Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imp. profit, declarare si plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imp. profit, declarare si plata

104 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 09 January 2008 - 09:53 AM

Declaratia 101 se depune de catre toate societatile.Si de cele care prind impozitul pe profit in declaratia 100 trimestrial?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 January 2008 - 04:32 PM




#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 10:44 AM

Vezi postareaela d, la Jan 9 2008, 09:53 AM, a spus:

Declaratia 101 se depune de catre toate societatile.Si de cele care prind impozitul pe profit in declaratia 100 trimestrial?
da, toate societatile platitoare de impozit pe profit fac declaratia 101, mai ales ca trebuie sa declare impozitul pe trim.4 egal cu cel din trim.3 si nu cel real, regularizarea facandu-se in decl.101.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 09 January 2008 - 10:47 AM

declaratia 100 din decembrie nu cuprinde impozitul pe profit
pt ca altfel se va dubla cu decl. 101.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 10:58 AM

Vezi postareaLauras, la Jan 9 2008, 10:47 AM, a spus:

declaratia 100 din decembrie nu cuprinde impozitul pe profit
pt ca altfel se va dubla cu decl. 101.
Eu zic ca se declara pe decembrie si chiar se plateste, iar decl.101 face diferenta dintre datorat si platit si se plateste doar diferenta.
Vezi CF art. 34:
(10) Contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. b) platesc pentru ultimul trimestru o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, urmand ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pana la termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit prevazut la art. 35 alin. (1).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 09 January 2008 - 11:04 AM

Vezi postareanopris, la Jan 9 2008, 12:58 PM, a spus:

Vezi postareaLauras, la Jan 9 2008, 10:47 AM, a spus:

declaratia 100 din decembrie nu cuprinde impozitul pe profit
pt ca altfel se va dubla cu decl. 101.
Eu zic ca se declara pe decembrie si chiar se plateste, iar decl.101 face diferenta dintre datorat si platit si se plateste doar diferenta.
Vezi CF art. 34:
(10) Contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. b) platesc pentru ultimul trimestru o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, urmand ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pana la termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit prevazut la art. 35 alin. (1).

Deci daca eu depun declaratia 100 la 3 luni, declaratia care se refera la trimetrul IV nu trebuie sa mai contina impozitul pe profit?



#6 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2008 - 11:23 AM

Deci avem 2 situatii:
- ptr.trim.IV se plateste suma egala cu cea din trim.III si regularizarea imp.pe profit se face prin d 101 care se depune pana pe 15 aprilie
- ptr.cei care isi definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 15 februarie depun 101 pana la 15 februarie



#7 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:02 PM

Vezi postareaflorika, la Jan 9 2008, 01:23 PM, a spus:

Deci avem 2 situatii:
- ptr.trim.IV se plateste suma egala cu cea din trim.III si regularizarea imp.pe profit se face prin d 101 care se depune pana pe 15 aprilie
- ptr.cei care isi definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 15 februarie depun 101 pana la 15 februarie

Eu intentionez sa termin tot la timp si sa depun pana pe 25 ianuarie declaratia 100 cu tot cu impozitul pe profit aferent trim 4.(si plata aferenta bineintels +plata TVA)In februarie depun declaratia 101(pe care am s-a fac anul acesta pentru prima data ).E bine asa?



#8 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2008 - 10:47 AM

In cat timp , mai precis data, trebuie sa se declare impozitul pe profit pe anul 2007 la ANAF. Data platii trebuie sa fie 25 ianuarie 2008 sau se poate achita si mai tarziu de aceasta data?



#9 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 10 January 2008 - 01:19 PM

Tu glumesti? Vezi CF Titlul II, Capitolul V art 34 si vezi unde te incadrezi.

Multa bafta , pentru ca se vede ca ai nevoie!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 04:28 PM

Vezi postareaflorika, la Jan 9 2008, 01:23 PM, a spus:

Deci avem 2 situatii:
- ptr.trim.IV se plateste suma egala cu cea din trim.III si regularizarea imp.pe profit se face prin d 101 care se depune pana pe 15 aprilie
- ptr.cei care isi definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 15 februarie depun 101 pana la 15 februarie
pt. ambele cazuri, ce treci in decl. 100 la dec. 2007 ?? imp. pe trim. III 2007 ??

de ex., eu am avut imp. la trim 3, vreo 65.000 ron, firma a facut un proiect mare si asta-i impozitul. in schimb, la trim IV are doar vreo 3000 roni de plata. ce fac ?? trec in decl. 100 imp. pe profit 65.000 si ii platesc ?? tre' sa fiu nebuna sa-i fac asa ceva !!!

sau ...

Vezi postareaela d, la Jan 9 2008, 12:02 PM, a spus:

... termin tot la timp si sa depun pana pe 25 ianuarie declaratia 100 cu tot cu impozitul pe profit aferent trim 4.(si plata aferenta bineintels +plata TVA)In februarie depun declaratia 101...
E bine asa?
?? hm ??

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 January 2008 - 04:40 PM




#11 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 January 2008 - 04:48 PM

eu am trecut in decl.100 zero la impoz.profit, am regularizat prin 101, am definitivat, declarat si platit 15 feb.trim. IV



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 January 2008 - 05:27 PM

Putem comenta orice dar nu cred ca daca CF art.34 (10) spune ca sa punem la trim.4 cat am declarat pe trim.3 noi sa facem altfel (sa punem zero sau cat e real). Putem face Decl.101 in aceeasi zi cu Decl.100 si sa mergem si cu regularizarea, dar daca avem de platit in plus prin 101, nu ne convine. Daca avem de recuperat prin 101 nu stiu exact cum e procedura. Probabil seamana cu cea de la TVA.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 January 2008 - 06:39 PM

termenul de plata pt.cei care definitiveaza trim.IV este 15 feb si nu 25 ian; 25 ian e termen pt.cei care decl.trim IV la nivelul trim.III si depun decl.101 la 15 aprile; am avut control de fond si am inchis anul 2006 asa si a fost corect.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 07:10 PM

va multumesc mult pt raspunsuri.

helink, daca mai nervi pt. noi, te rog spune-ne daca ai depus si rectificativa la decl. 100 cu imp. corect la trim IV, dupa ce il declarasesi zero initial ??



#15 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 January 2008 - 07:28 PM

nu, doar prin decl. 101 ( pt.ca exista rubrica prin care treci ce-ai decl. in 100 ); am participat anul acesta la licitatii, am scos certificat, am confruntat fisa si a fost ok! eu asa am facut , fiecare alege solutia pe care o vrea , si sigur raspunde pt. aceasta!



#16 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 10 January 2008 - 11:12 PM

De la finante mi-au zis ca trebuie sa trec in Decl. 100 - 0 la impozit pe trim IV si suma corecta in decl 101. Asa am facfut si anul trecut si a fost OK. Asa fac si acum. Nu-mi convine sa decl pt trim IV imp egal cu trim III. Pana recuperez impozitul platit in plus... dureaza.



#17 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 January 2008 - 08:07 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 10 2008, 04:28 PM, a spus:

de ex., eu am avut imp. la trim 3, vreo 65.000 ron, firma a facut un proiect mare si asta-i impozitul. in schimb, la trim IV are doar vreo 3000 roni de plata. ce fac ?? trec in decl. 100 imp. pe profit 65.000 si ii platesc ?? tre' sa fiu nebuna sa-i fac asa ceva !!!
Eu stiam ca nu se declara deloc la decembrie in situatia in care finalizez pana la 15 feb 2007. Anul trecut m-am stresat din cauza asta - am zis ca o sa zica ca nu declar tot ce este trecut in vectorul fiscal. Dar pana la urma a fost corect. N-am declarat nimic la decembrie in declaratia 100 si am depus 101 pana la 15 feb. Am gasit asta pe site-ul CECCAR:
" Conform anexei nr. 2 la OMFP nr. 281/2004, așa cum a fost modificată de OMFP nr. 91/2005, privind Instrucțiunile de completare a formularului 100 "Declarație privind obligațiile de plată la bugetul general consolidat", lit. B3, punctul 1:
"De asemenea, contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior și care plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie a anului următor, nu completează formularul pentru impozitul pe profit pentru luna decembrie sau trimestrul IV, după caz." "



#18 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 11 January 2008 - 11:58 AM

Vezi postareamiha m, la Jan 11 2008, 10:07 AM, a spus:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 10 2008, 04:28 PM, a spus:

de ex., eu am avut imp. la trim 3, vreo 65.000 ron, firma a facut un proiect mare si asta-i impozitul. in schimb, la trim IV are doar vreo 3000 roni de plata. ce fac ?? trec in decl. 100 imp. pe profit 65.000 si ii platesc ?? tre' sa fiu nebuna sa-i fac asa ceva !!!
Eu stiam ca nu se declara deloc la decembrie in situatia in care finalizez pana la 15 feb 2007. Anul trecut m-am stresat din cauza asta - am zis ca o sa zica ca nu declar tot ce este trecut in vectorul fiscal. Dar pana la urma a fost corect. N-am declarat nimic la decembrie in declaratia 100 si am depus 101 pana la 15 feb. Am gasit asta pe site-ul CECCAR:
" Conform anexei nr. 2 la OMFP nr. 281/2004, așa cum a fost modificată de OMFP nr. 91/2005, privind Instrucțiunile de completare a formularului 100 "Declarație privind obligațiile de plată la bugetul general consolidat", lit. B3, punctul 1:
"De asemenea, contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior și care plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie a anului următor, nu completează formularul pentru impozitul pe profit pentru luna decembrie sau trimestrul IV, după caz." "

in luna dec 2007 am participat la curs ceccar cu lectori din mf si la impozitul pe profit d-na de la fisc sublinia declararea impozitului pe profit la nivelul trim III. am ridicat intrebarea cu declararea in 100 cu suma O in cazul in care se finalizeaza exerc la 15.02, caci asa am facut pt 2006, si mi-a raspuns ca asa a fost pt 2006 insa pt 2007 ramane asa cum scrie si in codul fiscal la niv trim III. nu prea mi-a placut raspunsul dansei dar mai asteptam



#19 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2008 - 12:46 PM

Se declara conform Codului fiscal, reglarea sumelor urmand a se face prin D 101, care in final poate avea suma de plata (in cazul in care impozitul la Trim IV > Impozitul la trim. III) sau suma de recuperat (in cazul in care impozitul pe trim IV < impozitul pe trimestrul III) sau zero (in cazul ca impozitul la trim III = impozitul la trimestrul IV).
Recupararea sumelor se vor face in anul urmator, in caz ca s-a platit in plus pana la 25 decembrie 2007. :lostit (13):



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 02:32 PM

salsa :lostit (13): , atunci ce logica mai are termenul de 15 februarie ?? de ce crezi ca se prevede si acest termen de declarare si plata cand ar fi putut f. bine sa fie doar cel de depunere a situatiilor financiare anuale ??
eu cred ca tocmai asta e rolul datei de 15.02 = sa permita raportarea sumelor reale, celor care se pot incadra in el (altfel nu are nici un rost ) caz in care si decl. pe zero a imp. in decl 100 e logica.

parerea mea...

multumesc mult, helink :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 January 2008 - 02:36 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL