Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie lucrari de tamplarie pvc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

monografie lucrari de tamplarie pvc


60 replies to this topic

#21 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 12 April 2007 - 08:56 PM

Am si eu aceeasi problema, am o firma care achizitioneaza timplaria de la o firma cu un anumit pret si in momentul in care monteaza geamul la client, emite factura pe care scrie presatare serviciu si in a carei valoare este inclus si pretul de achizitie al geamului.
Intrebarile mele sint:-1)in primul rind cit e de corect sa se scrie pe factura prestare serviciu?
-2)cum e corect sa fac contarea ;la achizitie 302... si la vanzare 704?
-3)factura , daca este o prestare de serv nu trebuie sa contina si un deviz (cantitativ+valoric) al tuturor elementelor care au intrat la montaj?

-4)de anul acesta montarea timplariei e cu taxare inversa (CAEN 45....) nu?




Multumesc celor care isi rapesc din timp pt a-mi raspunde la intrebari.Poate mai este cineva pe acest forum care are tangenta cu o astfel de problema si as vrea sa aud o parere.



#22 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 April 2007 - 09:31 PM

Pentru Iani:
1. Daca ai cumparat geamul termopan deja confectionat, in scopul de a-l revine (mai ales ca il vinzi cu adaos) acesta este pentru tine o marfa si pe factura se evidentiaza distinct. Prestare de serviciu este montajul geamului care intra la taxare inversa ( in conditiile in care atat beneficiarul cat si prestatorul sunt platitori de TVA- deci nu si persoanele fizice). Pentru prestarea de serviciu = montajul trebuie sa ai anexat la factura un deviz.
2. La achizitie 371, la vanzare 707 iar la montaj 704.
3. Da, asa cum deja am spus.
4. Da.




#23 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 21 June 2007 - 09:34 AM

Sunt int-o mare dilema. De curand firma s-a hotarat sa inlocuiasca tamplaria veche pentru ca se crapasera ceva geamuri si au ales tamplaria cu geam termopan.
Patronul a gasit o oferta foarte buna insa firma respectiva a comunicat ca nu da factura.
In cele din urma i-am convins dar ne-au taiat factura doar pe jumatate din suma achitata (4800 lei)
Pe factura scrie chiar asa : " tamplarie PVC cu geam termopan" 19 mp, fara manopera fara nimic altceva (deviz).

Ce cont sa folosesc? Contul 611 ch . de intretinere si reparatii o fi corect?
Sa folosec 3021 si apoi 6021 = 3021 si sa consider ca le-am montat noi?

Ce inregistrari trebuie sa fac pentru aceasta factura?



#24 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 21 June 2007 - 10:13 AM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jun 21 2007, 10:34 AM, a spus:

Sunt int-o mare dilema. De curand firma s-a hotarat sa inlocuiasca tamplaria veche pentru ca se crapasera ceva geamuri si au ales tamplaria cu geam termopan.
Patronul a gasit o oferta foarte buna insa firma respectiva a comunicat ca nu da factura.
In cele din urma i-am convins dar ne-au taiat factura doar pe jumatate din suma achitata (4800 lei)
Pe factura scrie chiar asa : " tamplarie PVC cu geam termopan" 19 mp, fara manopera fara nimic altceva (deviz).

Ce cont sa folosesc? Contul 611 ch . de intretinere si reparatii o fi corect?
Sa folosec 3021 si apoi 6021 = 3021 si sa consider ca le-am montat noi?

Ce inregistrari trebuie sa fac pentru aceasta factura?


de ce nu o gandesti ca o investitie
231 = 404_
4426=404_
apoi 212 = 231 ( pe baza de proces verbal de receptie ), si amortizezi din luna urmatoare

si daca ar fi 611, atunci pe langa factura respectiva , mai trebuie sa-ti dea niste documente: comanda, proces verbal de receptie a lucrarii.
montajul poate fi acoperit de acea valoare totala a tamplariei , nu e neaparat sa fi evidentiat separat.

ps. : de retinut la baza fiecarei inreg contabile sta un document.

daca are altcineva idei, astept ...sugestii



#25 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2007 - 05:51 PM

Daca cladirea este proprietatea societatii poti considerea ca s-a facut o imbunatatire si maresti valoarea cladirii . Geamul termopan nu poate fii un mijloc fix de sine statator.



#26 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 August 2007 - 01:45 PM

dar daca cladirea nu este proprietatea firmei ci este inchiriata. Imi poate spune cineva cum inregistrez achizitia tamplariei termopan? Please.........



#27 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 01:57 PM

In acest caz o treci cu val totala pe 471 si lunar (amortizezi pe durata contractului de inchiriere) pe 611.



#28 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 August 2007 - 02:09 PM

Scuze, poti fi te rog mai explicita? Te rog.......



#29 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 03:45 PM

Vezi postareacrisstina, la Aug 9 2007, 03:09 PM, a spus:

Scuze, poti fi te rog mai explicita? Te rog.......
Se inreg in 611=401 iar cu tva....mai greu....
daca cei de la care ai luat geamurile tot ei le si produc e vb de taxare inversa ,daca le cumperi de la un distribuitor ai factura normala cu TVA doar ca mare grija sa ai devizul(montaj si alte operatii)

Spor la munca!
Ciprian



#30 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 05:50 PM

Exemplu: val fct -1428 = 1200+228

5121-1428
471-1200
4426-228
Contract inchiriere 12 luni;
Amortizare:lunar
1200*12luni=100lei/luna

611-471=100lei



#31 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 10 August 2007 - 06:25 AM

Vezi postarealilianarodica, la Jun 23 2007, 06:51 PM, a spus:

Daca cladirea este proprietatea societatii poti considerea ca s-a facut o imbunatatire si maresti valoarea cladirii . Geamul termopan nu poate fii un mijloc fix de sine statator.

dar geamu termopan , nici nu cred ca vine evidentiat separat pe factura , pt a spune : " Geamul termopan nu poate fii un mijloc fix de sine statator. " !!!!
si atunci langa tamplarie se poate considera investitie si trecut prin conturile respective asa cum a m spus mai sus.



Vezi postareacrisstina, la Aug 9 2007, 02:45 PM, a spus:

dar daca cladirea nu este proprietatea firmei ci este inchiriata. Imi poate spune cineva cum inregistrez achizitia tamplariei termopan? Please.........



buna

daca cladirea nu este propriettatea firmei, se inreg cum am aratat mai sus si incepand cu luna urmatoare receptiei se amortizeaza lunar pe DURATA CONTRACTULUI DE INCHIRIERE.

este foarte simplu.
succes!



#32 dnajohn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 September 2007 - 03:23 PM

Hallo all!

Si eu sunt tot noua in ale contabilitatii si am un caz similar.
Patronul firmei la care lucrez si-a cumparat gemuri termopane pt.acasa si are factura pe firma.
Valoarea facturii este de 25 mil .Am inregistrat achizitia in 212 ,ct uzura 281 si ct.de cheltuieli 681 cu analiticele pt.fiecare cont , amortizare in 12 luni.
Imi spune si mie cineva daca am facut corect? Please!!!!
Multumesc.



#33 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 September 2007 - 08:43 PM

Vezi postareadnajohn, la Sep 7 2007, 04:23 PM, a spus:

Hallo all!

Si eu sunt tot noua in ale contabilitatii si am un caz similar.
Patronul firmei la care lucrez si-a cumparat gemuri termopane pt.acasa si are factura pe firma.
Valoarea facturii este de 25 mil .Am inregistrat achizitia in 212 ,ct uzura 281 si ct.de cheltuieli 681 cu analiticele pt.fiecare cont , amortizare in 12 luni.
Imi spune si mie cineva daca am facut corect? Please!!!!
Multumesc.

CORECT ESTE SA INREGISTREZI TTOATA CHELTUIALA IN 471 SI APOI AMORTIZARE LUNAR IN 611
611=471 CU AMORTIZARE LUNARA PE PERIOADA CONTRACTULI DE INCHIRIERE

DAR GRESIT NU E NICI SA FOLOSOSTI CONTUL 212 MIJLOC FIX PT CA DEFINITIA MIJLOCULUI FIX ESTE SA AIBA O VALOARE MAI MARE DE 18.MIL LEI SI SA SE CONSUME INTR-O PERIOADA MAI MARE DE 1 AN

SUCCES



#34 dnajohn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 September 2007 - 01:51 PM

Vezi postareadlupescu, la Sep 7 2007, 09:43 PM, a spus:

Vezi postareadnajohn, la Sep 7 2007, 04:23 PM, a spus:

Hallo all!

Si eu sunt tot noua in ale contabilitatii si am un caz similar.
Patronul firmei la care lucrez si-a cumparat gemuri termopane pt.acasa si are factura pe firma.
Valoarea facturii este de 25 mil .Am inregistrat achizitia in 212 ,ct uzura 281 si ct.de cheltuieli 681 cu analiticele pt.fiecare cont , amortizare in 12 luni.
Imi spune si mie cineva daca am facut corect? Please!!!!
Multumesc.

CORECT ESTE SA INREGISTREZI TTOATA CHELTUIALA IN 471 SI APOI AMORTIZARE LUNAR IN 611
611=471 CU AMORTIZARE LUNARA PE PERIOADA CONTRACTULI DE INCHIRIERE

DAR GRESIT NU E NICI SA FOLOSOSTI CONTUL 212 MIJLOC FIX PT CA DEFINITIA MIJLOCULUI FIX ESTE SA AIBA O VALOARE MAI MARE DE 18.MIL LEI SI SA SE CONSUME INTR-O PERIOADA MAI MARE DE 1 AN

SUCCES
multumesc mult pt ajutor :biggrin:



#35 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2007 - 12:48 PM

si daca montajul este gratuit?



#36 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 September 2007 - 07:06 PM

atunci cumperi geamurile folosind contul 371 si descarci gestiunea prin 607 si 378
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#37 filip florentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 11 March 2008 - 04:17 PM

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care ar fi modul de lucru la o asemenea firma care produce si comercializeaza tamplarie PVC
Daca puteti sa-mi dati un exemplu de monografie ar fi cel mai bine pe adresa de e-mail filipflorentina@yahoo.com
Multumesc



#38 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 March 2008 - 08:53 PM

Incearca sa dai cautare dupa "contabilitate tamplarie PVC" si vei avea raspunsul la ceea ce cauti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 October 2008 - 02:37 PM
citare mesaj anterior




#39 t_simonik80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 March 2008 - 09:20 AM

Buna! As vrea si eu daca se poate monografia pentru producerea si comercializarea de termopane si eventual enumerarea documentatiei corespunzatoare pe e-mail t_simonik80@yahoo.com. Va multumesc! Simona



#40 krika

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:eforie nord

Postat 27 March 2008 - 11:21 AM

ajutati-ma si pe mine cu monograrii la soc.cu activ. de montat si executat tamplarie pvc krika8712@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL