Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare de marfuri sub pret de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare de marfuri sub pret de achizitie

41 replies to this topic

#1 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2005 - 08:34 PM

Buna!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie la firma la care lucrez.E platitoare de impozit pe profit, si realizeaza importuri de marfuri.
In luna februarie a realizat vanzari sub pret.
Nu sunt sigura in ceea ce priveste modul de contabilizare a descarcarii de gestiune pt. diferenta dinre pretul de achizitie si cel de vanzare.
Spre ex:
Cost achizitie(inclusiv transport, taxe vamale,etc.)= 1000 LEI
Pret de vanzare (exclusiv TVA) = 700 LEI

Prin urmare, diferenta de 300 de LEI este nedeductibila, si pt. asta se si colecteaza TVA.

Pt. descarcarea de gestiune:
607=371 700 LEI
iar pt. dif. :
6588(an. neded.) = 371 300 LEI.

Nu stiu in ce masura ultima inregistrare este cea corecta.

Multumesc!



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2005 - 10:15 PM

este corecta.
eu folosesc 6583 cu analitic nedeductibil cand scot din evidenta active neamortizate si vandute sub pretul amortizarii ramase.




#3 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 09:28 AM

floris a spus:

este corecta.
eu folosesc 6583 cu analitic nedeductibil cand scot din evidenta active neamortizate si vandute sub pretul amortizarii ramase.

Multumesc mult!



#4 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2005 - 01:47 PM

Descarcarea din gestiune a marfurilor se face numai pe contul 607, chiar daca le vinzi in pierdere.
De unde ati tras concluzia ca cei 300 de lei sunt cheltuieli nedeductibile.
Eu nu sunt de acord cu afirmatia aceasta!
apf



#5 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 29 March 2005 - 08:34 AM

Daca folosesc o parte din marfa receptionate pentru publicitate (de ex ofer gratuit la x buc cumparate una gratis, sau ofer produse gratis care au inscriptionat numele firmei) acestea se includ cumva la "vanzari in pierdere"? Cum as putea proceda pentru a evita acest lucru, fiind vorba totusi de marfa receptionata? Va rog si un articol de lege/ordonanta daca se poate. Multe multumiri!



#6 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 09:06 AM

Cum adica daca se includ la "vanzari in pierdere"?
Vanzarile in pierdere genereaza automat cheltuieli nedeductibile
Art. 21 (2) d) din Codul fiscal
"d) cheltuielile de reclamã ºi publicitate efectuate în scopul popularizãrii firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum ºi costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamã ºi publicitate ºi bunurile care se acordã în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor ºi demonstraþii la punctele de vânzare, precum ºi alte bunuri ºi servicii acordate cu scopul stimulãrii vânzãrilor;"

Prin urmare, cheltuielile cu marfa acordata gratuit, pentru a stimula vanzarile, sunt cheltuieli DEDUCTIBILE.
apf



#7 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 29 March 2005 - 11:09 AM

Bunuri acordate gratuit daca se includ in categoria "vanzari cu prima", adica daca se acorda gratuit acelasi tip de produs la o cantitate cumparata. Dar daca e vorba de produse diferite? Deasemenea, bunurile acordate ca premii pentru rezultatele obtinute de un client (ex aparate foto) dar care s-au facturat la 1 leu unde le pot incadra? Multumesc din suflet pentru sfaturi.



#8 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 11:45 AM

Eu cred ca tot in prevederile articolului citat mai sus le poti incadra.
apf



#9 f.marinescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 March 2005 - 03:00 PM

Vezi postareacabira, la Mar 13 2005, 08:34 PM, a spus:

[...]Prin urmare, diferenta de 300 de LEI este nedeductibila, si pt. asta se si colecteaza TVA.
Pt. descarcarea de gestiune:
607=371 700 LEI
iar pt. dif. :
6588(an. neded.) = 371 300 LEI.
Nu stiu in ce masura ultima inregistrare este cea corecta.
Daca este o situatie izolata sunt deductibile. Pot fi insa nedeductibile integral, oricat de greu ar fi de crezut, ceea ce duce la pret de achizitie "zero"!, daca organul de inspectie constata ca furnizorii sunt fictivi, mai ales daca nu se poate demonstra realitatea achizitiei, iar cumparatorul nu prezinta nici un fel de informatii, date de contact, prin care sa-si dovedeasca buna credinta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:15 PM




#10 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 03:52 PM

Eiiii asta este altceva fratilor.
Daca sunt situatii de astea dubioase...
Eu vorbeam de situatii normale si de vanzari la nivelul pretului pietei.
In rest, Dumnezeu cu mila.
apf



#11 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 30 March 2005 - 01:36 PM

Conform Ordonantei 99/2000 si Legii 650/2002, sunt interzise vanzarile sub pret (intelegandu-se inclusiv pret achizitie) in afara cazurilor precizate. Amenda e intre 20-100mil lei



#12 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2005 - 02:16 PM

"ART. 18
Prin vânzãri cu preþ redus, în sensul prezentei ordonanþe, se înþelege:
a) vânzãri de lichidare;
B) vânzãri de soldare;
c) vânzãri efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabricã sau depozit de fabricã;
d) vânzãri promoþionale;
e) vânzãri ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupã ce evenimentul a trecut ºi este evident cã produsele respective nu mai pot fi vândute în condiþii comerciale normale;
f) vânzãri ale produselor care într-o perioadã de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzãri accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidã sau a cãror conservare nu mai poate fi asiguratã pânã la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un preþ aliniat la cel legal practicat de ceilalþi comercianþi din aceeaºi zonã comercialã, pentru acelaºi produs, determinat de mediul concurenþial;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale cãror preþuri de reaprovizionare s-au diminuat."
20. Articolul 19 va avea urmãtorul cuprins:
"ART. 19
Este interzis oricãrui comerciant sã ofere sau sã vândã produse în pierdere, cu excepþia situaþiilor prevãzute la art. 18 lit. a) - c), e) - i), precum ºi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanþe, se înþelege orice vânzare la un preþ egal sau inferior costului de achiziþie, astfel cum acesta este definit în reglementãrile legale în vigoare."

SE VEDE CU OCHIUL LIBER CA POTI SA TE INCADREZI DESTUL DE USOR INTR-UNA DIN SITUATIILE IN CARE POTI SA VINZI PRODUSE IN PIERDERE FARA A INTRA IN CONFLICT CU PREVEDERILE ORDONANTEI GUVERNULUI Nr. 99 din 29 august 2000
privind comercializarea produselor ºi serviciilor de piaþã
APROBATA PRIN lEGEA NR. 650/2002
apf



#13 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 31 March 2005 - 02:39 AM

Vezi OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata
(art.18 si urm. definesc Vz.cu pret redus; art.55-57 definesc Vz.cu prime; art.87 defineste deductibilitatea chelt.)
si HG 333/2003 - Normele la OG 99/2000

Vezi ca OG/2000 a fost modificata de L.650/2002.



#14 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2005 - 08:50 AM

CAP. 5
Practici comerciale

ART. 18
Prin vânzãri cu preþ redus, în sensul prezentei ordonanþe, se înþelege:
a) vânzãri de lichidare;
B) vânzãri de soldare;
c) vânzãri efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabricã sau depozit de fabricã;
d) vânzãri promoþionale;
e) vânzãri ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupã ce evenimentul a trecut ºi este evident cã produsele respective nu mai pot fi vândute în condiþii comerciale normale;
f) vânzãri ale produselor care într-o perioadã de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzãri accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidã sau a cãror conservare nu mai poate fi asiguratã pânã la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un preþ aliniat la cel legal practicat de ceilalþi comercianþi din aceeaºi zonã comercialã, pentru acelaºi produs, determinat de mediul concurenþial;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale cãror preþuri de reaprovizionare s-au diminuat.
ART. 19
Este interzis oricãrui comerciant sã ofere sau sã vândã produse în pierdere, cu excepþia situaþiilor prevãzute la art. 18 lit. a) - c), e) - i), precum ºi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanþe, se înþelege orice vânzare la un preþ egal sau inferior costului de achiziþie, astfel cum acesta este definit în reglementãrile legale în vigoare.

Prin urmare, "vanzarile promotionale" sunt permise.
apf



#15 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 10:30 AM

Conform Ordonantei nr.99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor, art.87 stipuleaza: "În cazul vânzãrilor de lichidare ºi de soldare, atunci când acestea se efectueazã în pierdere, conform prevederilor art. 19, costul de achiziþie este deductibil din punct de vedere fiscal."

Dupa mine, cheltuielile sunt deductibile doar pentru lichidare si soldare.
Astept alte sugestii!...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:12 PM




#16 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 10:44 AM

Am studiat problema cf. opiniilor voastre.
Sunt de acord cu APF in ceea ce priveste ct. 607.
Am creat analitic 6070-ded si 6071-neded.
In ceea ce priveste incidenta (ne)ded-sunt de acord cu Mika.
Eu nu ma incadrez nici la lichidare, nici la soldare.Prin urmare, in baza art. 87 ch mele sunt neded.
Multumesc tuturor pt ajutor!



#17 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 02:43 PM

Conform prevederilor ART. 87 din OG 99/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, "În cazul vânzãrilor de lichidare ºi de soldare, atunci când acestea se efectueazã în pierdere, conform prevederilor art. 19, costul de achiziþie este deductibil din punct de vedere fiscal".
Asta nu inseamna ca daca tu nu faci o vanzare in pierdere si care nu este nici de lichidare nici de soldare, atunci automat pierderile respective sunt nedeductibile.
Eu spun sa te mai gandesti...
Repet, este foarte important motivul pentru care ai vandut in pierdere.
De fapt, este important sa dovedesti ca pretul de vanzare este pretul pietei. Daca dovedesti asta, atunci pierderea este deductibila.
apf



#18 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2005 - 09:34 AM

Eu am produse importate, de la firme cu renume, asa ca nu vad cum as putea eu justifica vanzarea in pierdere.

Multumesc mult apf.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:12 PM




#19 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2005 - 03:38 PM

Ca sa fiu explicita in ceea ce priveste situatia mea, s-a luat decizia resp. pt a vinde niste stocuri de marfa (din import), care nu se vand la preturile afisate in magazin (din motive pe care nu se merita a fi precizate!!!), iar pe de alta parte, nu a fost respectata nici legea, in sensul in care, aceste vanzari cu discount f mare nu au fost anuntate.
In nici un caz nu ma gandesc sa contabilizez dif. sub pret ca fiind deductibila.As vrea sa le inreg. asa, e in avantajul meu, dar nu vreau sa-mi pun Fiscul in cap.



#20 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 07:44 AM

In cazul in care o societate care are ca activitate comertul cu amanuntul decide sa-si schimbe profilul de activitate trecand pe servicii, cum se poate face lichidarea stocului de marfa existent? As vrea sa stiu la ce pret? Trebuie anuntata undeva, ca in cazul reducerilor de pret?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL