Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL

46 replies to this topic

#41 msjohntm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2007 - 12:04 AM

Tii gestiunea la pret de achizitie daca vinzi numai pe factura indiferent cui si n-ai nevoie de casa de marcat numai de chitantier.



#42 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 January 2007 - 12:22 PM

Vezi postareamsjohntm, la Jan 9 2007, 02:04 AM, a spus:

Tii gestiunea la pret de achizitie daca vinzi numai pe factura indiferent cui si n-ai nevoie de casa de marcat numai de chitantier.
Multumesc dar vanzarea catre persoane fizice nu este incadrata la vanzare cu amanuntul si pt. asta exista obligatia de a achizitiona casa de marcat?




#43 msjohntm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2007 - 10:09 PM

Vanzarea cu amanuntul e atunci cand tii gestiunea global valorica, adica cu adaus, faci note de receptie, etc, tu tii gestiune pe fise fara adaos, care adaos il pui doar pe factura, factura care o poti da si la persoane fizice si in loc de firma ii scrii numele si CNP-ul.
Sa ma corecteze cineva daca am gresit.



#44 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 January 2007 - 11:24 AM

Poate cineva sa imi dea numarul legii sau ordinului unde se reglementeaza organizarea gestiunilor ? Inca nu am reusit sa gasesc ceva care sa ma lamureasca clar . Va multumesc



#45 dbalmus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 January 2007 - 03:35 PM

Vezi postareamsjohntm, la Jan 9 2007, 11:09 PM, a spus:

Vanzarea cu amanuntul e atunci cand tii gestiunea global valorica, adica cu adaus, faci note de receptie, etc, tu tii gestiune pe fise fara adaos, care adaos il pui doar pe factura, factura care o poti da si la persoane fizice si in loc de firma ii scrii numele si CNP-ul.
Sa ma corecteze cineva daca am gresit.
Caut de mai multa vreme o persoana care spuna acest lucru. Sunt de acord cu tine. Problema este ca, in practica contabila, din prudenta, multa lume nu procedeaza asa.
Am gasit persoane care, intr-o intreprindere de stat, avea materiale in magazie care nu-si mai gaseau rostul si doreau sa le vanda. Trecerea din material in marfa o facea cu inregistrarea de TVA neexigibil si adaos comercial numai pentru faptul ca folosea contul de marfa.
Vanzarea o facea, normal, cu factura pe care scria exact produsul in cauza. Si situatia s-a repetat si in alte intreprinderi in aceeasi situatie de business.
Exista o confuzie la nivel national referitor la utilizarea contului de diferente la vanzarea marfurilor.
Dupa cum ai precizat, adaosul se pune nu daca se vinde cu amanuntul sau angro ci dupa modul de tinere a gestiunii si daca se utilizeaza sau nu factura (iesirea din gestiune si factura scot in evidenta adaosul comercial).



#46 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 January 2007 - 05:17 PM

Bun in fond si in final poate cineva sa posteze o baza legala a acestor reglementari caci caut de o saptamana de imi sar :lostit (13):



#47 msjohntm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 January 2007 - 09:09 PM

De exemplu aici






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL