Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inventarierea patrimoniului - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Inventarierea patrimoniului - topic 2007-2010

125 replies to this topic

#21 lumi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:26 PM

Vezi postarealumi71, la Dec 19 2007, 10:28 PM, a spus:

:lostit (13):
Suntetzi buni sa postati orice aveti referitor la inventarierea patrimoniului pentru a ma ajuta in acest sens?
Va multumesc mult.
Adresa de mail Hasnasluminita@yahoo.com
Iti multumesc foarte mult



#22 lumi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:32 PM

Vezi postarealumi71, la Dec 19 2007, 10:28 PM, a spus:

:lostit (13):
Suntetzi buni sa postati orice aveti referitor la inventarierea patrimoniului pentru a ma ajuta in acest sens?
Va multumesc mult.
Multumesc de fisierele privind inventarierea.

Oare model de BVC mai elaborat pentru un SRL are cineva?
Cash Flow am, insa BVC nu am gasit.
Sunteti minunati toti cei care sariti in ajutorul celor ca mine




#23 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 31 January 2008 - 08:45 PM

Vezi postarealumi71, la Jan 31 2008, 08:32 PM, a spus:

Vezi postarealumi71, la Dec 19 2007, 10:28 PM, a spus:

:lostit (13):
Suntetzi buni sa postati orice aveti referitor la inventarierea patrimoniului pentru a ma ajuta in acest sens?
Va multumesc mult.
Multumesc de fisierele privind inventarierea.

Oare model de BVC mai elaborat pentru un SRL are cineva?
Cash Flow am, insa BVC nu am gasit.
Sunteti minunati toti cei care sariti in ajutorul celor ca mine


in fisierul atasat ai sa gasesti si BVC si Cash Flow in doua variante ( dupa cerintele a doua banci diferite !)

Fisiere atasate


daniela



#24 bumbi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 February 2008 - 04:17 PM

va rog sa ma ajutati cu un raspuns legat de listele de inventariere. Ma refer la listele de inventarierea Mijoacelor fixe, ce reprezinta valoarea contabila si ce reprezinta deprecierea. Nu stiu exact ce valori trebuie sa trec.
Multumesc



#25 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 February 2008 - 12:25 PM

Buna
daca decizia de inventariere m fixe se refera la efectuarea inventarului faptic la o data anterioara sf de an(in luna septembrie),dpv al unui control sau audit este suficienta inventarierea o data pe an (in timpul anului)a gestiunilor firmei,cu comisie numita la acea data,si ce ar mai trebui adaugat ulterior ?Decizia Admin specifica cum ca este considerata a tine locul inventarierii anuale.Multumesc



#26 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 February 2008 - 09:51 PM

Buna seara.Am o situatie mai speciala cu inventarierea stocuilor.Incepand cu o anumita data din 2007,inventarierea stocului de marfa se face atat zilnic(dimineatza)prin sondaj,cat si pe anumite sortimente ,inopinant ,decatre compartimentul raspunzator din firma.Rezultatele acestea se inscriu in acte semnate de comisii,gestionari,au fost si in decembrie constatari,reglari,compensari,lipsuri,deci exista o valorificare a inventarierii....dar nu s-a mai desfasurat un inventar anual de sf de an la 31.12 pentru intreg stocul,fiind considerat un proces indelungat.Pot avea probleme la un control ?Exista o decizie a administratorului in acest sens iar inventarul dn decembrie nu acopera tot stocul analizat valoric...Nu stiu cum sa procedez.Multumesc



#27 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 10:18 PM

-iti trebuie un inventar la 31.12.2007 obligatoriu
l-egea zice ca se face obligatoriu la sf de an si de cate ori este nevoie in timpul anului in caz de: schimbare gestionar, fuziune , cesiune, lichidare, etc
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#28 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:39 PM

stiu ca,pentru ce ai leasing faci liste separate de inventariere,intrebarea mea este ce val.trec in liste?ca asta m-a zapacit total.



#29 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 16 February 2008 - 04:18 PM

ma puteti ajuta cu o parere ?

- este vb de inventarierea mij fixe; nu imi bate terenul cu ceea ce am in balanta ! si simt deja ca o iau razna :laugh:
-am verificat inventarele din anii anteriori si se pare ca nu sunt scoase din evidenta unele mijl fixe ; adica am sold mai mare in balanta :tongue:
- am verificat intrarile si iesirile pt 4 ani in urma pt ca am avut acces la date (pe progr informatic ) , dar ce ma fac cu ceea ce vine mai din urma.... si nu pot verifica ????( nu sunt complete dosarele in arhiva !
-eu ma gandeam , ca as putea mentiona (dar nu stiu sub ce forma formulat) in Nota 10 la bilant, ca nu este concordanta instre scriptic si faptic...... pt ca sincer nu as vrea la un eventual control la bilant sa dau socoteala pt ca nu corespunde inventarul cu balanta !

- asadar ce ma sfatuiti sa fac ?
astept cu nerabdare o mana de ajutor
daniela



#30 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 03:01 PM

Stie cineva unde trebuie sa se regaseasca valoarea totala a obiectelor de inventar? (in ce cont?) :tongue:



#31 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 03:29 PM

Ob. de inventar, in mod normal nu le mai vezi in cont (303) pt.ca le-ai amortizat la cumparare...
Eu le am insa in gestiune.



#32 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 March 2008 - 03:42 PM

Valoarea obiectelor de inventar date in folosinta trebuie sa se regaseasca in debitul contului 8035 "stocuri de natura obiectelor de inventar " ( conf Ord 2374 / 12 dec 2007) , si pe masura ce acestea sunt casate se trec pe credit , soldul contului reprezentand ob de inventar date in folosinta



#33 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 04:04 PM

Vezi postareaDoina P, la Mar 3 2008, 03:29 PM, a spus:

Ob. de inventar, in mod normal nu le mai vezi in cont (303) pt.ca le-ai amortizat la cumparare...
Eu le am insa in gestiune.
Da, asa fac si eu cu 303, il scad prin 603.
Dar ce inseamna ca le ai pe gestiune?

Vezi postareaamandeal, la Mar 3 2008, 03:42 PM, a spus:

Valoarea obiectelor de inventar date in folosinta trebuie sa se regaseasca in debitul contului 8035 "stocuri de natura obiectelor de inventar " ( conf Ord 2374 / 12 dec 2007) , si pe masura ce acestea sunt casate se trec pe credit , soldul contului reprezentand ob de inventar date in folosinta
Si daca pana acum nu am sold la 8035... ce pot sa fac?
Le trec acum pe debit 8035 total ob.inv. in folosinta?

Merci tuturor!
Merci mult pentru rapiditate. :tongue:



#34 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 09:55 PM

Daca exista gestiune de produse finite, care au fost inventariate cf legii;si exista o diferenta scriptica intre soldul din contabilitate ( rezultat in urma dezastrului unei contabile ) si soldul faptic ce documente imi sunt necesare pt inregistrarea in contabilitate a diferentei in plus fata de inventar ?



#35 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 10:33 PM

Eu m-as apuca sa caut de unde vine greseala.
+ sau - de gestiune se face prin nota de constatare diferente.



#36 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2008 - 10:50 AM

Caut de un an de zile si nu gasesc....
Nu stiu ce modalitate sa mai adopt...
Altii le-au facut varza luand salarii, iar altii corecteaza ....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 November 2008 - 10:23 PM
citare mesaj anterior




#37 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 11:48 AM

Vezi postareaamandeal, la Mar 3 2008, 03:42 PM, a spus:

Valoarea obiectelor de inventar date in folosinta trebuie sa se regaseasca in debitul contului 8035 "stocuri de natura obiectelor de inventar " ( conf Ord 2374 / 12 dec 2007) , si pe masura ce acestea sunt casate se trec pe credit , soldul contului reprezentand ob de inventar date in folosinta
Eu revin cu tema asta.
Voi cum faceti ... Daca inregistram doar pe debit 8035 avem diferenta intre rulaje debit si rulaje credit. Nu cred ca e corect sa ramana asa.
Are altcineva alta parere?



#38 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 13 March 2008 - 12:21 PM

8035 este cont extrabilantier. si e corect si ai numai rulaj debit de ex.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#39 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 12:47 PM

Vezi postareaaddina, la Mar 13 2008, 12:21 PM, a spus:

8035 este cont extrabilantier. si e corect si ai numai rulaj debit de ex.
Este corect sa trecem in registru-jurnal suma asta de la 8035, pe care eu o inregistrez in registru-inventar?
Adica la sfarsitul lunii trec totalul jurnalelor in registru-jurnal si mi se dezechilibreaza debitul de credit.... asta e mirarea mea....



#40 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 March 2008 - 12:53 PM

Vezi postareaaddina, la Mar 13 2008, 12:21 PM, a spus:

8035 este cont extrabilantier. si e corect si ai numai rulaj debit de ex.
Conturile din clasa 8 (de ordine si evidenta) sunt extrabilantiere (nu se folosesc in bilant). Contarile cu aceste conturi nu se fac in partida dubla, deci nu se pun in corespondenta cu alt cont. In debitul lor este o intrare intr-o evidenta (de ex. obiecte de inventar date in folosinta), iar pe credit se pun iesirile din acea evidenta (cand ob.de inventar se caseaza sau se vinde sau reintra in gestiunea de ob.de inv.). Soldul poate fi nul sau nenul (doar debitor), indicand valoarea ob.de inv.aflate in folosinta (la persoane sau locuri de folosinta). In general aceste conturi nu se prind in balanta financiara caci denatureaza rulajele si egalitatile balantei. Se poate face o balanta distincta pentru acestea, unde nu mai e obligatorie egalitatea totalurilor rulajelor si soldurilor. De fapt nici nu exista solduri creditoare.

Notele contabile cu aceste conturi sunt de forma:
8035=null cu suma1 (intrare in evidenta)
null=8035 cu suma 2 (iesire din evidenta)
Aceste sume nu trebuie sa ajunga in balanta financiara ci doar in Balanta de ordine si evidenta (a conturilor de clasa 8).
Unele programe de contabilitate tin cont de acest lucru, caz in care aceste note se pun in registrul jurnal. Daca nu face asa, tineti un jurnal separat pentru aceste note contabile si o balanta separata pentru aceste conturi.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 13 March 2008 - 12:57 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL