Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE


189 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 01:02 PM

Am deschis un nou topic unde sper sa supunem discutiei probleme, studii de caz, nelamuriri din materia de examen.
Pt cei care inca nu au subiectele, cererile NU se posteaza aici, ci in topicul de specialitate. De asemenea, aici NU se fac liste pt grup de lucru, aici DOAR discutam problemele specifice.
In caz contrar voi apela la moderatori sa mute mesajele necuvenite acestui topic.

Multumesc.

Incep eu cu doua studii de caz :

1.
SC COSMETICS SRL inreg in scop de tva in romania efectueaza vanzari de cosmetice (transportul este asigurat de catre sc coemtics).
In luna mai face urmatoarele vanzari :
1 de 25000 euro catre o intreprindere mica din polonia
2 de 5000 euro catre o intrepr mica din franta
3 de 40000 euro catre o pers fizica din ungaria
4 de 3000 euro catre o pers fizica din polonia

Avem date urmatoarele plafoane : Polonia Franta Ungaria
AIC (achiz intracomunitare) 15000 10000 10000
VD (vanz la distanta) 35000 100000 35000

Unde se impoziteaza ?

eu am raspuns asa :
1. intrepr mica din polonia trebuie sa se inreg in scop de tva acolo pt ca 25000>15000, deci va plati clientul tva catre statul polonez
2. intrepr mica nu trebuie sa se inreg pt ca 5000<10000, dar vanzatorul din romania realizeaza o VD sub plafonul de 100000, deci cosmetics srl va plati tva in romania catre statul roman
3. este pers fizica, 40000>35000, deci sc cosmetics se inreg in ungaria si plateste tva catre st ungar
4. este pers fizica, 3000<35000, deci sc cosmetics va plati tva in romania, catre statul roman.

2.
Compania Mascara Co inreg in scop de tva in M.Britanie efectueaza uramatoarele vanzari catre Romania :

1. de 25000 euro catre sc cosmetics srl, inreg in scop de tva cu transport asigurat de furnizor. -
2. de 15000 euro catre o intrepr mica, la fel transportul asig de furnizor
3. de 5000 euro catre p pers fizica, transp efect de furniz
4. de 15000 euro catre o pers fizica, transp asigurat de client.

Eu am zis asa :

1. client inreg in scop de tva in romania, deci se impoziteaza in romania, de catre sc cosmetics, prin taxare inversa. pt mascara co este o operatiune scutita cu drept de deducere
2. intrepr mica care face ahizitie peste plafonul de 10.000 euro, deci trebuie sa se inreg ca tva si va plati tva in romania.
3. pers fizica, valoare sub plafon (35000) deci se impoziteaza in Marea Britanie, plata tva catre stat.
4. pers fizica, transp asigurat de client si NU de furnizor. Dar este peste plafon de 10000 euro si atunci se impoziteaza in Romania si Mascara Co trebuie sa se inreg in romania si sa plateasca tva in romania



#2 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 05 December 2007 - 01:13 PM

si eu cred ca e corect asa, dar poate vom mai avea si alte pareri.




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2007 - 01:13 PM

vorbeam de plafoanele cu care opereaza Marea Britanie. adica un britanic cum ar judeca? :cool:



#4 ylg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 December 2007 - 01:20 PM

daca nu va suparati, de unde aveti intrebarile acestea? Sunt doar asa, pentru exercitiu?



#5 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2007 - 01:27 PM

Vezi postareaylg, la Dec 5 2007, 01:20 PM, a spus:

daca nu va suparati, de unde aveti intrebarile acestea? Sunt doar asa, pentru exercitiu?

aici rezolvam. nu iti place sa rezolvi sau sa iti pui intrebari de FISCALITATE, NU mai scrie. Nimeni nu vrea sa ia vreun examen fara sa munceasca, sa faca exercitii. Daca iti convine. Sunt echipe care muncesc de saptamani. Mai bine te-ai alatura rezolvarilor decat sa induci panica si zvonuri.



#6 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 01:28 PM

Vezi postareaylg, la Dec 5 2007, 01:20 PM, a spus:

daca nu va suparati, de unde aveti intrebarile acestea? Sunt doar asa, pentru exercitiu?

EXISTA CLARVAZATORI PE FORUM :P



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 01:36 PM

Vezi postareaOlguta, la Dec 5 2007, 01:13 PM, a spus:

vorbeam de plafoanele cu care opereaza Marea Britanie. adica un britanic cum ar judeca? :cool:
asa este, dar nu avem date despre plafoane. in plus, o conditie esentiala pt vanzarea la distanta este transportul efectuat de furnizor sau de cineva in locul lui .... in cazul 4 eu m-am gandit ca e ca si cum m-as duce eu, pers fizica in anglia sa iau ceva. platesc tva acolo, nu ? nu este vanzare la distanta

citind rationamentul Vanz la distanta, eu am inteles asa : poate fi impozitat doar intr-o tara nu in amandoua sau poate fi scutita in amandoua ....

tu la ce caz din cele 4 te referi, concret ?



#8 briana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 05 December 2007 - 01:48 PM

Vezi postareaOlguta, la Dec 5 2007, 03:27 PM, a spus:

Vezi postareaylg, la Dec 5 2007, 01:20 PM, a spus:

daca nu va suparati, de unde aveti intrebarile acestea? Sunt doar asa, pentru exercitiu?

aici rezolvam. nu iti place sa rezolvi sau sa iti pui intrebari de FISCALITATE, NU mai scrie. Nimeni nu vrea sa ia vreun examen fara sa munceasca, sa faca exercitii. Daca iti convine. Sunt echipe care muncesc de saptamani. Mai bine te-ai alatura rezolvarilor decat sa induci panica si zvonuri.


Pe mine nu m-ar deranja sa iau un examen fara sa invat....daca as putea sa il iau fara sa ma prezint ar fi super bine, oricum ma duc la acest examen numai pentru diploma....:)
Nu te supara, destind si eu atmosfera:)



#9 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 02:03 PM

Ma lamureste si pe mine cineva la intrebarea asta:
30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (art 126 alin 3 lit b si art 127 alin 7 si art 130 1 alin 4 si art 149 alin 4 lit c)

Mijloace de transport noi: 1.în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune sau să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;
b)o achiziție intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană-> operatiune impozabila indiferent de statutul vanzatorului sau cumparatorului si fara a se tine seama de plafonul de achizitii intracomunitare;
(7)Prin excepție de la prevederile alin. (1), orice persoană care efectuează ocazional o livrare intracomunitară de mijloace de transport noi va fi considerată persoană impozabilă pentru orice astfel de livrare.
(4)Este asimilată unei achiziții intracomunitare și achiziționarea de către o persoană juridică neimpozabilă a unor bunuri importate de acea persoană în Comunitate și transportate sau expediate într-un alt stat membru decât cel în care s-a efectuat importul. Persoana juridică neimpozabilă va beneficia de rambursarea taxei plătite în România pentru importul bunurilor, dacă dovedește că achiziția sa intracomunitară a fost supusă taxei în statul membru de destinație a bunurilor expediate sau transportate.
(4)Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
c)în situația în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parțial limitat face obiectul oricărei operațiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;"
Inteleg ca autoturismul a fost nou in momentul AIC, dar nu mai respecta conditiile pt un autoturism nou (mai mult de 6000 km parcursi) in mom livrarii in Ungaria .deci nu se aplica art 127 alin 7. Si mai departe nu mai stiu sa merg cu logica...



#10 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:17 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 02:03 PM, a spus:

Ma lamureste si pe mine cineva la intrebarea asta:
30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (art 126 alin 3 lit b si art 127 alin 7 si art 130 1 alin 4 si art 149 alin 4 lit c)

Mijloace de transport noi: 1.în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune sau să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;
b)o achiziție intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană-> operatiune impozabila indiferent de statutul vanzatorului sau cumparatorului si fara a se tine seama de plafonul de achizitii intracomunitare;
(7)Prin excepție de la prevederile alin. (1), orice persoană care efectuează ocazional o livrare intracomunitară de mijloace de transport noi va fi considerată persoană impozabilă pentru orice astfel de livrare.
(4)Este asimilată unei achiziții intracomunitare și achiziționarea de către o persoană juridică neimpozabilă a unor bunuri importate de acea persoană în Comunitate și transportate sau expediate într-un alt stat membru decât cel în care s-a efectuat importul. Persoana juridică neimpozabilă va beneficia de rambursarea taxei plătite în România pentru importul bunurilor, dacă dovedește că achiziția sa intracomunitară a fost supusă taxei în statul membru de destinație a bunurilor expediate sau transportate.
(4)Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
c)în situația în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parțial limitat face obiectul oricărei operațiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;"
Inteleg ca autoturismul a fost nou in momentul AIC, dar nu mai respecta conditiile pt un autoturism nou (mai mult de 6000 km parcursi) in mom livrarii in Ungaria .deci nu se aplica art 127 alin 7. Si mai departe nu mai stiu sa merg cu logica...

eu cred ca nu pt ca nu e inregistrat ca pl de tva. la art 128 alin7 se face referire la "transferul de active" acum m-am uitat pe cod.

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 05 December 2007 - 02:23 PM




#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:25 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 02:03 PM, a spus:

Ma lamureste si pe mine cineva la intrebarea asta:
30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (art 126 alin 3 lit b si art 127 alin 7 si art 130 1 alin 4 si art 149 alin 4 lit c)

Mijloace de transport noi: 1.în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune sau să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;
b)o achiziție intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană-> operatiune impozabila indiferent de statutul vanzatorului sau cumparatorului si fara a se tine seama de plafonul de achizitii intracomunitare;
(7)Prin excepție de la prevederile alin. (1), orice persoană care efectuează ocazional o livrare intracomunitară de mijloace de transport noi va fi considerată persoană impozabilă pentru orice astfel de livrare.
(4)Este asimilată unei achiziții intracomunitare și achiziționarea de către o persoană juridică neimpozabilă a unor bunuri importate de acea persoană în Comunitate și transportate sau expediate într-un alt stat membru decât cel în care s-a efectuat importul. Persoana juridică neimpozabilă va beneficia de rambursarea taxei plătite în România pentru importul bunurilor, dacă dovedește că achiziția sa intracomunitară a fost supusă taxei în statul membru de destinație a bunurilor expediate sau transportate.
(4)Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
c)în situația în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parțial limitat face obiectul oricărei operațiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;"
Inteleg ca autoturismul a fost nou in momentul AIC, dar nu mai respecta conditiile pt un autoturism nou (mai mult de 6000 km parcursi) in mom livrarii in Ungaria .deci nu se aplica art 127 alin 7. Si mai departe nu mai stiu sa merg cu logica...
eu inteleg ca NU a fost nou la data AIC ..... pai ne zice ca a fost achizitionat in urma cu 4 luni -febr 2007, deci, si avea deja 10.000 km parcursi ...... si chiar daca era nou la data achiztiei, la data livrarii e clar ca nu mai este nou, deci nu beneficiaza de regimul pt mijloace auto noi .....



#12 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:25 PM

ART. 147^2
(1) În condițiile stabilite prin norme:

c) persoana neinregistrata și care nu este obligată sa se înregistreze în scopuri de TVA, dar care efectuează în România o livrare intracomunitara scutită de mijloace de transport noi poate solicita rambursarea taxei achitate pentru achiziția efectuată de aceasta în România a respectivului mijloc de transport nou. Rambursarea nu poate sa depășească taxa care s-ar aplica dacă livrarea de către aceasta persoana a mijloacelor de transport noi respective ar fi livrare taxabila;
miri



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:28 PM

de unde deduci, mirel13, ca este mijloc nou ?



#14 ylg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 December 2007 - 02:28 PM

Eu la intrebarea 30 am gasit un posibil raspuns in art. 147^2 lit.c) din CF:
"c) pers neinregegistrata si care nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de tva, dar care efect in Ro o livrare intracomunitara de mijl de trans noi poate solicita ramburs tva achitate pt achizitia efectuata de aceasta in Ro a respectivului mijl de transp nou. Rambursarea nu poate sa depaseasca taxa care s-ar aplica daca livrarea de catre aceasta pers a mijl de transp nou respectiv ar fi livrare taxabila."
Poate spun prostii. Voi ca parere aveti?



#15 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 02:29 PM

pt Maneadn: te-ai uitat din greseala la 128 al(7). Eu vorbeam de 127 (7) care era mentionat in raspunsul problemei si care spune ca orice persoana e persoana impozabila daca efectueaza pcazional o livrare de mijloace de transport noi. Numai ca auto din problema nu mai e nou fiindca are 10000 km (>6000 km)



#16 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:29 PM

asta daca ar fi mijl. de transport nou
miri



#17 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:31 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 02:29 PM, a spus:

pt Maneadn: te-ai uitat din greseala la 128 al(7). Eu vorbeam de 127 (7) care era mentionat in raspunsul problemei si care spune ca orice persoana e persoana impozabila daca efectueaza pcazional o livrare de mijloace de transport noi. Numai ca auto din problema nu mai e nou fiindca are 10000 km (>6000 km)
da :smile:



#18 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 02:36 PM

Nu se intelege foarte clar din enunt daca cei 10000 km au fost facuti inainte sau dupa aducerea in tara. In orice caz , auto nu resperca conditiile ca sa fie incadrat la nou. Eu am zis ca a fost achizitionata noua pt ca zice ca s-a platit TVA 7600 RON. Daca nu este noua trebuie sa platesc TVA cand aduc o masina in tara?



#19 mandrud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 05 December 2007 - 02:40 PM

dar pb zice ca a fost achiz in urma cu 4 luni
deci nu are 6 luni de la Achizitionare .......................
cf Mijloace de transport noi:
In cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune SAU să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;

E doar parerea mea



#20 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2007 - 02:47 PM

Compania Mascara Co inreg in scop de tva in M.Britanie efectueaza uramatoarele vanzari catre Romania :

1. de 25000 euro catre sc cosmetics srl, inreg in scop de tva cu transport asigurat de furnizor. -
2. de 15000 euro catre o intrepr mica, la fel transportul asig de furnizor
3. de 5000 euro catre p pers fizica, transp efect de furniz
4. de 15000 euro catre o pers fizica, transp asigurat de client.

Eu am zis asa :

1. client inreg in scop de tva in romania, deci se impoziteaza in romania, de catre sc cosmetics, prin taxare inversa. pt mascara co este o operatiune scutita cu drept de deducere
2. intrepr mica care face ahizitie peste plafonul de 10.000 euro, deci trebuie sa se inreg ca tva si va plati tva in romania.
3. pers fizica, valoare sub plafon (35000) deci se impoziteaza in Marea Britanie, plata tva catre stat.
4. pers fizica, transp asigurat de client si NU de furnizor. Dar este peste plafon de 10000 euro si atunci se impoziteaza in Romania si Mascara Co trebuie sa se inreg in romania si sa plateasca tva in romania
[/quote]
la patru ma intreb: de ce nu plateste tva-ul pers fizica?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL