Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


REZOLVARI PROBLEME, GRILE, NELAMURIRI MATERIE


189 replies to this topic

#41 rucsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 December 2007 - 04:49 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 5 2007, 05:34 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 03:22 PM, a spus:

261. Sunt neimpozabile în România următoarele operațiuni:
a) achiziția intracomunitară de bunuri care sunt livrate de o mică întreprindere din alt stat membru;
b) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de orice persoană;
c) achiziția intracomunitară, efectuată de persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, de autoturisme care nu sunt noi, dar au fost supuse regimului second-hand în statul membru de origine;
d) achiziția intracomunitară de produse accizabile efectuată de o persoană juridică neimpozabilă;
e) achiziția intracomunitară de mijloace de transport noi efectuată de o persoană impozabilă înregistrată în scopuri de T VA conform art. 153 din Codul fiscal;
f) achiziția intracomunitară de bunuri efectuate de mici întreprinderi din România înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal.
Care ziceti ca e corect?
Sa fie a) corect sau b)?
eu zic a), in nici uncaz b)- este prevazut expres la art 126, 3, b .....
eu cred ca raspunsul poate fi c) - art.126 (8) c)



#42 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 December 2007 - 05:00 PM

420.Care este momentul în care se naște o datorie vamală în cazul depunerii unei declarații vamale?
a) în momentul acceptării declarației vamale; (RaplCV art 202, 203) mai e valabil art respectiv?????????????????
b) în momentul completării declarației vamale de către declarant;
c) în momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală;
d) în momentul transmiterii declarației vamale pe cale electronică;
e) în momentul completării declarației vamale de către declarant și prezentării acesteia la autoritatea
vamală;
f) numai la momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală.



E corect a) si mai e valabil, din cate vad eu la mine in regulament e abrogat.
Ma doare capul de cat e de abrogat regulamentul.




#43 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 05:24 PM

Vezi postareamalabs, la Dec 5 2007, 03:55 PM, a spus:

Supun si eu atentiei voastre urm intrebare:
38.CF 143:
c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :smile:
Exact acelasi lucru l-am remarcat si eu.. Ronaldo, degeaba te superi, legislatia specificata in raspuns nu lamureste problema, dimpotriva



#44 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 December 2007 - 05:32 PM

As vrea sa cer o parere si la urmatoarea intrebare:
42.O persoană impozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, achiziționeză în anul 2007 un calculator în valoare de 3570 lei din care 570 lei TVA aferentă. Persoana impozabilă deduce integral taxa pe valoarea adăugată la data achiziției. În anul 2010 casează respectivul mijloc fix. Este obligată persoana respectivă, la data casării, să ajusteze taxa pe valoarea adăugată dedusă inițial?
R: Nu, pentru ca taxa de ajustat este nesemnificativa, fiind mai mica de 1000 lei (art 149 alin 4 lit d si partea 197 Norme metodologice Cod fiscal alin 14)

De ce se face ajustarea, daca calculatorul poate fi integral amortizat in 2010 (perioada de amortizare intre 2-4 ani)? Eu zic ca si raspunsul d poate fi corect



#45 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 05:37 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 04:46 PM, a spus:

Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari
sunt diferite unele, altele mai complete si mult mai multe cu variante de raspuns nu numai cu cel corect



#46 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 05:50 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:00 PM, a spus:

420.Care este momentul în care se naște o datorie vamală în cazul depunerii unei declarații vamale?
a) în momentul acceptării declarației vamale; (RaplCV art 202, 203) mai e valabil art respectiv?????????????????
b) în momentul completării declarației vamale de către declarant;
c) în momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală;
d) în momentul transmiterii declarației vamale pe cale electronică;
e) în momentul completării declarației vamale de către declarant și prezentării acesteia la autoritatea
vamală;
f) numai la momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală.



E corect a) si mai e valabil, din cate vad eu la mine in regulament e abrogat.
Ma doare capul de cat e de abrogat regulamentul.



este gresita doar numerotarea articolelor , este 223 si 224 nu 202 si 203
Art.223
(1) Datoria vamală la import ia naștere prin:
a) punerea în liberă circulație a mărfurilor supuse drepturilor de import;
b) plasarea unor astfel de mărfuri sub regimul de admitere temporară cu exonerare
parțială de drepturi de import.


(2) Datoria vamală se naște în momentul acceptării declarației vamale în cauză.
(3) Debitorul este declarantul. în situația unei reprezentări indirecte, persoana pe seama
căreia se face declarația vamală este, de asemenea, debitor. Când se întocmește o
declarație vamală pentru unul din regimurile menționate la alin. (1), pe baza unor date
care au ca efect faptul că toate sau o parte a drepturilor legal datorate nu au fost încasate,
persoanele care au furnizat informațiile necesare la întocmirea declarației și care știau sau
care ar fi trebuit să știe că aceste informații erau false sunt, de asemenea, debitori.
Art. 224
(1) Datoria vamală la import ia naștere și prin:
a) introducerea ilegală pe teritoriul vamal al României a mărfurilor supuse drepturilor de
import;
b) introducerea ilegală a mărfurilor pe teritoriul vamal al României dintr-o zonă liberă sau
antrepozit liber aflat pe teritoriul României. în sensul prezentului articol, introducerea
ilegală reprezintă orice introducere care încalcă dispozițiile art. 64-67 și art. 195 lit. b).

(2) Datoria vamală se naște în momentul în care mărfurile sunt introduse ilegal.


Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:32 PM, a spus:

As vrea sa cer o parere si la urmatoarea intrebare:
42.O persoană impozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, achiziționeză în anul 2007 un calculator în valoare de 3570 lei din care 570 lei TVA aferentă. Persoana impozabilă deduce integral taxa pe valoarea adăugată la data achiziției. În anul 2010 casează respectivul mijloc fix. Este obligată persoana respectivă, la data casării, să ajusteze taxa pe valoarea adăugată dedusă inițial?
R: Nu, pentru ca taxa de ajustat este nesemnificativa, fiind mai mica de 1000 lei (art 149 alin 4 lit d si partea 197 Norme metodologice Cod fiscal alin 14)

De ce se face ajustarea, daca calculatorul poate fi integral amortizat in 2010 (perioada de amortizare intre 2-4 ani)? Eu zic ca si raspunsul d poate fi corect

parerea mea este ca varianta corecta ar fi a totusi deoarece nu ai prea multe date ( lunile de acchizitie si de casare) pentru a deduce ca s-a terminat amortizarea
in plus uite in lege explicatia variantei a
(7) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul în care suma care ar rezulta ca urmare a ajustărilor este neglijabilă, conform prevederilor din norme ( pct.54 alin.14…”nu se efectueaza ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital, in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a ajustarii este mai mica de 1000 lei.”)



#47 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 December 2007 - 05:59 PM

a mai solicitat cineva inainte.... are cineva un rezumat la regulamentul vamal nou...ideile principale?



#48 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 06:03 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:24 PM, a spus:

Vezi postareamalabs, la Dec 5 2007, 03:55 PM, a spus:

Supun si eu atentiei voastre urm intrebare:
38.CF 143:
c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :smile:
Exact acelasi lucru l-am remarcat si eu.. Ronaldo, degeaba te superi, legislatia specificata in raspuns nu lamureste problema, dimpotriva

daca citesti printre randuri ai sa vezi ca este scutita fara drept de deducere, in centralizarea mea (atasata si pe acest topic) gasesti extrase fin lege, daca nu iti mai postez aici din Codul fiscal actualizat (la noiembrie 2007) urmatoarele:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
(la data 01-ian-2007 Titlul VI, Capitol IX, art. 143, alin. (2) a fost reglementata de Instructiuni din 2006 )
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunica furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția:
1. livrărilor intracomunitare efectuate de o întreprindere mică, altele decât livrările intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrărilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități, conform prevederilor art. 1522;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi către un cumpărător
care nu îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA;
c) livrările intracomunitare de produse accizabile către o persoană impozabilii
sau către o persoană juridică neimpozabilă care nu îi comunică furnizorului un
cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, în cazul în care transportul d»î
bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) și (5) sau art. 16 din Directive
S2/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general,
depozitarea, circulația și controlul produselor supuse accizelor, publicată în
Jurnalul Oficial al Comunităților Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu
modificările și completările ulterioare, cu excepția:


Vezi postareaDexter11, la Dec 5 2007, 05:59 PM, a spus:

a mai solicitat cineva inainte.... are cineva un rezumat la regulamentul vamal nou...ideile principale?

nu dar il am in format word si actualizat
poti da cautare si iti raspunde ...... (glumesc)
il gasesti aici

Fisiere atasate





#49 iancugheorghe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 December 2007 - 06:10 PM

salut, este tare greu cand cauti normele.
pun si eu un cod fiscal actualizat care merge si cand nu esti conectat la net. poate ne ajuta.
bafta si cand/daca apar subiecte propuse nu uitati :smile: sa le puneti pe net.
codul are si normele la zi



#50 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 06:13 PM

scuze cred ca nu s-a postat regulamentul vamal actualizat

Fisiere atasate





#51 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 06:24 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 5 2007, 06:03 PM, a spus:

daca citesti printre randuri ai sa vezi ca este scutita fara drept de deducere, in centralizarea mea (atasata si pe acest topic) gasesti extrase fin lege, daca nu iti mai postez aici din Codul fiscal actualizat (la noiembrie 2007) urmatoarele:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
(la data 01-ian-2007 Titlul VI, Capitol IX, art. 143, alin. (2) a fost reglementata de Instructiuni din 2006 )
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunica furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția:
1. livrărilor intracomunitare efectuate de o întreprindere mică, altele decât livrările intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrărilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități, conform prevederilor art. 1522;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi către un cumpărător
care nu îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA;
c) livrările intracomunitare de produse accizabile către o persoană impozabilii
sau către o persoană juridică neimpozabilă care nu îi comunică furnizorului un
cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, în cazul în care transportul d»î
bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) și (5) sau art. 16 din Directive
S2/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general,
depozitarea, circulația și controlul produselor supuse accizelor, publicată în
Jurnalul Oficial al Comunităților Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu
modificările și completările ulterioare, cu excepția:

totusi, ce ai postat tu este acelasi lucru ca mai sus ......
eu am spus ca este considerata scutita deoarece NU se incadreaza la art mentionat, beneficiarul este institutie publica ............



#52 sabiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 December 2007 - 06:26 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 5 2007, 07:50 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Dec 5 2007, 05:00 PM, a spus:

420.Care este momentul în care se naște o datorie vamală în cazul depunerii unei declarații vamale?
a) în momentul acceptării declarației vamale; (RaplCV art 202, 203) mai e valabil art respectiv?????????????????
b) în momentul completării declarației vamale de către declarant;
c) în momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală;
d) în momentul transmiterii declarației vamale pe cale electronică;
e) în momentul completării declarației vamale de către declarant și prezentării acesteia la autoritatea
vamală;
f) numai la momentul prezentării declarației vamale la autoritatea vamală.



E corect a) si mai e valabil, din cate vad eu la mine in regulament e abrogat.
Ma doare capul de cat e de abrogat regulamentul.



este gresita doar numerotarea articolelor , este 223 si 224 nu 202 si 203
Art.223
(1) Datoria vamală la import ia naștere prin:
a) punerea în liberă circulație a mărfurilor supuse drepturilor de import;
b) plasarea unor astfel de mărfuri sub regimul de admitere temporară cu exonerare
parțială de drepturi de import.


(2) Datoria vamală se naște în momentul acceptării declarației vamale în cauză.
(3) Debitorul este declarantul. în situația unei reprezentări indirecte, persoana pe seama
căreia se face declarația vamală este, de asemenea, debitor. Când se întocmește o
declarație vamală pentru unul din regimurile menționate la alin. (1), pe baza unor date
care au ca efect faptul că toate sau o parte a drepturilor legal datorate nu au fost încasate,
persoanele care au furnizat informațiile necesare la întocmirea declarației și care știau sau
care ar fi trebuit să știe că aceste informații erau false sunt, de asemenea, debitori.
Art. 224
(1) Datoria vamală la import ia naștere și prin:
a) introducerea ilegală pe teritoriul vamal al României a mărfurilor supuse drepturilor de
import;
b) introducerea ilegală a mărfurilor pe teritoriul vamal al României dintr-o zonă liberă sau
antrepozit liber aflat pe teritoriul României. în sensul prezentului articol, introducerea
ilegală reprezintă orice introducere care încalcă dispozițiile art. 64-67 și art. 195 lit. b).

(2) Datoria vamală se naște în momentul în care mărfurile sunt introduse ilegal.


Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:32 PM, a spus:

As vrea sa cer o parere si la urmatoarea intrebare:
42.O persoană impozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată, achiziționeză în anul 2007 un calculator în valoare de 3570 lei din care 570 lei TVA aferentă. Persoana impozabilă deduce integral taxa pe valoarea adăugată la data achiziției. În anul 2010 casează respectivul mijloc fix. Este obligată persoana respectivă, la data casării, să ajusteze taxa pe valoarea adăugată dedusă inițial?
R: Nu, pentru ca taxa de ajustat este nesemnificativa, fiind mai mica de 1000 lei (art 149 alin 4 lit d si partea 197 Norme metodologice Cod fiscal alin 14)

De ce se face ajustarea, daca calculatorul poate fi integral amortizat in 2010 (perioada de amortizare intre 2-4 ani)? Eu zic ca si raspunsul d poate fi corect

parerea mea este ca varianta corecta ar fi a totusi deoarece nu ai prea multe date ( lunile de acchizitie si de casare) pentru a deduce ca s-a terminat amortizarea
in plus uite in lege explicatia variantei a
(7) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul în care suma care ar rezulta ca urmare a ajustărilor este neglijabilă, conform prevederilor din norme ( pct.54 alin.14…”nu se efectueaza ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital, in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a ajustarii este mai mica de 1000 lei.”)


Perioada de ajustare pt.bunurile de capital mobile este de 5 ani ,independent de durata normata de amortizare .Un bun poate fi amortizat integral,casat ,dar daca intra in perioada de ajustare ,se ajusteaza pt.durata ramasa .
In cazul de fata varianta a este corecta deoarece intra in baremul de 1000 lei.



#53 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 05 December 2007 - 06:34 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 5 2007, 05:24 PM, a spus:

Vezi postareamalabs, la Dec 5 2007, 03:55 PM, a spus:

Supun si eu atentiei voastre urm intrebare:
38.CF 143:
c) livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila care nu ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri este efectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE a Consiliului, din 25 februarie 1992, privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene (JOCE) nr. L 76 din 23 martie 1992, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica;

2. livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 1522;

Deci eu inteleg ca nu e scutita...
Sau deja am obosit si nu mai pricep eu nimic... :thumbup:
Exact acelasi lucru l-am remarcat si eu.. Ronaldo, degeaba te superi, legislatia specificata in raspuns nu lamureste problema, dimpotriva

Da, se pare ca aveti dreptate. My mistake :agree: . Totusi, acum nici mie nu imi este clar care ar fi raspunsul... :smile:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#54 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2007 - 06:55 PM

38. O întreprindere mică stabilită în România, neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, livrează produse accizabile din punct de vedere al TVA unei instituții publice din Slovenia in cursul anului 2007. Produsele sunt expediate de furnizor de la sediul din România la sediul beneficiarului din Slovenia. Care este regimul TVA aplicabil acestei operațiuni?
a) este o livrare scutită fără drept de deducere;
intreprinderea nu este inregistrata in scopuri de tva, de aceea
extras din ghid tva
In scopul prezentului , un membru al „Grupului celor 4” este:
o inteprindere mica ce aplica regimul special de scutire prevazut la art. 152 din Codul Fiscal

a) o persoana impozabila care realizeaza doar operatiuni scutite fara drept
de deducere b) o persoana juridica neimpozabila;
c) un agricultor care aplica regimul special prevazut la art. 1525 din Codul Fiscal.
(3) O achizitie intracomunitara de bunuri realizata de un membru al „Grupului celor 4” nu
este operatiune impozabila daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) persoana respectiva realizeaza achizitii intracomunitare a caror valoare totala nu
depaseste, intr-un an calendaristic, plafonul de 10.000 de Euro;
b) persoana nu a optat pentu taxarea achizitiilor sale intracomunitare;
c) bunurile nu sunt mijloace de transport noi sau bunuri accizabile.
(3)



#55 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 06:58 PM

Operatiunea de productie a bauturilor alcoolice spirtoase comercializarii se poate realiza in regim suspensiv de la plata accizei in :

a antrepoz fiscal de productie
b antrepoz fiscal de depozitare
c depozite ale comerc angro
d locatii ale operat inreg
e locatii ale operat neinreg
f antrepozite vamale

R : a.

este modificata putin grila fata de cele existente



#56 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 07:03 PM

La intrebarea 6 din lista "de pus pe forum" (iunie 2007)

6.Nulitatea unei societăți înmatriculate în registrul comerțului nu poate fi declarată de tribunal atunci când:

a ramas raspunsul din lista initiala

R: ACTUL CONSTITUTIV NU PREVEDE SEDIILE SECUNDARE

cu toate ca in citatele din legislatie este

ART. 57
Nulitatea nu poate fi declarata în cazul în care cauza ei, invocată în cererea de anulare, a fost înlăturată înainte de a se pune concluzii în fond la tribunal.


Care este raspunsul corect ?



#57 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 07:17 PM

Vezi postareamariamarin, la Dec 5 2007, 07:03 PM, a spus:

La intrebarea 6 din lista "de pus pe forum" (iunie 2007)

6.Nulitatea unei societăți înmatriculate în registrul comerțului nu poate fi declarată de tribunal atunci când:

a ramas raspunsul din lista initiala

R: ACTUL CONSTITUTIV NU PREVEDE SEDIILE SECUNDARE

cu toate ca in citatele din legislatie este

ART. 57
Nulitatea nu poate fi declarata în cazul în care cauza ei, invocată în cererea de anulare, a fost înlăturată înainte de a se pune concluzii în fond la tribunal.


Care este raspunsul corect ?
este corect a) pt ca nu sunt alte variante de raspuns, variantele de raspuns sunt :

a. actul constitutiv nu prevede sediile secundare;
b. lipsește actul constitutiv
c. obiectul de activitate al societății este ilicit sau contrar ordinii publice;
d. lipsește încheierea judecătorului delegat de înmatriculare a societății;
e. lipsește autorizarea legală administrativă de constituire a societății;
f. actul constitutiv nu prevede denumirea, sediul societății, obiectul său de activitate, aporturile asociaților și capitalul social subscris și vărsat;

Dintre toate astea,a) este cel corect



#58 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 05 December 2007 - 07:21 PM

Vezi postareamariamarin, la Dec 5 2007, 07:03 PM, a spus:

La intrebarea 6 din lista "de pus pe forum" (iunie 2007)

6.Nulitatea unei societăți înmatriculate în registrul comerțului nu poate fi declarată de tribunal atunci când:

a ramas raspunsul din lista initiala

R: ACTUL CONSTITUTIV NU PREVEDE SEDIILE SECUNDARE

cu toate ca in citatele din legislatie este

ART. 57
Nulitatea nu poate fi declarata în cazul în care cauza ei, invocată în cererea de anulare, a fost înlăturată înainte de a se pune concluzii în fond la tribunal.


Care este raspunsul corect ?

Daca citesti si celelalte raspunsuri date la aceasta intrebare, adica rasp.b, c, d, e, f , atunci poti observa ca in toate aceste cazuri ( b,c,d,e,f) nulitatea poate fi declarata. a) e singurul raspuns logic pentru care nulitatea NU POATE fi declarata.Nu poto declara nula o soc com numai pentru ca nu prevede sediile secundare.



#59 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 December 2007 - 07:54 PM

ce reprezinta "produse accizabile din punct de vedere al TVA" :cool:



#60 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2007 - 08:22 PM

Vezi postareacontasoft, la Dec 5 2007, 07:54 PM, a spus:

ce reprezinta "produse accizabile din punct de vedere al TVA" :cool:
In sensul art. 126, alin. (3), lit. b) achizitia intracomunitara de bunuri accizabile, efectuata de
o persoana impozabila sau de o persoana juridica neimpozabila este intotdeauna considerata o
operatiune impozabila pentru care nu sunt aplicabile regulile referitoare la plafonul de achizitii
intracomunitare prevazut la art. 126 alin. (4), lit. b) din Codul Fiscal.
22. (1) Conform art. 126, alin. (2) si (3) din Codul Fiscal se considera ca operatiuni
impozabile In Romania urmatoarele:
a) Importul de bunuri realizat in Romania de catre orice persoana;
b) Achizitia intracomunitara de mijloace de transport noi, efectuata cu plata de orice
persoana in Romania;
c) Achizitia intracomunitara de bunuri accizabile, efectuata cu plata in Romania de o
persoana impozabila care actioneaza ca atare sau de o persoana juridica neimpozabila
;
c) Achizitia intracomunitara de bunuri, altele decat cele prevazute la lit. b) si c), realizata de
o persoana impozabila care actioneaza ca atare sau de o persoana juridica neimpozabila, cu
respectarea urmatoarelor conditii:
c)1. persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila nu beneficiaza de derogare
daca este membra a „Grupului celor 4”(conform def. de la alin. (2) );
c)2. achizitia intracomunitara se efectueaza care urmeaza unei livrari intracomunitare
efectuate in afara Romaniei de catre o persona impozabila ce actioneaza ca atare si care nu
este considerata întreprindere mica in Statul sau Membru si careia nu i se aplica regimurile
prevazute la art. 132 alin. (1) cu privire la livrarile de bunuri ce fac obiectul unei instalari sau
montaj sau art. 132 alin. (2) cu privire la vanzarile la distanta.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL