Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare pt microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


impozitare pt microintreprindere

126 replies to this topic

#81 andraf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 September 2008 - 06:47 PM

Vezi postareaandreea, la Sep 10 2008, 07:01 AM, a spus:

da, tb sa mergeti cu balanta lunii in care ati depasit plafonul de 100.000 euro ca sa dovediti, dar pe 010 scrieti luare in evidenta cu 01.01.2008. se recalculeaza de la inceputul anului impozitul pe profit si se scad sumele deja platite ca micro ptr care se face cerere de transfer in fisa de platitor de la impozit micro la impozit profit. data inregistrarii declaratiei sa nu depaseasca 30.08.2008.

Pai in luna August s-a despasit plafonul... Cum pot avea balanta la luna August la data de 30.08.2008? e absurd...
Nu mai inteleg nimica...
Sau iau data de pe factura unde s-a realizat depasirea adun cele 30 zile si acela este termenul de depunere al declaratiei 010???



#82 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2008 - 12:56 AM

ok...hai sa reluam pasajele din legislatie - Art. 107(1) Codul fiscal si pct. 101 Norme metodologice:
În situația în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 de euro [...]aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depășite, luându-se în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal.
Depasirea s-a realizat la 31.08.2008, deci incepand cu luna iulie 2008 - trimestrul III - se va calcula imp/profit(calculul se face potrivit precizarilor legale-banuiesc ca acest aspect este clar).
Contribuabilul va înștiința organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea în acest scop a declarației de mențiuni, potrivit Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
adica: Art. 77 - Modificări ulterioare înregistrării fiscale(Codul de procedura fiscala):
(1) Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.
Deci se va depune 010 pana la 30/09/2008 pentru iesire platitor imp/venit micro si inceput platitor imp/profit de la data de 01/07/2008.

Am avut aceasta situatie in cursul acestui an si am depus % documente:
- 010;
- declaratie pe proprie raspundere ca la data de .... am depasit plafonul de 100.000 euro...;
- balanta de verificare pentru luna in care s-a inregistrat depasirea.

Mentionez - in cazul in care acest aspect nu este clar: In situatia discutata singura modificare care se produce in cursul anului curent este in privinta impozitarii venit-profit:
- TVA ramane trimestrial - pt. soc. inreg. in scopuri de tva - urmand ca modificarea sa se produca la inceputul anului urmator;
- contributiile afer. salar. si impozitul pe venit/sal. raman trimestriale(declarare si plata), urmand ca modificarile sa se faca la inceputul anului urmator.

Madalina



#83 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 18 September 2008 - 09:26 PM

Art. 1071. - Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin. (2) si (3), daca, in cursul unui an fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fara posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare din limitele prevazute in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal.

Norme metodologice:
101. In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 de euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care limita sau ponderea au fost depasite, luandu-se in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Contribuabilul va instiinta organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea in acest scop a declaratiei de mentiuni, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru incadrarea in conditia privind nivelul veniturilor realizate in cursul anului fiscal, inclusiv pentru stabilirea ponderii veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale, se vor lua in calcul aceleasi venituri care constituie baza impozabila prevazuta la art. 108 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului in euro a veniturilor realizate de microintreprinderi este cel comunicat de Banca Nationala a Romaniei pentru ultima zi a fiecarei luni a perioadei careia ii este aferent venitul respectiv.
Impozitul pe profit datorat de contribuabil, incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.@



#84 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 September 2008 - 01:53 PM

Dragii mei, am citit toate mesajele postate in speranta ca voi gasi lamurire la o problema cu care ma confrunt. se pare insa ca nu prea este o situatie similara.
am sa va relatez datele problemei: firma nou infiintata in anul 2007 in 24 august a optat la ONRC la infiintare pentru micro(impozit pe venit). in termen de 60 de zile firma, cu exactitate 15 octombrie 2007, firma a angajat 11 persoane. s-a depus declaratia 010 referitoare la contributiile salariale pe data de 31 oct 2007. am mers la administratia locala de care apartinem si am anuntat ca am depasit numarul de salariati si normal nu ne-am mai incadra in una din conditiile de microintreprindere. ni s-a "spus", este adevarat "spus" si nu comunicat in SCRIS, ca mergem pana la sfarsitul anului cu statut de micro, caci nu se schimba vectorul in timpul anului, ci de la inceputul anului urmator.
am insistat chiar sa trecem la impozitare pe profit si ni s-a spus ca nu avem cuinam pana la finele anului trebuie sa respectam optiunea de la infiintare.
am mers dupa regulile micro, ne-am incadrat in termene, pana la 25 feb 2008 am platit impoz pe ven - microintreprindere.
de la 01.01.2008 prin declaratia 010 depusa in termen s-a trecut la imppozit pe profit.
problema abia acum incepe. pe la sfarsitul lunii iulie 2008, am primit instiintare cum ca trebuie sa depunem pe anul 2007 declaratia cu impozitul pe profit.
fara a avea un alt anunt in prealabil, am fost trecuti la platitori pe impozit pe profit pe anul 2007.....???
cei de la finante se fofilesc acum, si pt ca doamna de acolo este de o incompetenta crasa, nu mai stie ce raspuns sa dea.
au trimis, sau cel putin asa ni s-a spus, o intrebare catre cei de la asistenta contribuabili si asteapta raspuns, dar raspunsul se tot lasa asteptat de aproximativ o luna....
ce parere aveti despre aceasta situatie?
vi se pare corect? daca da, care ar fi baza legala?
mentiunea cu angajarea persoanelor se face numai la timp si la NEANGAJAREA lor, nu se face nicio referire la depasirea lor inca de la prima angajare.
astept pareri, sugestii de a limpezii problema ca sincer nu stiu cui sa ma mai adresez.

PS. daca mergeti pe la Finante si vi se spune ceva dupa care sa va ghidati certi raspunsuri in scris si cu data de inregistrare ca sa mai fie si ei de vina, nu numai noi, contribuabilii, contabilii.



#85 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 09 October 2008 - 07:51 PM

buna ziua.
cota de impozitare venituri este 2 sau 2.5%?



#86 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 October 2008 - 07:53 PM

2008 este 2,5% 2009 va fi 3%

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:46 PM
citare mesaj anterior




#87 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 09 October 2008 - 08:00 PM

multumesc



#88 corinac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 December 2008 - 04:53 PM

Buna ziua,

Am o rugaminte si anume va rog sa-mi spuneti cum anume se calculeaza impozitul pe venit micro. Poate parea o intrebare simpla, dar am nevoie de lamuriri.
Firma comercializeaza diverse produse, generic marfuri. Deci, dupa mine, impozitul se calculeaza asupra diferentei dintre pretul de intrare si pretul de iesire, respectiv asupra adaosului comercial. Contabilul meu sustine ca impozitul pe venit se calculeaza procentual ( 2,5%) din totalul facturilor emise, exclusiv TVA.
adica impozit pe cifra de afaceri ? :thumbup:
Cum e corect ?

Multumiri !



#89 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 05:00 PM

Corect ar fi sa mai tii cont si de ce zice contabilul. ca poate stie si el ceva. Oricum e f. simplu. Impozit pe venit este impozit pe venit, iar ceea ce spui tu cu adaosul comercial ... ar fi impozitul pe profit.
Deci. Impozit pe venit (total venituri)*2.5%

Aceasta postare a fost editata de mihai.maioru: 04 December 2008 - 05:01 PM

Mihai Maioru



#90 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 07 December 2008 - 03:57 PM

:thumbup:

Vezi postareacorinac, la Dec 4 2008, 05:53 PM, a spus:

[...]Am o rugaminte si anume va rog sa-mi spuneti cum anume se calculeaza impozitul pe venit micro. [...]

La o firma de comert nu e rentabil sa fi platitor de impozit pe venit (2,5% din cifra de afaceri).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 09:42 PM
offtopic




#91 koeni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 02 January 2009 - 10:28 PM

Buna! Am o intrebare: in luna noiembrie am depasit plafonul de 100000 Euro. Cand am vrut sa depun vectorul fiscal mi-sa spus ca trebuie sa depun declaratia 100 pentru luna octombrie si noiembrie si sa platesc contributiile cu penalizarile de intarziere aferente! Cineva poate sa-mi spuna unde scrie ca depasind plafonul de 100000 Euro devin platitor lunar la contributii incepand cu trimestrul depasirii plafonului? I



#92 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 02 January 2009 - 10:45 PM

La sect 6 am depasit 100.000 e dar mi au spus ca de la anu contrib sunt lunar



#93 DarkBlade

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2009 - 12:42 AM

salut.imi cer scuze ca postez off-topic, insa nu pot trimite private message si nici nu pot crea topic nou.as dori sa aflu daca ma poate ajuta cineva cu niste declaratii (100 si 300) pro-bono :( .pentru o persoana cu experienta cum sunteti majoritatea de aici,ar dura maxim 5 minute.daca se ofera cineva,scriet-mi la protecting.nature@yahoo.com .Va multumesc mult



#94 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 January 2009 - 05:20 PM

te ajut eu sa le faci. scrie-mi pe ioanadinet@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 12:38 PM




#95 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 January 2009 - 03:41 PM

Avem o microintreprindere prin care vindem soft pe internet. Lunar intra in cont euro. Eu fac o factura la data cand intra banii. Intrebarea mea este cum calculez profitul la fiecare 3 luni. Adica cum calculez valoarea in lei ca sa pot sa platesc impozitul la stat?



#96 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 10:51 AM

factura este emisa in lei la cursul zilei daca nu exista contract unde se prevede altfel.
daca emiteti factura la data cand intra banii nu veti avea nici diferente de curs.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 February 2009 - 11:07 PM
citare mesaj anterior




#97 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 January 2009 - 12:32 PM

Eu am facut facturi in euro pe exact suma intrata in cont, nu am facut facturi in lei pentru ca cei carora le vindem primesc euro.
Deci daca fac factura pentru ziua in care intra euro in cont calculez suma in lei pentru cursul BNR din ziua aia...nu? Asta inseamna ca impozitul pe profit la 3 luni va fi 3% din suma celor 3 luni. Ce n-am inteles eu este daca la final de an se mai face o recalculare a valorii euro sau ramane ce fac eu in timpul anului.



#98 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2009 - 10:38 PM

Impozit pe profit 3% ? cred ca vrei sa spui 16%.Verifica daca soc este platitoare de impozit pe venit 3% sau impozit pe profit 16%.



#99 CosminaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 February 2009 - 01:48 PM

scoieteatea e platitoare de impozit pe venit



#100 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 05 February 2009 - 11:19 AM

Buna ziua.
Am o firma care e platitoare de impozit pe venit (microintreprindere). La trimestrul IV i-am dat la plata suma de la trimestru III. Acum cand calculez impozitul final imi reiese ca am platit mai mult decat ar fi trebuit.
De exemplu in cursul anului am avut\;
- trimestru I : 1948 RON;
- trimestrul II: 2885 RON;
- trimestrul III: 2215 RON;
- trimestrul IV: 2215 RON.
Total : 9263 RON
Acum la sfarsit de an imi iese: 9038 rezultand o diferenta de 225 RON.
Intrebarea mea ar fi cum trebuie sa procedez in cazul acesta si daca microintreprinderile depun declaratia 101.
Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL