de reg com(listata de pe site), si am mai listat de pe site-ul ministerului de finante, unde este precizat ca este radiata....si nu figureaza platitoare de niciun impozit, taxa sau contributie, a fost ok, ceva de genul ca nu au actualizat vectorul fiscal!!!



#42 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 09:36 PM

pai daca sunt radiate, fapt confirmat de catre ambele institutii, este logic sa nu se mai depuna nimic. Practic, societatea respectiva nu mai exista din momentul radierii.

Madalina



#43 klaudiuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2008 - 10:55 PM

Buna seara,

Ma lovesc indirect de urmatoarea problema. Un prieten a infiintat o firma in 2006 (unic asociat, fara angajati, el a fost administrator). Pe firma respectiva a avut 2-3 contracte dupa care a fost lasata uitarii. In momentul de fata prietenul respectiv nu mai este in tara (de aproximativ un an). Intre timp au venit notificari de la registrul comertului cum ca s-a deschis proces pentru radierea firmei. Nu au mai fost depuse nici un fel de acte (bilant, declaratii) din 2006. Au mai venit si notificari de la administratia financiara ca s-a depasit termenul de depunere.

Firma apare la Recom asa: - functiune
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
Data ultimei inregistrati la RC: 23.01.2007

Intrebarea mea este care este cea mai simpla metoda de a scapa de firma.

Daca nu se mai face nimic in continuare firma se va radia automat?

In cazul in care administratia financiara amedeaza firma, amenzile nu se vor plati, aceste amenzi se resfrang asupra asociatului in vreun fel (in afara faptului ca va ramane cu cazier fiscal)?

Multumesc anticipat pentru ajutor



#44 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 September 2008 - 11:06 PM

Vezi postareaklaudiuc, la Sep 22 2008, 11:55 PM, a spus:

Buna seara,

Ma lovesc indirect de urmatoarea problema. Un prieten a infiintat o firma in 2006 (unic asociat, fara angajati, el a fost administrator). Pe firma respectiva a avut 2-3 contracte dupa care a fost lasata uitarii. In momentul de fata prietenul respectiv nu mai este in tara (de aproximativ un an). Intre timp au venit notificari de la registrul comertului cum ca s-a deschis proces pentru radierea firmei. Nu au mai fost depuse nici un fel de acte (bilant, declaratii) din 2006. Au mai venit si notificari de la administratia financiara ca s-a depasit termenul de depunere.

Firma apare la Recom asa: - functiune
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
Data ultimei inregistrati la RC: 23.01.2007

Intrebarea mea este care este cea mai simpla metoda de a scapa de firma.

Daca nu se mai face nimic in continuare firma se va radia automat?

In cazul in care administratia financiara amedeaza firma, amenzile nu se vor plati, aceste amenzi se resfrang asupra asociatului in vreun fel (in afara faptului ca va ramane cu cazier fiscal)?

Multumesc anticipat pentru ajutor
S-a mai discutat pe tema asta. Trebuie sa iti achiti taxele, sa fii sigur ca nu a ramas nimic neachitat, pentru ca altfel se va face recurs si nu vei putea inchide firma decat dupa ce achiti taxele si onorariul lichidatorului.
Verifica in ce situatie se afla societatea pe site-ul ONRC.



#45 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 01:07 AM

SIMA LAURA, AVERTIZARE PUBLICA pentru nerespectarea regulamentului.
La urmatoarea abatere vei fi sanctionata.
Madalina



#46 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 23 September 2008 - 08:00 AM

Vezi postareamadalinab, la Sep 23 2008, 02:07 AM, a spus:

SIMA LAURA, AVERTIZARE PUBLICA pentru nerespectarea regulamentului.
La urmatoarea abatere vei fi sanctionata.
Imi cer scuze , dar chiar nu stiu cu ce am gresit?
Va rog sa imi spuneti.



#47 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 September 2008 - 08:13 AM

citeste Regulamentul!!!!!
nu mai cita intregul topic, foloseste butonul AddReplay!
Bea



#48 klaudiuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 10:26 AM

Deci sa inteleg ca daca firma nu mai are nici un fel de datorie la stat, in situatia in care nu se mai depune nici o declaratie, se va desfiinta automat?



#49 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 10:46 AM

nedepunerea situatiilor financiare la onrc duce, in final, la radierea societatii. Pana atunci, insa, inteleg ca fiscul a constatat deja neindeplinirea obligatiilor declarative. Conform legislatei in vigoare o firma este declarata inactiva daca nu depune declaratii la 2 termene consecutive, dar obligatia depunerii ramane, deci exista niste amenzi.
Avand in vedere faptul ca nu sunteti implicat legal in aceasta firma, nu aveti practic nici o obligatie; puteti fi doar observator.
Nu stiu cum va reactiona pe mai departe fiscul, daca Registrul comertului continua procedura pana la radiere sau daca finantele colaboreaza in acest sens cu reg. com.
Eu am avut o astfel de situatie si la final am concluzionat ca cele 2 institutii nu prea comunica, dar nu garantez in cazul altor spete.
Cat despre raspundere, asociatul raspunde in limita aportului la capitalul social(este srl, nu?), dar administratorul (in aceasta situatie - aceeasi persoana) raspunde conform prevederilor din actul constitutiv/contractul de administrare incheiat si conform altor prevederi legale.
Madalina



#50 klaudiuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 05:23 PM

Da, firma este SRL. Unde as putea gasi aceste "alte prevederi legale"?



#51 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 24 September 2008 - 06:28 PM

Pentru a putea "scapa" de firma, o lasi pur si simplu s-o radieze de la reg comertului. O cunostinta nu si-a depus bilantul de la 31.12 la ONRC si i-a desfiintat firma. Cand a vrut sa-si depuna bilantul la fisc, nu i l-a primit pe motiv ca firma este radiata...fara bani, fara bataie de cap, intrucat oricum nu mai functiona pe aceasta firma.



#52 klaudiuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 10:29 PM

Am verificat, ORC-ul a deschis dosar la tribunal si s-a dispus dizolvarea societatii in data de 16.09.2009. Astept sa vad daca nu face administratia financiara recurs in 15 zile si nu mai depunem nimic.



#53 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 25 September 2008 - 07:29 AM

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema...am un SRL infiintat in 2003, a avut activitate foarte putina, de 2 ani depun declaratii pe 0, totusi as vrea sa o inchid, sa scap de o grija. Am inteles ca mai intai trebuie sa fac radierea la Registrul Comertului apoi cu hotararea de la Registru, merg sa fac radierea la Administratia financiara.
Stiti cumva daca mai vine cineva in control de la finante? Eu asa am auzit ca in momentul cand inchizi o firma se face control...
Multumesc.



#54 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 27 September 2008 - 10:38 PM

Cam in situatia asta is si eu. Am plecat din RO in ianuarie 2006 si am lasat o firma in RO fara activitate. Intre timp bilantul a fos depus neschimbat la timp. Dar nu mai vreau sa chinui pe nimeni acolo si sa las firma sa se inchida singura. Problema ii ca la un moment dat ziceau ca le datorez vreo 2000 RON in chestii neplatite. In realitate totul era platit. Am vazut pe undeva ca se poate verifica in ce situatie este firma. Imi puteti da un link unde sa verific?



#55 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 September 2008 - 06:36 PM

Daca nu depui trei situatii anuale la Registrul Comertului , intervine dizolvarea , si apoi in maxim doi sau trei ani , timp in care daca nu este numit niciun lichidator , depui in continuare tot ce trebuie , o sa fi radiata !
In cazul in care te grabesti sa o radiezi , este obligatoriu sa vina un control !



#56 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2008 - 08:02 AM

se incepe procedura de lichidare si daca ai doar un bilant nedepus...
Madalina



#57 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 October 2008 - 12:05 PM

Vezi postareabutelie, la Sep 29 2008, 04:36 AM, a spus:

Daca nu depui trei situatii anuale la Registrul Comertului , intervine dizolvarea , si apoi in maxim doi sau trei ani , timp in care daca nu este numit niciun lichidator , depui in continuare tot ce trebuie , o sa fi radiata !
In cazul in care te grabesti sa o radiezi , este obligatoriu sa vina un control !

Cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu, numai ca firma are cateva cheltuieli ( in sensul ca sa aprovizionat cu ceva materiale ). Controlul cand vine in astfel de cazuri ce anume cere? A mai trecut cineva prin asa ceva?
kathy



#58 Drow1978

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2008 - 08:04 PM

Acum doua zile am intrebat la Registrul Comertului in Severin.
Mi s-a spus ca fara lichidator nu rezolv nimic. Mi-a spus ca in principiu va cere 6-700 de ron, dupa care ne va lua si Registrul inca 3-400. Insa stiu un alt caz unde lichidatorul ia 1000 de ron pe luna, si cred ca poate prelungi procedura de lichidare cam cat vrea el.



#59 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 October 2008 - 08:22 PM

Vezi postareaDrow1978, la Oct 3 2008, 07:04 AM, a spus:

Acum doua zile am intrebat la Registrul Comertului in Severin.
Mi s-a spus ca fara lichidator nu rezolv nimic. Mi-a spus ca in principiu va cere 6-700 de ron, dupa care ne va lua si Registrul inca 3-400. Insa stiu un alt caz unde lichidatorul ia 1000 de ron pe luna, si cred ca poate prelungi procedura de lichidare cam cat vrea el.


chiar daca nu are ce verifica, adica nu exista activitate pe firma respectiva, nu vad dc ar trb sa prelungeasca acest lucru.
kathy



#60 Mellys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2008 - 11:01 AM

Am o firma impreuna cu alte doua cunostiinte insa ca la noi ...ba merge, ba nu merge. Firma a ajuns in pragul falimentului, am ajuns pana acolo ca nici darile la stat sa nu le mai putem achita. Ce am sfatuiti sa fac?sa ma duc sa-i declar falimentul? ce ma asteapta dupa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL