Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

110 replies to this topic

#61 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 12:09 AM

Daca te incadrezi sub 2000 de cuvinte si spatii,costa 3 milioane.Iti spun in mod sigur fiindca am schimbat eu



#62 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 23 March 2008 - 12:39 AM

Nu va mai ingramaditi la coada la ONRC pentru schimbarea CAEN - nu exista termen de preschimbae. Deja au scazut tarifele si se zvoneste ca vor mai scadea(cei drept doar un pic, dar vor mai scadea).

Am o prietena care e contabil la un trust "de familie". Fata constiincioasa sa dus prima data cu o singura firma din trust sa "tatoneze" terenul - si a platit 8 milioane. Dupa o luna sa dus cu celelalte 4 firme pentru care a platit intre 2 si 3 milioane (vechi - scuze eu sunt mai conservator din fire si mintea mea calculeaza totul tot in lei vechi). Ei bine afla marele mahar al trustului si pentru alea 8 milioane platite pentru prima firma a facut-o INCOMPETENTA.

Asa ca stati cuminti si nu va ingramaditi la tot felul de preschimbari.

Neoficial la un chef de 8 martie, am auzit o discutie intre un sef de la finante si cel de la Reg.Comertului: urmeaza o noua preschimbare a Certificatului de inregistrare(daca nu ma insel ultima preschimbare a fost acum vreo 4 ani?).




#63 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 30 March 2008 - 10:18 PM

Nu se mai plateste taxa pt schimbare coduri http://economie.hotn...martie-2009.htm



#64 ana b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba

Postat 08 April 2008 - 12:40 PM

pentru preschimbarea codului CAEN in format eletronic trebuie depusa doar cererea de preschimbare (atasament) si certificatul de inregistrare al societatii in original pentru preschimbare. Se mai percepe taxa de 30 lei pentru emiterea certificatului constatator.

Fisiere atasate





#65 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 April 2008 - 12:54 PM

Am si eu o intrebare, daca nu s-a facut modificarea codurilor CAEN ne primesc raportarile anuale la finante?
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#66 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 08 April 2008 - 01:15 PM

Vezi postareaSimy, la Apr 8 2008, 01:54 PM, a spus:

daca nu s-a facut modificarea codurilor CAEN ne primesc raportarile anuale la finante?

Eu am depus bilantul pe 2007 dupa ce am facut preschimbarea codurilor CAEN, insa la activitatea preponderenta am trecut tot vechiul cod CEAN si nu am avut nici o problema. Avand in vedere ca nu exista un termen limita pentru preschimbarea acestor coduri, nu vad de ce ar fi vreo problema, dar, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi pentru a nu avea surprize (dupa cum se stie, la noi in tara acestea apar frecvent :pullhair: )



#67 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 08:12 AM

Vezi postareaana b, la Apr 8 2008, 01:40 PM, a spus:

pentru preschimbarea codului CAEN in format eletronic trebuie depusa doar cererea de preschimbare (atasament) si certificatul de inregistrare al societatii in original pentru preschimbare. Se mai percepe taxa de 30 lei pentru emiterea certificatului constatator.
ai facut preschimbarea certificatului ? cu scutirea de taxe ? taxa de 30 lei se plateste in momentul in care depui actele pt preschimbare ?



#68 mushired

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 14 April 2008 - 10:42 AM

Vezi postareaRainablue, la Feb 20 2008, 01:09 AM, a spus:

Daca te incadrezi sub 2000 de cuvinte si spatii,costa 3 milioane.Iti spun in mod sigur fiindca am schimbat eu

2000 de cuvinte in ce act sa te incadrezi ? In cerere ? Ca acte am vazut ca se cere CUI-ul in original si aceasta cerere. Altceva se m cere ? Eu sunt administratorul firmei.
Multumesc anticipat.



#69 adminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 April 2008 - 02:16 PM

Nu a facut nimeni actualizarile dupa noua hotarare (cu scutire de taxe la actualizarea codurilor) ?
spuneti si voi care sunt pasi si actele care se solicita si cat dureaza ca timp in care se fac aceste actualizari

Dupa cate am bagat eu de seama contorizarea este de 2000 de caractere nu de cuvinte.
Asa am citit si interpretat eu ceea ce se solicita pe acel contor de cuvinte.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 10:15 PM




#70 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 April 2008 - 02:36 PM

Am citit HG 322 din 2008 privind schimbarea codului CAEN. Din text si din Cererea de actualizare CAEN eu inteleg ca se modifica gratuit doar codul activitatii principale. Cine are mai multe coduri va trebui sa plateasca de la 300 lei in sus, in functie de nr.de coduri si de marimea actului constitutiv. Cine are mai multe date despre schimbare sa ne comunice si noua.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#71 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 06:39 PM

eu am facut recodificarea, dupa noua hotarare. Am procedat in felul urmator: am completat cererea de recodificare, am solicitat extrasul de registru si am platit taxa de 30 lei(pentru extras se completeaza cerere comanda pt eliberare acte-formular 9 - pe site onrc). Am atasat certificatul de inregistrare in original. Am ales varianta postala - pentru trimiterea documentelor, evitand astfel cozile interminabile de la ghiseele referentilor. In plicul cu valoare declarata am pus cele 2 cereri, copie OP - 30 lei, timbru judiciar 1leu(in mod normal se cer 2 timbre de cate 0,15 lei - parca, dar nu am avut) si certificatul de inmatriculare - vechi. Am solicitat in cererea pt recodificare eliberarea documentelor la ghiseul ONRC. Plicul cu valoare declarata - 11 lei(mic). Am trimis plicul in data de 31/03/2008, la ONRC a fost inregistrat in data de 04/04/2008. Am ridicat actele pe 11/04/2008(termenul de eliberare fusese 09/04/2008, conform incheierii de sedinta). Dar, la ridicare am pierdut cca 2 ore - la coada - asa incat, recomand tuturor sa solicite eliberarea documentelor prin posta(cu achitarea taxei aferente - nu stiu exact cat este, dar tarifele sunt afisate pe site).
de ce am solicitat extrasul de registru?...pentru ca, in textul hotararii, spune la un moment dat cam asa: Art. 6. - (1) Certificatele constatatoare emise potrivit Legii nr. 359/2004 privind simplificarea formalităţilor la înregistrarea în registrul comerţului [...]îşi păstrează valabilitatea însoţite de extrasul de registru prevăzut la art. 5.
(2) Dovada actualizării activităţilor autorizate anterior intrării în vigoare a prezentei hotărâri în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere în conformitate cu prevederile Legii nr. 359/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se face prin extrasul de registru prevăzut la art. 5.
de unde am concluzionat ca este mai mult obligatoriu.
Deci, eu recomand sa-l cereti.
alte precizari(punctul meu de vedere): societatile al caror obiect de activitate nu se modifica, decat in sensul noilor coduri CAEN pot apela cu incredere la aceasta modalitate de recodificare astfel incat sa-si desfasoare activitatea in legalitate. pentru societatile la care se doreste, pe langa recodificare si modificarea activitatilor din obiect sau exista alte modificari(asociati, administratori, capital social, sediu, etc) obligatoriu se urmeaza procedura normala - rescriere act constitutiv, documentele aferente modificarilor insotite de cererea de inregistrare si, evident, taxele datorate.
nopris, nu ai inteles bine...gratuitatea include tot obiectul de activitate, poti avea in obiectul de activitate vechi tot CAEN-ul...taxele suplimentare sunt, asa cum am precizat mai sus, pentru modificare, nu pentru recodificare.
De exemplu, eu am avut in obiectul de activitate vechi 44 coduri CAEN(recodificate, acum, sunt cca 100).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 April 2008 - 06:45 PM

Madalina



#72 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 May 2008 - 06:59 PM

Multumim mult de tot , mie ...mi-ai fost de mare ajutor.



#73 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 07 May 2008 - 11:25 AM

ce reprezinta acest extras de registru?ce contine el mai exact?codurile caen actualizate?
elma



#74 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 02:33 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 15 2008, 07:39 PM, a spus:

eu am facut recodificarea, dupa noua hotarare. ............................

super ai procedat .......... m-ai stimulat si pe mine sa procedez asa. Am niste nelamuriri :
1. cererea completata este cumva cea pe care scrie "Actualizare obiect de activitate conform CAEN Rev 2, precizare activitate principala si preschimbare certificat de inregistrare ?

2. ce este extrasul de registru ?

3. cum ai fost instiintata care este termenul in care actele sunt gata si te poti prezenta sa le ridici ?



#75 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 May 2008 - 05:26 PM

Cerere de preschimbare care e pe aici pe site dar si pe site Reg Com, Cerere eliberare documente F9 pentru Extras Registru , ca si celelalte coduri CAEN din actul constitutiv sa fie valabile

Dupa ce i-ti inregistrezi preschimbarea , platesti 30 lei si te prezinti pe acelasi palier la Registratura , si cu cererea pentru Extras si ti se va da un bon ca de la casa de marcat in care specifica tot , ora depunerii , data la care trebuie sa te prezinti sa-ti ridici Certificatul de Inregistrare .
Trebuie sa ai Delegatie daca vrei sa preschimbi pentru alte firme, si sa specifici pe ambele cereri numele prin cine se va prezenta la ridicarea actelor

In rest.. numai bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 10:14 PM




#76 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 10:30 PM

extrasul de registru contine toate codurile din actul constitutiv- recodificate -

in extras apare formularea urmatoare:
''prezentul extras atesta actualizarea obiectului de activitate conform CAEN Rev.2:
Activitatea principala:....................
Activitatea secundara:...................[toate codurile din obiectul secundar de activitate]''

cat despre termen, in situatia in care alegeti varianta depunerii documentelor la posta si ridicarea celor actualizate de la ghiseul ONRC, ar fi cam de o saptamana de la data trimiterii. In orice caz, nu este problema daca le ridicati mai tarziu fata de data termenului de eliberare.
Madalina



#77 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 09:51 AM

am platit taxa de 30 lei pt actualizarea codului principal, am primit noul certificat dar in extrasul de registru apareau tot codurile vechi ............... este corect ?



#78 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 08:14 PM

Extrasul de registru la-ti luat inainte sau dupa actualizarea codurilor ?
Daca dupa, nu e corect.



#79 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 May 2008 - 03:54 PM

Avand in vedere reglementarile HG 322/2008, actualizarea obiectului de activitate si se face in baza urmatoarei documentatii:

Actualizarea obiectului de activitate conform CAEN Rev.2, precizare activitate principala, preschimbarea certificatului de inregistrare:
- Cerere de actualizare a obiectului de activitate conform CAEN Rev.2 - cod formular 11-10-169
- Certificat inregistrare - original
- Imputernicire pentru persoana desemnata sa solicite actualizarea si copie xerox CI
- Dosar
Extras de registru:
- Cerere comanda eliberare acte – F9 cod formular 11-10-127
- Chitanta 30 lei
- Imputernicire pentru persoana desemnata sa solicite Extrasul si copie xerox CI
Formularele se pot descarca de aici



#80 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 June 2008 - 04:17 PM

Stie cineva daca Certificatul de Inregistrare Fiscala trebuie preschimbat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL