Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE


189 replies to this topic

#21 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 02:47 PM

Vezi postareamandrud, la Dec 5 2007, 02:40 PM, a spus:

dar pb zice ca a fost achiz in urma cu 4 luni
deci nu are 6 luni de la Achizitionare .......................
cf Mijloace de transport noi:
In cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune SAU să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;

E doar parerea mea
Ce-nseamna un "sau" sau un "si" , citit in graba! Multumesc frumos . Acum are sens. Se incadreaza la mijl de transport noi si mai departe e clar.



#22 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 02:55 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 02:36 PM, a spus:

Nu se intelege foarte clar din enunt daca cei 10000 km au fost facuti inainte sau dupa aducerea in tara. In orice caz , auto nu resperca conditiile ca sa fie incadrat la nou. Eu am zis ca a fost achizitionata noua pt ca zice ca s-a platit TVA 7600 RON. Daca nu este noua trebuie sa platesc TVA cand aduc o masina in tara?
poate ca a cumparat masina la intern .... si atunci platesti tva cand cumperi o masina in tara, nu ? nu zice ca a luat-o dinafara .... am luat-o si altfel, ca sa i se ramburseze acel tva, trebuia sa-l fi platit, nu ? ca doar nu i se ramburseaza un tva pe care nu l-a platit ............

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 02:47 PM, a spus:

Vezi postareamandrud, la Dec 5 2007, 02:40 PM, a spus:

dar pb zice ca a fost achiz in urma cu 4 luni
deci nu are 6 luni de la Achizitionare .......................
cf Mijloace de transport noi:
In cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune SAU să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;

E doar parerea mea
Ce-nseamna un "sau" sau un "si" , citit in graba! Multumesc frumos . Acum are sens. Se incadreaza la mijl de transport noi si mai departe e clar.
de unde stii atunci ca se incadreaza la prima conditie ? de unde stii care este data intrarii in functiune ??????

Vezi postareaOlguta, la Dec 5 2007, 02:47 PM, a spus:

la patru ma intreb: de ce nu plateste tva-ul pers fizica?
s-ar putea sa ai dreptate ..... adica ma duc eu in Marea Britanie si imi iau singur bunurile si este evident ca trebuie sa platesc si tva-ul acolo .... pt ca NU este o vanzare la distanta




#23 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 December 2007 - 03:00 PM

210. Serviciile de asigurare reprezintă, din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată:
a) o prestare de servicii taxabilă cu cota standard de 19%;
b) o prestare de servicii scutită de TVA cu drept de deducere;
c) o prestare de servicii scutită de TVA fără drept de deducere;
d) o prestare de servicii necuprinsă în sfera de aplicare a TVA;
e) o prestare de servicii către sine;
f) o prestare de servicii taxabilă cu cota redusă de 9%.
In martie am gasit ca rasp e a). Mie nu imi prea pare, decat daca e vorba de asigurarea cuprinsa in chelt accesorii pe care le face furnizorul si care sunt cuprinse intr-un cotnract .
Daca e vorba de serv de asig de la o soc de asig aceastea sunt scutite.
Ce parere aveti?



#24 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 03:04 PM

Asta inteleg eu din text. Daca stai sa-l analizezi gramatical insa, ai dreptate nu se poate stabili exact daca 4 luni este perioada de cand a fost cumparat sau de cand a fost pus in functiune.



#25 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 December 2007 - 03:14 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:00 PM, a spus:

210. Serviciile de asigurare reprezintă, din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată:
a) o prestare de servicii taxabilă cu cota standard de 19%;
b) o prestare de servicii scutită de TVA cu drept de deducere;
c) o prestare de servicii scutită de TVA fără drept de deducere;
d) o prestare de servicii necuprinsă în sfera de aplicare a TVA;
e) o prestare de servicii către sine;
f) o prestare de servicii taxabilă cu cota redusă de 9%.
In martie am gasit ca rasp e a). Mie nu imi prea pare, decat daca e vorba de asigurarea cuprinsa in chelt accesorii pe care le face furnizorul si care sunt cuprinse intr-un cotnract .
Daca e vorba de serv de asig de la o soc de asig aceastea sunt scutite.
Ce parere aveti?

Si eu am aceeasi nelamurire
Conform Cod Fiscal art. 141 al (2) lit. b
b) operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare, precum și prestările de servicii în legătură cu operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare efectuate de persoanele care intermediază astfel de operațiuni;
este operatiune scutita fara drept de deducere la intern
sau operatiune scutita cu drept de deducere daca clientul este stabilita in afara Comunitatii sau serviciile sunt prestate in legatura cu bunurile care vor fi exportate intr-un stat din afara Comunitatii.
Raspunsuri corecte: b) si c)



#26 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 03:22 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 03:04 PM, a spus:

Asta inteleg eu din text. Daca stai sa-l analizezi gramatical insa, ai dreptate nu se poate stabili exact daca 4 luni este perioada de cand a fost cumparat sau de cand a fost pus in functiune.
asa cum nu rezulta nici f clar daca cei 10000 km sunt facuti inainte sau dupa achizitionare .... e posibil sa fi cumparat masina cu cei 10000 km deja si sa nu o fi folosit deloc ..... dar acum ma gandesc altfel, cum poti sa stabilesti exact care este data punerii in functiune ???? cred ca analizam prea mult ......



#27 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 December 2007 - 03:22 PM

261. Sunt neimpozabile în România următoarele operațiuni:
a) achiziția intracomunitară de bunuri care sunt livrate de o mică întreprindere din alt stat membru;
b) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de orice persoană;
c) achiziția intracomunitară, efectuată de persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, de autoturisme care nu sunt noi, dar au fost supuse regimului second-hand în statul membru de origine;
d) achiziția intracomunitară de produse accizabile efectuată de o persoană juridică neimpozabilă;
e) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de o persoană impozabilă înregistrată în scopuri de T VA conform art. 153 din Codul fiscal;
f) achiziția intracomunitară de bunuri efectuate de mici întreprinderi din România înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal.
Care ziceti ca e corect?


cf cod fiscal:
• Operatiuni neimpozabile in Romania:
O achizitie intracomunitara de bunuri care este efectuata de o pers impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pt care taxa nu este deductibila sau de o pers juridica neimpozabila, iar val acestor achizitii nu depaseste 10000 euro anual calendaristic (-> pot opta pt aplicare taxa)

O ahizitie intracomunitara de bunuri a caror livrare in Romania ar fi scutita

Achizitia intracomunitara de bunuri in cadrul op triunghiulare de o pers impozabila den cumparator revanzator inreg in scopuri de TVA in alt stat membru si care nu e stab in Romania si care indeplineste conditii
Sa fie a) corect sau b)?



#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 03:25 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:00 PM, a spus:

210. Serviciile de asigurare reprezintă, din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată:
a) o prestare de servicii taxabilă cu cota standard de 19%;
b) o prestare de servicii scutită de TVA cu drept de deducere;
c) o prestare de servicii scutită de TVA fără drept de deducere;
d) o prestare de servicii necuprinsă în sfera de aplicare a TVA;
e) o prestare de servicii către sine;
f) o prestare de servicii taxabilă cu cota redusă de 9%.
In martie am gasit ca rasp e a). Mie nu imi prea pare, decat daca e vorba de asigurarea cuprinsa in chelt accesorii pe care le face furnizorul si care sunt cuprinse intr-un cotnract .
Daca e vorba de serv de asig de la o soc de asig aceastea sunt scutite.
Ce parere aveti?

si eu am avut o nedumerire initial ..... si atunci am luat-o si practic. De exemplu, cand am primit o fct de la soc de leasing cu asigurarea auto am constatat ca este fara tva .... si nici macar nu este pe factura fiscala, ci pe Decont, asa scrie pe ea. De unde am dedus ca este scutita fara drept de deducere.



#29 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 03:34 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 03:22 PM, a spus:

261. Sunt neimpozabile în România următoarele operațiuni:
a) achiziția intracomunitară de bunuri care sunt livrate de o mică întreprindere din alt stat membru;
b) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de orice persoană;
c) achiziția intracomunitară, efectuată de persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, de autoturisme care nu sunt noi, dar au fost supuse regimului second-hand în statul membru de origine;
d) achiziția intracomunitară de produse accizabile efectuată de o persoană juridică neimpozabilă;
e) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de o persoană impozabilă înregistrată în scopuri de T VA conform art. 153 din Codul fiscal;
f) achiziția intracomunitară de bunuri efectuate de mici întreprinderi din România înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal.
Care ziceti ca e corect?
Sa fie a) corect sau b)?
eu zic a), in nici uncaz b)- este prevazut expres la art 126, 3, b .....



#30 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 December 2007 - 03:45 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 5 2007, 05:25 PM, a spus:

si eu am avut o nedumerire initial ..... si atunci am luat-o si practic. De exemplu, cand am primit o fct de la soc de leasing cu asigurarea auto am constatat ca este fara tva .... si nici macar nu este pe factura fiscala, ci pe Decont, asa scrie pe ea. De unde am dedus ca este scutita fara drept de deducere.
cu aceasta problema m-am confruntat cand la un contract nou de leasing am primit factura cu asigurarea purtatoare de tva si acum uitandu-ma peste intrebarile din martie. am cautat in cod fiscal si nu am gasit temei legal pentru acel tva decat asta:

Operatiuni impozabile

Art. 126. - (1) Din punct de vedere al taxei sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) operatiunile care, in sensul art. 128-130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;

Aceasta postare a fost editata de contasoft: 05 December 2007 - 03:46 PM




#31 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 December 2007 - 03:51 PM

394.Ce tip de regim vamal nu este considerat regim vamal suspensiv?
a) perfecționarea pasivă; ?!?
b) tranzitul;
c) antrepozitarea vamală;
d) transformarea sub control vamal;
e) perfecționarea activă sub forma unui sistem cu suspendare;
f) admiterea temporară.
ce ziceti e a) sau nu?


399.Pentru ce bunuri nu se poate acorda regimul de admitere temporară cu exonerare totală de drepturi de import?
a) autoturismele puse în liberă circulație; ?!?
b) piesele de schimb;
c) operele de artă;
d) tiparele;
e) materialele de presă;
f) efectele personale.
C ziceti e a)?

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 05 December 2007 - 03:56 PM




#32 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 05 December 2007 - 03:55 PM

Supun si eu atentiei voastre urm intrebare:
38.O întreprindere mică stabilită în România, neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, livrează produse accizabile din punct de vedere al TVA unei instituții publice din Slovenia in cursul anului 2007. Produsele sunt expediate de furnizor de la sediul din România la sediul beneficiarului din Slovenia. Care este regimul TVA aplicabil acestei operațiuni?
R: Este o livrare scutita fara drept de deducere. (art 143 alin 2 lit c)

Dar:
CF 143:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxa urmatoarele:
a) livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, altele decat livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrarilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;
b) livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA;
c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :smile:



#33 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 05 December 2007 - 04:11 PM

Inainte sa supuneti dezbaterii tot felul de intrebari din iunie ar fi bine sa cititi fisierul DE PUS PE FORUM.doc cu toate explicatiile cu baza legala. De exemplu, intrebarile 31-40 le-am avut chiar eu.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#34 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 December 2007 - 04:11 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:51 PM, a spus:

394.Ce tip de regim vamal nu este considerat regim vamal suspensiv?
a) perfecționarea pasivă; ?!?
b) tranzitul;
c) antrepozitarea vamală;
d) transformarea sub control vamal;
e) perfecționarea activă sub forma unui sistem cu suspendare;
f) admiterea temporară.
ce ziceti e a) sau nu?


399.Pentru ce bunuri nu se poate acorda regimul de admitere temporară cu exonerare totală de drepturi de import?
a) autoturismele puse în liberă circulație; ?!?
b) piesele de schimb;
c) operele de artă;
d) tiparele;
e) materialele de presă;
f) efectele personale.
C ziceti e a)?

la 394 e a)
Cod Vamal
Art. 107. - (1) Sintagma regim suspensiv se utilizează, în cazul mărfurilor străine, pentru următoarele regimuri:
a) tranzit;
b) antrepozitare vamală;
c) perfecționare activă sub forma unui sistem cu suspendare;
d) transformare sub control vamal;
e) admitere temporară.
(2) Sintagma regim vamal economic se utilizează pentru următoarele regimuri:
a) antrepozitare vamală;
b) perfecționare activă;
c) transformare sub control vamal;
d) admitere temporară;
e) perfecționare pasivă.
(3) Prin mărfuri de import se înțelege mărfurile plasate sub un regim suspensiv, precum și mărfurile care, în cadrul regimului de perfecționare activă în sistem cu rambursare, au făcut obiectul formalităților de punere în liberă circulație și al formalităților prevăzute la art. 145.
(4) Prin mărfuri în aceeași stare se înțelege mărfurile de import care, în regimul de perfecționare activă sau de transformare sub control vamal, nu au suferit nici o operațiune de perfecționare sau de transformare.



#35 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 04:16 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 03:51 PM, a spus:

394.Ce tip de regim vamal nu este considerat regim vamal suspensiv?
a) perfecționarea pasivă; ?!?
b) tranzitul;
c) antrepozitarea vamală;
d) transformarea sub control vamal;
e) perfecționarea activă sub forma unui sistem cu suspendare;
f) admiterea temporară.
ce ziceti e a) sau nu?


399.Pentru ce bunuri nu se poate acorda regimul de admitere temporară cu exonerare totală de drepturi de import?
a) autoturismele puse în liberă circulație; ?!?
b) piesele de schimb;
c) operele de artă;
d) tiparele;
e) materialele de presă;
f) efectele personale.
C ziceti e a)?
394 - a
399 - a, restul sunt exonerate total daca sunt impreuna cu alte marfuri plasate in regim de admitere temporara.



#36 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 December 2007 - 04:23 PM

pana cel tarziu 25 a lunii urmatoare termenului legal de depunere a declaratiei recapitulative se emite o notificare privind corectarea erorilor din declaratie.
declaratiile recapitulative care prezinta erori se corecteaza prin depunerea unei noi declaratii pana cel tarziu 25 a lunii urmatoare.

este corect?
dar din combinarea celor doua rezulta un singur termen pentru doua operatii ce sunt succesive.
va rog o parere poate nu am inteles eu bine.

* scuze nu am citit eu bine: dupa 25 a lunii urmatoare se depune rectifictiva iar pana in 25 a lunii urmatoare se depune in format initial inlocuindu-se prima declaratie.

Aceasta postare a fost editata de contasoft: 05 December 2007 - 04:26 PM




#37 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 December 2007 - 04:23 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:51 PM, a spus:

394.Ce tip de regim vamal nu este considerat regim vamal suspensiv?
a) perfecționarea pasivă; ?!?
b) tranzitul;
c) antrepozitarea vamală;
d) transformarea sub control vamal;
e) perfecționarea activă sub forma unui sistem cu suspendare;
f) admiterea temporară.
ce ziceti e a) sau nu?


399.Pentru ce bunuri nu se poate acorda regimul de admitere temporară cu exonerare totală de drepturi de import?
a) autoturismele puse în liberă circulație; ?!?
b) piesele de schimb;
c) operele de artă;
d) tiparele;
e) materialele de presă;
f) efectele personale.
C ziceti e a)?
Pt 399
Cod Vamal Art. 157. - Regimul de admitere temporară permite utilizarea pe teritoriul vamal al României, cu exonerarea totală sau parțială de drepturi de import și fără a fi supuse măsurilor de politică comercială, a mărfurilor străine destinate reexportului, fără să fi suferit vreo modificare în afara deprecierii normale datorate utilizării lor.
Art. 101. - (1) Punerea în liberă circulație conferă mărfurilor străine statutul vamal de mărfuri românești

Raspuns: a) pentru ca autoturismele puse in libera circulatie sunt marfuri romanesti si nu straine.



#38 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 04:24 PM

Vezi postareamalabs, la Dec 5 2007, 03:55 PM, a spus:

c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :thumbup:
probabil ca s-a considerat ca institutia publica din slovenia nu este nici persoana impozabila si nici persoana juridica neimpozabila .... Apropo de asta, am tot intalnit in CF expresia de "persoana impozabila si persoana juridica neimpozabila". Ce intelegeti prin asta ? "persoana fizica impozabila si persoana juridica impozabila si neimpozabila " ???? ce formulare :smile:



#39 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 04:35 PM

Pentru a va usura putin treaba am sa atasez si aici fisierul de iunie cu variante de raspuns (partiale) si centralizarea bazelor legale si apoi sa le mai dezbatem daca este cazul (si sigur este)
Va spun de la inceput ca la Regulamentul vamal o sa mai modific deoarece am mai gasit unele precizari pe forum si vreau sa le adaug + variantele de raspuns le voi mai cauta si in cele de martie (pentru a fi cat mai complete)

Fisiere atasate





#40 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 December 2007 - 04:46 PM

Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL