Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#81 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 April 2009 - 03:01 PM

Am vazut ca se mai discuta despre radiere si la NOUTATI LEGISLATIVE; d-na madalina, poate uniti topicurile (acolo oricum nu ar fi trebuit sa fie postate intrebari)

poate va e util linkul http://www.gandul.info/supliment-banii/cum...ml?6448;2461630

Inteleg totusi ca la serviciile unui lichidator nu se apeleaza decat in anumite situatii...

...sau nu stiu sigur cine e moderator aici :sad:



#82 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 April 2009 - 03:57 PM

Vezi postareamirela 0702, la Apr 16 2009, 02:50 PM, a spus:

Ok...nu am mai deschis alt topic privind suspendarea...insa o solutie la care se poate apela datorita acestei ordonante (ma refer la 34/2009) ar putea fi (teoretic) suspendarea activitatii firmei...si apoi...peste 3 ani....mai vedem ce se intampla
Documentele necesare suspendarii le gasiti in fisierul atasat.
Intrebarea mea este: In cazul suspendarii activitatii sigur nu se mai aplica aceasta ordonanta privind impozitul minim?


Am vb astazi la ministerul finantelor . Deocamdata si in cazul suspendarii se plateste impozitul. Potrivit Ordonantei, inseamna firma pe 0 .
Daca nu mai apar alte norme si eu cred ca nu o sa mai apara , toate firmele fara activitate platesc acest impozit

Aceasta postare a fost editata de ralsera: 16 April 2009 - 03:58 PM

serafimescu



#83 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 April 2009 - 07:23 PM

Platesti daca mai depui declaratii daca esti scutit de declaratii de la Administratie, ce sa platesti??



#84 iulian325

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2009 - 10:27 PM

multumesc pt raspunsuri, merg la reg sa vad ce tre sa completez, mai rau e ca suntem 3 asociati si tre sa mergem toti, vedem cum ne adunam ...asta e , distractia costa :(



#85 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 April 2009 - 10:36 PM

Vezi postareadoiny, la Apr 16 2009, 07:23 PM, a spus:

Platesti daca mai depui declaratii daca esti scutit de declaratii de la Administratie, ce sa platesti??


Inseamna venit 0, chiar daca nu depui declaratia , nu?
serafimescu



#86 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 21 April 2009 - 01:49 PM

Intrebare pentru 'mirela 0702' :
- procedura de mai sus este valabila si in cazul in care firma a avut activitate(comert cu amanuntul) si mai are marfa in stoc?

Mersi,
Boby.



#87 iulian325

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 April 2009 - 11:48 PM

Vezi postareacatalin29, la Apr 6 2009, 05:22 PM, a spus:

Am un SRL infintat in 10/2007, care nu a functionat, nu am scos nici (autorizatia de functionare), in schimb am depus la fisc declaratii 100 la fiecare 3luni fara sa mai depun copii si la Registru Comertului.
Am inteles ca daca nu se depun copiile declaratiilor la registru comertului firma se va radia automat.
Este adevarat? Cat timp dureaza? Eu vreau sa inchid firma!
Multumesc


exact in aceasta situatie ma aflu si eu; dupa cum stau lucrurile o sa ma coste cam 1 000ron radierea firmei ce va dura cateva luni, asta inseamna ca o sa trebuiasca sa platesc si impozitul pe aceasta perioada...crunt



#88 iulian325

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 April 2009 - 09:07 PM

imi poate explica cineva ce inseamna asta:

http://www.zf.ro/zf-24/pogea-daca-o-firma-...-minim-4236136/



#89 mihaibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 April 2009 - 12:44 PM

SALUTATE

A MAI PRIMIT CINEVA CITATIE PT NEDEPUNERE DE DECLARATIE DE BILANT?
SI APOI LICHIDATA DE STAT FIRMA .



#90 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2009 - 02:28 PM

Vezi postareaBOBY77, la Apr 21 2009, 02:49 PM, a spus:

Intrebare pentru 'mirela 0702' :
- procedura de mai sus este valabila si in cazul in care firma a avut activitate(comert cu amanuntul) si mai are marfa in stoc?

Mersi,
Boby.


Da...procedura este nu neaparat oficiala, insa stiu despre situatia descrisa doar pentru ca cunosteam pe cineva care a trecut prin asta. Din pacate nu stiu care este finalitatea: adica, societatea este radiata din punct de vedere al registrului comertului, prin hotarare judecatoreasca definitiva...insa....la finante inca se mai depun situatii si acum..iar toate astea nu stiu nici cand, nici cum se vor termina si nici nu stiu ce mai implica in continuare

Personal...raman totusi la ideea ca suspendarea pe 3 ani este cea mai usoara varianta, deocamdata...



#91 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 28 April 2009 - 01:25 PM

Poate fi cineva mai concis cu cat dureaza, cat costa, pasii exacti, ce documente si de unde trebuie obtinute, daca te verifica cineva sau nu de la DGFP, etc??Am vazut diverse opinii care nu seamana una cu alta...poate ca nu ne supunem aceleeasi legi?Multumesc.
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#92 iulian325

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 April 2009 - 10:37 PM

imi recomanda astazi cineva sa schimb societatea in pfa pt a scapa de taxa, imi poate da cineva mai multe detalii?



#93 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 29 April 2009 - 09:21 AM

Vezi postareamirela 0702, la Apr 24 2009, 03:28 PM, a spus:

Da...procedura este nu neaparat oficiala, insa stiu despre situatia descrisa doar pentru ca cunosteam pe cineva care a trecut prin asta. Din pacate nu stiu care este finalitatea: adica, societatea este radiata din punct de vedere al registrului comertului, prin hotarare judecatoreasca definitiva...insa....la finante inca se mai depun situatii si acum..iar toate astea nu stiu nici cand, nici cum se vor termina si nici nu stiu ce mai implica in continuare

Personal...raman totusi la ideea ca suspendarea pe 3 ani este cea mai usoara varianta, deocamdata...
Multumesc pentru raspuns.



#94 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 April 2009 - 05:43 PM

Am avut un SRL acu ceva vreme.
Am depus ultimul bilant, platit tot. Apoi N-am mai facut nimic (era ceva profit repartizat ptr dividende)

Acu pe site-ul registrului apare ca au radiat-o.

Ar trebui sa cer ceva? Sa-mi fac griji ptr vreo amenda ceva?
N-am radiat-o eu din motive de timp si bani. Acu au facut-o ei deci e super.

Ce riscuri mai am?

Ms



#95 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 06:48 PM

Verifica si pe mfinante.ro sau mai sigur - chiar la fisc. Daca apare radiata si la ei, atunci singura obligatie pe care o mai ai este sa pastrezi documentele firmei asa cum prevede legea.
Madalina



#96 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 30 April 2009 - 01:05 PM

Pentru cei care au aceste informatii va rog sa ma ajutati si pe mine :

-care este procedura de radiere benevola pt o societate comerciala -2 asociati .
din nov nu mai are nici un fel de activitate . obiectul muncii a fost vandut si nu mai are alte obiecte in patrimoniu .
nu are datorii de nici un fel nicaieri . bilant, fise fiscale la zi .

ce acte trebuie depuse si unde ? radierea se face insotita de control ?

-societate suspendata de 3 ani , fara activitate . cum se radiaza ?

multumesc pt ajutor .



#97 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 05:52 PM

Alina, dizolvarea si radierea sunt oarecum proceduri juridice si cred ca ai gasi ceva raspunsuri daca ai cauta pe forumuri unde activeaza juristi, avocati. Eu te sfatuiesc sa dai o cautare pe google si vei gasi cu siguranta cateva detalii interesante.
Pe de alta parte, iti povestesc pe scurt din ceea ce stiu eu:
O societate cu asociat unic, toate declaratiile depuse la termen, fara datorii la vreun buget, fara active, cu datorie catre asociat. Cu ajutorul informatiilor gasite pe net am reusit sa pregatesc dosarul pentru prima etapa: dizolvare si lichidare. Avand acea datorie - creditarea asociatului - am intocmit un acord prin care asociatul renunta la returnarea sumei imprumutate. S-a depus dosarul la ONRC si dupa 4 zile s-a judecat si a fost admis. Acum trebuie sa treaca cele 30 de zile in care se pot face contestatii, apoi vom depune dosarul pentru radiere. In prealabil trebuie cerut de la fisc certificatul fiscal si trebuie sa ma lamuresc cum e cu bilantul de lichidare.
Ceea ce am expus reprezinta o procedura simplificata prin care se elimina lichidatorul. Din ce-am citit, daca asociatii convin de comun acord asupra dizolvarii/radierii si impartirii patrimoniului - daca exista - nu mai este necesar acel lichidator.
Madalina



#98 hdonciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 May 2009 - 01:42 PM

Impotriva firmei mele (SRL), ORC a decis inceperea dizolvarii juridice (27.04.2009) ca urmare a faptului ca nu au fost depuse bilanturile anuale, am aflat asta
cand am mers la ORC sa suspend activitatea, dar ORC mi-a facut o oferta si mai buna spunandu-mi ca mi-o lichideaza pe gratis si fara implicarea mea personala.
As vrea sa stiu acum, cand pot depune la ITM decizia de incetare a contractului individual de munca pentru singurul angajat pe care-l am (altul
decat eu) stiind ca firma mea este o microintreprindere care trebuie sa aiba macar un angajat, trebuie sa astept pana e radiata firma ori nu, ca sa renunt la
angajat ?



#99 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 05 May 2009 - 05:21 PM

Vad ca tot mai multe firme sunt lichidate de ORC pe motiv ca nu si-au depus bilantul.
De cate ori nu trebuie sa depui bilantul ca sa fie lichidate?
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#100 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 05:41 PM

Vezi postareaiulian325, la Apr 28 2009, 11:37 PM, a spus:

imi recomanda astazi cineva sa schimb societatea in pfa pt a scapa de taxa, imi poate da cineva mai multe detalii?

cred ca se referea la inchiderea firmei si deschiderea unui PFA .... ca altfel nu se pot schimba mere cu pere ....






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL