Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scanare carti de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

scanare carti de munca


79 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2008 - 05:41 PM

uufff , ce bine :thumbup: prietenii stiu de ce

sar'naaaa, Lexiroxi :frusty:



#42 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 December 2008 - 11:13 AM

trebuie sa scot o copie dupa cartea de munca a unui salariat, aceasta fiind la scanat. cum se procedeaza?




#43 cricri27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2010 - 07:44 AM

Potrivit HG nr. 1456/2009 , persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza carnete de munca sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul pana, cel tarziu, la data de 30 septembrie 2010.

cartile de munca care sunt la ITM trebuie sa fie ridicare de persoana in cauza si duse personal la casa de pensii? sau se ocupa ITM-ul?



#44 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2010 - 08:00 AM

Se ocupa ITM-ul !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#45 cricri27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2010 - 09:05 AM

Merci



#46 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 02:51 PM

In principiu si noi avem cartile de munca "tinute" de ITM. Dar pe baza unui PV intocmit anul trecut (dupa ce au fost la scanat) le avem la firma. Intrebare: este necesar sa le ducem acum la Casa de pensii din nou la scanat? Cand le-am preluat anul trecut am vazut pe ultima pagina (pe verso-ul copertei) o stampila a casei de pensii din alt judet cu Prelucrat in temeiul HG 1768/2005 . Banuiesc ca nu ar mai trebui sa le duc, dar cine stie :lnr (1):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2010 - 05:39 PM

eu am 2 carti de munca (in cauza) la firma, nu le-am mai dus la ITM, acum le duc direct la pensii, nu-i asa ??
eu asa as face ... mi se pare mai sigur decat sa le duc la ITM si de acolo sa plece tot la pensii, tin minte ca am vazut si un afis la Casa de Pensii, in sensul asta, dar am inteles corect ?



#48 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 08:35 AM

Am doua firme care au primit adrese de la casa de pensii sa se prezinte cu cartile de munca la ei in vederea scanarii !
Am sunat la pensii sa le spun ca acestea sunt la ITMB , mi-au cerut un CNP sa vada daca au fost scanate si erau deja, dupa care a zis ca totul e ok !

Otilia, mai bine le duci direct la casa de pensii !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 26 September 2010 - 08:36 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 10:18 AM

asa ma gandeam si eu, multumesc frumos, Cris :lnr (1):



#50 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 02:09 PM

Cu multa placere, draga mea ! :lnr (1):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 10:59 AM

oameni buni, revin cu scanarea asta

adresa : Calea Vitan, nr. 3, sector 3, et. 6, cam. 64
program cu publicul, de luni pana joi (deci vineri NU) orele 9-13
tel. (ocupat in permanenta :lnr (1): ) 021.326.0556/192

azi nu am putut deloc-deloc :
* sa prind nicicum legatura la tel. de mai sus si nu stiu cum se procedeaza cu predarea cartilor de munca direct la casa de pensii,
* sa prind leg. la ITM ca sa vad daca nu cumva este obligatoriu sa le depunem intai la ei, totusi
* sa cer relatii despre programul de scanare si generarea nr. de cutie si PV de predare (cica doar pt cei care tin cartile de munca la firme si platesc 0.25% comision ?? ) http://www.cpmb.rdsnet.ro/
* sa obtin informatii clare despre ce-i cu cele 2 termene : 30.09.2010 si 30.11.2010, care-i dif. dintre ele (primul e pt preluare date si al 2-lea pt scanare, despre ce preluare date e vb. ?? )
* sa aflu daca ,, cartile de munca trebuie sa fie sau nu actualizate la zi dat fiind faptul ca intereseaza in special per. anterioara anului 2001

dragilor, va marturisesc ca sunt un car de nervi, de 2 ore ma chinui degeaba, va rog mult de tot sa ma (ne) ajutati daca stiti raspunsuri din lista de mai sus, mai incerc si eu sa le aflu :laugh:



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 11:27 AM

http://www.pensiitimis.ro/index.php?option...8&Itemid=19

Proceduri de primire a carnetelor de munca
PROCEDURI DE PREDARE/PRIMIRE A CARNETELOR DE MUNCA la casele teritoriale de pensii, in vederea aplicarii prevederilor art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000

Certificarea stagiului de cotizare, realizat anterior datei de 1 aprilie 2001, se realizeaza de catre CNPAS, prin casele teritoriale de pensii, pe masura preluarii datelor din carnetele de munca, asa cum prevad dispozitiile art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.

In conformitate cu prevederile art.1 din Hotararea Guvernului nr.1768/2005, in vederea aplicarii prevederilor art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000, se va desfasura activitatea de preluare din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum si a veniturilor salariale aferente, elemente care, conform legii, sunt utilizate la calculul pensiilor. Conform dispozitiilor art.2 din acelasi act normativ, persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza, potrivit prevederilor legale, carnete de munca sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul.
In vederea aplicarii acestor prevederi legale, prin Ordinul MMSSF nr.98/2006, au fost aprobate procedurile de predare/primire a carnetelor de munca la casele teritoriale de pensii, dupa cum urmeaza:
a) Proceduri de predare/primire a carnetelor de munca aflate in evidenta inspectoratelor teritoriale de munca la casele teritoriale de pensii, in vederea aplicarii prevederilor art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000;

b) Proceduri de predare/primire a carnetelor de munca aflate in evidenta institutiilor din administratia publica centrala sau locala ori a angajatorilor, societati comerciale sau regii autonome cu capital majoritar de stat, la casele teritoriale de pensii, in vederea aplicarii prevederilor art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000;

c) Proceduri de predare/primire a carnetelor de munca de la persoanele aflate in evidenta agentiilor teritoriale pentru ocuparea fortei de munca la casele teritoriale de pensii, in vederea aplicarii prevederilor art.160 alin.(6) din Legea nr.19/2000;



Din cuprinsul Ordinului MMSSF nr.98/2006, va prezentam mai jos:

Anexa nr.2 - Proceduri de predare/primire a carnetelor de munca aflate in evidenta institutiilor din administratia publica centrala sau locala ori a angajatorilor, societati comerciale sau regii autonome cu capital majoritar de stat, la casele teritoriale de pensii, in vederea aplicarii prevederilor art. 160 alin. (6) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.

Prezentele proceduri reglementeaza modul de organizare si desfasurare a activitatii de predare/primire catre casele teritoriale de pensii a carnetelor de munca aflate in evidenta institutiilor din administratia publica centrala sau locala ori a angajatorilor - societati comerciale sau regii autonome cu capital majoritar de stat -, denumite in continuare institutii sau angajatori, in vederea desfasurarii activitatii de preluare a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum si la veniturile salariale aferente.

1. In temeiul prevederilor art. 2 alin. (1) din Hotararea Guvernului nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, institutiile sau angajatorii care pastreaza si completeaza, potrivit prevederilor legale, carnete de munca urmeaza sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii in a carei raza teritoriala isi au sediul.
2. Carnetele de munca trebuie sa fie completate cu toate inscrisurile pana la data de 1 aprilie 2001 si sa fie certificate pentru perioadele de pana la aceasta data, conform documentelor gestionate de aceste institutii sau de angajatori. Certificarea se va efectua pe primul rand liber al carnetului de munca.
3. Carnetele de munca vor fi insotite de copii ale actelor de identitate ale titularilor, din care sa rezulte codul numeric personal. Copiile actelor de identitate vor fi prinse cu capse de prima pagina a carnetului de munca.
4. Casele teritoriale de pensii vor solicita in scris institutiilor sau angajatorilor sa predea carnetele de munca ale propriilor angajati in termen de maximum 30 de zile lucratoare de la primirea instiintarii scrise.
5. La preluarea carnetelor de munca de la institutiile sau angajatorii prevazuti la pct. 1 personalul caselor teritoriale de pensii va verifica indeplinirea conditiilor prevazute la pct. 2 si 3.
6. Institutiile sau angajatorii vor prezenta carnetele de munca aflate in evidenta lor, insotite de copiile actelor de identitate ale titularilor, din care sa rezulte codul numeric personal, in ordinea alfabetica a numelui titularilor, in cutii de carton numerotate, puse la dispozitie in acest scop de catre casele teritoriale de pensii.
Cutiile utilizate la depozitarea carnetelor de munca vor avea aplicata o eticheta continand codul casei teritoriale de pensii ce urmeaza sa efectueze preluarea datelor din carnetul de munca, codul unic de identitate (CUI) al institutiei sau al angajatorului care depune carnetele de munca, precum si numarul cutiei. Numarul cutiei este unic la nivelul casei teritoriale de pensii care va tine evidenta cutiilor distribuite.
7. In vederea transmiterii lor catre casele teritoriale de pensii, institutiile sau angajatorii vor centraliza carnetele de munca si vor intocmi pentru fiecare cutie, cu ajutorul unui program informatic furnizat de casa teritoriala de pensii, un formular continand doua procese-verbale de predare/primire.
Formularul va fi intocmit in doua exemplare, pe hartie, insotit de un fisier pe suport electronic, care va contine seria si numarul carnetului de munca, numele si prenumele titularului, codul numeric personal al titularului, precum si codul unic de identificare (CUI) al angajatorului. De asemenea, vor fi mentionate datele de identificare a cutiei in care este depozitat carnetul: codul casei teritoriale de pensii si numarul cutiei.
8. Cutiile continand carnetele de munca, insotite de procesele-verbale si de fisierele pe suport electronic, vor fi predate, de catre reprezentantii desemnati ai institutiilor sau angajatorilor, reprezentantilor desemnati ai caselor teritoriale de pensii.
Cu aceasta ocazie se verifica similitudinea datelor inscrise in fisierul pe suport electronic cu cele inscrise in procesele-verbale, prin obtinerea unui opis intern de prelucrare, al carui continut trebuie sa fie identic cu cel inscris in procesele-verbale.
Predarea/primirea carnetelor de munca se va face ulterior verificarii continutului cutiilor, prin semnarea de catre reprezentantii desemnati ai institutiilor sau angajatorilor si, respectiv, de catre reprezentantii desemnati ai caselor teritorile de pensii a procesului-verbal de predare/primire 1.
In cazul in care se constata lipsa sau deteriorarea unor carnete de munca ori corecturi sau stersaturi in masura sa produca aparitia unor suspiciuni legate de corectitudinea datelor, acest fapt va fi consemnat in procesul-verbal de predare/primire 1 la rubrica 1 "Observatii la primirea carnetelor de munca la casa teritoriala de pensii" si va fi sesizata conducerea respectivelor unitati, in vederea luarii masurilor ce se impun, potrivit legii.
9. Dupa incheierea operatiunlior de preluare si inregistrare a datelor, reprezentantii desemnati ai caselor teritoriale de pensii vor preda reprezentantilor desemnati ai institutiilor sau angajatorilor cutiile continand carnetele de munca, pe baza completarii procesului-verbal de predare/primire 2.
Predarea/primirea carnetelor de munca se va face ulterior verificarii continutului cutiilor. In cazul in care se constata lipsa sau deteriorarea unor carnete de munca, acest lucru va fi consemnat in procesul-verbal de predare/primire 2 la rubrica 2 "Observatii la predarea carnetelor de munca de catre casa teritoriala de pensii" si va fi sesizata conducerea respectivei case teritoriale de pensii, in vederea luarii masurilor ce se impun, potrivit legii.
10. In termen de 15 zile lucratoare de la primire, institutiile sau angajatorii vor proceda, pe baza datelor din procesele-verbale, la verificarea carnetelor de munca predate.
11. Activitatea de predare/primire la casele teritoriale de pensii a carnetelor de munca, in vederea aplicarii prevederilor art. 160 alin. (6) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se realizeaza de personal desemnat prin decizie a directorului executiv al casei teritoriale de pensii.
12. Degradarea, distrugerea ori pierderea carnetelor de munca de catre persoanele desemnate ,se sanctioneaza potrivit legii.



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 11:42 AM

Termenul de predare a carnetelor de munca la Casa de Pensii, amanat pana in 30 septembrie 2010
1 December 2009, 9:24 am
Toate persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza carnete de munca (ce cuprind inscrieri anterioare datei de 1 aprilie 2001) sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitie casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul pana cel tarziu, la data de 30 septembrie 2010.




Carnetele de munca trebuie sa fie:

- completate cu toate inscrierile pana la data de 1 aprilie 2001;

- certificate de autoritatile abilitate, potrivit legii;

- insotite de copia actului de identitate al titularului, din care sa rezulte codul numeric personal.

Nu trebuie predate spre prelucrarea datelor si scanare acele carnete de munca ce contin numai inscrisuri pentru perioade ulterioare datei de 1 aprilie 2001!



Temei legal:

http://www.itmconsulting.ro/articole/2009/...eptembrie-2010/

H.G. nr. 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) al art. 2 din HG nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001. Hotararea nr. 1456/2009, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 820 din 27 noiembrie 2009

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare:

Articol unic

Alineatul (6) al articolului 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.183 din 28 decembrie 2005, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:

“(6) Termenul-limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 septembrie 2010.“



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 11:51 AM

http://imago.com.ro/blog/index.php/2010/09...ea-prelucrarii/
Scris la data: Friday, July 10th, 2009 at 6:18 pm

Scanarea cartilor de munca

Prin Hotararea nr 1768/2005, guvernul a hotarat crearea unei arhive electronice cuprinzand scanarile carnetelor de munca (carti de munca) deschise inainte de data de 01.04.2001, in scopul de a prelua datele referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizate in sistemul public de pensii, precum si a veniturilor salariale aferente.

Se presupune ca datele necesare calcularii pensiilor de dupa data de 01.04.2001 au fost colectate prin sistemul de declaratii privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat, pe scurt “declaratii CASS”, depuse de catre angajatori lunar.

Scanarea cartilor de munca se face de catre Casele de Pensii, dupa colectarea cartilor de munca de la detinatori. Detinatorii pot fi Inspectoratele Teritoriale de Munca (ITM) sau firmele in cazul in care isi gestioneaza singure carnetele de munca sau in cazul ca au imprumutat temporar carnetele de la ITM. In cazul in care aveti cartile de munca la firma, nu au fost scanate si contin stagii de cotizare anterioare datei de 01 Aprilie 2001, atunci trebuie sa predati carnetele de munca la ITM pentru a fi date mai departe la Casa de Pensii pentru scanare.

Circuitul cartii de munca ar fi cam asa:
Firma -> ITM -> Casa de Pensii -> subcontractor scanare -> Casa de Pensii -> ITM -> Firma.


Data limita pentru predarea catre ITM a carnetelor de munca a fost initial stabilita a fi 30 noiembrie 2008. Ulterior, cand data limita se apropia cu repeziciune si obiectivul nu era realizat, data limita a fost mutata la 30 noiembrie 2009 (H.G. nr. 1413/2008).

Pentru depunerea cartii de munca la ITM pentru scanare aveti nevoie de urmatoarele:
- carnetul de munca
- copie BI/CI (puteti capsa copia CI decupata pe fata interioara a primei coperti)
- proces verbal de predare\primire a CM (2-4 exemplare, descarcati model de aici)

Numarul de exemplare necesare pentru procesul verbal de predare\primire depinde de inspectorul ITM la care nimeriti. Mi s-a intamplat sa mi se zica ca nu e necesar, ca il scriu ei, dar si ca e nevoie de 4 exemplare, unul pentru firma, unul pentru ITM, unul pentru Casa de Pensii si unul pentru nu-mai-stiu-cine. Cel mai bine e sa mergeti pregatiti.

Atentie, sunt prevazute si amenzi intre 1.500 si 5.000 de lei pentru nerespectarea acestei obligatii de catre firme.

Dupa scanare, cartile de munca vor avea in plus:
- un sticker continand un cod de bare si codul numeric personal (CNP)


- o stampila indicand faptul ca a fost prelucrata conform HG1768/2005


Update 30.11.2009: Prin HG nr. 1456/2009 termenul limita de predare a carnetelor de munca pentru scanare a fost prelungit pana la 30 septembrie 2010.

Update 30.06.2010:
La ITM Bucuresti nu se mai primesc carti de munca pentru scanat (cel putin asa zic afisele lipite peste tot). Cartile de munca se depun direct la Casa Teritoriala de Pensii, in cazul Bucurestiului la etaj 6, camera 64, de luni pana joi intre orele 8:00-13:00. Trebuie sa aveti: cartea de munca, copie CI a titularului (de preferinta decupata si capsata pe prima coperta a CM) si CI al reprezentantului care depune cartea de munca. Se va intocmi pe loc un proces verbal de predare-primire si CM o veti putea recupera in 30 de zile.

Update 14.07.2010: Casa Teritoriala de Pensii Bucuresti a inceput sa trimita scrisori tuturor firmelor (poate doar cele cu angajati) in care ii informeaza de faptul ca trebuiesc predate cartile de munca spre scanare. Nu va speriati, nu sunteti vizati direct, ci doar vor sa se asigure ca toata lumea e la curent cu termenul limita de scanare si amenzile aferente. Verificati inca o data daca toate cartile de munca care contin date dinainte de 01.04.2001 sunt scanate (au atat stampila cat si stickerul) si daca mai gasiti ramasite, depuneti-le direct la Casa de Pensii. Pentru firmele cu multe carti de munca de predat, CNPAS pune la dispozitie un program ce ajuta la intocmirea proceselor verbale de predare-primire. Programul poate fi downloadat de pe site-ul lor.

Update 23.09.2010: Se pare ca scanarea CM este compusa din doua procese distincte: “prelucrare” si “scanare si arhivare”. Detalii aici.

...........................................................................

Prelucrarea scanarii sau scanarea prelucrarii?
Scris la data: Thursday, September 23rd, 2010 at 7:30 pm

Scriam intr-un articol mai vechi despre scanarea cartilor de munca, in legatura cu recentul anunt privind scanarea, primit de unii prin posta si afisat la Casele de Pensii si la ITM, ca “nu va speriati, nu sunteti vizati direct, ci doar vor sa se asigure ca toata lumea e la curent cu termenul limita de scanare si amenzile aferente. Verificati inca o data daca toate cartile de munca care contin date dinainte de 01.04.2001 sunt scanate (au atat stampila cat si stickerul) si daca mai gasiti ramasite, depuneti-le direct la Casa de Pensii.”

Ei bine, m-am inselat. O stampila si un sticker nu sunt de ajuns, ci DOUA stampile, iar stickerul este optional.

Incercand sa ajut un prieten care nu avea cartea de munca scanata, am fost la CNPAS sa o depun spre scanare. Discutand cu angajatii de acolo, am aflat ca de fapt sunt doua procese de “scanare” si amandoua sunt necesare si obligatorii, si anume, “prelucrarea” si “scanarea si arhivarea electronica”.

PRELUCRAREA cartilor de munca in temeiul HG 1768/2005 inseamna ca un angajat CNPAS sau subcontractor introduce intr-o baza de date fiecare linie din cartea de munca inregistrata pana la data de 01.04.2001, insemnand salariu, unitatea la care a fost angajat, etc.

Aceasta PRELUCRARE s-a facut din 2005 incoace si multi dintre noi au cartile prelucrate, fie ca au fost predate la casa de pensii personal, de firma sau la care erau angajati, de catre ITM, de catre oficiile de somaj. Zvonurile spun ca cei care faceau prelucrarea aceasta erau platiti la numarul de carti de munca procesate, si acesta munca fiind destul de migaloasa si consumatoare de timp, ca orice roman inventiv, au descoperit ca e mai usor sa lipesti un sticker si sa pui o stampila decat sa introduci in calculator zeci de linii din cartea de munca. Prin urmare, la un moment dat s-a descoperit ca multe din cartile de munca a caror informatii se credeau inregistrate erau de fapt doar stampilate. Atunci, in 2008 s-a luat decizia ca sa se introduca un proces suplimentar, de scanare efectiva a cartilor de munca, pentru a avea si o poza de pe care apoi se pot reconstitui datele inregistrate eronat sau neinregistrate de loc la data prelucrarii. Prin HG nr. 1413/2008 s-a introdus asadar o distinctie intre cele doua procese, PRELUCRAREA si SCANARE. Binenteles, nu toata lumea a inteles-o si a dormit linistit ca toate cartile de munca sunt “scanate” in termen.

SCANAREA cartilor de munca a inceput fizic in 2009, si nu din 2005 asa cum credeam noi. Din pacate anunturile date de CNPAS pe toate caile nu sunt destul de explicite si nu explica diferenta dintre cele doua procese.

Deci, pana la noi ordine (sau hg-uri) pentru ca sa fim linistiti ca cineva ne va putea calcula pensia, daca va fi cazul, trebuie sa avem doua stampile pe carnetul de munca.

Exemple de stampile:
1. PRELUCRAT in temeiul HG 1768/2005
2. SCANAT SI ARHIVAT conform HG 1768/2005

In principiu, cartile de munca care sunt in posesia ITM sau AMOFM trebuie depuse de catre acestia pentru scanare si arhivare. Cele detinute de angajatori sau de persoane fizice trebuie depuse direct de acestia la CNPAS.

Persoanele fizice trebuie sa se prezinte personal sau prin imputernicit si li se v-a intocmi pe loc un PV de predare-primire. Daca CM este predata de un imputernicit este necesar si copi CI a acestuia. Nu trebuie sa depuna cartile de munca pensionarii si persoanele care nu au perioade de munca inainte de 01.04.2001.

Persoanele juridice trebuie sa:
- solicite numere de cutii de la CNPAS
- sa puna in cutii diferite cartile care trebuie doar scanate si cele care trebuie si prelucrate si scanate (pe cutii vor fi scrise numerele comunicate de CNPAS, cate un numar pe fiecare cutie, precum si numele si CUI-ul firmei, eventual un numar de telefon de contact)
- sa printeze PV de predare primire si sa salveze pe discheta datele despre cartile de munca aflate in cutii, folosind programul pus la dispozitie de CNPAS
- sa predea cutiile la CNPAS si … sa astepte

Conform ultimei modificari a HG privind scanarea cartilor de munca, termenul limita pentru predarea cartilor de munca este 30 Septembrie 2010. Termenul v-a fi cu siguranta prelungit, intrucat in ultima luna si jumatate la Bucuresti nu s-a scanat nicio carte de munca, deoarece … scanarele au fost blocate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stampila_scanare_Ilfov.jpg
  • Imagine atasata: sticker_scanare.jpg
  • Imagine atasata: stampila_scanare_...jpg
  • Imagine atasata: stampila_scanare_Bucuresti.jpg

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 September 2010 - 12:12 PM




#55 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 01:47 PM

Otilia, te rog, corecteaza-ma daca am inteles eronat: angajatorii care nu au depus cartile de munca la itmb pana la data de azi ptr scanare merg direct la casa de pensii cu cartile de munca, copii Ci ale angajatilor si copie CI a persoanei imputernicite sa le depuna..numai atat?? proces-verbal de predare-primire nu?? si mai vazusem pe site-ul itmb niste programe de incarcare carnete de munca...cu alea avem noi , angajatorii treaba??stii ceva despre ele?...
Plus ca, ma rog la divinitate sa se prelungeasca termenul... numai maine nu-i poimaine iar eu am stat pana acum linistita mereu de inspectoarea mea care ma conseia de fiecare data cand o intrebam despre predarea carnetelor spre scanare sa nu ma grabesc ... :lnr (1):
( carnetele de munca stau la mine pentru siguranta desi platesc 0.75% comisionul, practic e ca si cum ar sta la itmb ).



#56 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 02:28 PM

Verrona, referitor la programul folosit pt incarcarea carnetelor de munca, cred ca se foloseste doar de itm sau alta institutie publica abilitata. Eu l-am descarcat si am incercat sa-l folosesc ca si angajator, dar nu pot introduce codul fiscal al angajatorului si, din cate am vazut, are predefinite institutiile ITM -ului din toata tara...deci, nu cred ca e pentru angajatori.
Madalina



#57 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 02:43 PM

Vezi postareaverrona, la Sep 28 2010, 02:47 PM, a spus:

Otilia, te rog, corecteaza-ma daca am inteles eronat: angajatorii care nu au depus cartile de munca la itmb pana la data de azi ptr scanare merg direct la casa de pensii cu cartile de munca, copii Ci ale angajatilor si copie CI a persoanei imputernicite sa le depuna..numai atat?? proces-verbal de predare-primire nu?? .......
da, PV cica se face acolo, pe loc :laugh:

Vezi postareaverrona, la Sep 28 2010, 02:47 PM, a spus:

carnetele de munca stau la mine pentru siguranta desi platesc 0.75% comisionul, practic e ca si cum ar sta la itmb .
la fel si la mine ...

azi nu am ajuns la casa de pensii ca nu mai era timp pana la ora 13, la tel. lor nu rasp. nici dracu', la tel. ITM la fel ... aici nu mai zice nimeni nimic concret - de parca toata lumea si le-ar fi depus deja, numai noi 2 am mai ramas cu ele nedepuse ... :ohmy: de citit e aglomeratie mare, insa de ajutat cu informatii certe ... pauza ! :ohmy: nu prea se zbate lumea ...

uufff, Doamnee ! :lnr (1):



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 02:59 PM

la loc comanda !!!

de la ITM, serviciul consultanta, tocmai am aflat (la tel. ) ca numai cei care tin cartile de munca la firma si platesc 0.25% comision se duc cu ele direct la casa de pensii, restul le predam la ITM cu proces verbal... cum s-a mai scris aici (parca)

asa ca, fuguta maine cu ele la ITM, NUMAI la inspectorul de care tine firma !!!

asta mi s-a spus, asta va zic si voua !

@ veronna : cica nu avem voie sa tinem cartile de munca la sediul firmei, e cu amnda daca o facem, si asta mi-a spus d-nul la tel. (de la serv. consultanta), na drace - asta mai lipseste ! :ohmy:

..........................

ca sa fie tacamul complet (brambureala completa), am reusit sa vb si cu o doamna inspectoare de la ITM, care mi-a zis ca sa ma duc direct la casa de pensii :lnr (1): la fel mi-a spus un coleg de breasla, care a avut aceeasi problema !

deci, eu nu mai inteleg nimic :ohmy: , dar o sa ma duc cu ele la ITM intai si apoi mai vad ...

la casa de pensii a mun. Bucuresti, de dimineata e telefonul ocupat pe interiorul 192 !!!!!!!!!!!!!! :ohmy: , asta cand functioneaza centrala aia blestemata !!!

chiar nu stie nimeni, cu certitudine, cum e treaba cu depusul cartilor de munca direct la casa de pensii ?? :laugh:
.........................................................
maine ne ducem degeaba la ITM, la inspectori, fiindca miercuri nu au program cu publicul

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 September 2010 - 05:08 PM




#59 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 03:24 PM

Am primit o informatie de la o prietena care a fost astazi la casa de pensii: pare-se ca se primesc carti de munca pana pe 30 nov 2010.
Daca se predau de catre angajatori: se va lua de la casa de pensii o cutie, se vor completa procese verbale.

Revin cu alte detalii daca mai aflu ceva notabil :lnr (1):
Madalina



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 04:13 PM

Mada, ms mult de ajutor, insa intreab-o pe prietena ta daca ea plateste comision ITM 0,75% sau 0.25 %, e f important !!! daca plateste 0.25% e normal sa le duca angajatorul, dar daca plateste 0.75% cica trebuie sa le ducem obligatoriu la ITM si de acolo le trimit ei mai departe.

revino, iubito, cu un raspuns cat mai curand, plsss :lnr (1): , sa stim ce D-zeu facem pana la urma ... e f tarziu deja ! :ohmy:

later :
n-am mai avut rabdare si am sunat-o pe Mada, e vb de 0,75% :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 September 2010 - 05:10 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL