Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme cu SRL FARA ACTIVITATE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Probleme cu SRL FARA ACTIVITATE !

4 replies to this topic

#1 xxgeoxx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 November 2007 - 02:09 PM

Am primit azi prin posta o instiintare, de la admin.financiara, cum ca nu am depus bilant contabil / declaratie ca nu desfasor activit. de la infiintarea firmei pana la data de 31.12.2006 ( mentionez ca firma este infiintata la 01.08.2006 ). De asemenea, firma n-a mavut si nu are nici un fel de activitate si nici vreun angajat.
Pana in prezent, la ac firma am depus trimestrial formularele 100 si 300, acestea fiind singurele acte depuse la admin.financiara.
In 5 zile trebuie sa ma prezint la Admin.Financiara pt rezolvarea problemei...
INTREBARI :
1. In afara de form.100 si 300 mai trebuie depuse si alte declaratii la financiar ( trimestrial / semestrial / anual etc.)cumva si nu stiu eu ?? Mentionez ca nu am studii economice, si de aceea intreb ...
2. Mi-a spus cineva ca acum formularele 100 si 300 se pot depune si pe Internet ? Stie cineva care este procedura ??
Cu multumiri anticipate !!!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2007 - 02:21 PM

mda...reluam discutiile :smile:
bilant la 31.12.2006 - amenda nedepunere la fisc 1500 lei.
Incearca sa le explici situatia si poate te iarta cu avertisment, dar bilantul trebuie depus oricum...sau depui decl ca nu ai avut activitate, daca ei considera ca este ok.
acest bilant sau declaratie va trebui depus/a la ONRC - deci trebuie sa ai 3 exemplare originale, toate inregistrate la fisc.

dar si la 30.06.2007 se intampla acelasi lucru(mai putin cu depunerea la ONRC)...

pentru depunerea pe net a decl.fiscale exista reglementare legala care cuprinde pasii ce trebuie urmati. Da o cautare pe forum, pe google, pe www.mfinante.ro...gasesti informatii.

Madalina



#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 November 2007 - 02:23 PM

1. Trebuiau depuse:
declaratie anuala ca firma nu a desfasurat activitate de la data infiintarii pana la data de 31.12.2006 (in loc de bilant anual pt 2006); declaratia trebuie depusa si la Reg. Comertului.
declaratie semestriala ca firma nu a desfasurat activitate de la data infiintarii pana la data de 30.06.2007 (in loc de raportare semestriala 2007);
Daca nu le-ati depus la termen, le veti intocmi si depune acum, cu amenda.

2. Se pot depune declaratiile si pe net, procedura e descrisa pe
http://www.mfinante.ro

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 05 November 2007 - 02:25 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2007 - 12:16 AM

Depui declaratie pe propria raspundere ca nu ai avut activitate de la infintarea pana la 31-12 cu amenda ( parca era 100 sau 150 de lei ) deci daca ai depus 100 si 300 cu acestea esti ok.



#5 xxgeoxx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 November 2007 - 08:30 AM

multumesc tuturor, azi merg la fisc pt reglementarea situatiei... poate reusesc sa scap fara amenda...
:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL