Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007


367 replies to this topic

#21 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 08:52 PM

Iata ca s-a scris ceva in Saptamina Financiara, trebuie sa luam legatura si cu ei:

http://www.ccfiscali.ro/index.php?option=c...r-la-articolul-



#22 dolhascu_maia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 December 2007 - 08:54 PM

Cine se pricepe la petitii/informari ca sa le putem trimite la ziare, tv ?




#23 diana_28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:12 PM

Vezi postareafelinicolescu, la Dec 8 2007, 11:04 PM, a spus:

daca este careva din cei care au fost azi la ex.puteti sa spuneti care a fost starea in sala de ex

stare de spirit?
la inceput sperante dupa o mare sila
si multa bataie de joc
de miscat nu sa miscat in front strictete mare
nici dupa examen nu sau dat lamuriri sau vreo justificare
multe intrebari ambigui
bataie de joc
datine banii inapoi
vrem sa cada capete

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 December 2007 - 01:41 PM




#24 Ortansa Balaban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 09:20 PM

sunt de acord ca acest examen nu ar trebui dat sub nici o forma,cine are baza necesara s-ar putea inscrie intr-o asemenea camera(la noi din pacate nu exista protectie a camerelor fata de membri cotizanti) si cine e si mai bazat si cunoaste haosul din legislatie :smile: da consultanta,o face pe proprie raspundere.



#25 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 08 December 2007 - 09:23 PM

Pe www.ccfiscali.ro nici o reactie, nici un anunt, nimic; doar mutrele celor 3 papagali...



#26 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 09:29 PM

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 10:10 PM, a spus:

sunt ultimul an la drept si va spun...nu aveti ce sa faceti. intrebarile au fost din bilb
N-am contestat faptul ca nu sunt din bibliografie.Am contestat modul in care au fost formulate problemele.Cand am spus ca sunt ambigue,toti cei care ne-am prezentat azi la examen, n-am vorbit in van.Intrebarile au fost ambiguu exprimate si , din aceasta cauza, variantele de raspuns pareau multiple.Gandeste-te ca nimeni nu poate sa formuleze textul unei probleme de la TVA; ce sa mai vorbim de variantele de raspuns.Si asta dupa ce-am stat 3 ore in sala.....

Vezi postareabajanmona, la Dec 8 2007, 10:21 PM, a spus:

Am simtit asta si din modul arogant in care ne tratau atunci cad am sunat la tetefon.
Asa este, atitudinea de la telefon e in tonul celor petrecute azi.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 02:04 PM




#27 carmenalice

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:50 PM

Vezi postareamiha m, la Dec 8 2007, 08:32 PM, a spus:

Trebuia sa dau examen maine. M-am hotarat sa nu mai merg. E o bataie de joc, cum a fost si in noiembrie anul trecut. Parerea mea este ca este total incorect. Nu putem sustine examenul in aceleasi conditii cu cei care au obtinut titlul in martie si in iunie. Daca se publicau cele 500 de intrebari , mai aveam o sansa. Asa, nu. Sunt total de acord cu protestul. Sper sa gasim o cale sa facem ceva.
totusi trebuie sa incerci, eu zic ca tot ai dat banii, si oricum prima conditie si importanta ca sa iei un examen este sa te prezinti. Eu am dat azi, am luat 6, dar nu mai merg niciodata la un examen de genul asata decat daca imi este neaparat necesar, daca jobul meu va depinde vreodata de asa ceva. Cred ca din cei care am fost azi acolo, 2000-3000 de persoane , sa fi luat vreo 50, dar cred ca sunt optimista. Sunt de acord sa ne unim, nu stiu macar asa sa vada ca nu suntem o turma de oi care merg si nu privesc in parti. Ar trebui intr-adevar cum zicea cineva sa nu se mai prezinte nimeni la nicio sesiune, sa nu aiba destui membrii si sa nu se mai voteze legea niciodata .
bafta multa!



#28 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 08 December 2007 - 09:57 PM

ma alatur si eu grupului de petitionari. trebuie sa punem punctul pe i. asa ceva nu se mai poate. sunt atat de suparata incat sunt in stare de orice.



#29 simona_murar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:11 PM

si eu am renuntat sa merg maine , am avut o experienta trista in noiembrie 2006



#30 sgardeafm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:50 PM

Am citit un mesaj pe forum ca doi din sala au luat nota 8. Cred ca-i cunosc pe cei doi. Sunt buni ... Au fost la litera M ?



#31 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 11:14 PM

Imi pare rau de cei care au venit din alte localitati: au batut drumul pana aici, nu stiau locatia, bani pe cazare si drum etc... ca sa ce?
oare unde o sa ajungem?



#32 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 08 December 2007 - 11:45 PM

Fratilor, am facut 30 din 40 (adica nota 7,50) :smile: . 2 intrebari mi-au lipsit. Sunt suparat doar ca mi-a lipsit putin... Oricum examenul mi s-a parut dat in dusmanie avand in vedere subiectele care cred ca au fost foarte grele. Totusi, as vrea sa nu renuntati nici unul care aveti maine si sa mergeti si sa incercati, pt. ca e pacat pt. munca depusa de voi. Momentan sunt putin trist, dar imi voi reveni rapid si va voi mai impartasi din impresii...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#33 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 12:34 AM

Din pacate de-abia acum am ajuns acasa in Timisoara si sunt total de acord cu voi. Si mie mi se pare ca mai multe intrebari sunt GRESITE sau enuntul lor este incomplet, neexistan nici un raspun clar la ele. Si eu ma alatur demersului de protest.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#34 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 December 2007 - 12:56 AM

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 02:48 PM, a spus:

Vezi postareadorinisofache, la Dec 8 2007, 02:44 PM, a spus:

In sala in care a fost prietenul meu (si era o sala cu 80 de candidati) nu a luat niciunul. Cel mai mult a avut 30 de raspunsuri corecte din 32

decat sa pic cu 30 , mai bine pic cu 1. sa nu ma oftic prea tare

LOL, ai dreptate 100% maneadn... Din pacate eu am picat cu 30 din 40 si sunt cam suparat :smile: - dar avan in vedere subiectele sunt extrem de multumit cu cat am facut - a fost o rusine acest examen !

Vezi postareamarinic, la Dec 8 2007, 03:10 PM, a spus:

una dragilor. eu am picat cu brio 72.5 puncte. multe intrebari din TVA, foarte diferit iunie, cred ca nici 15%. poate repet dar pun si eu ce imi aduc aminte dintre intrebari:
1. metoda pret vanzare comparare preturi
2. metoda pret vanzare cost plus
3. acciza exigibila alcoole etilic ca materie prima
4. grup unic fiscal nr membri
5. procentaj necesar in caz de diviziune fuziune
6. vz masina noua persoana fizica-persoana fizica Ro-Polonia
7. doua cu accize din cele din iunie
8. ce reprezinta rambursare drepturi import sau export
9. tva operatie triunghiulara cu finalizare in Romania
10. aviz inspectie fiscala in cazul carui tip de control se emite
11. energie electrica factura Ucraina
12. cat se pastreaza bilanturile
13. curs de schimb utilizat in cazul licitatie valutare
14. ajustare mijloc fix construit inainte aderare in ani sau luni
15. tva servicii perfectionare personal din Germania in Romania
si altele nu mi se aduc aminte pe toate. in sala unde am fost eu pana am plecat eu nu luase nimeni. oricum intrebarile din iunie au fost 3-4 nu imi aduc aminte exact, restul noi si mi s-a parut ca au fost si multe de toceala efectiva. oricum bafta maine.

OF, marinic, imi pare foarte rau... Chiar ma gandeam la tine si mi-ai ramas cea mai puternica speranta de pe forum daca era sa ma gandesc ca va lua cineva. INCREDIBILE SUBIECTE - mi s-a parut o bataie de joc !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#35 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 09 December 2007 - 12:55 AM

Sunt mai multe cazuri care merita discutate distinct:
1) Grile gresite, care nu descriu clar premisele de la care pleaca intrebarea pentru a se putea individualiza un singur raspuns posibil.
In cazul asta consider ca merita facut un protest, dar numai dupa ce se citeste cu mare atentie legislatia. In conditiile in care exista astfel de cazuri, atunci ele pot constitui chiar si temei pentru actionarea in judecata a camerei si restituirea sumelor platite, respectiv invalidarea rezultatelor.
Citeam pe undeva pe forum despre consultari ale ambasadei Olandei in conditiile in care raspunsul la intrebarea pusa isi gasea cu usurinta raspunsul in prevederile legale.

2) Taxa de examinare disproportionat de mare fata de serviciul prestat.
In cazul asta se pare ca in ultima vreme consultantii fiscali traiesc in principal nu din consultanta acordata ci mai mult din taxele de examinare. Am observat ca asta este si o practica ceccar de ceva vreme.

3) Tratament de arhivar plictisit din partea personalului indreptatit sa dea relatii.

4) Neaplicarea unui principiu general de acces la profesie.
In timp ce pentru unii examenul este modalitatea de a accede, altii au intrat prin interviu. Interviu la care rata de admitere a fost colosala(peste 90%). In aceste conditii camera consultantilor nu poate garanta cu certitudine ca toti membrii sai se ridica la acelasi standard profesional, in timp ce unii s-ar putea sa fie tufa si sa fi intrat prin interviu, altii probabil se chinuie si rup legile in doua ca sa aiba o sansa sa treaca de detaliile intrebarilor.

5) Inechitatea rezultata din faptul ca nu se respecta o norma generala de dificultate a exemenelor.
Astfel dificultatea variaza foarte mult de la o sesiune la alta in functie de bunul plac al unor care au intrat in camera prin interviu. Daca in unele cazuri grilele au fost prezentate in avans in altele nu s-a suflat o vorba despre subiectele ce urmeaza a fi urmarite. Ambele cazuri mi se par ok, cata vreme se aplica constant. In momentul in care dificultatea exemenului difera in functie de data la care te prezinti avem o problema de echitate.

6) Dificultatea mare a examenului.
In conditiile in care examenul este corect(adica nicaieri nu se colaboreaza in sali, nimeni nu stie subiectele in prealabil, nu exista alte forme de acces in camera cu exceptia examenului), deci in aceste conditii eu nu vad nicio problema. Fiecare organizatie isi stabileste un anumit standard, astia se pare ca-l au foarte sus. Eu nu vad o durere in aceasta problema atata vreme cat consultantii fiscali sunt lasati liberi pe piata sa se descurce cu profesionalismul lor. In momentul in care statul intervine brutal si le ofera avantaje(cum ar fi recentele modificari la codul de procedura fiscal ce se afla acum in procedura de respingere la camera deputatilor), atunci avem o problema. Poate nu este pentru oricine titulatura de consultant fiscal. Poate numai cei mai buni dintre noi ar trebui sa o aiba. Dar in aceste conditii, avand in vedere ca cei mai buni ajung purtatori de legitimatie de consultant, atunci statul sa-i lase sa concureze liber pe piata. In momentul de fata consultantul fiscal nu are nici un fel de atributii concrete impuse de stat. Nimeni nu e obligat sa apeleze la un consultant fiscal cu exceptia cazului in care solicitantul serviciului considera ca are ceva de castigat. Daca lucrurile raman asa nu-i bai.
Eu unul nu vad deocamdata rostul participarii la acest examen, adica eu nu inteleg pentru ce ar trebui sa cheltui banii aia si mai ales nu vad cum as putea sa-i castig inapoi in momentul in care m-as inscrie in tablou. Acum ca toata lumea alearga dupa carnetele, diplome si alte lucruri de pus in rama, asta e. Dar in cazul de fata numarul de participanti e disproportionat de mare fata de avantajul oferit. Sunt curios cati dintre noi incasau bani pentru solutii fiscale la probleme ridicate de firme, solutii oferite in scris si sub semnatura personala in baza unui contract.



#36 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 09 December 2007 - 01:05 AM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 9 2007, 12:34 AM, a spus:

Din pacate de-abia acum am ajuns acasa in Timisoara si sunt total de acord cu voi. Si mie mi se pare ca mai multe intrebari sunt GRESITE sau enuntul lor este incomplet, neexistan nici un raspun clar la ele. Si eu ma alatur demersului de protest.

Daca va reamintintiti....la cursurile de pregatire inainte/dupa examene de tot felul....doamnele/domnii de la Ministerul de Finante care se pare ca acum ca e si al Economiei....vin mai multi, bine pregatiti de altfel, nu le negam buna pregatire, sub nici o forma, nici macar acum cand au cazut la examen noi sau dintre ai nostri colegi, colege......fiecare pe bucatica lui, unul/una e pe tva, altul/alta pe impozite persoane fizice......etc... iar noua???? ni se cere sa stim TOT!!!! E corect? Unul din principiile invatarii pe care se bazeaza occidentul (care a ramas acelasi Occident cu toata aderararea noastra la UE) ESTE: A STI DESPRE CE ESTE VORBA. Deci a sti, in cazuri PRACTICE unde sa te duci sa TE INFORMEZI. ACEST FORUM, macar, a demonstrat, daca nu exhaustiv, dar in cea mai mare parte a contabillilor din intreaga tara, ca avem capacitatea de a ne informa, a rezolva cazuri practice. Ce vor ei sa spuna? Neafinsand subiecte, netiparind CARTI din care sa invatam (cum face CECCCAR-ul) ca suntem niste fraieri? Ca vor sa faca din noi ce vor? Ca adevarul (ei, care fac legile PENTRU CA AU LEGATURI STRANSE CU SENATUL, PARLAMENTUL...) e de partea lor? Noi trebuie sa stim TOTUL, iar ei vin vreo 10 sa ne predea ceea ce....ruuusine ca nu stim...........de unul singur. Adica un contabil sa aiba inglobat in el, stiiinta a vreo cel putin finantinsti, adica atotputerniciii de la stat, zeii Olimpului......adica .....adica acum inteleg de ce s-a inventat injuratura, si de ce multi din cei care au organizat examenul din 8-9 decembrie ar merita bagati undeva.....ei trebuie sa stie unde, doar sunt impartiti in grupe de lucruri.....



#37 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 09 December 2007 - 01:41 AM

Ufff, bineinteles ca nici eu nu am luat. A fost destul de dezamagitor si din cate vad ca se scrie aici chiar nu sunt singura care cred asta. Acum stau si ma gandesc ca poate baga astia niste subiecte maine care sa fie mai accesibile sau din iunie si sa avem surpriza maine,de altfel placuta ,pt ca le doresc tot binele celor care dau maine, ca maine promovabilitatea sa fie undeva peste 50% si atunci vom pica de fraieri noi astia de sambata.
Ideea cu sa facem ceva e buna,nu prea stiu ce am putea face,eventual sa sesizam la ei ca asa ceva e inacceptabil: chiar toti sa fim asa prosti si sa nu ia decat cativa? Sau cei din iunie sau martie care au luat,chiar cu 100 puncte atata au fost de destepti? Nici o suparare pt cei care au luat atunci,dar vreau sa cred ca ma pot compara cu multi care au dat si au luat atunci. Din pacate tre sa recunosc ca eu azi am picat, dar asta este,mergem mai departe, invatam din greseli si o luam ca pe o experienta,desi traita pe banii si pe timpul nostru. Astia suntem.
Multa bafta celor de maine si numai bine va doresc tuturor!



#38 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2007 - 01:51 AM

iulie tu ce ai facut?
ce poti spune de prestarea de servicii de pregatire profesionala de care se vorbea?



#39 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 09 December 2007 - 01:56 AM

De acord cu demersul. Si mie mi s-au parut intrebarile suuuperambigue,raspunsurile la fel, aveai de unde alege, :biggrin: ca sa zic asa.
Sa facemceva,inca nu stiu ce anume,dar sa facem ceva. Imposibil sa fim atatia prosti. Cred ca examenul fiind dintr-o blibliografie atat de vasta e destul de greu sa nimeresti niste grile din prima,la prima vedere. Amtrecut cu totii prin examene si stim cum e cand dai subiect clasic si cand dai examen grila. Grila pe o bibliografie asa vasta repet mi se pare imposibil sau putin probabil. Mai bine am juca la 6 din 49. :smile: Ce examene am dat eu grila au fost cu grilecat de cat propuse inainte si le citeai pe alea stiai ca iti pica in maaarea majoritate de acolo si cam asta e. Acum nu zic ca trebuie sa memoram grile, dar nici sa ne batem joc de oameni cu raspunsuri din care puteam alege mai multe variante pt ca ni se pareau cat de cat corecte sau potrivite pt intrebarile respective.
Mi-e somn si deja amin cap iarasi numai consultantul fiscal.
Ramane sa vedem ce mai facem maine,doar asa vorbind,pt ca pt examen nu mai putem face nimic. Acesta care a fost.



#40 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 09 December 2007 - 02:17 AM

Fratilor sa nu renuntati
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL