Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acces 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


examen acces 2008


266 replies to this topic

#81 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 12:13 PM

As vrea sa propun sa incercam sa scanam paginile din carti si sa le punem aici, pe forum. Ce parere aveti?
DanielaZ



#82 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 29 May 2008 - 01:06 PM

ar fi minunat :good: .... moderatorii ce parere au???....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:12 AM
citare mesaj anterior




#83 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 29 May 2008 - 01:59 PM

La ce carti va referiti?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#84 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2008 - 06:39 PM

Cartile din bibliografie, unele au chiar paginile mentionate acolo.
DanielaZ



#85 adinacamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 June 2008 - 02:27 PM

Vezi postarearamonaagrigoroaei, la Jan 16 2008, 02:50 PM, a spus:

buna tuturor! M-am uitat pe forum si am vazut ca s-a colaborat foarte bine pentru examenul din 2007, si asta datorita unor oameni minunati.Vreau sa ma apuc sa invat pentru examenul din 2008 ( care nu se stie cum va fi) si as vrea sa tinem legatura......si sa ne ajutam reciproc. Deocamdata ma pun la punc cu ceva teorie si apoi o sa iau cartea de grile din 2007. Cine s-a apucat de invatat?
am si eu o rugaminte daca exista cineva in cunostiinta de cauza si ma poate lamuri si pe mine: ma pot inscrie pt examenul de acces expert contabil la CECCAR daca am terminat facultatea de contabilitate si info. de gestiune ,adik mai este nevoie de experienta?se fac cursuri de pregatire inainte de examen?merita facute aceste cursuri?cat costa?daca dau examenul in Calarasi pot profesa in Bucuresti?Va multumesc :biggrin:



#86 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 03 June 2008 - 07:06 PM

citeste aici:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=30490

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:12 AM
citare mesaj anterior




#87 simoneero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 04 June 2008 - 09:46 AM

Vezi postareaILEANA ema, la May 17 2008, 11:08 PM, a spus:

Vezi postareasimoneero, la May 12 2008, 06:11 PM, a spus:

Vezi postareaDYS2007, la May 7 2008, 12:59 PM, a spus:

Pentru examenul de acces sau pentru aptitudini?
Pentru examenul de acces va pot ajuta cu teste rezolvate din cartea de grile 2007. :thumbup:
:smile:
Te rog trimite-mi si mie rezolvarile grilelor din 2007 pe mail simoneero@yahoo.com

PT ACCES
Multumesc



#88 adinacamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 June 2008 - 10:05 AM

multumesc pt indrumare,dar nu m-am lamurit suficient se fac niste cursuri de pregatire inainte de ex pt acces?cand te poti inscrie la aceste cursuri?si ma pot inscrie chiar daca nu am experienta?k doar am terminat facultatea.... :thumbup:



#89 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 June 2008 - 10:39 AM

-pt examenul de acces la stagiu incepand de anul trecut nu mai este obligatorie experienta, deci poti sa dai examenul chiar daca abia ai terminat facultatea
- sunt filiale Ceccar care organizeaza cursuri de pregatire, ele nu sunt obligatorii...cat ajuta aceste cursuri??..parerile sunt impartite....
- pt cursuri, sfatul meu este sa te interesezi la filiala din localitate
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:13 AM
citare mesaj anterior




#90 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 06 June 2008 - 05:05 PM

Vezi postareaadinacamelia, la Jun 3 2008, 03:27 PM, a spus:

am si eu o rugaminte daca exista cineva in cunostiinta de cauza si ma poate lamuri si pe mine: ma pot inscrie pt examenul de acces expert contabil la CECCAR daca am terminat facultatea de contabilitate si info. de gestiune ,adik mai este nevoie de experienta?se fac cursuri de pregatire inainte de examen?merita facute aceste cursuri?cat costa?daca dau examenul in Calarasi pot profesa in Bucuresti?Va multumesc :biggrin:

Trebuie doar sa te interesezi cand incep cursurile si bineinteles sa te iscrii. Cred ca vor incepe prin toamna.
Poti profesa oriunde pe teritoriul Romaniei, citeste regulamentul.
Daca te angajezi, nu-i nici o pb.
Ca liber profesionist, trebuie mai intai sa-ti iei atetatele.
Succes

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 03:49 PM




#91 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2008 - 12:23 PM

nu sunt obligatorii cursurile,dar sunt necesare.eu am fost anul trecut la cursuri si mi-au prins bine.



#92 adinacamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 June 2008 - 02:06 PM

Va multumesc din suflet pentru sfaturi si mult succes celor care se pregatesc de examen. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 03:49 PM
citare mesaj anterior




#93 veroniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:bucuria, excursii conrta...

Postat 21 June 2008 - 11:56 AM

Buna
Eu am dat de 2 ori examenul de acces si l-am picat . Personal nu cred k s-au corectat lucrarile
Am picat de fiecare data la evaluare 1 data cu 5.90 si aoi cu 3.si ceva (a doua oara am facut ca lumea subiectele doar ca erau gresite datele problemei din subiecte in log sa scrie imprumuturi pe t.l. 200.000 au scris imprumuturi pe t 1.200.000 si nu dadea egalitate in bilant) amrezolvat prima data asa cu date gresite dar nu se putea rezolva, am scris ca e o greseala de tehnoredactare si am rezolvat cu date corecte. La celelalte subiecte de teorie am scris , nu perfect dar io zic ca era bine, oricum nu de nota3 . Contestatie am depus doar 1 data, a doua oara am zis k nu merita , chiar am crezut ca il iau. Nu situ daca voi mai da sau nu anul acesta. De invatat am invata din codul fiscal, cel de etica..., legea soc com, lichidarile, si din cele rezolvate pe forum in 2006.
Parte urata este ca se copiaza foarte mult, cel putin in Arad. Totul este o mare minciuna, inveti sa devii expert prin furt, oricum acum se promoveaza nonvalorile, sunt mai usor de manipulat.
Eu pentru anul acesta am o Mare OBIECTIE. Ca si pentru ceilalti ani de altfel: data de desfasurare este 19 si 26 octombrie, dimineata, intr-o tara majoritar crestina mi se pare mare batjocora. As vrea sa inaintam o petitie pentru modificarea datei sau macar a orei (sa fie dupa-masa). Sunteti de acord?
veroniki



#94 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 24 June 2008 - 08:16 AM

buna ziua,
va rog mult ajutati-ma si pe mine cu niste raspunsuri.Anul asta am licenta,am voie sa dau anul acesta de expert contabil?Cat este taxa?cand ar trebui sa ma inscriu?Cine ma poate ajuta cu materialul didactic ?Va rog mult dati-mi mai multe informatii,inclusiv daca e proba orala sau doar scris sau grile????
Multumesc mult si scuze daca cer prea mult



#95 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 June 2008 - 08:49 AM

- poti da anul acesta, taxa pt examenul de expert contabil este 165 euro, inscrierile se fac incepand din luna septembrie, examenul este scris (sinteza, studii de caz, etc)
- daca te uiti la pagina 8, a mai postat cineva o astfel de intrebare
- pe site Ceccar-lui (Bucuresti cat si celelate filiale) gasesti regulamentul de acces la examen, tematica...
- material didactic gasesti pe forum , la sectiunea Examenul pt experti si contabili autorizati, trebuie doar sa dai o cautare.....sunt o multime de materiale pt acest examen.
multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:16 AM
citare mesaj anterior




#96 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 24 June 2008 - 07:13 PM

multumesc mult



#97 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:08 PM

Are cineva raspunsul la subiectu asta de drept comercial?

<<Capitalul social subscris si vărsat în faza constituirii. Evaluarea aportului în natură, răspunderea
fondatorilor si primilor membri ai consiliului de administraŃie, respectiv ai
directoratului si al consiliului de supraveghere pentru subscrierea capitalului social,
existenŃa capitalului vărsat. Mijloace de verificare a capitalului vărsat si asigurarea
integrităŃii acestuia.>>>
DanielaZ



#98 MihaelaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2008 - 09:55 AM

Buna dimineata,

Aveti idee de unde pot sa fac rost de "Ghidul practic de aplicare a reglementarilor contabile conform cu directivele europene aprobate prin OMFP 1752/2005"? La editura IRECSON nu-l mai au si este in bibliografia pentru examen.

Cu imense multumiri,
Mihaela



#99 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 July 2008 - 10:55 AM

Vezi postareaMariaDragulin, la Jun 30 2008, 03:47 PM, a spus:

Trimite-mi ,te rog,si mie te rog rezolvarile grilelor din 2007.
Daca ati cauta pe acest forum ati gasi si cartea de grile si tot felul de rezolvari de probleme.
Daca am dat cautare "+grile+2007" am gasit o multime de topicuri. De exemplu vedeti la:
http://www.conta.ro/...showtopic=29640
http://www.conta.ro/...showtopic=15664
http://www.conta.ro/...showtopic=15204
http://www.conta.ro/...showtopic=25978
http://www.conta.ro/...showtopic=25563
si multe altele.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#100 MariaDragulin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 July 2008 - 09:39 AM

Buna!


A rezolvat cineva problemele din cartea de evaluare de la 183-202?(examen acces)


Mie nu imi ies deloc:((

Daca le-ati rezolvat ,va rog sa le postati!

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL