Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somajul tehnic - contributii salarii, legislatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


somajul tehnic - contributii salarii, legislatie


77 replies to this topic

#61 diva_alinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2010 - 02:57 PM

am si eu o intrebare si poate ma ajuta cineva.........Firma cu 4 salariati decide intrarea in somaj tehnic din 1 feb.Timp de 3 luni nu calculez CAS, CASS, Somaj, Impozit si celelalte contributii.Dupa cele 3 luni , raman in somaj tehnic mai departe dar ca si contributii sociale ale angajatului si angajatorului cum ma incadrez?....calculez si retin doar impozit pe salarii 16% din indemnizaria de 75% pt somaj tehnic???? calculez si CAS, CASS, somaj???etc.......persoanele in intretinere le iau in calcul?.....adica mai pe romaneste fac nota de salarii ca pt o luna normala numai ca venitului salariatului il reprezinta acel 75% indemnizatie???? :smile: daca poate cineva sa ma lamuresca.....apreciez!!!!!!!!



#62 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 10:10 PM

Calculezi la fel ca un salariu normal dar cu venitul realizat diminuat la 75%. Si in continuare salariatii stau acasa si primesc ce rezulta ca net.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 February 2010 - 09:03 AM




#63 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 February 2010 - 08:16 AM

trebuie calculat comisionul pentru itm in cazul somajului tehnic
The art of knowing is knowing what to ignore.



#64 ciule

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 February 2010 - 10:32 AM

Vezi postareaETIC, la Feb 23 2010, 10:10 PM, a spus:

Calculezi la fel ca un salariu normal dar cu venitul realizat diminuat la 75%. Si in continuare salariatii stau acasa si primesc ce rezulta ca net.
Va rog sa ma ajutati: spuneti-mi cum se contabilizeaza persoanele aflate in somaj tehnic. Stiu ca se plateste 75%, dar datoriile catre asigurarile sociale se retin sau nu din salariul brut?? Angajatorul plateste ceva la asigurarile sociale?
Am tot citit legea, dar nu ma pot lamuri :smile:

Multumesc mult



#65 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 February 2010 - 10:45 AM

Vezi postareaciule, la Feb 25 2010, 10:32 AM, a spus:

Vezi postareaETIC, la Feb 23 2010, 10:10 PM, a spus:

Calculezi la fel ca un salariu normal dar cu venitul realizat diminuat la 75%. Si in continuare salariatii stau acasa si primesc ce rezulta ca net.
Va rog sa ma ajutati: spuneti-mi cum se contabilizeaza persoanele aflate in somaj tehnic. Stiu ca se plateste 75%, dar datoriile catre asigurarile sociale se retin sau nu din salariul brut?? Angajatorul plateste ceva la asigurarile sociale?
Am tot citit legea, dar nu ma pot lamuri :smile:

Multumesc mult

- in cazul somajului tehnic se calculeaza si se plateste angajatului 75% din salariul brut
- se calculeaza si se plateste comisionul catre ITM(0,75% din fondul de salarii)
- nu se mai platesc alte contributii in perioada somajului tehnic dar se depun declaratiile CAS,CASS,somaj,etc pe 0 pentru salariatii respectivi

Aceasta postare a fost editata de rodicus: 25 February 2010 - 10:46 AM

The art of knowing is knowing what to ignore.



#66 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 11:46 PM

In cazul somajului tehnic numai 90 de zile calculezi 0,75% - comision ITM, apoi calculezi normal....



#67 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2010 - 09:15 AM

Este necesar sa fie toti salariatii unitatii in somaj tehnic, sau se poate acorda individual, pe fiecare persoana? (asta pt ca in legea 53 se specifica faptul ca se poate suspenda contractul in cazul intreruperii temporare a activitatii angajatorului)



#68 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 March 2010 - 04:26 PM

In lege scrie ca aceste contributii aferente salariilor celor in somaj tehnic se constituie, dar nu se platesc.
Asta inseamna ca:
1. declaratiile 100 si 102 se depun pe zero?
2. se inregistreaza separat in contabilitate, dar cum se vor inchide aceste conturi?
Ma puteti ajuta va rog cu niste raspunsuri?



#69 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2010 - 05:10 PM

Vezi postarealili.ana, la Mar 2 2010, 04:26 PM, a spus:

In lege scrie ca aceste contributii aferente salariilor celor in somaj tehnic se constituie, dar nu se platesc.
Asta inseamna ca:
1. declaratiile 100 si 102 se depun pe zero?
2. se inregistreaza separat in contabilitate, dar cum se vor inchide aceste conturi?
Ma puteti ajuta va rog cu niste raspunsuri?

1. declaratiile 100 si 102 se depun pe zero? da
2. se inregistreaza separat in contabilitate, dar cum se vor inchide aceste conturi? in contabilitate se inregistreaza doar cheltuiala cu salariile si comisionul itm


Avantajele angajatorului pe perioada de somaj tehnic
• isi reduce costurile generale intrerupand temporar activitatea firmei;
• ii pastreaza la dispozitia sa pe angajatii valorosi;
• isi micsoreaza sensibil cheltuielile cu salariile si contributiile sociale (poate plati doar 75% din salariile angajatilor si este scutit de la plata contributiilor de asigurari sociale pe o durata de cel mult 90 de zile - conform OUG nr. 4/2010).

Avantajele angajatului pe perioada de somaj tehnic
• isi pastreaza locul de munca (nu este concediat, ci doar are contractul de munca suspendat);
• isi pastreaza calitatea de asigurat (in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate etc.);
• primeste minimum 75% din salariu, adica, uneori, chiar mai mult decat salariu, pentru ca indemnizatia de somaj tehnic este scutita de la plata contributiilor sociale conform OUG 4/2010.
The art of knowing is knowing what to ignore.



#70 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 March 2010 - 09:32 AM

Pentru rodicus:
Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
M-ati ajutat foarte mult.



#71 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 04:47 PM

Dezavantajele angajatorului pe perioada de somaj tehnic
• plateste din rezerve (daca are) sau din munca celor care vin la lucru - 75% din salariile angajatilor in somaj tehnic

Dezavantajele angajatului pe perioada de somaj tehnic
• la calculul pensiei i se considera contributia la nivelul salariului minim pe economie



#72 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 March 2010 - 05:04 PM

1. Se poate trimite in somaj tehnic si un angajat care este si pensionar ?
2. Se poate trimite in somaj tehnic si un angajat cu contract cu timp partial de lucru ? Apare paradoxul ca daca de exemplu are un contract de 2 ore si castiga 400 lei pe luna in mod normal, pensia i se calculeza la somajul tehnic la 600 (in programul de la CAS pentru somajul tehnic nu se pot introduce alte valori la tipul contractului de munca decat 5 !!!



#73 dariaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:vreau sa stiu tot despre contabilitate

Postat 13 August 2010 - 02:59 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca se poate, cu urmatoarea problema:
in luna iulie am avut o parte dintre salariati in somaj tehnic (scutit), problema este ca salariatii care au salarii mai mici (ex 755) i-au bani mai putini decat luna anterioara, in rest cei care au salarii peste 900 i-au bani mai multi (cu 3;5 lei etc).De ex am un salariat care are copil in intretinere, are un salariu de 755 si i-a cu 19 lei mai putin, alt salariat cu acelasi salariu 755, fara pers. in intretinere i-a cu 3 lei mai putin.
Sunt bulibasita de tot, va rog sa ma ajutati daca puteti.

multumesc



#74 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 August 2010 - 09:33 AM

Vezi postareadariaB, la Aug 13 2010, 03:59 PM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca se poate, cu urmatoarea problema:
in luna iulie am avut o parte dintre salariati in somaj tehnic (scutit), problema este ca salariatii care au salarii mai mici (ex 755) i-au bani mai putini decat luna anterioara, in rest cei care au salarii peste 900 i-au bani mai multi (cu 3;5 lei etc).De ex am un salariat care are copil in intretinere, are un salariu de 755 si i-a cu 19 lei mai putin, alt salariat cu acelasi salariu 755, fara pers. in intretinere i-a cu 3 lei mai putin.
Sunt bulibasita de tot, va rog sa ma ajutati daca puteti.

multumesc
La un salar brut identic diferenta la salarul net apare datorita impozitului care poate fi diferit in functie de deducerea personala (daca are si daca da, cati copii). Deci la o luna obisnuita cel cu 1 copil va lua mai mult decat cel fara (impozitul este mai mare la cel fara). La somajul tehnic la acelasi salar brut vor lua aceasi suma de 75%, evident ca cel care lua in mod normal mai mult va fi mai dezavantajat decat cel ce lua mai putin (adica cel cu 1 copil este mai dezavantajat fata de cel fara).



#75 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 03 January 2012 - 11:53 AM

Va cer si eu ajutorul in urmatoarea problema:

Salariatul este suspendat toata luna cf. art. 51 alin. 1 lit. d din Codul Muncii (asa-numitul "somaj tehnic"). Ore lucrate 0, indemnizatie 75% din salariu, calcul contributii la aceasta valoare. D112 imi spune ca nu poate valida 0 ore lucrate si baza de calcul > 0, desi exact asta este situatia: adica nu a lucrat deloc, dar primeste venituri la care se retin contributiile. Cum sa introduc situatia de somaj tehnic in D112?

Saga scoate D112 cu sectiunea A! Ori eu nu am nicio zi lucrata! Contractul este suspendat!
Daca aleg Sectiunea B, B1 si completez doar numar de ore suspendate si venit realizat imi spune iar ca este incorect!

Daca puteti sa imi oferiti o solutie fericita v-as ramane recunoscatoare!



#76 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2012 - 11:09 AM

Suma de la somaj tehnic "normal" este considerata ca si salar normal, adica angajatul nu vine la lucru dar plateste toate contributiile normal, deci la orele lucrate treceti si orele din somajul tehnic.



#77 bilcop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 01 March 2012 - 07:00 PM

In cazul acesta contractul nu apare suspendat (cum ar fi normal sa apara in cazul somajului tehnic) .



#78 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 September 2013 - 04:04 PM

Conform modificarilor Codului muncii si a Codul fiscal termenul de "somaj tehnic" clasic nu mai exista. Exista contracte suspendate la care se plateste 75% din salar. La aceasta suma se calculeaza toate contributiile minus somajul (contractul fiind suspendat este la exceptii in CF).
Asa ca la ore lucrate se trece 0 si la suspendate toate (de ex.168), la total zile lucrate 21 (orele sunt pt. Somaj zilele sunt pentru Pensii nu exista legatura de verificare intre ele). La venit brut se trece 75% din salar la Baza somaj se trece 0. Este aiurea dar asa lucreaza fisierul pdf de la 112.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL