Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
administrator firma, diverse aspecte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


administrator firma, diverse aspecte


137 replies to this topic

#101 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:43 PM

Multumesc mult pentru raspuns.Florin 76!



#102 Ovidiu84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 06 May 2010 - 09:43 PM

Buna. As avea o intrebare. Am dori sa angajam cu contract individual de munca pe administratorul firmei, care este in acelasi timp asociat la firma. Mentionez ca administratorul nu este asociat unic, existand doi asociati. Este posibil acest lucru? Daca da, acest contract se inregistreaza normal ca si celelalte la ITM? Multumesc.




#103 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 May 2010 - 03:18 AM

este posibil, chiar recomandat



#104 madina71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 August 2010 - 11:25 AM

Buna ziua!

Am infiintat o firma la care sunt asociat unic si administrator(prin actul constitutiv).
Problema mea:
1. am voie sa vand la magazinul meu(pana se pune pe picioare firma si angajez o a 2-a vanzatoare) si daca nu, ce ar trebui sa fac ca sa pot vinde si eu?
2. Ca sa primesc remuneratie ce act trebuie sa fac?
3. Cum fac sa imi platesc contributiile CAS, CASS, Somaj, etc?

Intreb pentru ca sunt in somaj de 1 luna de zile si am inteles ca daca sunt asociat unic pierd somajul si as vrea sa am contributiile platite in continuare.

Multumesc!



#105 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 26 August 2010 - 12:53 PM

1.Poti vinde la magazin .
2.3.Iti poti face angajare cu contract de munca.



#106 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 August 2010 - 01:23 PM

Poti vinde la magazin, dar fii atent, exista activitati, unde vanzatorilor li se cer carnete de sanatate vizate, trebuie sa aibe analizele la zi.
In situatia actuala cel mai bine ar fi un contract de munca. In prezent si asociatii unici se pot angaja la propria firma.
Ar fi foarte bine sa-ti cauti, cat mai urgent, un contabil



#107 madina71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 August 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaBrigante, la Aug 26 2010, 02:23 PM, a spus:

Poti vinde la magazin, dar fii atent, exista activitati, unde vanzatorilor li se cer carnete de sanatate vizate, trebuie sa aibe analizele la zi.
In situatia actuala cel mai bine ar fi un contract de munca. In prezent si asociatii unici se pot angaja la propria firma.
Ar fi foarte bine sa-ti cauti, cat mai urgent, un contabil

multumesc!
Contabilitatea firmei vreau sa o tin eu fiindca sunt economist, problema este ca nu am mare experienta in ale contabilitatii si am avut si o perioada de vreo 3 ani in care am fost in CIC cu cei 2 copii si nu prea mai sunt la curent, insa incerc sa ma pun la punct....dar constat ca mai am multe de invatat...

Este vorba de un magazin tip Plafar...



#108 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 August 2010 - 03:14 PM

Atunci, succes cu studierea forumului. Iti va prinde foarte bine.



#109 madina71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 August 2010 - 06:07 PM

Vezi postareaBrigante, la Aug 26 2010, 04:14 PM, a spus:

Atunci, succes cu studierea forumului. Iti va prinde foarte bine.
multumesc!

deja mi-am clarificat cateva nelamuriri cu ajutorul acestui forum...



#110 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 September 2010 - 10:52 AM

La o fima cu doi asociati administratorul pleaca din tara pentru cate aluni, cum fac sa-l deleg pe celalalt asociat drept administrator, sau poate sa-i faca decat o procura sa-l imputerniceasc asctualul administrator pe celalalt asociat pentru semnarea diverselor documente?



#111 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2010 - 04:02 PM

la prima vizionare ti-am descoperit 3 incalcari ale regulamentului privind postarea :
1. acest topic nou deschis , cand exista deja unul pe tema administratorului, ti-am unit topicul cu cel existent anterior
2. inca unul in care pui 3 intrebari ce tin mai mult de contabilitate, postat tot aici, ti l-am mutat la diverse probleme contabile
3. inca unul despre declaratiile aferente celor aflati cfs, postat tot aici, ti l-am mutat la "declaratii"

pt. atat de multe incalcari ale regulamentului priv. postarea, ai 7 zile suspendat dreptul de a posta !

ma duc sa-ti vad si restul postarilor pe unde or fi :lnr (1):



#112 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2010 - 04:16 PM

Ovidiu84,

ce cauta acest topic la PFA daca discutam de administratorul unei firme ?? apoi, exista la "societati comerciale" un topic in care se discuta diverse probleme legate de administratorul fimei, un altul despre asociati... puteai posta acolo, in oricare dintre ele, atunci de ce la PFA ?

topic mutat si unit cu cel de la "societati comerciale" !



#113 BogdanBMM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 December 2010 - 04:47 PM

Buna ziua,

Se da firma X care are 2 administratori in acest moment.

Daca doresc sa devin si eu administrator in acea firma, care este procedura si cam la ce ar trebui sa fiu atent (red flags) ? Apare undeva exact data schimbarii administratorilor ?

Va multumesc,

Bogdan

Aceasta postare a fost editata de BogdanBMM: 24 December 2010 - 04:50 PM




#114 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 December 2010 - 12:11 PM

În dosarul societății de la Oficiul Registrului Comerțului există consemnarea cine sunt administratorii și până când au un mandat valabil.
La expirarea mandatului ... și în mod excepțional ... chiar și înainte ... se pot organiza ...alegeri , respectiv desemnarea noului (noilor) administrator (i).
De AGA.
Numărul administratorilor care formează CA și durata mandatului sunt stabilite prin actele constitutive ale societății.
Aceste acte pot fi modificate prin acte adiționale de asociați sau de AGA, prin vot valabil.
Hotărârea AGA trebuie autentificat și depus la ORC inclusiv pentru publicare în MOfR.



#115 Dani_AR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 January 2011 - 05:10 PM

Buna seara !
Vroiam sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie privind incadrarea in munca a absolventilor cu studii superioare.
Intrebarea e daca se poate ca angajatorul sa beneficieze de acea subventie de 1,5 salarii minim brut, daca angajatul este si ascociat la firma respectiva?
Ideea e ca in Legea 76/2002, nu am gasit nicio specificatie clarificare la acest aspect.
Va multumesc ! !



#116 Vladutzz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 February 2011 - 01:07 PM

Buna . Am si eu o intrebare : se poate ca o persoana sa-mi "dea" mie firma ei ? Daca ea nu mai doreste sa se ocupe de firma , sa-mi predea firma mie . Daca da ce acte trebuiesc modificate? Si pot lua firma respectiva chiar daca ea are o datorie la stat de 4000 RON ? Si cam cat timp ar dura toate procedurile de modificare alea actelor in cazul in care acest lucru este posibil ? Multumesc anticipat. Vlad



#117 bebeto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2011 - 01:35 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi/rezolvari la urmatoarele probleme :

Am infiintat de curand un SRL cu domeniu de activitate Bar & Sport ( mai exact sala de tenis de masa + bar ) si nu stiu exact cum se incepe activitatea.

- Actele firmei inca nu au iesit dar intre timp toate bunurile cu care va functiona srl-ul sunt cumparate pe persoana fizica (alta decat asociatii). Care este modalitatea legala prin care pot sa trec aceste bunuri ca fiind ale srl-ului.
- Cum fac sa acopar toate cheltuielile de pana acum ( imbunatatiri spatiu comercial , achizitie bar+vitrine frig+mese de tenis, etc.). in momentul acesta in contul firmei se afla doar capitalul social - 210 lei.

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#118 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 09:33 PM

Trecerea bunurilor de la persoana fizica la srl se poate face in 3 feluri:
- cedarea folosintei lor prin contract de comodat.
- Inchirierea lor.
- Vanzarea lor.
Acoperirea cheltuielilor o faceti prin imprumutarea firmei.



#119 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 10:43 AM

Exista stipulat in vreo lege faptul ca daca ai fost administratorul unei societati care a dat faliment nu mai poti fi administrator la alta societate?



#120 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 02:28 PM

ai topic activ despre probleme relative la administrator, de ce nu scrii acolo si deschizi topic nou ??

topice unite !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL