Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#1 danielacelesta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:LITERATURA

Postat 29 November 2006 - 03:52 PM

Dragi colegi,

Ati citit articolul din Bloombiz?Daca nu,il gasiti atasat aici.

Ce este acest CONSILIU DE CONTABILITATE din cadrul Ministerului de Finante?
Mie mi se pare ca cei de la Finante au depasit orice limita.Am senzatia ca au intentia sa ia locul CECCAR.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 November 2007 - 06:09 PM

DANIELA CELESTA



#2 ghitaachim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 March 2007 - 07:46 AM

Are cineva legea contabilitatii , care a fost votata saptamana asta ? Oare cand apare in MO?




#3 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2007 - 11:42 AM

nu am auzit, dar ma intereseaza subiectul.
kathy



#4 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 15 March 2007 - 12:12 PM

pentru cei interesati, cateva spicuri din modificarile aduse Legii contabilitatii (pana la aparitia monitorului oficial)

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=



#5 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 15 March 2007 - 12:58 PM

Contabilitatea firmelor - condusa doar de persoane cu studii superioare economice 15/03/2007
Nerespectarea Legii contabilitatii va atrage amenzi de pana la 30.000 lei

Orice persoana care conduce contabilitatea unei societati comerciale, indiferent de marimea acesteia sau forma de organizare, trebuie sa aiba studii superioare economice. Prevederea a fost inclusa in proiectul de lege care modifica Legea contabilitatii, aprobat ieri de Guvern. Contabilitatea poate fi organizata si condusa si pe baza de contracte de prestari servicii, insa acestea trebuie incheiate doar cu persoane fizice sau juridice, autorizate legal si membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania. Administratorii de firme, care pana acum puteau sa-si asume raspunderea pentru contabilitatea firmei, nu vor mai putea face acest lucru deoarece raspunderea pentru greselile din acest sector revine directorului economic, contabilului sef, persoanelor imputernicite sa se ocupe de aceasta activitate, dar si personalului din subordine.
Acolo unde exista contract cu o persoana sau firma din afara societatii, raspunderea revine tot celor care se ocupa de contabilitate. Noile reglementari in domeniul contabilitatii se refera si la termenul de pastrare a unor registre de contabilitate si documente justificative, de 10 ani, in timp ce pentru statele de plata termenul este de 50 ani. Aceste termene pot fi reduse pentru anumite documente, insa numai prin ordin al ministrului Finantelor. "Pentru verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a operatiunilor efectuate se intocmeste balanta de verificare, cel putin anual, la incheierea exercitiului financiar, sau la termene de intocmire a raportarilor contabile stabilite potrivit legii", este o alta modificare adusa Legii contabilitatii. Proiectul de act normativ include si lista societatilor care sunt obligate sa apeleze la audit financiar, dar si termenele la care trebuie depuse situatiile financiare, acestea fiind cuprinse intre 120 si 150 zile de la incheierea exercitiului financiar.

Integral in Gandul.info
Sursa: www.gandul.info /15.03.2007



#6 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 March 2007 - 01:06 PM

"Astfel, contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superiore" .. pe mine ma ingrijoreaza f mult acest aliniat :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#7 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 15 March 2007 - 02:12 PM

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :pullhair:



#8 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2007 - 02:31 PM

simplu, sunt pilele cuiva,..... si uite asa ajung contabilii mai mici sa faca toata treaba. :pullhair:
kathy



#9 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2007 - 02:33 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 15 2007, 04:12 PM, a spus:

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :pullhair:


Subscriu la ceea ce spui, dar nu generaliza! In ce-i priveste pe contabilii foarte priceputi ( si sincera sa fiu stiu cativa care sunt ultradocumentati) ce va retine sa va completati studiile? In ziua de azi, dupa cum vad nu e foarte greu sa termini o facultate. :pullhair:



#10 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 15 March 2007 - 04:55 PM

E adevarat ca nu e greu in ziua de astazi sa faci o facultate,insa pana o terminam ce facem ? ne omoara legiuitorii ! ne lasa fara paine ! Oare ce inseamna ..ca si buticarul din coltul strazi va trebui sa aiba contabilitatea condusa doar de cei cu studii superioare ?



#11 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 March 2007 - 05:05 PM

Pe mine altceva ma ingrijoreaza...... Responsabilitatea! Sa inteleg ca administratorul, patronul care hotaraste cu drept de viata si de moarte va arunca totul in spatele angajatului care va fi dir. ec? E tare frumos! De fapt, daca ma gandesc bine, mai stim noi cazuri de directori dupa gratii si patroni in libertate!
iuliana



#12 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 March 2007 - 05:08 PM

In ceea ce ii priveste pe cei care au studii superioare ...... sunt oameni si oameni ... stiu o persoana care m-a sunat si m-a intrebat "Contributia 0.85% pt concedii ... la ce se calculeaza la brut sau la net?" :pullhair: si anul acesta vrea sa dea examenul de acces pt expert contabil ...... dar mai stiu si alte persoane care stau toata ziua cu legile in brate, sunt super documentati si gasesc soltuii la orice problema.
Dar nu pt ei imi fac eu griji ..... pregatiti ... mai putin pregatiti ...... ei o sa poate face conta in continuare.

Eu sunt in anul III ... si pana la anul cand o sa termin ... ce ma fac? Nu e prea roz situatia pentru noi ... cei care inca suntem studenti...... :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#13 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 15 March 2007 - 05:14 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 15 2007, 02:12 PM, a spus:

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :pullhair:

Este adevarat ca sunt persoane cu studii superioare economice care nu stiu nici contabilitate primara, dar poate ca nici nu trebuie sa stie, poate au o alta specializare. Pot sa fie absolventi de marketing, management, relatii internationale sau altele si atunci nu au nici o treaba cu contabilitatea primara. Nu stiu daca in lege se specifica ce specializare trebuie sa fi urmat conducatorul departamentului de contabilitate.
Din punctul meu de vedere, prevederea este corecta. Probabil ca o sa spuneti ca m-am vazut cu sacii in caruta si imi este usor sa vorbesc. O fi asa, nu stiu, dar stiu ca am muncit mult ca sa am toate patalamalele si mi se pare corect sa ai niste drepturi in plus.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 March 2007 - 05:18 PM

nu stiu altii cum sunt da' si pana acum in legea 82 scrie ca trebuiesc studii superioare



#15 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 March 2007 - 05:19 PM

Vezi postareamiha m, la Mar 15 2007, 05:14 PM, a spus:

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 15 2007, 02:12 PM, a spus:

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :pullhair:

Este adevarat ca sunt persoane cu studii superioare economice care nu stiu nici contabilitate primara, dar poate ca nici nu trebuie sa stie, poate au o alta specializare. Pot sa fie absolventi de marketing, management, relatii internationale sau altele si atunci nu au nici o treaba cu contabilitatea primara. Nu stiu daca in lege se specifica ce specializare trebuie sa fi urmat conducatorul departamentului de contabilitate.
Din punctul meu de vedere, prevederea este corecta. Probabil ca o sa spuneti ca m-am vazut cu sacii in caruta si imi este usor sa vorbesc. O fi asa, nu stiu, dar stiu ca am muncit mult ca sa am toate patalamalele si mi se pare corect sa ai niste drepturi in plus.

Dar nu o sa fie trist sa vezi ca un om capabil, care stie ce face e inlocuit cu unul care habar nu are cum se inregistreaza o plata sau o incasare numai pe motiv ca "nu are studii superioare ... inca"
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#16 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 March 2007 - 05:24 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 15 2007, 05:18 PM, a spus:

nu stiu altii cum sunt da' si pana acum in legea 82 scrie ca trebuiesc studii superioare

De acord cu tine..... dar macar aveam o portita .... "(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#17 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 15 March 2007 - 05:49 PM

Pentru Diana: Din punct de vedere umanitar, asa e . Este trist cand un om care are experienta e inlocuit de unul cu studii care poate nu stie prea multe. Speram sa ajungem ziua in care studiile vor insemna ceea ce ar trebui sa insemne. Dar, pe de alta parte nu stiu cine ar tine in functie un om care nu este capabil. Eu va inteleg punctul de vedere, pentru ca acum 10 ani eram in aceeasi situatie. Si eu ziceam atunci: "De ce-mi cere CECCAR-ul vechime si studii superioare de specialitate? Sa ma puna sa dau examen si daca stiu , asta e". Dar terminand facultatea mi-am dat seama ca nu e chiar asa. Daca mai ai si o anumita practica, studiile iti dau alta vedere de ansamblu asupra fenomenului economic. Eu chiar am invatat multe lucruri utile (pe langa o gramada de prostii, bineinteles).



#18 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 15 March 2007 - 05:56 PM

Eu vad doua aspecte distincte in aceasta lege:

1.Astfel, contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
Deci despre cei angajati cu carte de munca ar zice sa aiba studii superioare.

2.Contabilitatea poate să fie organizată și condusă pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
Despre cei cu contract de prestari servicii nu mentioneaza nimic in privinta studiilor,decat sa fie membrii CECCAR.
Eu zic sa asteptam sa vedem legea ca altfel ne creste tensiunea in zadar.



#19 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 15 March 2007 - 06:07 PM

Pt. Malena : chiar daca la punctul 2 se specifica : contabili autorizati-care dupa cum bine se stie,conform modificariilor facute de catre CECCAR ,sunt cei cu studii medii - tot imi creste tensiunea,pt. ca mai am un an de stagiatura.Asa ca dragi contabili cu studii medii si inca studenti,care sunteti in situatia mea,cred ca va trebui sa jucam "financiar" dupa cum vor canta altii, pana cand ne terminam studiile,adica :SA NE SUBAPRECIEM. ! (si eu care ma gandeam sa cer o marire de salar ).



#20 Elicon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2007 - 06:17 PM

Eu sunt de-a dreptul stresata. Sunt contabil intr-o primarie, de 16 ani.Am terminat liceul de filologie si am un curs de specializare in contabilitate (6 luni) organizat de INA.
Am licenta in stinte administrative , am terminat postuniversitara la ASE, pe audit financiar contabil si sunt anul I la finante-banci.
Oare ma mai tine primarul pe post, in conditiile in care am studiile mentionate....
Pana acum, in administratie situatia era putin mai" speciala" , insa...
Stie cineva daca se pot obtine dispense speciale de la Finante, sau naiba mai stie de unde....
Ufff.....si scolile astea






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL