Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VANZARE TEREN+CONSTRUCTIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VANZARE TEREN+CONSTRUCTIE

9 replies to this topic

#1 electromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 November 2007 - 12:05 PM

AM URMATOAREA SITUATIE:SUNT MICROINTREPRINDERE,DORESC SA VAND UN TEREN DE CONSTRUCTIE,O CLADIRE,CONSTRUITA IN 2006,DECI NOUA,SI TERENUL DE SUB ACEASTA CLADIRE.DACA FAC VANZAREA ANUL ACESTA,AMBELE SUNT CU TAXARE INVERSA?DAR IES DIN MICRO SI INTRU LA IMPOZIT PE PROFIT.DACA REALIZEZ VANZAREA ANUL ACESTA AL TERENULUI DE CONSTRUCTIE,CA SA RAMAN MICRO,SI IN 2008 CLADIREA,ACEASTA VA FI SCUTITA FARA DREPT DE DEDUCERE?SI AJKUSTEZ TVA?VA ROG SA-MI RASPUNDETI URGENT!VANZARE CLADIRE



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 29 November 2007 - 03:30 PM

Vezi postareaelectromar, la Nov 29 2007, 12:05 PM, a spus:

AM URMATOAREA SITUATIE:SUNT MICROINTREPRINDERE,DORESC SA VAND UN TEREN DE CONSTRUCTIE,O CLADIRE,CONSTRUITA IN 2006,DECI NOUA,SI TERENUL DE SUB ACEASTA CLADIRE.DACA FAC VANZAREA ANUL ACESTA,AMBELE SUNT CU TAXARE INVERSA?DAR IES DIN MICRO SI INTRU LA IMPOZIT PE PROFIT.DACA REALIZEZ VANZAREA ANUL ACESTA AL TERENULUI DE CONSTRUCTIE,CA SA RAMAN MICRO,SI IN 2008 CLADIREA,ACEASTA VA FI SCUTITA FARA DREPT DE DEDUCERE?SI AJKUSTEZ TVA?VA ROG SA-MI RASPUNDETI URGENT!VANZARE CLADIRE





Daca vinzi in 2007 la o persoana impozabila platitoare de tva aplici taxare inversa. Intr-adevar din 2007 mai precis din trimestrul in care depasesti cei 100.000 treci la impozit pe profit. Daca vinzi terenul de ex in 2007 si cladirea in 2008, in 2008 din trimestrul in care ai depasit 100.000 treci la impozit pe profit, dar calculul impoz pe profit se face cumulat de la inceputul anului si din impoz pe profit datorat se scade impoz pe venitul micro pe care l-ai platit, deci tot nu castigi nimic.
Cladirea nu este scutita cu drept de deducere deoarece este cladire noua chiar tu ai tras concluzia asta cf art.141 2) litera f, deci treb sa optezi obligatoriu ptr taxare, in acest caz taxare inversa.




#3 electromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 November 2007 - 04:19 PM

Vezi postareagabif, la Nov 29 2007, 05:30 PM, a spus:

Vezi postareaelectromar, la Nov 29 2007, 12:05 PM, a spus:

AM URMATOAREA SITUATIE:SUNT MICROINTREPRINDERE,DORESC SA VAND UN TEREN DE CONSTRUCTIE,O CLADIRE,CONSTRUITA IN 2006,DECI NOUA,SI TERENUL DE SUB ACEASTA CLADIRE.DACA FAC VANZAREA ANUL ACESTA,AMBELE SUNT CU TAXARE INVERSA?DAR IES DIN MICRO SI INTRU LA IMPOZIT PE PROFIT.DACA REALIZEZ VANZAREA ANUL ACESTA AL TERENULUI DE CONSTRUCTIE,CA SA RAMAN MICRO,SI IN 2008 CLADIREA,ACEASTA VA FI SCUTITA FARA DREPT DE DEDUCERE?SI AJKUSTEZ TVA?VA ROG SA-MI RASPUNDETI URGENT!VANZARE CLADIRE





Daca vinzi in 2007 la o persoana impozabila platitoare de tva aplici taxare inversa. Intr-adevar din 2007 mai precis din trimestrul in care depasesti cei 100.000 treci la impozit pe profit. Daca vinzi terenul de ex in 2007 si cladirea in 2008, in 2008 din trimestrul in care ai depasit 100.000 treci la impozit pe profit, dar calculul impoz pe profit se face cumulat de la inceputul anului si din impoz pe profit datorat se scade impoz pe venitul micro pe care l-ai platit, deci tot nu castigi nimic.
Cladirea nu este scutita cu drept de deducere deoarece este cladire noua chiar tu ai tras concluzia asta cf art.141 2) litera f, deci treb sa optezi obligatoriu ptr taxare, in acest caz taxare inversa.
CLADIREA AM CONSTRUIT-O IN 2006 SI ESTE NOUA DOAR DACA LIVRAREA SE FACE PANA LA 31.12.2007,ADICA CEL TARZIU PANA LA 31.DEC AL ANULUI URMATOR PUNERII IN FUNCTIUNE,IN CEEA CE PRIVESTE CALCULELE,DACA PLATESC CUMULAT ORICUM SUMA FIIND FOARTE MARE,IMPOZ PE PROFIT VA FI PE MASURA.DACA VAND PARTIAL IN 2007,RAMAN MICRO,DECI 2% si diferenmta la care se aplica 16% ,VA FI MAI MICA,PROBLEMA E CA TREBUIE SA APLIC AJUSTAREA SI CRED CA SI PRO RATA



#4 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 November 2007 - 04:58 PM

O cladire construita in 2005 dar nefinisata ( la rosu) cum este considerata in momentul vanzarii (decembrie 2007): noua (taxare inversa) sau veche (scutita ...)



#5 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 29 November 2007 - 06:19 PM

Vezi postareakrina03, la Nov 29 2007, 04:58 PM, a spus:

O cladire construita in 2005 dar nefinisata ( la rosu) cum este considerata in momentul vanzarii (decembrie 2007): noua (taxare inversa) sau veche (scutita ...)



Cladirea la rosu inca nu este data in folosinta................sau inca nu este ocupata cum spune codul fiscal, si tu nu o poti vinde ca nu este intabulata



#6 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 December 2007 - 09:12 PM

Un apartament in bloc nou achizitionat in 2005, cu 150.000 lei, cu taxare inversa, este vandut in dec 2007.
Se vinde cu 200.000 lei . Factura se face fara tva .
fiind achizitionata inainte de aderare, poate ajusta pe 5 ani?
stie cineva cum se calculeaza ajustarea ?



#7 Mirela1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2008 - 03:27 PM

Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez.Sunt asociat unic la un Srl care are ca activ un teren cu o valoare de circa 1 milion de euro pe care vreau sa-l vand.Vreau sa stiu exact ce impozite trebuie sa platesc,din cate am inteles ar trebui sa platesc tva colectat 19%,impozit pe profit din reevaluare 16%(cu toate ca acest teren a fost luat in anul 1995 si cladirea const.in acelasi an),impozitul pe dividente 16%,CAS 9,5%,CASS6,5% practic nu as ramane nici cu 1/2 din valoarea terenului.Vreau sa stiu daca sunt reale aceste cote de impozitare sau daca se mai deduc din impozite cum ar fi TVAul etc
Problema majora in cazul meu este ca in anul 1995 firma a avut profit de 100 mii euro,cu care acest teren putea fi luat pe dividente ramanand astfel in proprietatea mea,insa datorita unui contabil egoist terenul l-am luat ca investitie pe firma desi aveam dreptul sa il iau pe persoana fizica....vreau sa stiu totusi daca l-as vinde la ora asta cu cati bani as ramane efectiv in mana,intrucat nu cred ca mai pot sa il trec pe persoana fizica desi puteam sa-l iau la acea vreme din dividente...mss anticipat!!!!



#8 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 10 February 2008 - 05:56 PM

Vezi postareaMirela1969, la Feb 10 2008, 03:27 PM, a spus:

Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez.Sunt asociat unic la un Srl care are ca activ un teren cu o valoare de circa 1 milion de euro pe care vreau sa-l vand.Vreau sa stiu exact ce impozite trebuie sa platesc,din cate am inteles ar trebui sa platesc tva colectat 19%,impozit pe profit din reevaluare 16%(cu toate ca acest teren a fost luat in anul 1995 si cladirea const.in acelasi an),impozitul pe dividente 16%,CAS 9,5%,CASS6,5% practic nu as ramane nici cu 1/2 din valoarea terenului.Vreau sa stiu daca sunt reale aceste cote de impozitare sau daca se mai deduc din impozite cum ar fi TVAul etc
Problema majora in cazul meu este ca in anul 1995 firma a avut profit de 100 mii euro,cu care acest teren putea fi luat pe dividente ramanand astfel in proprietatea mea,insa datorita unui contabil egoist terenul l-am luat ca investitie pe firma desi aveam dreptul sa il iau pe persoana fizica....vreau sa stiu totusi daca l-as vinde la ora asta cu cati bani as ramane efectiv in mana,intrucat nu cred ca mai pot sa il trec pe persoana fizica desi puteam sa-l iau la acea vreme din dividente...mss anticipat!!!!


Vanzarea terenului este o operatiune scutita (fara drept de deducere) de TVA conf. codului fiscal art. 141 al. 2 lit. f. Asadar nu o sa platesti tva la vanzarea terenului, insa daca la achizitionarea lui ai dedus TVA-ul acesta va trebui acum sa-l colectezi acum si chiar sa-l platesti. Deci vei plati TVA-ul doar de la achizitionare, in cazul in care ai dedus acest tva atunci cand l-ai cumparat. O sa stie contabilul despre ce e vorba. Insa la momentul in care vei vinde factura va fi fara tva. Mai e o varianta, in cazul in care ai depus o notificare la Administratia Financiara prin care ai optat pentru facturarea cu TVA a terenului, atunci o sa facturezi cu TVA, sper sa nu fi facut asta.

Impozitul care se va plati este impozitul pe profit 16%- la diferenta dintre pretul de vanzare si pretul de cumparare. Nu are nicio relevanta din punct de vedere contabil reevaluarea, si parerea mea este ca nu este necesara. Apoi ca sa poti sa scoti banii din firma va trebui sa platesti impozit pe dividende de 16%.
Cam astea sunt impozitele pe care le vei plati.

Iar pentru a evita celelalte impozite, respectiv CASS si CAS va trebui sa -ti faci un contract de munca sau o declaratie de asigurare si sa te asiguri si la sanatae si la CAS. Ideal ar fi sa-ti faci contract de munca, in cazul in care nu ai deja.
Persoanele fizice care nu sunt asigurate in sistem platesc CASS si CAS la veniturile obtinute, iar in cazul tau ar fi dividendele. In cazul in care ai contract de munca scapi de problema asta. Iar din iulie 2007 asociatii unici pot avea contract de munca lla propria societate.
Succe!



#9 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 10 February 2008 - 06:19 PM

Vezi postareakrina03, la Nov 29 2007, 04:58 PM, a spus:

O cladire construita in 2005 dar nefinisata ( la rosu) cum este considerata in momentul vanzarii (decembrie 2007): noua (taxare inversa) sau veche (scutita ...)

Data care se ia in considerare este data receptiei finale, practic data le care este ea data in folosinta.
Asa ca eu consider ca este noua daca inca nu s-a dat in folosinta.



#10 Mirela1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 February 2008 - 11:55 AM

Multumesc ptr. informatii...insa as mai avea o nelamurire:vand terenul pe care l-am luat de la persoana fizica deci Tva nu voi plati...am contract de munca la propria societate insa complementar acestuia va trebui sa imi fac asigurare de sanatate si contributie la pensie privata ptr a fi scutit de aceste impozite datorate statului!!! Eu stiam ca aceste contributii CAS,CASS si chiar impozitul de somaj sunt obligatorii ptr orice venit obtinut....mss anticipat!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL