Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare/desfacere CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


incetare/desfacere CIM


181 replies to this topic

#41 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 November 2007 - 08:06 AM

Nu se poate face decizie de incetare pentru un contract suspendat! In prima faza se face decizie de incetare a suspendarii, de reluare a activitatii, dupa care se face decizia de incetare si restul .
iuliana



#42 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 27 November 2007 - 09:55 AM

Daca in decizia de suspendare a mentionat perioada cat CIM este suspendat, mai este nevoie de decizie de incetare a suspendarii?

ada



#43 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2007 - 11:28 AM

Vezi postareaciobanu, la Nov 27 2007, 09:55 AM, a spus:

Daca in decizia de suspendare a mentionat perioada cat CIM este suspendat, mai este nevoie de decizie de incetare a suspendarii?

concedierea - incetarea cim-ului din initiativa angajatorului nu poate fi dispusa pe durata concediului de ingrijire copil legea 53 / 2003 art. 60 e. nu poti sa te atingi de persoana al crei contract de munca e suspendat.prima data trebuie sa ii inceteze perioada de suspendare , la terminarea perioadei de concediu, sa ii faci revenirea si abia apoi sa ii desfaci contratul daca exista un motiv intemeiat - vezi sectiunea cu concedierea din legea 53.



#44 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 November 2007 - 06:23 PM

Sau, la cererea persoanei respective, se face revenirea inainte de incetarea CIC.Dar numai la cererea ei.
iuliana



#45 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 03 January 2008 - 08:02 PM

Si eu trebuie sa fac o decizie de incetare a suspendarii cm , de reluare a activitatii ,dar nu stiu cum se face.
Exista un model anume?
Va rog mult ajutati-ma.Multumesc



#46 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 14 January 2008 - 04:51 PM

Buna ziua, am si eu o nelamurire, am o salariata care e in CIC 2 ani + 1 pt. ca e copilul cu handicap. Patronul de la firma la care figureaza angajata doreste sa inchida firma deci automat ei trebuie sa i sa inceteze contractul de munca.
Intrebarea mea este cu ce art. se poate inceta contractul ei de munca ca sa poata beneficia de ajutor de somaj?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de deea77: 14 January 2008 - 04:54 PM




#47 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:00 PM

Vezi postareadeea77, la Jan 14 2008, 06:51 PM, a spus:

Buna ziua, am si eu o nelamurire, am o salariata care e in CIC 2 ani + 1 pt. ca e copilul cu handicap. Patronul de la firma la care figureaza angajata doreste sa inchida firma deci automat ei trebuie sa i sa inceteze contractul de munca.
Intrebarea mea este cu ce art. se poate inceta contractul ei de munca ca sa poata beneficia de ajutor de somaj?
Multumesc.
nu poti inceta contractul de munca pe perioada de ingrijire copil.



#48 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 05:06 PM

Si eu stiu ca nu se poate inceta contractul in perioada CIC, dar pe de alta parte mi se pare absurd sa nu poti inchide o firma pt ca ai o angajata in CIC.

Art. 60. - (1) Concedierea salariaților nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacității temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoștință de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata îndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei funcții eligibile într-un organism sindical, cu excepția situației în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârșite de către acel salariat;
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.

SECȚIUNEA a 4-a
Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului
Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desființarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desființarea locului de muncă trebuie să fie efectivă și să aibă o cauză reală și serioasă.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 9 din O.U.G. nr. 55/2006.
Art. 66. - Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.
Art. 67. - Salariații concediați pentru motive care nu țin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a șomajului și pot beneficia de compensații în condițiile prevăzute de lege și de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Dragos



#49 issa6819

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2008 - 06:46 PM

Buna, am si eu o intrebare.
La intoarcerea din CIC salariatul vrea sa-si schimbe serviciul. Este obligatorie perioada de preaviz de 15 zile dupa revenirea din CIC sau poate anunta angajatorul cu 15 zile inainte de revenirea la servicu ? Cum este legal?
Multumesc anticipat



#50 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 18 January 2008 - 08:24 PM

daca e fara preaviz de 15 zile - incetare CIM art 55 lit b din Codul muncii
daca este cu preaviz de 15 zile - incetare CIM art.79 din Codul muncii
-ambele variante sunt corecte, depinde doar de angajator.
ada



#51 issa6819

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 January 2008 - 04:46 PM

Vezi postareaciobanu, la Jan 18 2008, 10:24 PM, a spus:

daca e fara preaviz de 15 zile - incetare CIM art 55 lit b din Codul muncii
daca este cu preaviz de 15 zile - incetare CIM art.79 din Codul muncii
-ambele variante sunt corecte, depinde doar de angajator.
Multumesc, Issa



#52 EMMANUEL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2008 - 12:59 PM

Bun gasit tuturor,

pentru prima oara doresc sa desfac contractul de munca unei persoane pe motive de indisciplina la locul de munca si absente nemotivate si nu stiu cum sa fac: trebuie sa instiintez in scris persoana respectiva , dar ia-o de unde nu-i, trebuie sa emit o decizie de desfacere a CIM /art 61 (exista vreun model??) . Sunt derutata complet...poate ma lumineaza cineva.

Multumesc



#53 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 01:09 PM

Trebuie convocat angajatul in vederea efectuarii cercetarii disciplinare, si dupa cercetare se desface contractul.
Dragos



#54 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 February 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaEMMANUEL, la Feb 25 2008, 12:59 PM, a spus:

pentru prima oara doresc sa desfac contractul de munca unei persoane pe motive de indisciplina la locul de munca si absente nemotivate si nu stiu cum sa fac:
Desfacerea contr. se face cu Art.61, litera a) din Codul Muncii.
In prealabil trebuie indeplinita procedura din Codul muncii:
ART. 266
Angajatorul stabileste sanctiunea disciplinara aplicabila in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite de salariat, avandu-se in vedere urmatoarele: [...]
ART. 267
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile [...]
ART. 268
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de munca aplicabil, care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Si chemarea angajatului la cercetarea disciplinara se poate face prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire la adresa comunicata ultima data (vezi copia dupa buletin). Poate va interesati sa nu fie accidentat in vre-un spital fara posibilitate de a da telefon.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#55 Andrei2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 April 2008 - 09:15 PM

Servus,

Am observat ca fostul angajator mi-a inchis cartea de munca cu articolul 79 aliniatul 7. Problema este ca eu mi-am depus demisia cu preaviz de 15 zile, conform codului muncii. In perioada de preaviz am fost la servici in fiecare zi. . As dori sa-mi spuneti care poate fi motivatia pentru care a facut acest lucru si cum poate fi schimbata acesta inregistrare in 79 cu 1. Orice recomandare este bienvenita. Aceasta greseala imi poate aduce prejudicii la o viitoare angajare?

Multumesc frumos pentru raspuns.



#56 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 30 April 2008 - 07:01 AM

Art. 79
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.



Buna
Dupa cum vezi mai sus nu-i nici o problema ca a scris art. 79 lit. 7

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 August 2008 - 01:33 PM




#57 sara76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 May 2008 - 03:49 PM

Buna,

Am o problema grava cu personalul, pe langa faptul ca nu gasesc persoane calificate si angajez ce gasesc nu sunt serioase........... stau 2-3 luni dupa care pleaca .......... nu ar fi nici o problema pt. ca m-am obijnuit sa le fac contract de munca vizite medicale si tot ce trebuie dar mai nou nici nu mai tin cont de preavizul de 15 zile din contract, isi scriu o demisie si ma cheama sa-mi iau cheie de la agentie. Am avut o domnisoara 3 zile la instruire astazi i-am inregistrat contractul iar la ora 14.00 isi trimite demisia pe fax.


Exista un articol sau ceva in codul muncii care sa le oblige sa-si faca contractul pe o perioada minima? La contractele pe perioada determinata e aceeasi chestie ,poate sa-si dea demisia cand vrea, chiar nu se mai tine cont de preaviz?

Sper sa va fie mila de nervii mei si sa-mi dati o solutie.

Multumesc,
O seara placuta
:thumbup:



#58 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 04:20 PM

Angajatul este obligat prin contractul de munca pe care il semneaza cu angajatorul sa-i acorde un preaviz de minim 15 zile in cazul in care decide sa plece (reciproc daca angajatorul decide sa renunte la serviciile angajatului), deci este obligat sa vina la munca minim 15 zile de la data cand isi depune demisia. Daca ai inregistrat contractul poti aplica o sanctiune; dar nu cred ca vrei sa faci asta si nici nu recomand. Daca nu ai apucat sa inregistrezi contractul atunci poti cere despagubiri materiale in instanta; dar nu cred ca le vei obtine.

Art. 79. - (1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele.
(6) În situația în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.
Codul Muncii

Dupa parerea mea ar trebui sa analizezi problema din alta perspectiva (nivel salarial, alte beneficii, conditii de munca, etc) pentru ca munca cu forta oricum nu merge...

Aceasta postare a fost editata de negocont: 06 May 2008 - 04:25 PM

Dragos



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2008 - 01:42 PM

Este crestinesc sa nu faci un rau cuiva care ti-a facut un rau; e bine sa si ierti pe cine ti-a facut un rau. Dar aceste doua precepte, daca sunt respectate de firma, pot face mult rau ambelor parti. Acel om va persevera in greseala facand rau si altora. Doar parerea de rau a celui vinovat cred ca justifica iertarea.
Desigur pentru nerespectarea preavizului de catre angajat la demisie se pot lua urmatoarele masuri:
1) i se desface contractul de munca cu un artiol de demitere pentru indisciplina (si nu cu un articol de demisie), fapt care-l va afecta in viitor la urmatoarea angajare legala, avand chiar probleme la o angajare viitoare serioasa;
2) poate fi dat in judecata, firma estimand pierderea sa pentru plecarea lui prematura, solicitand in instanta recuperarea pierderii si a cheltuielilor de judecata.
Exista riscul ca omul sa nu aibe acesti bani, dar se va vindeca pe viitor de a mai proceda in acest fel.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 sara76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 May 2008 - 01:45 PM

Buna,

M-am lamurit.
deci chiar daca e demisie e obligatoriu sa ramana in perioada de preaviz!!!
:smile:

Desi am avut mai avut un caz ,, demisie,, iar cei de la ITM mi-au comunicat ca nu e obligata sa mai vina din momentul in care s-a aprobat demisia. Iar in ce priveste alte sanctiunii am incercat sa-i desfac contractul de munca unei angajate pe motiv disciplinar dar e o adevarata nebunie mi-au cerut un proces verbal, ar fi trebuit sa stabilesc o comisie care sa constate faptele ............etc.
Conditiile de munca le sunt comunicate de la inceput ma gandesc ca daca nu le-ar conveni ...............ar trebui sa-si vada de treaba lor ............mai ales ca e vb de agentie de turism,munca de birou nu foarte complicat, am persoane care lucreaza chiar de la inceput 5-6 ani dar am 2 puncte de lucru unde la 2-3 luni se plictisesc si pleaca. Mai nou la 3 zile.

Multumesc
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de sara76: 07 May 2008 - 01:48 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL