Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mic indrumar privind declaratiile PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Mic indrumar privind declaratiile PFA


52 replies to this topic

#41 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 19 February 2008 - 11:39 AM

Vezi postareaDan I., la Jan 21 2008, 01:22 PM, a spus:

Vezi postareaInuta, la Jan 21 2008, 01:16 PM, a spus:

Ok. Deci sint PFA, fara norma de venit, neplatitor de TVA, fara angajati, cu an fiscal complet in 2007 si nu am de gind sa-mi modific cu 20% veniturile in 2008 (doar daca se inventeaza ziua de 30 de ore!). Teoretic, nu ar trebui sa depun declaratia 221 (estimativa), ci doar 200 pina pe 15 mai (de altfel, cred ca e singura declaratie pe care trebuie sa o depun, corectati-ma va rog daca gresesc). Intrebarea e, ce impozit platesc in martie, pentru primul trimestru 2008? Multumesc mult si in avans pentru raspunsuri.

Vei avea de platit suma platita trimestrial in 2007, adica 1/4 din impozitul pe 2007.
S-ar putea sa primesti si Decizia de Impunere pana atunci, ori te duci la inspectorul tau in jur de 20 feb. si o ridici personal.

Referitor la aceasta idee cu ridicarea Deciziei de Impunere. Poate fi ridicata doar personal de la inspector sau pot trimite pe oricine s-o ridice in numele meu (fara procura speciala). Idea e ca eu nu ma aflu in tara si pana pe 15 martie tre sa ma inscriu cu decizia in manuta si la asigurarea de sanatate. La asigurare te poate inscrie oricine, nimeni nu intreaba cine esti, doar spui ce vrei si gata.
Pe mine doar asta ma intereseaza... cum intru in posesia deciziei daca nu sunt personal prezent si fara procura si evident inainte sa vina prin posta (unde tata, mama o pot ridica linistiti).
Va multumesc



#42 cvmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 February 2008 - 07:52 PM

Am nevoie de ajutor! Am nevoie de un raspuns urgent!
Cabinetele medicale nu sunt platitoare de TVA , si din cate stiu eu nu trebuie sa intocmeasca jurnalele de vanzari si de cumparari.
Trebuia sa depun delclaratia 392 daca am depasit 10000 de euro venit net?
Astept raspuns urgent. Multumesc.




#43 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 05 March 2008 - 09:39 AM

multumim mult pentru raspuns carmen_sibiu
mai am o intrebare: in bucuresti ai facut toata treaba asta?!?!?!?
trebuie sa mergi la registrul comertului?!?!?!?
ne mai poate impartasi cineva experiente de la constiuire pfa?!?!?!?!?
ma refer la pfa - expert contabil sau contabil?!?!?!?
andreea



#44 user_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:40 PM

Vezi postareaDan I., la Jan 21 2008, 04:22 PM, a spus:

Vezi postareaInuta, la Jan 21 2008, 01:16 PM, a spus:

Ok. Deci sint PFA, fara norma de venit, neplatitor de TVA, fara angajati, cu an fiscal complet in 2007 si nu am de gind sa-mi modific cu 20% veniturile in 2008 (doar daca se inventeaza ziua de 30 de ore!). Teoretic, nu ar trebui sa depun declaratia 221 (estimativa), ci doar 200 pina pe 15 mai (de altfel, cred ca e singura declaratie pe care trebuie sa o depun, corectati-ma va rog daca gresesc). Intrebarea e, ce impozit platesc in martie, pentru primul trimestru 2008? Multumesc mult si in avans pentru raspunsuri.

Vei avea de platit suma platita trimestrial in 2007, adica 1/4 din impozitul pe 2007.
S-ar putea sa primesti si Decizia de Impunere pana atunci, ori te duci la inspectorul tau in jur de 20 feb. si o ridici personal.

In teorie totul e foarte frumos, numai ca deseori realitatea contrazice teoria.
Fiind in aceasi situatie, mi-am zis sa nu mai depun declaratia 220 (vezi OMEF 2371/2007) si m-am dus ca o persoana inocenta la Administratia financiara ca sa ridic decizia de impunere.
Acolo mi s-a spus ca pentru a mi se emite aceasta decizie este necesar sa depun fie 220 (declaratia estimativa), fie declaratia 200 (cu rezultatele financiare ale anului 2007).

Prin urmare, nu mai inteleg nimic.
In Codul fiscal, articolul 85, nu se pomeneste nimic despre posibilitatea de a nu depune declaratia estimativa.

Prin urmare, ori depun declaratia 200, ori declaratia 220, in caz contrar nu mi se emite decizia de impunere, prin urmare nu pot plati nici impozitul, nici contributia la asigurarile de stat.

Este cineva de alta parere ?!?



#45 cvmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 March 2008 - 08:11 PM

Trebuie sa depui declaratia 200, pe un formular xeroxat pe care ti-l dau ei la finante cu rezultatele financiare pe anul 2007, iar daca vrei sa declari un venit net mai mic cu 20%, atunci depui declaratia 220 pentru anul 2008. Pe baza acestora iti elibereaza decizia de impunere.

Deci numai declaratia 200( cu rezultatele pe 2007), daca nu declari un venit mai mic cu 20% pentru anul 2008.

Sau declaratiile 200+220 daca declari un venit mai mic cu 20% pentru anul 2008.

Eu mai astept un raspuns in legatura cu declaratia 392 pentru cabinete medicale, trebuia sau nu trebia sa o depun! Astept raspuns.



#46 rodhan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 March 2008 - 06:55 PM

Am un contract de mandat comercial in care se prevede retinere de impozit 10% la sursa. Am incercat azi sa inregistrez declaratia 070 la finante si mi s-a spus ca nu este in regula si ca trebuie sa cer autorizare la primaria si inregistrarea la Registrul Comertului, apoi se face inregistrare automata la finante. Ma puteti sfatui ce ar trebui sa fac? La ce foloseste declaratia 70 pentru acivitati economice daca in acest caz nu a fost buna?



#47 Anouks

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 January 2010 - 11:34 AM

Bunaaa!!

Am si eu o intrebare...
Intrucat cei de la administratie nu m-au putut lamuri, :pullhair: nu stiu din ce motive, adresez urmatoare intrebare:
Pt un PFA cu domiciliul fiscal in bucuresti si sediul in provincie, unde depune declaratiile? la administratia domiciliului fiscal (adm de sector) sau la DGFP bucuresti (pe dimitrie gerota parca, nu sunt sigura)?
Dar pt un PFA cu domiciliul fiscal in bucuresti si sediu tot in bucuresti unde depun declaratiile?


Multumesc,
Ana :frusty:



#48 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 08:43 AM

MARE ATENTIE!
Sfarsitul Lunii Ianuarie (25 Ianuarie) termen pentru depunerea declaratiilor pt cei care platesc tva:
094 - ESTE NOUA si se refera la perioada calendaristica de depunere a declaratiilor cu tva-ul, in functie de incasarile pe anul trecut.
300 - de acum binecunoscuta cu decontul pt tva
394
392



#49 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 10 February 2010 - 12:37 AM

Mi s-a intamplat o chestie ciudata la "finante" Sector 2 si vreau sa va intreb daca este in regula!
In jur de 25 ianuarie 2010 m-am dus sa depun estimativa, 220, stiind ca termenul ar fi sfarsitul lunii ianuarie. Surprinza insa: doamna de la ghiseu nu a vrut sa-mi primeasca declaratia, motivand ca de acum trebuie adusa numai impreuna cu 200, drept pt care mi-a dat doua copii ale acesteia. A completat spunand ca nu este ianuarie termenul limita ci "undeva in martie"!
Poate cineva sa confirme/infirme vorbele functionarei?

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 10 February 2010 - 12:38 AM




#50 pfaovidiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 February 2010 - 07:11 PM

Vezi postareaLyvyoo, la Feb 10 2010, 02:37 AM, a spus:

Mi s-a intamplat o chestie ciudata la "finante" Sector 2 si vreau sa va intreb daca este in regula!
In jur de 25 ianuarie 2010 m-am dus sa depun estimativa, 220, stiind ca termenul ar fi sfarsitul lunii ianuarie. Surprinza insa: doamna de la ghiseu nu a vrut sa-mi primeasca declaratia, motivand ca de acum trebuie adusa numai impreuna cu 200, drept pt care mi-a dat doua copii ale acesteia. A completat spunand ca nu este ianuarie termenul limita ci "undeva in martie"!
Poate cineva sa confirme/infirme vorbele functionarei?
Conform Normelor Metodologice, daca ai inceput activitatea anul trecut , practic desfasurandu-ti activitatea pe o perioada mai mica decat anul fiscal, ai posibilitatea sa depui 220 impreuna cu 200, e valabil si pt cei care estimeaza venituri mai mici cu 20% decat anul precedent. Si poti sa le depui pe amandoua pana pe 15 mai nu in martie.



#51 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 12:12 AM

Lyvyoo,

A depune estimativa pe anul in curs de abia in luna mai, insemana ca Adiministratia Financiara nu are ce sa ia ca referinta in decizia pe care trebuie sa ti-o trimita pana in 15 martie, termenul de plata al primei transe a impozitului.
Si cum ei trebuie sa emita decizia de impunere pana la 15 martie, vor calcula prin extrapolare, avand ca baza estimativa de anul trecut.

Deci eu cred ca ar trebui sa depui cele doua declaratii pana la sfarsitul lunii februarie, cel mai tarziu.
Cel putin eu asa am procedat, dupa ce m-am sfatuit cu inspectorul meu.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 22 February 2010 - 12:14 AM

Dan



#52 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:13 AM

Vezi postareaDan I., la Feb 22 2010, 12:12 AM, a spus:

Lyvyoo,

A depune estimativa pe anul in curs de abia in luna mai, insemana ca Adiministratia Financiara nu are ce sa ia ca referinta in decizia pe care trebuie sa ti-o trimita pana in 15 martie, termenul de plata al primei transe a impozitului.
Si cum ei trebuie sa emita decizia de impunere pana la 15 martie, vor calcula prin extrapolare, avand ca baza estimativa de anul trecut.

Deci eu cred ca ar trebui sa depui cele doua declaratii pana la sfarsitul lunii februarie, cel mai tarziu.
Cel putin eu asa am procedat, dupa ce m-am sfatuit cu inspectorul meu.

Succes!
Asa am facut in cele din urma! E al doilea an cand depun estimativa cu profit de 3000 RON, desi venitul pe anul trecut fusese de 5..6 ori mai mare. Anul trecut m-au pus sa fac o declaratie cu motivul acestei estimari mici, anul asta am scapat. Cred ca o sa insemne control in cele din urma :)
Merci,

@pfaovidiu - Activitatea am inceput-o in 2007...



#53 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 25 February 2010 - 10:59 AM

Declaratia 392A se depune de platitorii de TVA pana pe 25 februarie, indiferent ca sunt S.R.L. sau P.F.A, daca au cifra de afaceri pe anul precedent mai mica de 10000 euro calculat la cursul BNR din ultima zi lucratoare a anului precedent.
Ex. 31.12.2009 1 leu = 4.2282*10000


Declaratia 392B se depune de neplatitorii de TVA pana pe 25 februarie, indiferent ca sunt S.R.L. sau P.F.A., daca au cifra de afaceri intre 10000 eur calculat la cursul BNR din ultima zi a anului precedent (4.2282 -31.12. 2009) si 35000 euro calculat la cursul din data aderarii Romaniaei la U.E., adica 29.12.2006, cursul 1 leu = 3.3817.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL