Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#21 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 26 June 2008 - 01:51 PM

Ptr declaratii nu-ti trebuie,daca ti le faci tu e ok,doar la bilant trebuie vizat de cineva,iti recomand sa te duci doar atunci cu el la vizat la o firma de conta,daca stii sa-l faci tu singura e ok,doar ti-l vizeaza ei si scapi mai usor,eu zic ca nu trebuie sa angajezi economist.Daca esti din pitesti ti-l vizez eu fara probleme(firma mea)



#22 Alinuta Alinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 June 2008 - 09:51 AM

Vezi postareaiuli73, la Jun 26 2008, 02:51 PM, a spus:

Ptr declaratii nu-ti trebuie,daca ti le faci tu e ok,doar la bilant trebuie vizat de cineva,iti recomand sa te duci doar atunci cu el la vizat la o firma de conta,daca stii sa-l faci tu singura e ok,doar ti-l vizeaza ei si scapi mai usor,eu zic ca nu trebuie sa angajezi economist.Daca esti din pitesti ti-l vizez eu fara probleme(firma mea)

Multumesc pentru ajutor ! Urmeaza sa iau o decizie si sa vad ce fac cu societatea!




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 June 2008 - 02:45 PM

Vezi postareaAlinuta Alinuta, la Jun 25 2008, 08:04 PM, a spus:

care este procedura de suspendare a unui SRL cu asociat unic! Ce trebuie depus si completat si unde? Si care sunt conditiile (daca exista asa ceva) pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru a putea fi suspendata! In al doilea rand ma intereseaza d.p.d.v. contabil daca dupa ce se suspenda societatea mai trebuie depuse declaratii , bilant, etc. etc.
Suspendarea activitatii societatii comerciale se solicita la Reg.comertului, iar solicitarea regimului de declarare derogatoriu de la Adm. Financiara, in caz de inactivitate temporara, pentru perioade mai mari de 12 luni, dar nu mai mult de 3 ani consecutivi.
Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu urmatoarele declaratii: 100,102,300,101,etc.
Nu sunt supuse regimului de declarare derogatoriu situatiile financiare anuale, semestriale.
Societatea trebuie sa indeplineasca cumulativ conditiile prevazute la art. 3 din OMFP 864/2005 pentru aprobarea procedurii privind regimul de declarare derogatoriu: sa nu figureze, la data aprobarii cererii, cu obligatii fiscale restante catre bugetul general consolidat, sa nu desfasoare nici un fel de activitate, sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare si/sau venituri exceptionale, sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului, etc.



#24 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 28 June 2008 - 12:39 AM

dosarul contine si adeverinta de la ITM ca societatea nu mai are angajati din data X .



#25 Guest_lu_chang_*

  • Guests

Postat 11 July 2008 - 07:53 AM

Societatea nu mai are activitate de anul acesta . Avand in vedere ca exista profit si totusi trebuieste platit un contabil pentru declaratiile fiscale care le intocmeste (chiar daca societatea nu mai face venituri) s-a hotarat vanzarea ei, deoarece procedeul de dizolvare pare prea complicat. Am ales varianta corecta? care e procedura completa?
Multumesc



#26 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 11 July 2008 - 08:19 AM

amice
daca nu ai activitate nu ai profit curent
iar dizolvarea am inteles ca te costa vreo 1000 lei si trebuie sa termini cu toate intr-o luna de zile nu mai mult, 30 de zile este termenul.
dar daca mai ai si profit sau bunuri nu uita ca trebuie sa platesti impozit pe dividende.

pa pa
mai vb

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 11:25 AM
citare mesaj anterior




#27 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2008 - 09:17 AM

Tocmai ca nu merita dizolvarea...poti pierde si cele 10 milioane cu birocratia noastra crasa. Probabil trebuie si un control de fond si deci sunt toate conditiile sa nu reusesti intr-o luna toate procedurile. Vanzand firma toata lumea iese castigata (si vanzatorul si cumparatorul) prin cesionarea actiunilor. Ca sa infiintezi o firma noua te costa cel putin 10 milioane oricum o groaza de alergatura si autorizatii timp samd! In schimb o firma cu vechime, aflata pe profit poate obtine si credite bancare ;)

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 13 July 2008 - 09:22 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#28 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2008 - 09:35 AM

PS am un prieten aflat in aceeasi situatie si l-am sfatuit sa vanda...nu merita nici dizolvarea, nici suspendarea activitatii, daca e micro este iarasi un avantaj in plus :wink:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#29 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 July 2008 - 11:08 AM

nu sunt lamurita cum tebuie sa se deruleze lucrurile in urmatorul caz :
-firma A a inchiriat un spatiu firmei B ( firmele A si B , apartin acelorasi actionari )
- firma B vrea sa suspende activitatea din lipsa de activitate , dar vrea sa pastreze spatiul , deci sa nu rezilieze contractul de inchiriere )
Intrebarea mea este : daca se suspenda activitatea , poate exista in continuare ch cu chiria ? iar salariatii trebuie sa-si caute loc de munca ? sau trebuie sa existe cel putin un salariat ..... dar daca nu exista activitate , salariatul nu-si poate justifica activitatea....

va rog daca se poate o parere

-la o alta soc com ( SRL ) singurul salariat pe care-l avea a plecat din 17.04.2008; cat timp poate exista societatea fara salariati ( este micro ) fara alte implicatii de natura trecere la platitor imp profit ?
daniela



#30 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 July 2008 - 12:02 PM

In ce priveste suspendarea firmei, in perioada suspendarii nu cred ca se poate plati chiria. Dar se poate face o decizie de "reducere a activitatii" prin care pot fi demisi toti angajatii si se poate plati chiria. Dar in acest caz trebuie un contabil sau o firma de contabilitate care sa intocmeasca declaratiile sau bilaturile necesare pentru acesta perioada.

Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiţia prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#31 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 July 2008 - 12:08 PM

Am o intrebare in legatura cu suspendarea activitatii unei firme. Daca suspend activitatea unei firme care a fost microintreprindere, aceasta va mai putea vreodata sa fie microintreprindere desi codul fiscal spune ca daca nu mai indeplineste conditiile nu mai poate fi. Are vreo relevanta ca a fost suspendata? Puteti sa imi spuneti baza legala pentru suspendarea activitatii firmelor. Multumesc anticipat



#32 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 18 July 2008 - 10:36 AM

multumesc frumos nopris;
- la probl cu suspendarea activ , inca nu m-am lamurit indeajuns, am sa mai fca sapaturi
- iar pt soc care a ramas fara salariati , imi este clar ca tb sa trec la imp profit :thumbup: deci asat inseamna D010.... si tot ce mai tine de imp profit ( calcul de la inceputul anului , compensare cu imp venit si plata diferenta..... ) :frusty:
daniela



#33 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 21 July 2008 - 12:21 AM

nu se trece la imp.profit in mijlocul anului ! ramai microintreprindere pana la 31.12.2008. trec la profit in cursul anului doar cei care au depasit plafonul de 100.000 euro si asta in functie de trimestrul la care s-a facut depasirea.



#34 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 22 July 2008 - 02:51 PM

Vezi postareaandora, la Jul 21 2008, 01:21 AM, a spus:

nu se trece la imp.profit in mijlocul anului ! ramai microintreprindere pana la 31.12.2008. trec la profit in cursul anului doar cei care au depasit plafonul de 100.000 euro si asta in functie de trimestrul la care s-a facut depasirea.



pai .... nu mai indeplinesc conditiile de micro daca nu mai am nici un salariat..... :frusty: ..... intre timp am intrebat la finante ..... si mi-au spus ca tb sa trec la platitor imp prof :thumbup:
daniela



#35 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 25 July 2008 - 05:59 AM

despre cesionarea partilor sociale(vanzarea s.r.l),am mers la notar,sau perfectat:act cesiune,act aditional cu semnatura privata,specimen de semnatura,declarie unic asociat(sau citi intra in firm,cel/cei ce preiau firma),declar.cazier,dec adiminstrator.toate se fac rapid,apoi in termen de 15zile se depun toate actele inclusic cui la onrg de catre cel care preia firma sau un avocat.am avut un caz de curind,sa dorit prin notar toate formalitatile.



#36 cristinutza_xum

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 03 August 2008 - 04:09 PM

Buna ziua....am o nelamurire........am suspendat firma pe 3 ani la Registrul Comertului..ce ar trebui sa depun la Administratia Financiara ca sa nu mai alerg cu declaratii.Pana acum depuneam 100 trimestrial pe 0, 101 si bilantul anual.Multumesc.



#37 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 03 August 2008 - 04:39 PM

Acum 2 ani, am facut o cerere la Adm. Financiara prin care am cerut regim derogatoriu.
Every thing happens for a reason.



#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 02:41 PM

dragelor, mai sunt discutii pe forum legate de suspendare...cautati, va rog! va veti lamuri cum e cu suspendarea.
Madalina



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 01:06 PM

codul de procedura fiscala



#40 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 27 October 2008 - 08:18 PM

Buna seara. Am si eu o intrebare , pt. o societate cu activitatea suspendata in perioada 01.01.2006-30.04.2008 trebuia depus bilant sau declaratie de inactivitate la Finante si ONRC ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL