Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen luat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examen luat


55 replies to this topic

#21 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:01 PM

Vezi postareadana22, la Dec 9 2007, 09:55 PM, a spus:

tot cu 77.5 am picat si eu ieri.

Eu am picat astazi cu 7,5. Mai bine ar cobori plafonul la 7, cum este la restul examenelor (CECCAR, ANEVAR). Oricum, nu ni s-a comunicat oficial ca punctajul minim este 80 puncte si nici in regulament nu am gasit acest lucru (sau ma insel ?).



#22 audit

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Economic

Postat 09 December 2007 - 09:11 PM

Vezi postarealeo_m, la Dec 9 2007, 09:01 PM, a spus:

Vezi postareadana22, la Dec 9 2007, 09:55 PM, a spus:

tot cu 77.5 am picat si eu ieri.

Eu am picat astazi cu 7,5. Mai bine ar cobori plafonul la 7, cum este la restul examenelor (CECCAR, ANEVAR). Oricum, nu ni s-a comunicat oficial ca punctajul minim este 80 puncte si nici in regulament nu am gasit acest lucru (sau ma insel ?).


Scrie in regulament

Hotărârea nr.4 din 2007 privind aprobarea Regulamentului pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal

Art.17. (1) Examenul va consta într-o probă scrisă/interviu.
(2) Proba scrisă va fi sub formă de test-grilă/lucrare scrisă, care va conține de regulă întrebări din:
a) legislația fiscală, legislația privind administrarea fiscală și legislația vamală, 90%;
b) dreptul comercial și dreptul financiar-fiscal, 5%;
c) gestiunea financiară și contabilitatea întreprinderii, 5%.
(3) Durata de elaborare a răspunsurilor pentru proba scrisă este de 3 ore.
(4) Examenul sub formă de interviu va fi susținut de persoanele prevăzute la art.24 si art.25 în fața unei comisii de evaluare.

Art.18. (1) Comisia de examinare va elabora subiectele pentru examen conform tematicii.
(2) Comisia de examinare stabilește punctajul fiecărui subiect.
(3) Pentru promovarea examenului, candidații trebuie să acumuleze un minimum de 80 de puncte dintr-un total de 100 de puncte.(4) În arhivă se vor păstra toate subiectele, atât cele propuse, cât și cele extrase.




#23 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 December 2007 - 09:22 PM

Vezi postareaaudit, la Dec 9 2007, 11:11 PM, a spus:

Vezi postarealeo_m, la Dec 9 2007, 09:01 PM, a spus:

Vezi postareadana22, la Dec 9 2007, 09:55 PM, a spus:

tot cu 77.5 am picat si eu ieri.

Eu am picat astazi cu 7,5. Mai bine ar cobori plafonul la 7, cum este la restul examenelor (CECCAR, ANEVAR). Oricum, nu ni s-a comunicat oficial ca punctajul minim este 80 puncte si nici in regulament nu am gasit acest lucru (sau ma insel ?).


Scrie in regulament

Hotărârea nr.4 din 2007 privind aprobarea Regulamentului pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal

Art.17. (1) Examenul va consta într-o probă scrisă/interviu.
(2) Proba scrisă va fi sub formă de test-grilă/lucrare scrisă, care va conține de regulă întrebări din:
a) legislația fiscală, legislația privind administrarea fiscală și legislația vamală, 90%;
b) dreptul comercial și dreptul financiar-fiscal, 5%;
c) gestiunea financiară și contabilitatea întreprinderii, 5%.
(3) Durata de elaborare a răspunsurilor pentru proba scrisă este de 3 ore.
(4) Examenul sub formă de interviu va fi susținut de persoanele prevăzute la art.24 si art.25 în fața unei comisii de evaluare.

Art.18. (1) Comisia de examinare va elabora subiectele pentru examen conform tematicii.
(2) Comisia de examinare stabilește punctajul fiecărui subiect.
(3) Pentru promovarea examenului, candidații trebuie să acumuleze un minimum de 80 de puncte dintr-un total de 100 de puncte.(4) În arhivă se vor păstra toate subiectele, atât cele propuse, cât și cele extrase.

Si regulamentul nu poate fi modificat ? Oricum, pe site-ul CCFISCALI nu l-am mai gasit. Mie mi se pare rezonabila nota 7.



#24 anca_21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 December 2007 - 10:38 AM

Am luat sambata examenul cu 80pc. Grila a fost super grea. Am invatat din grilele din martie si din iunie dar am si citit in masura in care am avut timp legislatie. Au fost intrebari si de acolo. De exemplu 2 intrebari din vama ( pierderea calitatii de marfuri romanesti si momentl nasterii drepturilor vamale de export) din impozite si taxe la nerezidenti . in schimb la tva, acize si conta a fost intrebari total noi. Dupa parerea mea s-a dat din grilele precedente cam 10%. Adevarul este, ca mie personal mi-au fost de folos grilele pentru ca in noiembrie anul trecut am fost total dezorientata . Toate intrebarile au facut referire la exceptii de la regula si slava Domnului codul fiscal "da pe-afara" de exceptii . Dupa parerea mea nu cred ca examenul a fost "trantit" . Eu nu am fost in martie si iunie dar spre deosebire de noiembrie am mai putut colabora cat de cat si asta a fost de folos cand am dubii in ceea ce priveste raspunsul. La unele intrebari am mers pe intuitie si pe o oarecare logica ( grup fiscal unic - trebuia sa fie cel putin 2, 3 era prea putin, 6 nu suna bine, iar 9 erau deja prea multi asa ca m-am dus pe 2-5). Am citit mult pentru examen fara gluma, am fost in concediu in ultima saptamana dar am avut si noroc. Nu trebuie sa renuntati, examenul e nerusinat dar poate fi luat. Se pare ca se da din nou in februarie. Pana atunci cheltuiesc banii, ca doar vine Mosu'. Si taxa de inscriere e cam subtirica din punctul de vedere al numarului de admisi. In prima zi se pare ca au luat 60. Stiti altceva? Oricum va trebui sa apara pe site.







































































Am luat sambata examenul cu 80pc. Grila a fost super grea. Am invatat din grilele din martie si din iunie dar am si citit in masura in care am avut timp legislatie. Au fost intrebari si de acolo. De exemplu 2 intrebari din vama ( pierderea calitatii de marfuri romanesti si momentl nasterii drepturilor vamale de export) din impozite si taxe la nerezidenti . in schimb la tva, acize si conta a fost intrebari total noi. Dupa parerea mea s-a dat din grilele precedente cam 10%. Adevarul este, ca mie personal mi-au fost de folos grilele pentru ca in noiembrie anul trecut am fost total dezorientata . Toate intrebarile au facut referire la exceptii de la regula si slava Domnului codul fiscal "da pe-afara" de exceptii . Dupa parerea mea nu cred ca examenul a fost "trantit" . Eu nu am fost in martie si iunie dar spre deosebire de noiembrie am mai putut colabora cat de cat si asta a fost de folos cand am dubii in ceea ce priveste raspunsul. La unele intrebari am mers pe intuitie si pe o oarecare logica ( grup fiscal unic - trebuia sa fie cel putin 2, 3 era prea putin, 6 nu suna bine, iar 9 erau deja prea multi asa ca m-am dus pe 2-5). Am citit mult pentru examen fara gluma, am fost in concediu in ultima saptamana dar am avut si noroc. Nu trebuie sa renuntati, examenul e nerusinat dar poate fi luat. Se pare ca se da din nou in februarie. Pana atunci cheltuiesc banii, ca doar vine Mosu'. Si taxa de inscriere e cam subtirica din punctul de vedere al numarului de admisi. In prima zi se pare ca au luat 60. Stiti altceva? Oricum va trebui sa apara pe site.



#25 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 December 2007 - 10:48 AM

[quote name='anca_21' date='Dec 10 2007, 10:38 AM' post='155125']

Felicitari Anca-21.



#26 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 December 2007 - 10:49 AM

Felicitari anca21 pt examenul luat. Esti prima care spune asta de pe forum.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#27 roma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:turnu magurele

Postat 10 December 2007 - 02:04 PM

lA ACEST EXAMEN FIECARE INTREBARE A FOST PUNCTATA CU 2,5,NU S-A RESPECTAT REGULAMENTUL CU ACELE PONDERI DE 90%,5% SI 5%.Inseamna ca poate fi schimbata si conditia de a obtine 80 pct, nu?Pt. ca punctarea cu 2,5 fiecare intrebare nu este prevazuta in Regulament.



#28 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 04:00 PM

de sambata la pranz cand am aflat ce a fost ...bataia de joc, am fost f. dezamagita si suparata, nervoasa, gandindu-ma la cele 11 zile/nopti in care nu am facut altceva decat legislatie, pb., forum, dezbateri... nu copil, nu familie, nu servici, nu lucrari la societatile client...nimic...si de mancat mancam cate ceva in fata calculatorului, cand mai discutam cu voi...doar sa mai castig timp...
i-am indemnat pe cei ce aveau duminica sa nu mergem la examen
am aruncat tot ce mai faceam in acel moment, si m-am pregatit sa plec la petrecerea cumnatei mele ( zi de nastere, unde initial am rugat-o cu serul si pamantul sa ma scuze ca nu ma pot duce...)
am fost la petrecere... dar eram atat de nervoasa si agitata ca nu m-am simtit bine...ei m-au indemnat sa ma duc...macar sa vad ce e este, cum este...
am primit subiectele de sambata scrise de mana de o ruda de a mea, membru in comisia de supraveghere, a scris saraca tot examenul, dar din pacate fara var. de raspuns, doar enuntul
la prima citire, dupa 2 pahare de vin, am zis ca le stiu in mare, mi se pareau cunoscute notiunile, termenii, am recunoscut destule si din grilele iunie-martie...
dupa 2 ore am plecat de la petrecere, si m-am apucat si am facut toate intrebarile iunie- martie si am citit tot ce m-am gandit eu ca ar putea fi mai ascuns, mai ciudat din actele normative mari, chichite... de la ora 8,30 seara pana la 8,30 dimineata cand am plecat la examen
eram intr-o stare de oboseala si de agitatie interioara cumplita ....ma asteptam sa nu-l iau dar imi doream din tot sufletul si speram sa-l iau...

am luat , 33 raspunsuri corecte


dar a fost cumplit
in 1/2 de ora finalizasem tot ceea ce stiam la prima citire, fara a sta pe ganduri, cam 20-25 cred.
apoi am inceput cu TVA ...asteptam sa vad precizari...persoana impozabila, neimpozabila...nimic. de dat cu presupusul...am facut scheme...si conexiuni si deduceri si mi-am zdrobit mintea ...nu stiu cat am facut din ele bine si cat nu ...dupa logica mea rezultata in urma a 1 1/2 ore de stors creierii la 6-7 pb...am zis ca asa pare logic si am bifat raspunsurile
au urmat apoi intrebarile ciudat...si fara raspuns... 2 le-am transcris pe ciorna ca sa elimin umplutura din ele si sa incerc sa gasesc o logica a intrebarii cu raspunsul aferent...
am lucrat in sens invers - adica nu stiu raspunsul corect, dar stiu ca astea sunt incorecte...sau banuiesc... - am mers prin eliminare, ce nu e bun , sa vedem ce ramane . cam la toate mi-au ramas doua variante de raspuns posibil bune din care iar judecati si gandiri si stors mintea.... care ar fi dupa o logica normala raspunsul bun ? - cam asa am lucrat
mai toti au iesit din sala in 1si1/2-2 h
mai eram cativa, vreo cinci care au stat pana la final
dar pot spune ca am luptat pana in ultima clipa, nu am trecut nimic aleatoriu, decat ce am crezut eu ca e bine in urma unei crunte analizari a subiectelor
mi-a foat cumplit de rau , simteam ca-mi plesneste capul de durere, imi zvacnea de atata concentrare, cautand prin minte scormonind vreo amintire, vreo conexiune cu ceva...
si intr-o ultima inspiratie, spre final, inainte de a trece raspunsurile pe foaia de examen, am mai citit odata toate intrebarile, sa nu fi scris vreo litera gresita la raspuns ... eram deja mai relaxata...zarurile fusesera aruncate... la aceasta a doua citire am descoperit 3 intrebari "capcana" la care , evident raspunsesem gresit, ca la primul imbold, cand zici ca stii, e evident raspunsul si nu mai citesti cu atentie...

cam asta a fost odiseea acestui examen...
sincer cand am iesit din sala ma asteptam sa iau...aveam o oarecare strangere de inima, dar am zis dupa mintea mea ca am facut, chiar ma asteptam la mai mult de 33 de raspunsuri bune

cand am intrat la corectat si toti picau , cu 27-30 pb., am zis asta e gata , m-am consolat , nu l-am luat, oricum nici multi altii nu l-au luat...asta e...
cand am fost la corectat si am vazut ca tot numara si mai are pana la final a inceput sa-mi bata inima....si cand a trecut de 30 si mai erau am simtit ca mi se inmoaie picioarele... abia am putu semna , imi tremura mana, nu-mi venea sa cred, m-am dus si m-am asezat in banca, am simtit ca mi se face rau...

a fost un examen cumplit...din cate am tot dat la viata mea...un examen al nervilor, al emotiilor extreme , contradictoriu...

m-a stors de tot. cand am ajuns ieri acasa aveam cu 2 Kg mai putin ca ziua precedenta ...in conditiile in care cu toata noaptea am mancat si rontait de nervi , de stres....


nu pot spune ca simt bucuria unei mari reusite...a fost prea mult chin...si incertitudine...si nesiguranta...
codul de procedura fiscala, si cod fiscal - profit, impozit venit, nerezidenti, accize cred ca le-am invatat pe de rost de cate ori le-am citit . la TVA am stat mai prost, pt. ca nu prea am citit din norme decat strict pe un studiu de caz, nu cap coada....
si cu toate astea sa nu-ti vina sa te duci la un examen, pt. ca te gandesti ca nu poti sa-l iei....

cel mai urat examen din cate am dat...
am ramas cu un gust amar....pt. ce atata zbatere, si tocat de nervi....


tuturor numai bine

si sa stiti ca simt aceeasi inversunare si nemultumire ca si voi pt. batjocura cu care ne-au tratat , chiar dc. am luat...
am avut un pic de noroc ...Dumnezeu spun eu....chiar m-am rugat pe tot drumul spre Politehnica sa ma ajute sa iau, macar pt. chinul si efortul depus...

la 3 intrebari am dat raspunsul din ce am citit in noaptea de sambata: L31, L contabilitatii, accize

deci chiar pot spune ca am avut noroc...nu am fost cu nimic mai buna decat voi ceilalti, poate din contra

capul sus si mai departe
miri



#29 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 04:21 PM

:smile: si l-ai luat ca ti-a dat aia subiectele... pt ca ai zis "am primit subiectele de sambata scrise de mana de o ruda de a mea, membru in comisia de supraveghere, a scris saraca tot examenul, dar din pacate fara var. de raspuns, doar enuntul". Luau toti daca le aveau ca tine...
preda



#30 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 04:29 PM

subiectele de sambata
eu am dat duminica atunci au fost complet diferite
asta a fost si ideea ei cand le-a scris ( a zis ca se vor da la fel pt ca nu lasa pe nimeni sa iasa cu nimic din sala, nici ciorne )
la celelalte sesiuni de examene mi-a adus cate un exemplar de examen dupa ce a anulat examplarul respectiv, sa vad si eu ce s-a dat
am rugat-o si acum la fel...dar a zis ca i-au intersiz...si saraca a stat si a scris , in speranta ca ma va ajuta pt. a doua zi..
miri



#31 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 December 2007 - 04:38 PM

Bravo mirela 13. Eu te felicit din suflet si iti doresc toate cele bune.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#32 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 04:58 PM

da, dar ar fi fost bine daca ne spuneai si noua cate ceva mirela ...
preda



#33 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 December 2007 - 05:02 PM

@lupoaica: dvs ati fi sifonat informatia?
@ mirela 13: felicitari pt rezultat.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#34 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 10 December 2007 - 05:03 PM

S-au publicat subiectele pe sit-ul CCF, nu vreau sa fiu rea, dar subiectele sunt abordabile.
La subiectele de sambata in 48 min. am facut 36 de intrebari, iar la cele de duminica 38 intrebari in 41 de min.
Intr-adevar nu a fost stresul examenului, dar cu atentie se puteau face.
Eu am luat in iunie cu 39 de intrebari, fratele meu a facut atunci 40. Sunt curioasa cate face acum.
In noiembrie 2006 am picat cu 29 de intrebari.
FELICITARI CELOR CARE AU LUAT!
CELORLALTI, NU DISPERATI, MAI AVETI SANSE!
BAFTA TUTUROR!



#35 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 10 December 2007 - 05:05 PM

Si eu te felicit, Mirela 13, pentru tot efortul pe care l-ai depus! Eu n-am mai avit suficienta tarie sa ma prezint duminica. Am fost si in nov 2006 si la fel mi s-a facut rau cand am iesit de acolo. N-am mai vrut sa se repete situatia. Inca o data felicitari si sper sa merite!



#36 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 05:17 PM

da, eu as fi spus!
ma-ntreb ce facem cu parafa aia acum?! ca eu una n-am gasit clienti pentru consultanta. :smile:
preda



#37 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 10 December 2007 - 05:28 PM

Vezi postarealupoaica, la Dec 10 2007, 05:17 PM, a spus:

da, eu as fi spus!
ma-ntreb ce facem cu parafa aia acum?! ca eu una n-am gasit clienti pentru consultanta. :smile:

Ai rabdare, va veni o vreme si la noi cand orice document de la contribuabil catre FISC va fi vizat de un consultant fiscal.
Trebiue sa scapam mai intai de traficantii la bursa gen ionut popecu (cel ce cere modific. OG 47/2007), patronii sa inteleaga ca mai bine dau bani consultantului fiscal decat inzecit avocatului, iar fiecare sa-si vada de meseria lui.



#38 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 05:36 PM

Vezi postarealupoaica, la Dec 10 2007, 04:58 PM, a spus:

da, dar ar fi fost bine daca ne spuneai si noua cate ceva mirela ...


la ora 20.30 cand am ajuns eu acasa am fost la un vecin care are scanner dar nu am reusit sa scanez, nu mergea, asta am vrut sa fac sa le scanez sa le pun pe site
mai aveam solutia de a le scrie dar intrand am vazut ca mare parte erau deja transmise pe site de catre cei ce au fost la examen
nu textul exact, dar esentialul
miri



#39 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 05:46 PM

revin cu ceea ce era de fapt cel mai important
MII DE MULTUMIRI celor cu care am rezolvat si dezbatut aici pe site inaintea examenului
a contat mult
miri



#40 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 05:58 PM

felicitari ancai si mirelei. :smile:


eu ... picat

*as vrea doar sa se tina dosarele pentru sesiunea urmatoare- asa cum s-a facut in nov. 2006.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL