Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare/desfacere CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


incetare/desfacere CIM


181 replies to this topic

#21 snowgirl19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 August 2007 - 02:36 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci in principiu ar trebui sa fac un referat in care sa declare angajatorul ca postul respectiv a fost desfiintat si cu referatul si decizia de desfacere trebuie mers la ITM, nu? Ar mai trebui si alte acte?



#22 ioanmarc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 September 2007 - 08:50 AM

Art. 31. 4^1
Trebuie facuta si o notificare catre cel in cauza.




#23 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 05 September 2007 - 10:44 AM

dupa expirarea? sau la expirarea?
sunt lucruri distincte. daca se doreste la expirarea perioadei de proba, asa e cum ti-a raspuns ioanmarc.
daca este dupa expirarea perioadei pe proba, e ca orice incetare de CIM.
problema mea e alta: nu cumva angajatorul e obligat ca inainte de a decide incetarea CIM, sa ii ofere salaratului caruia urmeaza sa ii expire perioada de proba, un alt loc de munca?
multumesc.



#24 Mona Vasiliu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 September 2007 - 09:57 PM

Oameni buni, contractul meu de munca inceteaza ca urmare a acordului partilor la 01 octombrie insa o tanti de la serv. salarizare imi zise ca salariul il primesc pe 15 octombrie, ca atunci e lichidarea. Unde este scris clar cum se procedeaza cind salariatul paraseste unitatea, dupa perioada de preaviz corecta?
Multam!



#25 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2007 - 09:36 AM

Cand salariatul isi termina preavizul o sa isi primeasca salariul la fel ca toata lumea, pe data care e stipulata in contractul indiv de munca, in cazul tau pe 15 oct;angajatorul este obligat sa te plateasca pana la data incheierii contractului insa nu mai devreme de data la care se da salariul tuturor angajatilor, daca pleci nu ai dreptul la plata in alta zi a acestuia!



#26 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 28 September 2007 - 11:33 AM

Urgent!
Ce trebuie facut in cazul in care vreau sa desfac contractul de munca unui angajat din motive de indisciplina?
Trebuie solicitata participarea unei comisii de la ITM?



#27 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2007 - 09:55 AM

Trebuie aplicate gradual toate pedepsele disciplinare prevazute in C Muncii si apoi facute demersurile de desfacere a CIM-ului. Daca lipseste trebuiesc expediate la domiciliul din cartea de identitate comunicate privind intentia de desfacere! Este destul de complicat!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 July 2008 - 08:20 AM




#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2007 - 09:06 AM

care este procedura de desfacere a unui contract de munca pe motiv ca postul a fost desfiintat ? cu ce litera se desface, ce trebuie sa faca patronul si salariatul ? exista prevederi speciale daca salariatul este minor ? Este obligatia patronului sa faca formalitatile legale pt trimiterea in somaj a salariatului ? daca este elev si are doar 2 luni lucrate, salariatul beneficiaza de somaj ? in cat timp are voie patronul sa angajeze pe altcineva pe aceiasi functie ?

Multumesc pt raspunsuri



#29 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2007 - 10:39 AM

Pot sa-ti spun ca in baza hotararii AGA ,de unde reiese si motivul reducerii postului(rezultate proaste ale firmei , modificare tipului de activitate etc) se face decizia de suspendare la care se adauga si organigrama . Daca ai desfiintat postul ,cred ca trebuie sa treaca un timp ? pana poti angaja pe cineva pe acelasi post.
Nu-ti pot spune mai multe ,ca am uitat ,am avut nu astfel de caz ,acum multi ani.
Poate raspund altii cu cazuri proaspete.



#30 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 06:55 AM

Vezi postareamihavesa, la Oct 6 2007, 07:06 AM, a spus:

care este procedura de desfacere a unui contract de munca pe motiv ca postul a fost desfiintat ? cu ce litera se desface, ce trebuie sa faca patronul si salariatul ? exista prevederi speciale daca salariatul este minor ? Este obligatia patronului sa faca formalitatile legale pt trimiterea in somaj a salariatului ? daca este elev si are doar 2 luni lucrate, salariatul beneficiaza de somaj ? in cat timp are voie patronul sa angajeze pe altcineva pe aceiasi functie ?

Multumesc pt raspunsuri
Cred ca incetarea se face cu art 65.alin 1...pentru ca numai aici scrie de acest tip de concediere...cat despre ce trebuie sa faca angajatorul ...cred ca ar trebui facuta o adresa catre ITM...desi eu as face direct decizia de incetare...cu un preaviz angajatului....sau o adresa/scrisoare de aducere la cunostinta a faptuli ca se desfiinteaza postul....
Cta despre salariatul minor...mi se pare un pic complicata ...pentru ca ...la art 13 din Codul Muncii scrie ca "Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani" si deasemenea zice ca este interzisa incadrarea in munca a persoanelor cu varsta mai mica de 15 ani.......insa probabail ca te incadrezi cu varsta...si in acest caz....il tratezi ca pe orice salariat...
Despre formalitatile legate de somaj...nu stiu ce sa-ti zic...insa stiu ca si angajatorul trebuie sa faca "ceva"...insa nu stiu exact ce,cum si in ce fel....
O zi buna
Unde-s multi...puterea creste...



#31 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 09:20 AM

multumesc pt articol.... Art 65 inseamna : - (1) Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desființarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.am facut deja decizia de incetare, am dat preaviz angajatului .... sa vedem ce zice si ITM.
Iart art 13 din Codul Muncii precizeaza : Art. 13. - (1) Persoana fizică dobândește capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat și la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinților sau al reprezentanților legali, pentru activități potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile și cunoștințele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea și pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.



#32 Juna1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 October 2007 - 07:07 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema spinoasa.
Mi s-a cerut sa desfac contractul de munca al unei persoane, din urmatoarele considerente:
- restrangerea activitatii, dar fara desfiintarea postului.
Care este baza legala, pentru acest caz? Care este procedura?
Astazi trebuie sa am actele gata, sa le semneze omul care nu stie nimic.
Va rog din suflet ajutati-ma.
Eu stiu ca cim-ul inceteaza prin art.65 alin1, dar spune niciunde ca nu se desfiinteaza postul.
Va multumesc !
o zi buna.



#33 fazyemo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 October 2007 - 01:28 PM

Vezi postareaJuna1, la Oct 31 2007, 07:07 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema spinoasa.
Mi s-a cerut sa desfac contractul de munca al unei persoane, din urmatoarele considerente:
- restrangerea activitatii, dar fara desfiintarea postului.
Care este baza legala, pentru acest caz? Care este procedura?
Astazi trebuie sa am actele gata, sa le semneze omul care nu stie nimic.
Va rog din suflet ajutati-ma.
Eu stiu ca cim-ul inceteaza prin art.65 alin1, dar spune niciunde ca nu se desfiinteaza postul.
Va multumesc !
o zi buna.
Cred ca te-ai lamurit deja cumva pana la ora asta. Eu am avut caz de concediere individuala, in primul rand cei de la ITM cer un referat din partea patronului de ce restrange activitatea si dupa stiinta mea nu are posibilitatea sa angajeza in acelasi post pe nimeni, nu stiu cat timp. Si o alta problema este ca omului trebuie dat preavizul cu 15 zile LUCRATOARE inainte de data desfacerii Contractului de munca, pe care o semneaza ca l-a luat la cunostinta. Si preavizul respectiv trebuie dus la ITM, odata cu toate actele de desfacere.

Aceasta postare a fost editata de fazyemo: 31 October 2007 - 01:30 PM




#34 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 31 October 2007 - 03:35 PM

Atentie! Eu stiu ca, in conformitate cu Contractul Colectiv de Munca la Nivel National...daca nu trebuie sa te aliniezi dupa altceva ...preavizul este de 20 zile lucratoare.



#35 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 October 2007 - 08:32 PM

Vezi postareaJuna1, la Oct 31 2007, 07:07 AM, a spus:

Mi s-a cerut sa desfac contractul de munca al unei persoane, din urmatoarele considerente:
- restrangerea activitatii, dar fara desfiintarea postului.
Care este baza legala, pentru acest caz? Care este procedura?
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului se face numai prin desfiintarea locului de munca, care trebuie sa fie efectiva si a aiba o cauza reala si serioasa, iar salariatul beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si poate beneficia de compensatiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil- conform art.65 si 67 Codul Muncii. Deasemenea art. 74 prevede:
Art. 74. - (1) Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
……………………………………..
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in condițiile art. 64.



#36 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2007 - 12:56 PM

Stie cineva daca formularul de nota de lichidare este tipizat?
Sau poate avea ce rubrici stabilim noi intern?

Multumesc



#37 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 19 November 2007 - 01:47 PM

Vezi postareabonovox, la Nov 19 2007, 12:56 PM, a spus:

Stie cineva daca formularul de nota de lichidare este tipizat?
Sau poate avea ce rubrici stabilim noi intern?

Multumesc
Se gasea si ca tipizat, insa e bun si cel facut intern.



#38 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 25 November 2007 - 02:39 PM

la o societate nu prea mai este de lucru
cum sa concediez angajatii dar acestia sa beneficieze de somaj?
restringerea activitatii?
va rog ajutati-ma !
multumesc



#39 madastaicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 12:02 PM

buna ziua!


Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru incetarea contractului de munca pt o salariata in concediu de crestere copil pana la 2 ani(contractul de munca al acesteia fiind suspendat), in cazul in care un birou notarial se reorganizeaza(din 2 notari asociati ramane numai unul si SE SCHIMBA SI CUI).

Va multumesc!



#40 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 03:58 PM

Societatea emite o decizie prin care hotaraste inchiderea contractului de munca in cauza. Pe baza acesteia itm - ul va putea inchide cartea de munca a respectivei salariate. Dupa care se intocmeste foaia de lichidare.
lilly






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL