Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)


91 replies to this topic

#81 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 21 February 2008 - 05:22 PM

[/quote]
eu am dat in vara examenul de aptitudini. Subiectele nu le am pentru ca nu ni le-au dat. In orice caz s-au dat trei subiecte de teorie din deontologie, trei subiecte de teorie din audit si trei studii de caz. Studiile de caz au ost in marea majoritate din evaluare, cu elemente de fuziune. De pregatit ar trebui facute subiectele care s-au dat anii trecuti au fost asemanatoare desi studiile de caz mi s-au parut mai dificile. Bafta
[/quote]

dar de ce or fi dat subiecte doar din evaluare si audit ? v-au anuntat la cursuri ca se va da asa? la cursuri s-au lucrat studii de caz de tipul celor date la examen ?



#82 Lauritta_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2008 - 05:20 PM

[quote name='cezara' date='Mar 14 2005, 02:41 PM' post='13214']
Dupa ce ai fost admis, faci stagiu 3 ani. In fiecare an se organizeaza cursuri (spre toamna) platite bineinteles si cate un examen. Anual se depun cate 4 lucrari practice. La sf. celor trei ani, examen scris si de aptitudini. Daca vreti va trimit pe e-mail informatiile luate de mine de la CECCAR Cluj pe discheta cu instructiunile si temele pentru lucrarile practice. Dati-mi pe privat adresele de e-mail.



TE ROG FRUMOS SA IMI TRIMITI SI MIE TOATE INFORMATIILE REFERITOARE LA PERIOADA DE STAGIU SI EXAMENUL FINAL, DE APTITUDINI! ADRESA MEA ESTE: lauritta_85@yahoo.com




#83 Lauritta_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2008 - 05:31 PM

[quote name='FELIS' date='Jun 4 2005, 12:14 AM' post='22664']
Pt a nu mai face stagiu, trebuie sa fi lucrat 3 ani la firma de contabilitate.

Eu am dat primul examen in noiembrie si saptamana viitoare am al 2-lea examen (de aptitudini)... Nu am facut stagiu, deci e valabil...

BUNA FELIS,
ITI SCRIU PENTRU CA SUNT INTR-O SITUATIE SIMILARA CU A TA. IN TOAMNA AM LUAT EXAMENUL DE ACCES LA EXPERTI CONTABILI IAR LA VARA IL VOI DA PE CEL DE APTITUDINI! TE ROG FRUMOS SA MA AJUTI SI SA IMI TRIMITI , DACA SE POATE, SUBIECTE CARE S-AU DAT (SAU MACAR MODELE DE SUBIECTE) LA EXAMENUL DE APTITUDINI SI LUCRARI PRACTICE. M-AR INTERESA IN SPECIAL IN DOMENIUL AUDITULUI FINANCIAR SI AL EXPERTIZEI CONTABILE!
ADRESA MEA DE MAIL ESTE: lauritta_85@yahoo.com
MULTUMESC!!!



#84 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2008 - 10:45 PM

Vezi postareaLauritta_85, la Feb 24 2008, 05:31 PM, a spus:

Eu am dat primul examen in noiembrie si saptamana viitoare am al 2-lea examen (de aptitudini)... Nu am facut stagiu, deci e valabil...

BUNA FELIS,
ITI SCRIU PENTRU CA SUNT INTR-O SITUATIE SIMILARA CU A TA. IN TOAMNA AM LUAT EXAMENUL DE ACCES LA EXPERTI CONTABILI IAR LA VARA IL VOI DA PE CEL DE APTITUDINI! TE ROG FRUMOS SA MA AJUTI SI SA IMI TRIMITI , DACA SE POATE, SUBIECTE CARE S-AU DAT (SAU MACAR MODELE DE SUBIECTE) LA EXAMENUL DE APTITUDINI SI LUCRARI PRACTICE. M-AR INTERESA IN SPECIAL IN DOMENIUL AUDITULUI FINANCIAR SI AL EXPERTIZEI CONTABILE!
ADRESA MEA DE MAIL ESTE: lauritta_85@yahoo.com
MULTUMESC!!!
si eu sunt in aceiasi situatie .... doar ca, de la bucuresti, mi s-a comunicaat ca nu se stie inca daca se mai echivaleaza sau nu experienta in firma de conta ....



#85 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:18 AM

Vezi postareamihavesa, la Feb 25 2008, 12:45 AM, a spus:

Vezi postareaLauritta_85, la Feb 24 2008, 05:31 PM, a spus:

Eu am dat primul examen in noiembrie si saptamana viitoare am al 2-lea examen (de aptitudini)... Nu am facut stagiu, deci e valabil...

BUNA FELIS,
ITI SCRIU PENTRU CA SUNT INTR-O SITUATIE SIMILARA CU A TA. IN TOAMNA AM LUAT EXAMENUL DE ACCES LA EXPERTI CONTABILI IAR LA VARA IL VOI DA PE CEL DE APTITUDINI! TE ROG FRUMOS SA MA AJUTI SI SA IMI TRIMITI , DACA SE POATE, SUBIECTE CARE S-AU DAT (SAU MACAR MODELE DE SUBIECTE) LA EXAMENUL DE APTITUDINI SI LUCRARI PRACTICE. M-AR INTERESA IN SPECIAL IN DOMENIUL AUDITULUI FINANCIAR SI AL EXPERTIZEI CONTABILE!
ADRESA MEA DE MAIL ESTE: lauritta_85@yahoo.com
MULTUMESC!!!
si eu sunt in aceiasi situatie .... doar ca, de la bucuresti, mi s-a comunicaat ca nu se stie inca daca se mai echivaleaza sau nu experienta in firma de conta ....

Am vorbit azi la CECCAR Bucuresti si mi-au spus ca se echivaleaza. Inscrierile vor incepe candva la sfarsitul lui aprilie. Nu am intrebat daca se tine vreun curs. De fapt nu stiu daca merita sa mergem la curs?????
De subiecte care s-au dat anii trecuti stie cineva ceva?



#86 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:40 AM

Stiti ceva, exista vre-o carte de teste pt examenul de aptitudini editata de CECCAR? (ca cea editata pt examenul de acces)



#87 acvaristica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 12:39 PM

BUNA
exista la CECCAR SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS - IFRS
se gaseste in 2 volume si costa 30.00 fiecare.



#88 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 12 April 2008 - 10:39 PM

Vezi postareaacvaristica, la Apr 7 2008, 01:39 PM, a spus:

BUNA
exista la CECCAR SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS - IFRS
se gaseste in 2 volume si costa 30.00 fiecare.


Cea scrisa de Maria Madalina Girbina si Stefan Bunea ? Are coperti de culoare verde ? O fi utila ?
vioreld



#89 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 14 April 2008 - 09:36 AM

Vezi postareavioreld, la Apr 12 2008, 10:39 PM, a spus:

Vezi postareaacvaristica, la Apr 7 2008, 01:39 PM, a spus:

BUNA
exista la CECCAR SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS - IFRS
se gaseste in 2 volume si costa 30.00 fiecare.


Cea scrisa de Maria Madalina Girbina si Stefan Bunea ? Are coperti de culoare verde ? O fi utila ?


Se zice ca e buna...eu mi-am cumparat-o de la CECCAR.

Daca e cineva dintre voi care vrea sa dea examenul de aptitudini, anul acesta, in iunie,
va poftesc pe Topicul 'Aptitudini 2008'.

Doar noi avem de castigat daca 'strangem randurile' un pic .
Multumesc.
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#90 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 14 April 2008 - 07:46 PM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 14 2008, 10:36 AM, a spus:

Vezi postareavioreld, la Apr 12 2008, 10:39 PM, a spus:

Vezi postareaacvaristica, la Apr 7 2008, 01:39 PM, a spus:

BUNA
exista la CECCAR SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS - IFRS
se gaseste in 2 volume si costa 30.00 fiecare.


Cea scrisa de Maria Madalina Girbina si Stefan Bunea ? Are coperti de culoare verde ? O fi utila ?


Se zice ca e buna...eu mi-am cumparat-o de la CECCAR.

Daca e cineva dintre voi care vrea sa dea examenul de aptitudini, anul acesta, in iunie,
va poftesc pe Topicul 'Aptitudini 2008'.

Doar noi avem de castigat daca 'strangem randurile' un pic .
Multumesc.




Subscriu

vioreld



#91 otis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 April 2008 - 09:37 PM

Buna,
VA scriu pt prima data, si as dori sa va intreb pe cei care ati dat examen dupa efectuare stagiului pentru experti contabili, cat este de greu examenul si din ce v-ati pregatit.
Em am dat examenul de acces in 2004, si anul acesta am ultima sansa de a-mi da examenul definitiv. In martie am fost la cursul de deontologie-obligatoriu de efectuat in fiecare an, si au fost persoane care s-au plans ca au picat examenul anul trecut si ca nu au avut materiale dupa care sa se pregateasca. DAca poate cineva sa-mi spuna unde as putea sa gagsesc materiale de studiu, sau daca cieva a fost la examen anul trecut sa ne impartaseasca din experienta traita



#92 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 17 April 2008 - 09:35 AM

Vezi postareaotis, la Apr 15 2008, 09:37 PM, a spus:

Buna,
VA scriu pt prima data, si as dori sa va intreb pe cei care ati dat examen dupa efectuare stagiului pentru experti contabili, cat este de greu examenul si din ce v-ati pregatit.
Em am dat examenul de acces in 2004, si anul acesta am ultima sansa de a-mi da examenul definitiv. In martie am fost la cursul de deontologie-obligatoriu de efectuat in fiecare an, si au fost persoane care s-au plans ca au picat examenul anul trecut si ca nu au avut materiale dupa care sa se pregateasca. DAca poate cineva sa-mi spuna unde as putea sa gagsesc materiale de studiu, sau daca cieva a fost la examen anul trecut sa ne impartaseasca din experienta traita

Daca vrei sa dai anul acesta examenul de aptitudini, intra pe topicul ' Aptitudini 2008' si citeste ce s-a scris acolo.
Vei gasi si fisiere cu subiectele date in anii trecuti.

Bibliografia si tematica o gasesti pe www.ceccar.ro, dar materialele dupa care se studiaza sunt niste carti scoase de ceccar sau materia predata la cursurile de pregatire. Vino pe tipicul 'Aptitudini 2008' si discutam mai multe. :pullhair:
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL