Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen diferenta contabili autorizati studii medii! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Examen diferenta contabili autorizati studii medii!


61 replies to this topic

#21 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 09:06 AM

Eu n-am inteles de ce atatea cursuri de pregatire obligatorie anuale nu au fost luate in seama in locul stagiului. La pregatirile anuale, de regula sustineam si niste teste finale de examinare(e drept...ca de vreo trei ani asta nu se mai intampla!).. Dar totusi... diferenta dintre stagiu si acele cursuri, este ca dupa fiecare semestru de stagiu depui un proiect pt fiecare tema(materie). Asta e!!!
elenacca



#22 lcatalina1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 June 2008 - 05:01 PM

sunt catalina si ma lovesc de aceeasi mare problema:subiecte pentru contabili autorizati pentru examenul de duminik astaaa
cine ma poate ajuta? adresa mea e lcatalina1@yahoo.com




#23 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 04 September 2008 - 07:28 PM

s-a discutat la Congresul Profesiei Contabile din România de la Bucuresti luna aceasta despre o noua posibilitate de a se da examenul de diferenta.Rog colegii care au participat la acest congres sa ne dea mai multe detalii daca,stiu ceva.
va multumesc.
Noi suntem mai multi de la Hunedoara si daca d-nul Toma tot a spus ca exista o posibilitate , vrem sa facem o scrisoare ,sa primim un raspuns pana la examenul de acces din octombrie ca sa stim ce facem.Si am putea sa facem treaba asta in fiecare judet ,sa fim uniti .Noi vom merge si personal daca trebuie.



#24 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 04 September 2008 - 07:45 PM

s-a discutat la Congresul Profesiei Contabile din România de la Bucuresti luna aceasta despre o noua posibilitate de a se da examenul de diferenta.Rog colegii care au participat la acest congres sa ne dea mai multe detalii daca,stiu ceva.
Noi suntem mai multi de la Hunedoara si daca d-nul Toma tot a spus ca exista o posibilitate , vrem sa facem o scrisoare ,sa primim un raspuns pana la examenul de acces din octombrie ca sa stim ce facem.Si am putea sa facem treaba asta in fiecare judet ,sa fim uniti .Noi vom merge si personal daca trebuie sa stim o treaba,dam examen de acces sau examen de diferenta.
Sigur citesc multi acest forum si nu vreau sa fie interpretat gresit mesajul meu si nici sa supar pe cineva ,noi vrem sa stim ce sa facem.E dreptul nostru.
Colega noastra ghola are dreptate ,nu este nimeni vinovat ca, la vremea respectiva nu aveai studii superioare.Sistemul romanesc ne-a impins sa le facem.Pe vremuri nu toti contabilii sefi aveau studii superioare si ptr.asta duceau in spate o firma intreaga.Au trecut vremurile ,s-a schimbat sistemul ,toata lumea are facultate , master si totusi nu sunt destule diplome.
Pararea mea este ca, pana la pensie tot vom face cate ceva.
Nu sunt de vina nici cei de la CECCAR ei nu reprezinta,,puterea,, in tara asta.Nu tin partea la nimeni si nici nu invinuiesc pe nimeni ,luam lucrurile asa cum vin dar,sa vina si ,,un pic,,de bine.
Eu am o vorba,,exista cate un nebun in tara asta ,care se culca seara..... si se trezeste dimineata cu mintea odihnita ,, si hop a mai schimbat o lege.
Va multumesc si scuze ptr.eventualele greseli de exprimare.
si inca ceva
nu mi se pare corect ca un contabil autorizat sa dea examen de acces ca un incepator,a trecut prin 2 examene.

Aceasta postare a fost editata de Nemesis: 04 September 2008 - 07:49 PM




#25 ghola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 16 September 2008 - 06:12 PM

Sunt satula de cei din CECCAR, sunt membru din iunie 1997, platesc anual in jur de 2000 lei si ma intreb pentru CE? Sa aibe salarii si sedii cat mai moderne?, dar pentru noi cotizantii ce fac? :thumbup:
Sunt economist, am terminat o facultate apoi un master, sunt consultant fiscal maine poimaine auditor, si lichidator. Cotizatiile celorlalte Camere sunt mult mai mici, platesc la toate trei cat platesc la CECCAR, iar munca mea este mai bine platita. Eu ma retrag din acesta cloaca care nu ne respecta si ne jegmanesc ca si camatarii.
Va doresc mult succes.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2008 - 11:05 AM
citare mesaj anterior




#26 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 20 September 2008 - 05:25 PM

spre surprinderea tuturor, in acest an se va organiza examenul de diferenta (pentru experti) pentru contabil autorizat cu studii medii care intre timp au absolvil facultatea. Se va sustine examen la disciplinele care nu le-am dat pt contabil autorizat cu studii medii. Se pare ca vom fi anuntati cei care suntem in situatia asta. Asa ca Bafta tuturor!!!!!!! :thumbup:



#27 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 02:03 PM

miha21, de unde ai aceasta informatie?..poate ne lamuresti si pe noi, te rugam!
Eu am citit regulamentul CECCAR privind stagiul si examenul de aptitudini la meseria de expert contabil si acolo scrie altceva!..bine..pt cei care au fost admisi la examenul de acces!
Asteptam raspunsul tau!

Fisiere atasate


elenacca



#28 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 24 September 2008 - 03:07 PM

s-a discitat la Conferinta din septembrie la Bucuresti, si fiecare filiala o sa aduca la cunostinta membrilor sai(cu studii medii, care au terminat fac.intre timp) data cand se va organiza acest examen. Dar cu siguranta se va organiza cam in 4 luni.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2008 - 11:06 AM
citare mesaj anterior




#29 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2008 - 11:50 PM

CECCAR: In atentia contabililor autorizati membri activi care si-au finalizat studiile superioare
16.09.08
Proiectul hotărârii de guvern care va modifica Hotărârea Guvernului nr. 227/2008 pentru aprobarea Regulamentului privind accesul la profesia de expert contabil şi de contabil autorizat, potrivit propunerilor înaintate de C.E.C.C.A.R., se află în prezent în proces de aprobare şi ulterior de publicare în Monitorul Oficial al României, partea I.
Potrivit proiectului de hotărâre, membrii activi ai Corpului, contabili autorizaţi, care ulterior îndeplinesc condiţia de studii pentru a accede la categoria profesională de expert contabil, susţin examenul de admitere la stagiu la disciplinele: contabilitate, audit, evaluarea economică şi financiară a întreprinderilor şi expertiza contabilă, cu o durată de elaborare a răspunsurilor de 4 ore.
Ulterior publicării modificărilor în Monitorul Oficial, C.E.C.C.A.R. va lua măsuri cu celeritate pentru organizarea unui examen de admitere la stagiu pentru profesia de expert contabil a contabililor autorizaţi activi care au obţinut diploma de studii superioare economice recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului

Asteptam. :thumbup:



#30 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 06:58 AM

Noul Regulament CECCAR-Republicat, a fost deja publicat in MI645/10.09.08. (l-am postat eu mai sus).
Asteptam masurile CECCAR!
elenacca



#31 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 08:53 PM

Noi cei din Judetul.....,,nu spun,,deocamdata am facut un ,,memoriu,, dragut ,fara rautati,VREM SA-L TRIMITEM si asteptam.
Dragi colegi faceti in fiecare judet.Degeaba facem doar noi,cu o floare nu se face primavara.
Colega noastra Nemesis a scris:
nu mi se pare corect ca un contabil autorizat sa dea examen de acces ca un incepator,a trecut prin 2 examene.
Eu mai adaug ceva:
-nu este corect ca s-au limitat atributiile ct.autorizat care le-a dobandit printr-un examen.Nu condamn pe nimeni asa a hotarat CECCAR ,foarte bine .Stiu ei de ce !Eu sunt suparat dar nu pe ei,sunt suparat pe mine.
Cum a fost organizat in 2007, se poate organiza si in 2008. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 26 October 2008 - 08:59 PM




#32 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 09:40 AM

Rog unul dintre colegii nostri care a dat examenul acesta (am inteles ca s-a dat deja un astfel de examen anul trecut sau la inceputul anului acesta) sa posteze pe forum cateva informatii despre examen- din ce s-a dat, nivel de complexitate, daca s-au facut cursuri de pregatire etc.
Va multumesc anticipat pentru amabilitate!



#33 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2008 - 01:23 PM

Nu s-a dat niciodata un astfel de examen! Acesta este si continutul topicului!
Singurul examen care s-a dat a fost cel de diferenta de la cass la experti.
elenacca



#34 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 05 January 2009 - 05:26 PM

Buna ziua si La multi ani!!!!! In sfarsit s-a aprobat prin HG 1648/10.12.2008 examenul de diferenta pentru a deveni experti , pentru contabilii autorizati cu studii medii care au absolvit facultatea intre timp. La invatat fratilor!!! Bafta tuturor!!! Asteptam organizarea examenului!!!



#35 diodorcj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2009 - 09:35 PM

Problema este ca in ordonanta scrie acces nu diferenta.Die examen este scoasa doar doctrina.



#36 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 08:52 AM

Da, asa este! Si dupa examenul de acces..trebuie urmat stagiu (sau nu, conform noului regulament) si apoi examenul de admitere (final). Chiar nu inteleg de ce CACCAR-ul nu-si sprijina membrii vechi activi!
elenacca



#37 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 January 2009 - 09:49 AM

Dam examen de acces, cu mai putine materii in luna martie. Din ce-am inteles se organizeaza examen special pentru noi ;) , zic eu ca e f bine :D

Bafta la studiu.

Vezi postareaElena Pana, la Jan 6 2009, 10:52 AM, a spus:

Da, asa este! Si dupa examenul de acces..trebuie urmat stagiu (sau nu, conform noului regulament) si apoi examenul de admitere (final). Chiar nu inteleg de ce CACCAR-ul nu-si sprijina membrii vechi activi!
Stagiul va fi mai scurt .



#38 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 07 January 2009 - 10:06 AM

dar de unde stiti ca in martie se tine examenu??? aveti vreo sursa sigura??? Si fatul ca au scos 3 materii, e suoer, iar in privinta stagiului am inteles ca o sa fie doar un semestru de stagiu, apoi o sa dam ex.de aptitudini. Poate o sa fie un avantaj pt noi.



#39 AMD.Ana-Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2009 - 09:39 PM

Vezi postareamiha21, la Jan 7 2009, 10:06 AM, a spus:

dar de unde stiti ca in martie se tine examenu??? aveti vreo sursa sigura??? Si fatul ca au scos 3 materii, e suoer, iar in privinta stagiului am inteles ca o sa fie doar un semestru de stagiu, apoi o sa dam ex.de aptitudini. Poate o sa fie un avantaj pt noi.

INFORMATII DE ULTIMA ORA CECCAR Filiala Maramures - http://www.ceccarmm.ro/
SESIUNI DE EXAMENE 2009:
I. 29 MARTIE 2009 - examenul de ACCES la profesia de expert contabil pentru contabilii autorizati activi, membrii ai Corpului care indeplinesc conditia de studii superioare economice. Inscrierea candidatilor se poate face pana in data de 28 februarie 2009. Examenul consta din o proba scrisa cu subiecte unice pe tara, sub forma de intrebari, studii de caz si probleme de judecata profesionala, la urmatoarele discipline: contabilitate, audit, evaluare economica si financiara a intreprinderilor si expertiza contabila.
Tematica disciplinelor se poate obtine de la Filiala Maramures.
Continutul dosarului de inscriere:
- cerere tip
- copie de pe carnetul CECCAR cu viza de exercitare a profesiei pe anul 2009;
- copie legalizata de pe diploma de licenta;
- cazier judiciar;
- 2 poze tip buletin;
- taxa de inscriere.
Contabilii autorizati inactivi care au absolvit studii superioare economice au de asemenea posibilitatea de a participa la examen doar in conditiile in care se vor reactiva, conform reglementarilor in vigoare.

II. 5 si 12 IULIE 2009 - examen de admitere la stagiu in vederea obtinerii calitatii de expert contabil si contabil autorizat.

III. Examenul de aptitudini in vederea accesului la calitatea de expert contabii si contabil autorizat va fi organizat in zilele de 11 OCTOMBRIE 2009 -proba scrisa si 18 OCTOMBRIE 2009 - proba orala.

Bafta la toata lumea!



#40 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 07:52 AM

Eu am luat examenul de acces in 2007. Acum sunt stagiar...Astept examenul de aptitudini. Sper sa-l pot da anul acesta.
Bafta!
elenacca






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL