Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#81 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 January 2008 - 03:48 PM

Revin din nou cu rugamintea sa-mi dati sfaturi, pareri in legatura cu casa de marcat.
Stiu ca e cam suflat acest subiect, dar eu abia acum m-am lovit de aceasta problema. Deci, daca mai are cineva "comert prin corespondenta", poate-mi divulga si mie cum procedeaza in cazurile in care vinde la persoane fizice?!
Astept mult raspunsul vostru....multumesc.



#82 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 18 January 2008 - 02:54 PM

eu lucrez la o firma de exploatare masa lemnoasa care debiteaza materialul lemnos in cherestea,grinzi,capriori etc si le vinde catre persoane fizice si juridice (cateodata). De la ocolul silvic am comandat facturi cu regim special pt material lemnos pt vanzari catre firme si bon de vanzare fiscal cu regim special pt mat.lemnos pentru persoane fizice pt care nu mai tai chitanta (e suficient bonul de vanzare, plata se face pe loc).E necesar sa folosesc casa de marcat pt aceste bonuri de vanzare? Dar pentru facturi catre pers fizice si juridice? Nu e de ajuns chitanta?




#83 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 January 2008 - 11:31 PM

Raspunsul la intrebarile dvs. se afla aici:
"Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;*
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) Abrogat;*
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;*
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;*
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) Abrogat.*
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;*
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) Abrogat.*
s) Abrogat.*
__________
*Litera g) a fost modificata prin art. IX pct. 2 din O.G. nr. 28/2006.
- Litera c) a fost abrogata prin art. 16 din O.U.G. nr. 12/2006.
- Literele a), h) si k) au fost modificate prin art. V pct. 1 din O.G. nr. 47/2007.
- Literele j), r) si s) au fost abrogate prin art. V pct. 2 din O.G. nr. 47/2007."
:lostit (13):



#84 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:24 PM

Multumesc Iaro pentru raspuns,
Am vazut ca te dai cu capul de pereti, am inteles aluzia, insa pana acum am intrebat experti contabili si nu au putut sa-mi raspunda concret la intrebare. De aceea am apelat la acest forum, unde sunt multe persoane capabile, cu experienta in domeniu, care prin bunavointa lor isi vor impartasi parerile despre acest subiect.
Legea o am si eu, insa, aliniatul in cauza era discutabila, era cu semnul intrebarii din cauza literei k) unde cei care fac comert prin corespondenta fac exceptie la utilizarea casei de marcat.
In concluzie, inteleg ca imi trebuie casa de marcat, este vanzare directa catre persoana fizica, chiar daca activitatea principala este comert prin corespondenta, nu exista nicio exceptie! :good:



#85 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 19 January 2008 - 08:09 PM

Vezi postareaade31, la Jan 18 2008, 02:54 PM, a spus:

eu lucrez la o firma de exploatare masa lemnoasa care debiteaza materialul lemnos in cherestea,grinzi,capriori etc si le vinde catre persoane fizice si juridice (cateodata). De la ocolul silvic am comandat facturi cu regim special pt material lemnos pt vanzari catre firme si bon de vanzare fiscal cu regim special pt mat.lemnos pentru persoane fizice pt care nu mai tai chitanta (e suficient bonul de vanzare, plata se face pe loc).E necesar sa folosesc casa de marcat pt aceste bonuri de vanzare? Dar pentru facturi catre pers fizice si juridice? Nu e de ajuns chitanta?


pentru ca lucrez in acelasi domeniu iti spun sigur ca ti trebuie casa de marcat deoarece vinzi catre pers fizice;eu emit aviz,bonul de vanzare si bonul fiscal.
sper sa te ajute.



#86 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 19 January 2008 - 09:05 PM

multumesc de raspuns
cei de la OS sau finante n-au stiut sa-mi spuna concret deoarece este vorba de material lemnos care are un regim aparte.De aceea am intrebat si pe forum unde se pare ca se cunosc mai multe (cel putin din experienta fiecaruia)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:35 PM




#87 kokosmin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:49 PM

@ ILDY77

Citeste exceptia de la litera K) cu atentie. Au as stresa importanta ultimei parti care se refera la unitati de alimentatie, nu prin corespondenta.
Si eu am un magazin online si dau fact.+chitanta iar cand doreste cineva sa ne intalnim, la fel. Chiar in apartament nu il chem :D
Pana astazi nu stiam nici eu exact, imi spusese contabila ca a vorbit la administratia financiara si i-au spus ca trebuie sa fiscalizeze casa de marcat, insa vad ca nu poti sa te bazezi in cunostintele nimanui de-acolo, e o exceptie si poate n-a stiut-o.
Eu unul continui asa, tu?

"
comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă.
"



#88 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 January 2008 - 11:08 AM

@ kokosmin

Legea am citit-o de nenumarate ori, insa atata timp cat e loc de interpretari, eu personal nu imi mai permit sa risc. Amenzile sunt uriase, si cei 600-700 ron cat costa un aparat, chiar nu merita riscul de a plati 8000 ron amenda. Am intrebat si eu la finante, nimeni nu spune un da hotarat, dar totusi ... raspunsul este da, trebuie casa de marcat.
In concluzie, zilele trecute mi-am achizitionat si eu un aparat, am fiscalizat-o si... mergem inainte. Inca un obiect decorativ in camera.
Chiar nu aveam nevoie de aceasta cheltuiala, plus contract de service obligatoriu etc.. dar din pacate noi nu suntem in masura sa ne facem dreptate, ca urmare trebuie sa "dansam" cum vor ei.
Nu are absolut nicio logica nici casa de marcat, nici caietul cu banii personali, unde imi scriu zilnic cati bani am in poseta, cati in dulap si cati in sertar?! dar asta e! asta-i tara in care traim...

Kokosmin, dupa cum vezi, eu am intrat in hora, tu faci cum crezi, poate nici nu e vorba atat de mult de cei 6-700 de lei cat costa cea mai mica, ieftina casa de marcat, enervant este faptul ca tu incerci sa fi corect, lucrezi legal,iti declari banii incasati prin chitanta, platesti tva-ul aferent, etc... si tot nu e bine.



#89 vali enache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:1234
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2008 - 07:03 PM

Dragi colegi ,
atentie la agentiile imobiliare trebuie neaparat sa aveti case de marcat, asta ca o introducere, dar ce parare aveti despre o SC care are ca activ.principala 5261- Comert cu amanuntul prin corespondenta este necesara casa de marcat??????/
%%%%%%



#90 bibicu13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:15 PM

Buna seara,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
- am un service auto in care repar masini. In cadrul unei reparatii am piese si manopera. Fiecarui client (pers fizica sau juridica) ii emit o factura. Codul CAEN din carul firmei mele NU ESTE de comert cu amanuntul. Pana acum incasam cu chitanta sau cu OP.

Tinand cont ca nu am magazin de vanzare a pieselor .... TREBUIE sau NU TREBUIE sa am casa de marcat???

In cazul in care piesele se trec integral pe factura si in cazul in care, sa zicem, am nevoie de casa de marcat .... trebuie sa le mai enumar din nou pe toate sau este suficient ceva de genul PIESE CONFORM FACTURA xxxx, MANOPERA CONFORM FACTURA yyyyy (sunt cazuri de reparatii auto care au si cate 60-70 de repere).

Thx,
B



#91 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 31 January 2008 - 10:09 PM

ai citit OG 28/1999 republicata in 3 sept. 2007? daca nu te rog sa o faci si nu mai astepta raspunsuri "mura-n gura"! :lostit (13):



#92 Sandra75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2008 - 10:52 PM

Caz: Societatea produce bunuri de folosinta indelungata si vinde catre persoane juridice. Se doreste introducerea facilitatii pentru angajatii societatii de a achizitiona direct aceste produse de la societate. Plata nu se va face in numerar.

Intrebare: vanzarea directa catre salariati / persoane fizice implica pentru societate obligatia achizitionarii casei de marcat, sau aceasta obligatie exista numai daca plata produselor de catre salariati se va face in numerar?



#93 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:04 PM

Pt. Bibicu13
Nu conteaza daca vinzi sau nu , incasarea de la persoane fizice se face cu bon fiscal emis de casa de marcat.



#94 bibicu13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 January 2008 - 11:12 PM

OK. M-am convins. Lichidez tot, vand tot si cu banii scosi imi cumpar garsoniere pe care o sa le dau la inchiriat la persoane fizice ... fara case de marcat si alte batai de cap.

Asta-i Romania ...



#95 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:13 PM

da iti trebuie casa de marcat ( chiar daca e inutila ) , dar legea specifica obligarea achizitiei casei de marcat

Ordonanță de urgență nr. 28 din 25/03/1999
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 75 din 21/01/2005

privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale





Art. 1. -
(1) Agenții economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Agenții economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.


vezi si oug 47 /2007



#96 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 February 2008 - 05:05 PM

Vezi postarealenuta.pop, la Feb 6 2008, 02:48 PM, a spus:

Va rog frumos o lamurire:
Magazin deci vanzare cu amanuntul, gestiunea se vrea a fi tinuta cantitativ valoric.
Vanzari pe baza de comanda la persoane fizice. Vine omul cere ceva imi da avans, factura+bon de casa,vine marfa aduce omu' banii factura (valoare marfa,storno avans)+bon casa cu valoarea facturii.
Cum fac raportul de gestiune pentru ca:
- atunci cand incasez avansul nu-mi iese marfa din gestiune nu?
- cand incasez diferenta, valoare gestiune cu care ma descarc este mai mare ca valoare incasata.
Cum sa fac ca sunt cu nervii la pamant. :laugh:
E ceva ce-mi scapa?
Va rog sa ma ajutati :tongue:

il faci de mana pe cel zilnic si tii cont ca atunci cand iti iese marfa efectiv din magazin, o descarci pe rap de gestiune la
 vanzari cu valoarea totala a marfii la pret de vanzare. Soldul de la finalul zilei, iti este chiar inventarul
 zilnic din magazin.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#97 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 18 February 2008 - 07:56 PM

firma la care lucrez se ocupa cu taierea si prelucrarea lemnului.Avem si casa de marcat la sediu pt ca vindem si la pers fizice.Ma contrazic cu seful meu intr-o problema si nu stiu cine are dreptate,poate ma ajutati dvs.Vinde direct la persoane fizice lemn de foc de la locul exploatarii,evident nu e pct de lucru,e doar o partida contractata in urma licitatiei,elibereaza documentele aferente insa fara bon fiscal.In cazul acesta ce pot face?Sa-l bat ulterior in casa de marcat aflata la sediu;seful meu spune ca nu trebuie batut bon si nu ajungem la un consens,asta pana la o ,,amenda,,
Un sfat va rog,in cazul in care m-am facut inteleasa.



#98 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 February 2008 - 08:23 PM

Conform ultimelor modificari ale OG 28/1999 (03 septembrie 2007), toti agentii economici care vand bunuri, presteaza servicii sau efectueaza lucrari direct catre populatie, trebuie sa posede casa de marcat si sa emita bon fiscal pentru bunurile livrate, serviciile prestate sau lucrarile efectuate, iar in caz ca se solicita factura sa elibereze celor care solicita factura! Nu se mai utlizeaza chitanta decat in cazul in care bunurile se achita la o data ulterioara sau in relatiile cu alti agenti economici! :tongue:



#99 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 19 February 2008 - 09:21 PM

ok.eu am inteles din ordonanta 28 ca nici macar platile fragmentate sau avansurile nu se mai fac prin chitanta ,indif ca e pers fizica sau juridica,ci numai cu bon fiscal,nu mai sunt exceptate nici produsele cu termen indelungat de folosinta.
Insa referitor la vanzarea ambulatorie ca sa spun asa,nu de la sediu unde se afla casa de marcat ci de la padure efectiv e clar ca s-a procedat gresit.Am inteles.
Multumesc



#100 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 20 February 2008 - 12:07 AM

PAi daca se plateste peste doua saptamani de la data facturarii, ce sa ii dau bon fiscal fara sa imi dea banii? E aberant! Insa la padure se poate utiliza o casa de marcat "pe acumulatori", portabila, si totul e OK! Asta in caz ca nu aveti acolo un fel de magazie, ceva, care sa fie alimentat la reteaua de energie electrica sau sa aveti vreun generator de energie electrica!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL