Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acces la stagiu audit financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

acces la stagiu audit financiar

271 replies to this topic

#1 gabi79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 04 November 2007 - 01:59 PM

ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu niste teste daca exista cu privire la examanul de acces la stagiu pentru auditor financiar



#2 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2007 - 02:43 PM

stie cineva cand se sustine examen de acces pt. auditori???

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#3 VeraV

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 February 2008 - 02:30 PM

Pentru cei interesati, in data de 19.04.2008 CAFR organizeaza examen acces stagiu. Inca nu au publicat tematica si bibliografia pe site-ul lor.



#4 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 04:09 PM

Camera Auditorilor Financiari din România organizează testul de verificare a cunoștințelor în domeniul financiar-contabil, pentru accesul la stagiu, în cursul lunii aprilie 2008.

La test se pot înscrie următoarele categorii de persoane:

persoane licențiate ale unei facultăți cu profil economic și care au o vechime în activitatea financiar-contabilă de minim 4 ani (după licență), sau
persoane licențiate ale unei facultăți cu profil economic și care au calitatea de expert contabil.
Înscrierile la test se vor face în perioada 15 februarie – 28 martie 2008.

Taxa de înscriere la test: 500 lei.

Testul va avea loc în data de: sâmbătă, 19 aprilie 2008.

În vederea înscrierii la test, candidații vor depune în perioada în care au loc înscrierile, la sediul Camerei din București, Str. Sirenelor, nr.67-69, următoarele acte:

cerere-model (click aici);
copie a documentului de achitare a taxei de înscriere;
copie legalizată după diploma de licență;
copie după cartea de muncă și adeverință, acolo unde este cazul, care să ateste experiența în domeniul financiar-contabil, sau copie după actul care atestă deținerea calității de expert contabil;
copie după actul de identitate;
cazier juridic în perioada de valabilitate;
2 fotografii tip buletin.
Tematica, bibliografia, regulamentul testului, precum și alte informații în acest sens, se vor publica pe site-ul Camerei.
Relații suplimentare se pot obține la telefoanele 021/410.03.96 sau 0749.011.146.
preda



#5 raluka76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 07 February 2008 - 02:57 PM

a aparut tematica si bibliografia pentru examen



#6 allinna7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2008 - 01:30 PM

ma poate ajuta cineva cu testele de la examenul de acces la stagiu audit din anii anteriori?2004...?sau eventuale teste orientative pentru pregatirea acestui examen?



#7 nfloryn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2008 - 12:55 PM

La naiba, de 1 luna ma zbat sa-mi trimita, sa posteze sau sa-mi spuna cineva un site unde se gasesc testele grila date in 5 decembrie 2004 la accesul pt . auditori financiari, dar, se bate campii, nimic concret.Mai sper ca cineva sa faca acest lucru (am adresa de mail nfloryn@yahoo.com), poate s-o gasi persoana care sa si mai dea o informatie nu numai sa primeasca, scz, dar e chiar naspa ! Multumesc anticipat. :tongue: :laugh:



#8 ella

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 February 2008 - 12:26 AM

si pe mine ma intereseaza examenul de acces CAFR.
daca are cineva testele grila care s-au dat in anii trecuti va rog sa-mi trimiteti si mie la mihaellavasile@gmail.com. Multumesc

Aceasta postare a fost editata de ella: 10 February 2008 - 12:29 AM




#9 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 10 February 2008 - 05:29 PM

Daca citeai cu atentie topicurile, ai fi "descoperit" ca a fost postat un raspuns in care se spunea clar ca IN 2004 NU AU FOST PUBLICATE PE SITE-UL CAFR NICI UN FEL DE TESTE GRILA PENTRU ACCESUL LA STAGIU!!!! Au circulat niste teste de la admiterea din 2002 (initial postate pe site-ul CAFR dar care au disparut la momentul publicarii anuntului pentru organizarea examenului din decembrie 2004 - si din cate imi amintesc, erau aproape toate din contabilitate), teste din care nu au fost insa selectate subiecte pentru sesiunea din 5 decembrie 2004. Intrebarile date la examen au fost din tematica afisata. Examenul s-a desfasurat dupa "modelul" CECCAR - pe discipline.
Oricum, am constatat ca e "scuturata" tematica de examen - fara Drept! Asta la o prima lectura! Si daca mai pun la socoteala si proiectul de lege privind auditul statutar....Avantaj editia de acces la stagiu 2008!!!!

Succes!

ERATA!!!!

Tematica pentru accesul la stagiu din mai 2008 cuprinde si "dreptul"...Ramane insa avantajul proiectului de lege privind auditul statutar!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 05:11 PM




#10 snezro

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 February 2008 - 03:37 PM

sunt valabile cele din 5 decembrie 2004?
cred ca sunt depasite

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 05:11 PM




#11 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 04:40 PM

Derogare in ceea ce priveste vechimea de la licenta!!....a obtinut cineva dreptul de a sustine examenu chiar daca nu are 4 ani vechime de la licenta?????
DanielaZ



#12 raluka76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 29 February 2008 - 07:57 AM

Nu am gasit nicaieri 'Codul etic pentru auditorii profesioniști, 2007'. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc anticipat.



#13 cris popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 March 2008 - 03:17 PM

este site-ul www.cafr.ro



#14 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 03 March 2008 - 12:15 PM

Un link catre cod se poate? :notworthy:



#15 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 12:16 PM

Codul etic al profesionistilor (2005, aplicabil 2006) poate fi accesat pe www.cafr.ro, sectiunea standarde.
Actualizarea nu am gasit-o nici eu.Cand o voi gasi va dau de stire.

Scuze , am gresit .Ma refeream la Codul etic al auditorilor profesionisti .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:43 PM




#16 Lucia ***

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 March 2008 - 12:36 PM

Pe site este afisat Codul etic al profesionistilor contabili. Am facut comparatie cu cel publicat de CAFR in cartea "Audit Financiar 2006.Standarde-Codul etic"/ed. Irecson si paragrafele sunt aceleasi, continutul la fel, doar 1-2 tituri difera (poate din cauza traducerii) si peste tot este inlocuita notiunea de "profesionisti contabili" cu cea de "auditori profesionisti".
Parerea mea este ca daca stim codul Etic al profesionistilor contabili nu am avea probleme la examen.
Stie cineva care este ponderea grilelor si cea a intrebarilor din nota finala? Am sunat la ei dar nu a raspuns nimeni la nr de tel afisat.



#17 raluka76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 04 March 2008 - 03:41 PM

Multumesc frumos..o sa descarc documentul de pe site..



#18 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2008 - 05:21 PM

cum se da examenul? grile? are careva exemple de subiecte ?



#19 madalinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 March 2008 - 09:43 PM

am grilele din 2004 dar nu le pot posta aici, asa ca imi puteti scrie pe adresa mdalinad70@hotmail.com ca sa le trimit
multa bafta tuturor



#20 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2008 - 10:42 PM

ptr madalinad , am incercat sa trimit email la adresa mentionata si mi-a venit retur .cred ca adresa este gresita .as vrea si eu subiectele de la auditori , va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL