Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acces 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examen acces 2008


266 replies to this topic

#61 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 March 2008 - 01:43 PM

Vezi postareamihaela2005, la Mar 20 2008, 08:30 PM, a spus:

Vreau sa merg si eu la examenul de acces din acest an. Voi merge in aprilie si la cursurile pregatitoare. Daca nu se vor mai da grile cum va fii examenul? va trebui sa tocim toata legislatia? Cum vor fii formulate intrebarile, mai scurte cu raspunsuri la obiect sau va trebui sa scriem adevarate tratate ?
Voi cum veti proceda cu invatatul? cu ce incepeti? Poate ne facem un plan impreuna....
Multumesc

in primul rand cele mai importante sunt: Codul fiscal, legea contabilitatii si legea societatilor comerciale. Fara ele nu poti sa incepi nimic. Trebuie sa le studiezi din scoarta in scoarta ca sa stii cu ce se mananca, sa mai retii pe ici pe colo si articole mai importante ( impozite, tva, etc) . Mai departe mai dicutam.
kathy



#62 Miihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2008 - 03:43 AM

Vezi postareacar_deva, la Feb 16 2008, 06:21 PM, a spus:

Buna,Am gasit postat de alte persoane pe yahoo.com, user expert_contabil2006 parola: ec2006 cartea cu testele grila din anul 2007+rezolvarile
am incercat sa intru si pe adresa de mai sus,nu am reusit. mai exista si alta posibilitate? pleeaasee... :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:22 PM




#63 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2008 - 07:54 PM

Vezi postareaxxl, la Mar 30 2008, 05:43 AM, a spus:

Vezi postareacar_deva, la Feb 16 2008, 06:21 PM, a spus:

Buna, Am gasit postat de alte persoane pe yahoo.com, user expert_contabil2006 parola: ec2006 cartea cu testele grila din anul 2007+rezolvarile
am incercat sa intru si pe adresa de mai sus,nu am reusit. mai exista si alta posibilitate? pleeaasee... :pullhair:
Google>Gmail>
http://mail.google.com/mail/?hl=ro&tab...tbrowsercheck=1
nume de utilizator bibliografie.ec@gmail.com parola: bibilografie
le poti salva de acolo, ca acolo am pus tot ce aveam.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:22 PM




#64 cristella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2008 - 08:39 AM

Multumesc.....sa aveti o zi frumoasa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:09 AM
citare integrala mesaj anterior




#65 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2008 - 11:34 AM

Vezi postarealaura817, la Jan 28 2008, 03:15 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 17 2008, 09:26 AM, a spus:

Eu am picat anul trecut cu cateva sutimi, nu pot spune ca examenul este greu, problemele date sunt rezonabile insa corectarea este loterie curata iar la contestatii nici nu are rost sa te gandesti daca nu "impingi" ceva. Anul trecut s-au dat probleme care nu sunt in culegerea consacrata, am auzit ca mai exista o culegere, daca stie cineva despre ce carte este vorba poate ma lumineaza si pe mine.
Eu picasem la drept si mi s-a aprobat contestatia fara sa imping nimic! Mai usor cu aruncatul acuzatiilor de dare de spaga!
Ba sustin acuzatiile, eu nu am picat la nicio materie, imi mai trebuiau 2 sutimi la medie. S-a corectat dupa ureche si s-au acordat note de parca erau la extragerea loto, iar la contestatie lucrarile nu au fost recorectat, s-a dat cu banu. Exista un caz pe lista care a fost declarata absenta la primul examen iar la rezultate admisa. Sincer mi-e sila sa mai continui cu alte exemple, daca vrei sa sti cum stau lucrurile citeste si tu pererile celor care au mai dat examenul.
Eu am vrut anul trecut sa-i dau in judecata dar am fost descurajat de alte persoane cu texte de genul: "mai dai la anul", "te vor tine minte"...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:22 PM

Dragos



#66 gheorghe_gabriela2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2008 - 12:11 AM

Stiu ca e in afara subiectului dar eram curioasa cine mai sta si citeste in momentul asta topicul....avand in vedere ora si ziua, nu credeam ca mai exista vreun nebun ca mine



#67 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 April 2008 - 06:36 PM

Vezi postareaana68, la Mar 30 2008, 08:54 PM, a spus:

Google>Gmail>
http://mail.google.com/mail/?hl=ro&tab...tbrowsercheck=1

nume de utilizator bibliografie.ec@gmail.com parola: bibilografie

le poti salva de acolo, ca acolo am pus tot ce aveam.

nu am gasit nici un material de conta acolo....



#68 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 28 April 2008 - 11:09 PM

nici eu nu am gasit nimic la adresa de pe gmail :pullhair:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#69 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2008 - 08:40 AM

CARTEA POATE FI DESCARCATA SI DE AICI:


http://www.conta.ro/...showtopic=31598

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:28 PM




#70 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 07 May 2008 - 11:59 AM

Pentru examenul de acces sau pentru aptitudini?
Pentru examenul de acces va pot ajuta cu teste rezolvate din cartea de grile 2007. :thumbup:
:smile:



#71 Iulia Bubu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 May 2008 - 01:17 PM

Vezi postarearamonaagrigoroaei, la Jan 16 2008, 02:50 PM, a spus:

buna tuturor! M-am uitat pe forum si am vazut ca s-a colaborat foarte bine pentru examenul din 2007, si asta datorita unor oameni minunati.Vreau sa ma apuc sa invat pentru examenul din 2008 ( care nu se stie cum va fi) si as vrea sa tinem legatura......si sa ne ajutam reciproc. Deocamdata ma pun la punc cu ceva teorie si apoi o sa iau cartea de grile din 2007. Cine s-a apucat de invatat?

Buna,
Eu am inceput sa imi listez cartea pentru ca am primit-o pe mail, dar este foarte mare...........si nu stiu cand o sa ma apuc de invata. Oricum am vazut ca sunt foarte multe intrebari din IAS -uri......urate.



#72 am_f39

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 May 2008 - 07:13 PM

eu am gasit aici rezovari
http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=15204

spor la invatat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 03:48 PM




#73 alinai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 May 2008 - 08:26 PM

Buna, de ce toata lumea vrea sa i se trimita materialele pe email? .. cand un rand mai sus este dat link de unde pot fi descarcate? Ca sa nu mai zic de cate materiale pot fi gasite doar daca rasfoiesti putin acest forum..



#74 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2008 - 04:29 PM

alinai, stii cat de usor si cat de putin timp iti ia sa arunci pe forum o cerere de genul asta(vreau si eu...trimite-mi la adresa...), comparativ cu cautarea prealabila? si, desigur, timpul de raspuns este de obicei invers proportional cu cel initial si tinde la infinit. Draga mea, este sufocat forumul de astfel de mesaje, am avut si eu interventii pe alte topicuri, au avut si alti colegi, dar, crede-ma - este inutil. Sper ca, la un moment dat, se vor satura de asteptat si vor cauta singuri.
P.S. stiu ca sunt offtopic. :thumbup:
Madalina



#75 katya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 May 2008 - 01:57 PM

buna
am dat si eu anul trecut si am picat la control si la evaluare, nu cu mult, dar asta e
anul asta vreau sa dau iar si desi o sa am un bebe de 2-3 luni si unul de 5 ani sper sa ma pot pregati. am cules de pe aici ce materiale au fost pt anul trecut. aveti idee anul asta au scos vreo carte?
ca ma apuc de pe acum.



#76 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 22 May 2008 - 02:27 PM

Vezi postareakatya, la May 22 2008, 02:57 PM, a spus:

[...]aveti idee anul asta au scos vreo carte?ca ma apuc de pe acum.

saptamana trecuta, la cursuri ne-a spus ca a fost tiparita cartea cu probleme si teste, ceea ce inseamna ca urmeaza sa apara.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 10:32 PM




#77 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 22 May 2008 - 02:28 PM

Si eu am picat anul trecut la drept, si m-am apucat sa citesc ce nu am reusit sa invat anul trecut. Katya, cu copii mici, banuiesc ca ai nevoie de mai mult timp pentru a studia. Totusi, cartea anul trecut a aparut in august la noi la Suceava, imi amintesc ca pe la sfarsitul lui iulie am fost la sediul Ceccar si aveau editia din 2006 si am fost nevoita sa o cumpar. Asa ca, prin analogie, anul acesta ar putea aparea prin septembrie. Ce-ti recomand: sa folosesti materialele pe care deja le ai si sa urmaresti tematica deja aparuta pentru anul 2008 (si sper ca cea oficiala), o poti gasi pe site la Ceccar Bacau deocamdata si parca si pe alte site-uri. Ghideaza-te dupa ea. Eu asa fac. Bafta la invatat. :thumbup:
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#78 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2008 - 10:12 PM

Incurajare sau dezamagire?? http://stiri.rol.ro/.../view/126439/2/
DanielaZ



#79 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 May 2008 - 07:23 PM

Voi invatati din cartile recomandate in bibliografie?
De ex.cartea Anei Stoian "Auditul financiar-contabil" mi se pare un pic cam superficiala.
Am observat ca s-au scos foarte multe carti din bibliografie fata de cea de anul trecut.Sunt suficiente cartile,ordinele,legile specificate in bibliografie?
Astept rasp.
Multumesc anticipat.



#80 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 27 May 2008 - 07:49 PM

eu de exemplu la audit am cartea lui Toma, care mi se pare destul de complexa. Este adevarat ca s-au scos cateva carti insa sunt materii la care s-au adaugat "ceva" carti noi (ex: la audit au fost scoase 2 carti, la fiscalitate tot 2 au disparut din tematica, in schimbul lor au fost introduse 2 carti noi, etc).....incercam sa ne descurcam cu ceea ce avem sau reusim sa facem rost de ele, ca de cumparat...........mai greu.....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:12 AM
citare integrala mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL